Obec blízko ukrajinskej hranice nemá žiadnych žiakov. Škola je už roky na predaj

27.06.2021

 
Jej cena vyletela z tri na 16-tisíc eur.
 
ŠMIGOVEC. Dve nehnuteľnosti v obci Šmigovec v Sninskom okrese by nevyhnutne potrebovali stavebné úpravy.
 
Jednou z nich je drevený chrám Nanebovstúpenia Pána postavený ešte v roku 1755. Na jeho záchranu vyhlásila obec verejnú zbierku.
 
Rozpadáva sa i miestna základná škola, do ktorej žiaci naposledy vstúpili pred takmer dvomi desiatkami rokov. Navštevovali ju školáci prvého až piateho ročníka.
 
Nemajú deti
„Niet detí, ktoré by tam chodili. Naša obec má 80 obyvateľov. Deti v školskom veku u nás ani nemáme, väčšinou u nás bývajú starší ľudia,“ ozrejmuje situáciu starosta Šmigovca Michal Pidanič (SNS).
 
Obec leží blízko ukrajinskej hranice. Starosta pokračuje, že ani blízke obce nemajú základnú školu, najbližšia je v Ubli. „Školákov v tejto našej oblasti je čím ďalej, tým menej,“ podotýka starosta.
 
Veľké sústo
Bývalú základnú školu v Šmigovci vlastní ministerstvo vnútra a dlhodobo sa ju pokúša predať. Zatiaľ bez úspechu.
 
O prebytočnosti budovy rozhodol rezort ešte v roku 2015. Od novembra 2015 do júla 2016 bola nehnuteľnosť ponúknutá v štyroch kolách elektronickej aukcie.
 
Po každom jednom neúspešnom kole sa znižovala i cena štátneho majetku. Z pôvodnej obstarávacej ceny za budovu a pozemky v hodnote 45-tisíc eur klesla o 10, 30 až 60 percent.
 
Ešte pred vyhlásením predaja ponúklo ministerstvu bezodplatne budovu obci i Prešovskému samosprávnemu kraju. Neprejavili záujem.
 
Nie pre turistov s paštétou
Pidanič hodnotí, že pre obec by bola bývalá škola veľkým finančným sústom.
 
„Nemáme na to, museli by sme do budovy vraziť veľa peňazí. Je v dezolátnom stave. Už tam nič nie je, ani dvere, ani okná, zo stien sú vytrhané káble, kotolňa je prázdna, ostalo len murivo. Jediné, čo má akú-takú hodnotu, je strecha."
 
Starosta dopĺňa, že ak by mala obec peňazí nazvyš, išli by do toho. „Bolo by z toho možno dobré denné centrum pre seniorov.“
 
Ako dobrý nápad nevidí Pidanič ani možnosť, aby v bývalej základnej škole vznikla napríklad turistická ubytovňa, čo by v teoretickej rovine mohlo pomôcť rozvoju cestovného ruchu.
 
Problém je podľa neho s vodovodom, plynofikáciou, nepomôže ani fakt, že v obci nie je žiaden obchod. „Najbližšie si nakúpite v Ubli. To nie je pre turistov, čo prídu s rožkami a paštétou.“
 
Ohrozenie ľudí
Už v roku 2017 bolo zrejmé, že nehnuteľnosť je v zlom technickom stave. Píše o tom v jednej zo svojich správ aj Najvyšší kontrolný úrad, ktorý monitoroval, ako ministerstvo vnútra nakladá so štátnym majetkom.
 
Kontrolóri sa pritom opierali o „Osvedčenie skutkového stavu nehnuteľného majetku štátu“, ktoré vydala sekcia hnuteľného a nehnuteľného majetku rezortu vnútra.
 
Sekcia konštatovala, že nehnuteľnosť je značne opotrebovaná a ohrozuje zdravie osôb. Aj preto bolo možné predávať ju za výrazne zníženú cenu, a to až o 90 percent nižšiu, ako bola obstarávacia cena.
 
Vlani sa zopakovali dve ďalšie kolá elektronickej aukcie. Jedna opäť bez úspechu. Do tej druhej sa prihlásilo 42 uchádzačov. Zrejme upútala vyvolávacia cena 3 160 eur.
 
Výherca aukcie chcel školu kúpiť za 22-tisíc eur. Kúpna zmluva bola ministerstvu financií, ktoré musí predaj odobriť, zaslaná minulý rok v októbri.
 
Nový posudok
Rezort financií však s predajom nesúhlasil. Dôvodil, že znalecký posudok bol vypracovaný viac ako dva roky pred termínom podpisu kúpnej zmluvy.
 
„Ministerstvo vnútra preto kúpnu zmluvu neschválilo a nariadilo v celej veci konať odznova, teda pribrať nového znalca, ktorý vypracuje nový znalecký posudok, a na základe určenia primeranej ceny nanovo vyhlásiť na predaj nehnuteľnosti elektronickú aukciu,“ ozrejmuje pre Korzár Ľubomír Kudrik z oddelenia nehnuteľností Centra podpory Prešov, ktoré spadá pod ministerstvo vnútra.
 
Jedenásteho júna sa skončil termín aktuálnej elektronickej aukcie. Tentoraz ponúkaná hodnota nehnuteľnosti vyskočila na 16-tisíc eur.
 
Vyvolávacia cena tej istej budovy tak medziročne vzrástla z 3 160 eur na 16-tisíc eur. Kudrik túto zmenu vysvetlil tým, že v roku 2020 išlo o štvrté kolo aukcie, tento rok však bolo nanovo vyhlásené prvé kolo, čo umožňuje opätovné zvýšenie ceny.
 
KATARÍNA GÉCZIOVÁ
 
Zdroj:
 
Foto:
Bývalá základná škola v Šmigovci nemá edukačné využitie. V obci s 80 obyvateľmi školákov nemajú. (Zdroj: Archív)

Aktuality

Zobraziť všetky
30.04.2024

2% z Vašich daní

Uchádzame sa o Vašu priazeň... Uveďte naše o.z. do svojho daňového priznania resp. vyhlásenia a my Vás potešíme knižným darom. Notársky centrálny register určených právnických osôb Informácie o určenej právnickej osobe Evidenčné čí…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.04.2024

Pozvánka. RUSÍNSKÝ DEN v Lužickém semináři v Praze

Společnost přátel Lužice a Společnost přátel Podkarpatské Rusi vás zvou na RUSÍNSKÝ DEN v sobotu 20. 4. 2024 v Lužickém semináři v Praze. Na programu, který začíná v 10 hodin dopoledne, jsou přednášky, beseda, divadlo i ochutnávka tradi…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.04.2024

Pozvánka na premiéru do DAD

Obsahové posolstvo inscenácie Romulus Veľký na javisku prešovského DAD je mrazivo aktuálne (Tlačová správa) Prešov, 16. apríla – S otázkami či sme ako ľudská civilizácia schopní nejakej obnovy alebo sme už len chaotické spoločenstvo prichá…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
15.04.2024

Vasyľovy Jaburovy uďilyly Zolotu medajlu PU

Jak informovav Іnštitut rusyňskoho jazŷka i kulturŷ Pr’ašivskoj univerzitŷ v Pr’ašovi (PU), v ponediľok 15-ho apriľa 2024-ho roku odbŷlo s’a svjatočne zasidaňa Akdemičnoj hromadŷ PU. V ramkach ňoho udiľovala s’a i najvŷsša nahoroda univerzitŷ…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
14.04.2024

Rozhovor. Kto bol prvý a najlepší Čechoslovák?

Keď je reč o československom odboji a o vzniku Československa, ako prví sa uvádzajú Masaryk, Štefánik, Beneš. No chýba ešte jedno kľúčové meno - novinár, literárny kritik, diplomat Bohdan Pavlů, dušou Slovák i Čech, osobnosť, na ktorú sa malo za…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
14.04.2024

Ruský zlatý poklad a čs. legionáři

Pár slov úvodem V posledních letech se v médiích čas od času objevují zprávy k otázce ruského zlatého pokladu, které jsou buď přímým obviněním, nebo naznačují, že snad jeho část v letech 1918-1920 měli ukradnout čs. legionáři. Většina těchto rů…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Ujko Vasyľ:
-Ne hoden byty naraz - i bohatyj, i čestnyj, i Rusyn...!
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať