Nová maďarská strana sa volá Aliancia – Maďari, národnosti, regióny

06.04.2021


SMK, Most-Híd a Spolupatričnosť sa dohodli na spojení

Predsedu novej strany bude nominovať SMK, predsedu republikovej strany Most-Híd a odborného podpredsedu Spolupatričnosť.

Vyše desaťročná rozpoltenosť maďarskej politickej scény na Slovensku sa môže skončiť. SMK, Most-Híd a Spolupatričnosť oznámili, že vytvárajú jednotnú maďarskú stranu s názvom Aliancia – Maďari, národnosti, regióny (v maďarčine: Szövetség – Magyarok, Nemzetiségek, Régiók).

Na definitívny vznik novej strany si ešte musíme počkať. Predseda SMK Krisztián Forró na spoločnej tlačovej besede predsedov troch strán v utorok povedal, že ďalší postup závisí od epidemickej situácie. Ak to situácia umožní, budú zbierať podpisy na registráciu novej strany, aby ich mohli predložiť na ministerstve vnútra. Ak to do leta možné nebude, tri strany sa zlúčia v strane Spolupatričnosť, ktorú by premenovali na Alianciu.

Spojenie ešte musia potvrdiť kongresy jednotlivých strán, aj ich konanie je závislé od vývoja pandémie.

Strany sa už dohodli na hlavných štrukturálnych otázkach. Predsedu Aliancie bude nominovať SMK, ktorá je momentálne najsilnejšia z troch strán. Most-Híd nominuje predsedu republikovej rady a najmenšia Spolupatričnosť dostane post odborného podpredsedu.

O konkrétnych menách ešte predsedovia nehovorili. Nepotvrdili ani to, že jednotlivé strany budú nominovať do riadiacich funkcií súčasných predsedov strán.

Nechýbali veľké slová o histórii
Dohoda troch strán prišla nečakane. SMK a Most-Híd vo februári vyhlásili, že v rokovaniach pokračujú bez Spolupatričnosti, aj keď nevylúčili, že sa to v budúcnosti môže zmeniť. O ďalších rokovaniach už verejnosť neinformovali a ani maďarské médiá nevedeli o tom, že sa k nim pridala aj Spolupatričnosť.

Súčasťou novej strany zatiaľ nebude Maďarské fórum Zsolta Simona, predsedovia SMK, Mosta a Spolupatričnosti však deklarujú, že nová strana bude otvorená všetkým subjektom, ktoré chcú zastupovať záujmy Maďarov na Slovensku.

Predsedovia na spoločnej tlačovke hovorili o historickom význame tohto aktu. Vládu a premiéra Igora Matoviča kritizoval najostrejšie predseda Mosta-Híd László Sólymos. „Napriek snahám našej diplomacie premiér tejto republiky neustále poškodzuje dobré meno tejto krajiny v zahraničí,“ povedal. Súčasnú situáciu prirovnal k stavu v roku 1998, keď sa vtedajšie maďarské strany spojili, aby spolu so slovenskou opozíciou porazili Vladimíra Mečiara a jeho Hnutie za demokratické Slovensko.

Predseda Spolupatričnosti Szabolcs Mózes išiel ešte ďalej, keď dohodu maďarských strán prirovnal k rakúsko-uhorskému vyrovnaniu v roku 1867, po ktorom nasledoval výrazný civilizačný rozvoj v Uhorsku.

Dohodli sa na pomeroch
Rokovania v posledných mesiacoch uviazli na neschopnosti dohodnúť sa na rozdelení postov vo vedení novej strany. Forró teraz oznámil, že sa dohodli na rozdelení funkcií na troch stupňoch. V celoštátnom predsedníctve sa strany budú riadiť pomerom 9:5:4 v poradí SMK-Most-Spolupatričnosť. V republikovej rade bude tento pomer 5:3:2 a v okresných predsedníctvach 3:2:1.

Predstavitelia SMK teda tvoria vo všetkých štruktúrach polovicu, ale sami nemôžu prehlasovať zvyšné dve strany. Súčasné strany budú mať v Aliancii svoje platformy, môžu teda aspoň teoreticky zachovať aj svoje doterajšie ideologické smerovanie.

Pri zostavovaní volebných kandidátok by mala Aliancia organizovať akési primárky, ako to napríklad robí aj opozícia v Maďarsku. O kandidátoch by teda mohli rozhodovať voliči, ale technické podrobnosti ešte vedenie vznikajúcej strany nevyjasnilo.

Oficiálne logo a vizuál strany zatiaľ nepredstavili, podľa Forróa nie je ešte definitívna verzia hotová.

Aké bude smerovanie strany?
O obsahovom smerovaní Aliancie odzneli zatiaľ iba všeobecné vyjadrenia, že strana chce zastupovať menšiny a regióny. Krisztián Forró na otázku Denníka N potvrdil, že rokovacím jazykom Aliancie bude maďarčina. Účasť zástupcov iných národností v štruktúrach strany nevylučujú, stranu však definujú ako maďarskú.

zabolcs Mózes zo Spolupatričnosti hovoril o tom, že strana sa bude riadiť heslami jednota, autenticita a výkon. Dva hlavné princípy podľa neho budú rozširovanie menšinových práv vo forme presadzovania menšinovej samosprávy, jazykových práv alebo komplexného menšinového zákona a ekonomické, sociálne a infraštrukturálne zlepšovanie situácie na južnom Slovensku.

László Sólymos zasa zdôrazňoval, že pre Alianciu bude dôležitá ochrana princípov demokracie a euroatlantické smerovanie.

Predsedovia vylúčili ďalšiu spoluprácu s extrémistickými stranami a Krisztián Forró povedal aj to, že vylučujú spoluprácu so Smerom. O možnej spolupráci s Hlasom Petra Pellegriniho sa maďarskí politici jednoznačne nevyjadrili.

Nabalí sa snehová guľa?
K rýchlejšiemu postupu pri spájaní troch mimoparlamentných strán mohli prispieť aj čoraz horšie výsledky v prieskumoch verejnej mienky. Marcový prieskum agentúry AKO ukazoval rekordne nízke preferencie maďarských strán: SMK dosiahla iba 1,1 percenta, Most 0,8 percenta a Spolupatričnosť 0,2 percenta. V poslednom prieskume agentúry Focus mala SMK ešte 3,5 percenta a Most 2,1 percenta, čo by mohlo znamenať, že spolu by mali šancu prekročiť 5-percentné kvórum.

Agentúry pravidelne zdôrazňujú, že v prieskumoch pracujú s pomerne malou vzorkou respondentov maďarskej národnosti (zhruba 80 až 100 ľudí), a preto môžu byť výsledky maďarských strán menej presné.

Riaditeľ agentúry AKO Václav Hřích Denníku N pri komentovaní posledných výsledkov v prieskumoch povedal, že spojenie by mohlo byť pre tieto strany dobrým riešením. „Vo chvíli, keď by došlo k spojeniu, nastal by efekt snehovej gule a vrátilo by to percentá.“

Ak niekoho obžalujú, príde o funkciu
Dohodou SMK a Mosta-Híd sa môže skončiť aj spor, ktorý sa medzi týmito stranami začal pred vyše desiatimi rokmi odchodom Bélu Bugára a jeho kolegov z ich materskej strany. Po vzniku Mosta v roku 2009 sa stala Bugárova strana dlhodobo silnejšou a SMK sa nedostala do parlamentu v štyroch voľbách za sebou. Na regionálnej úrovni však zostala silnejšou SMK, ktorá má ešte stále rozsiahlu sieť starostov, primátorov a miestnych a regionálnych poslancov.

Rokovania o spájaní strán sa začali už pred voľbami v roku 2019, nepriniesli však dohodu a ani jednej strane sa nepodarilo dostať do parlamentu. Po voľbách sa vymenilo vedenie SMK i Mosta a obnovili sa aj rokovania. Predsedovia troch strán podpísali dohodu o spoločnom postupe v auguste minulého roka, ďalšie kolá rozhovorov však prebiehali veľmi ťažkopádne.

Súčasná dohoda vznikla nečakane aj preto, že posledný pokus strán o oznámenie spojenia dopadol len nedávno veľmi nešťastne. V decembri sa stretli traja predsedovia na spoločnej tlačovke, kde predseda Spolupatričnosti obvinil Most-Híd z toho, že im kladie neférové ultimáta. Mózes tiež vyhlásil, že politici Mosta sa boja polície, a preto chcú urýchliť spojenie strán.

Teraz už Mózes takéto problémy v spolupráci nevidí. Predsedovia oznámili, že podľa súčasnej dohody v Aliancii nemôže zastávať žiadnu funkciu ten, proti komu bola vznesená obžaloba.

Chcú byť partnermi maďarskej vlády
Mózes v decembri hovoril aj o tom, že tri strany ešte nemajú vyjasnený vzťah nového subjektu k slovenskej a maďarskej vláde. Nová dohoda to má vyriešiť tak, že v Aliancii sa budú snažiť o konštruktívnu kritiku slovenskej vlády ako korektná mimoparlamentná opozičná strana. Vo vzťahu k maďarskej vláde predsedovia potvrdili, že s ňou chcú mať „korektný vzťah“. „Vnútorné konflikty z Maďarska však nechceme importovať na Slovensko,“ dodal Mózes.

SMK je v súčasnosti strategickým partnerom maďarskej vládnej strany Fidesz, s ktorým má dobré vzťahy aj Spolupatričnosť. Most-Híd, naopak, Fidesz pravidelne kritizoval a Viktor Orbán nazval bugárovcov „trieskou pod nechtami“. „Politické zastúpenie tunajších Maďarov musí mať partnerský vzťah s maďarskou vládou založený na princípe rovnocennosti. My však hľadáme partnerov predovšetkým na Slovensku, pretože tu máme aj voličov,“ povedal teraz László Sólymos.

Krisztián Forró tvrdí, že s maďarskou vládou o vzniku novej strany nerokovali. Pred niekoľkými dňami maďarský portál szabadeuropa.hu priniesol informáciu, že v Budapešti by radi videli na čele novej jednotnej maďarskej strany poslanca OĽaNO Györgya Gyimesiho.

Gyimesi reagoval, že takúto ponuku nedostal. Poslanec, ktorý aktívne rieši menšinové otázky, sa považuje za spojku SMK a Spolupatričnosti v parlamente. Na spoločnej tlačovke maďarských strán prítomný nebol.

ZOLTÁN SZALAY

Zdroj: 
https://dennikn.sk/2324406/smk-most-hid-a-spolupatricnost-dohodli-spajanie-sa-nova-madarska-strana-sa-vola-alianca-madari-narodnosti-regiony/

Foto: 
Magyar Közösség Pártja/Facebook

Aktuality

Zobraziť všetky
12.09.2021

Odbŷv s’a XVI. Svitovŷj kongres Rusyniv u Krynyci. Dišlo i ku neočekovanŷm zminam

Odbŷv s’a XVI. Svitovŷj kongres Rusyniv u Krynyci. Dišlo i ku neočekovanŷm zminam Po dvoch rokach znova strityly s’a Rusynŷ z ciloho svita. 10-ho i 11-ho septembra 2021-ho roku prochodyv u poľskim kupeľnim misti Krynyc’a XVI. Svitovŷj kongres …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
11.09.2021

11.09.2021 V ČÍSLECH

■ 19 mužů uneslo čtyři letadla. ■ 2977 lidí zemřelo při útoku a na následky zdravotních komplikací. ■ 2753 lidí zahynulo ve Světovém obchodním centru. ■ 343 z nich byli hasiči, 60 bylo příslušníků newyorské policie. ■ 157 pasažérů zemřelo na…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
10.09.2021

ANTON BESKID – POPREDNÝ RUSÍNSKY POLITIK PRVEJ POLOVICE 20. STOROČIA

V septembri 2020 uplynulo 165 rokov od narodenia jedného z najvýznamnejších rusínskych politikov vôbec– Antona Beskida. Pochádzal z malej šarišskej dedinky Hanigovce, ležiacej na južných svahoch Čergovských vrchov. Narodil sa 16. septembra 1855 …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
10.09.2021

10. septembra 1919 sa začlenila Podkarpatská Rus k ČSR

Dňa 10. septembra 1919 štáty Dohody podpísali s Rakúskom mierovú zmluvu v Saint-Germain-en-Laye. Súčasťou zmluvy bola aj tzv. Malá minoritná zmluva, ktorá potvrdila, že Podkarpatská Rus sa právoplatne začleňuje do ČSR. Šlo o územie s veľkosťou 1…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
09.09.2021

Kancelár gréckokatolíckej eparchie: Pápež František bude v Prešove počas byzantského obradu čelom k ľuďom, naši kňazi chrbtom

Pápež František niekoľkokrát aj verejne spomenul, že ako malý chlapec chodieval v Argentíne miništrovať do ukrajinského gréckokatolíckeho chrámu, hovorí kancelár, tajomník biskupa a tlačový hovorca Gréckokatolíckej eparchie Košice Martin Mráz. V…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
09.09.2021

ROZHOVOR. Vladyka Vasiľ o pápežovi Františkovi: Je to spontánny človek

Vladyka: Ohrozuje nás hnev, nie pandémia. Predtým, než sa súčasný košický gréckokatolícky eparcha CYRIL VASIĽ SJ vrátil na Slovensko, pôsobil v pápežskej kúrii vo Vatikáne na pozícii sekretára Kongregácie pre východné cirkvi. Jeho funkcia mu …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


-Všytkŷ hvarjať, źe Vasyľ alkaš/alkoholyk, no ale jake dobre serdce mať....!
-Skady to znaš?
-Sam je viďiv, jak sja na ňoho obernuly dvomi bezdomovci, źeby jim pomih...
A tu Vasyľ takoj prodemonštruvav svoju dobrotu. Hvaryť jim:
-Ne znam jak Vam pomoči... Chočete, podaruju Vam porožňi fľašky...?!
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať