O prácu neprídu, aj platy im stúpnu, sľúbil minister v Uliči

15.10.2022


Stratový štátny podnik sa zlúči s prosperujúcimi Lesmi.

ULIČ. Dlhé mesiace neistoty a obáv sa skončili. Štátny podnik Lesopoľnohospodársky majetok Ulič sa 1. januára 2023 zlúči so štátnym podnikom Lesy Slovenskej republiky.

O prácu by nemal prísť nikto zo 155 súčasných zamestnancov. Je to najlepšie riešenie, zhodne tvrdia zástupcovia rezortu pôdohospodárstva i oboch štátnych podnikov.

Prišiel o tisíce hektárov hospodárskeho lesa
Lesopoľnohospodársky majetok Ulič vznikol v roku 1988, aby zabezpečil zamestnanosť v Uličskej doline. Roky bol najväčším zamestnávateľom v regióne, aktuálne dáva prácu 155 zamestnancom.

Podnik sa zaoberá lesníckou a poľnohospodárskou výrobou. Na hospodárskych dvoroch chová približne 800 kusov dojníc a vyprodukuje asi dva milióny litrov mlieka ročne.

Transformácia Národného parku Poloniny významne poznačila fungovanie podniku a do jeho budúcnosti vniesla neistotu a obavy zo straty zamestnania.

„Po odčlenení lesných pozemkov do Správy Národného parku Poloniny a po plánovanej zonácii národného parku, ostane v Lesopoľnohospodárskom majetku asi 7 900 hektárov hospodárskeho lesa z pôvodných vyše 23 800 hektárov. Dochádza k redukcii ťažby a predaja dreva. To by v kombinácii s nie príliš ziskovou poľnohospodárskou výrobou priviedlo podnik do straty a priamo ohrozilo existenciu minimálne stovky pracovných miest,“ vysvetľoval dôvody zlúčenia oboch podnikov priamo v Uliči minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Samuel Vlčan (nominant OĽaNO).

O prácu nepríde nik
Podľa zákona, štátny podnik, ktorý dva roky po sebe hospodári so stratou, musí byť zrušený. Zlúčenie je teda záchranou uličského podniku.

Tento krok znamená tiež zachovanie súčasných 155 pracovných miest predovšetkým v poľnohospodárskej, dopravno-manipulačnej správe, drevárskej výrobe a na ústredí štátneho majetku.

Podľa platnej kolektívnej zmluvy podniku Lesy SR môžu zamestnanci očakávať v budúcom roku zvýšenie tarifných platov a dokonca vyplatenie trinásteho či štrnásteho platu.

Zastabilizovanie pracovných miest má zabrániť vyľudňovaniu.

„V tomto regióne by ľudia nové pracovné miesta nenašli a zrejme by sa odsťahovali. Toto nemôžeme pripustiť,“ zdôraznil minister ďalší vážny dôvod zlúčenia.

Mesiace neistoty sa skončili
Od prvého januára 2023 sa Lesopoľnohospodársky majetok stane pätnástym samostatným odštepným závodom ziskového štátneho podniku Lesy SR. Pod akým názvom bude fungovať, zatiaľ známe nie je.

Riaditeľ Lesopoľnohospodárskeho majetku Marek Fecák po mesiacoch neistoty a obáv informáciu o zlúčení víta.

„Nesmierne nás to teší,“ povedal.

Tohtoročný hospodársky výsledok by po poklese tržieb z ťažby mohli podľa neho vylepšiť projekt stromov na dožitie a platby z Pôdohospodárskej platobnej agentúry.

Živočíšna výroba je prioritou
Zlúčenie je podľa ministra Vlčana zárukou ďalšieho rozvoja uličského podniku.

„Chceme zefektívniť hlavne poľnohospodársku výrobu, ktorá tu má tradíciu. Potrebujeme zvýšiť objem produkcie mlieka, aby sa nám oplatilo neskôr zainvestovať, napríklad do vybudovania syrárne,“ povedal.

Lesopoľnohospodársky majetok v uplynulých rokoch investoval vyše dva milióny eur z európskych fondov a štátneho rozpočtu do modernizácie maštalí a zariadení. Na modernizáciu ešte čaká farma v Zboji.

Diverzifikácia výroby je nevyhnutnosťou
Generálny riaditeľ štátneho podniku Lesy SR Ján Marhefka zdôraznil, že v podniku sa intenzívne zaoberajú otázkou diverzifikácie výroby a zabezpečenia vyššej pridanej hodnoty.

„Nechceme postaviť dlhodobú existenciu podniku len na tradičných príjmoch pochádzajúcich z produkcie drevnej hmoty. Hľadáme všetky príležitosti aj vo vidieckych oblastiach na rozširovanie činnosti podniku,“ povedal.

Budúcnosť uličského odštepného závodu vidí nielen v druhotnom spracovaní mlieka a výrobkov z neho, ale aj v „reálne udržateľných“ projektoch v oblasti rozvoja cestovného ruchu, ale tiež napríklad chovu včiel či rozvoja rybárstva.

„V rámci multiplikačného efektu sa chceme zamerať predovšetkým na mäkký turizmus, na využitie potenciálu rôznych lesovní, chát, horární, ktoré v súčasnosti nie sú obsadené tak, aby sme ich verejnosti bližšie sprostredkovali na dlhodobú alebo krátkodobú rekreáciu,“ doplnil Marhefka.

Miestny obyvateľ: Už tu mali stáť mrakodrapy
Uličan Ján Demjan (68) zachovanie zamestnanosti v štátnom majetku kvituje. Pamätá si však časy, kedy sa miestni v obci a jej okolí intenzívne venovali poľnohospodárstvu.

„Starí ľudia sa tu poriadne nadreli. Gazdovali. Voľakedy sa sialo, pestovali sa zemiaky, chovali kravy i prasatá. A teraz čo tu je? Pár kráv,“ hovorí.

Cestovný ruch podľa neho kraj z biedy nevytrhne.

„Načo tu budú chodiť turisti? Prídu na jeden deň a idú preč. Čo tu máme okrem lesov a aj tie sú vybrakované? Za tie lesy, čo štát zobral, tu už mali stáť mrakodrapy,“ dodáva dlhoročný pracovník už neexistujúceho drevárskeho podniku Tvarona, ktorý v minulosti zamestnával asi tristo ľudí.

„Keby starí ľudia vstali z hrobov, plakali by z toho, aký je tu život. Keď to tak pôjde ďalej, všetko zarastie a ľudia tu nebudú, len pár chát,“ uzatvára Demjan.

Jana Otriová, redaktorka

zdroj:
https://hornyzemplin.korzar.sme.sk/c/23031079/o-pracu-nepridu-aj-platy-im-stupnu-slubil-minister-vlcan-v-ulici.html

foto: 
Živočíšna výroba bude aj po zlúčení jednou z priorít. (autor: Korzár/Jana Otriová)

Aktuality

Zobraziť všetky
30.04.2024

2% z Vašich daní

Uchádzame sa o Vašu priazeň... Uveďte naše o.z. do svojho daňového priznania resp. vyhlásenia a my Vás potešíme knižným darom. Notársky centrálny register určených právnických osôb Informácie o určenej právnickej osobe Evidenčné čí…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
24.03.2024

DUCHOVNÉ STRETNUTIE NA TÉMU “LADOMIRSKE MNÍŠSTVO” 

V nedeľu víťazstva pravoslávia sa uskutočnilo s požehnaním Jeho Blaženosti Rastislava arcibiskupa prešovského a metropolitu českých krajín a Slovenska duchovné stretnutie mládeže a veriacich na tému “Ladomirske mníšstvo” v chráme sv. archanjela …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
24.03.2024

Ako dopadli voľby v Prešovskom kraji

Pellegrini získal v Prešovskom kraji o 35-tisíc hlasov viac hlasov než minule Čaputová V Harabinovom okrese vyhral Korčok. PREŠOV. V minulých prezidentských voľbách dostala v Prešovskom kraji v prvom kole najviac hlasov Zuzana Čaputová, kr…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
23.03.2024

Moskva žiada Berlín, aby uznal blokádu Leningradu za genocídu

Chce aj peniaze Ruská diplomacia žiada Nemecko, aby uznalo 900-dňové obliehanie Leningradu počas druhej svetovej vojny za genocídu. V pondelok ho k tomu vyzvala v diplomatickej nóte, v ktorej zároveň požaduje od Berlína ďalšie odškodnenie pre…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
23.03.2024

Rozhovor. Slovenský venkov nikdy sounáležitost s Čechy necítil

Společný národ byla idea elit, říká historik Jan Rychlík S profesorem Janem Rychlíkem, který právě teď o dějinách Slovenska vydává knihu, o českých četnících na Muráni, o Svaté říši římské, o Masarykově konceptu čechoslovakismu, trochu i o ko…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
22.03.2024

V Prešove rokovali biskupi na 35. plenárnom zasadaní Rady hierarchov

Gréckokatolícki biskupi sa v utorok 19. marca zišli na arcibiskupskom úrade v Prešove na 35. plenárnom zasadaní Rady hierarchov. Zasadanie tohto zákonodarneho zboru sa uskutočnilo po dvoch rokoch, nakoľko po zrieknutí sa úradu prešovského arcibi…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


-Vasyľu, čom jes soj vzav meno/nazvysko po žeňi...?!
-Domena byla voľna...
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať