Obec má 39 obyvateľov, starosta kosí aj odhŕňa sneh

28.09.2022


Stačilo, končím, vraví. Sú dediny, kde nikto nechce kandidovať.

VÝCHODNÉ SLOVENSKO. V niektorých obciach na východe Slovenska nebudú voliť starostu, niekde dokonca ani poslancov obecných zastupiteľstiev.

„Nebudem robiť charitu,“ reaguje dosluhujúci starosta obce Brezovec v Sninskom okrese.

Združenie miest a obcí Slovenska vidí východisko v tzv. zdieľaných službách.

Starosta Solomon: Štyri roky som robil charitu
Tohtoročné komunálne voľby sa 29. októbra vôbec neuskutočnia v troch obciach na východnom Slovensku.

V Brezovci v okrese Snina, v Pongrácovciach v okrese Levoča a v Jakušovciach vo Svidníckom okrese nik nepodal kandidátnu listinu ani na starostu, ani na poslanca obecného zastupiteľstva.

„Nie,“ zareagoval lakonicky starosta Brezovca Miroslav Solomon (SNS) na našu otázku, či už nechce v starostovskej práci pokračovať.

V posledných komunálnych voľbách v roku 2018 nemal žiadneho protikandidáta.

V obci s 39 obyvateľmi pôsobí ako úväzkový na 30 percent jedno volebné obdobie.

„Nie sú financie, nedá sa to utiahnuť. A ešte aj to málo, čo máme, berú,“ hovorí.

Mesačne na účet obce pribudne približne 800 až 900 eur z podielových daní.

„Potrebujem zaplatiť faktúry za elektrinu, odvoz komunálneho odpadu, internet, odvody, na plat ani nezvýši. Robím všetko, od účtovníctva až po kosenie verejných priestranstiev či odhŕňanie snehu. Je to charita. Robil som ju štyri roky, už stačilo,“ dodáva.

Potiahne obec ďalej
Nezáujem ani o poslanecké posty starostu Solomona neprekvapuje.

„Vedia, že budem musieť ťahať obec, pokým nezvolíme nového starostu alebo sa nepričleníme k inej obci. Nezazlievam im to, poväčšine tu žijú starí ľudia. Vari pôjde kandidovať sedemdesiatročný človek?“ pýta sa.

Nevylučuje, že s voľbami vznikne v obci patová situácia a ani v doplňujúcich sa žiadny kandidát na starostu neprihlási.

Starosta Merkovský: Som unavený
V ďalších štyroch obciach na východe nebudú občania voliť starostu, vyberú si len spomedzi kandidátov na poslancov obecného zastupiteľstva.

O starostovskú stoličku nie je záujem v obci Harakovce v okrese Levoča, v Starine v okrese Stará Ľubovňa, Dobroslave v okrese Svidník a v obci Šarišské Bohdanovce v okrese Prešov.

Kým prvé tri obce sú malé s počtom obyvateľov od 46 po 127, Šarišské Bohdanovce sa blížia k tisícke.

Podľa vlaňajšieho sčítania obyvateľstva majú 949 obyvateľov.

„Som z toho unavený. Je to ťažká, namáhavá práca, v ktorej nemáte ani voľno, ani víkend. Neviete, kto vás kedy a čím prekvapí,“ zdôvodňuje starosta Peter Merkovský (Smer-SD, SNS) svoje rozhodnutie viac nekandidovať.

Vo funkcii pôsobil dve volebné obdobia.

„Vzhľadom na celkový vývoj situácie to bude len horšie a horšie. A štatutár bude stále zodpovedný za všetko. Začína to byť nezvládnuteľné,“ ťažká si.

Kým doposiaľ platila obec za elektrickú energiu vo vlastných zariadeniach ročne 15-tisíc eur, teraz to vychádza na 60-tisíc.

Náročné je aj získavanie finančných prostriedkov z fondov, na preplatenie dotácie za akciu zrealizovanú v roku 2019 čakajú dodnes.

„Z desiatich výziev je jedenásť takých, že nespĺňame kritériá oprávneného žiadateľa. Zvyšovať dane je neférové, nestretlo by sa s pochopením to, že na fungovanie samosprávy musia ľudia doplácať z vlastného vrecka. Odhliadnuc od toho, že strácate popularitu voličov,“ dodáva Merkovský.

Vytráca sa pocit spolupatričnosti
V histórii komunálnych volieb v obci záujem o starostovskú stoličku nikdy nebol veľký.

Zvykli kandidovať dvaja, nanajvýš traja záujemcovia.

„Pred tromi rokmi som predpovedal, že príde chvíľa, kedy túto funkciu nebude chcieť vykonávať nikto, aj keby za to dostal bohviekoľko peňazí. Každý chce mať pokoj. Došlo na moje slová,“ pokračuje.

Podľa Merkovského sa zmenil postoj obyvateľov k obci ako svojmu domovu. Vytráca sa pocit spolupatričnosti a ochoty urobiť niečo nezištne pre svoju komunitu. Pribúdajú aj susedské spory.

„Každý vie, čo by chcel, na čo má nárok, o čo môže žiadať. Voľakedy nebol problém, aby sa chlapi ráno o štvrtej zišli a pokosili miestny cintorín. Dnes je to nemysliteľné. Nech starosta robí, má na to peniaze, znie odpoveď. Ľudia spohodlneli, nemajú záujem o prácu na zveľaďovaní obce a poväčšine kritizujú. Veľmi málo ľudí je objektívnych a chápavých,“ uzatvára starosta.

Nie zlučovanie, ale zdieľané služby
Združenie miest a obcí Slovenska namiesto zlučovania obcí, v ktorých o starostovské a poslanecké posty nie je záujem, uprednostňuje cestu tzv. zdieľaných služieb.

„Sme proti tomu, aby zanikali obce a ich názvy, napríklad vo Francúzsku sú národným bohatstvom. Po ekonomickej stránke by bolo najlepšie, keby vznikali tzv. zdieľané centrá,“ tlmočí názor združenia jeho predseda Branislav Tréger, primátor Liptovského Hrádku (nezávislý).

V praxi by to znamenalo, že verejná správa pre viacero obcí by sídlila v centrálnej, alebo spádovej obci, ako sa voľakedy hovorievalo, a dokázala by dané územie „obslúžiť“.

Medzi služby patrí napríklad osvetlenie, zimná údržba ciest a komunikácií, kosba, zvoz odpadu, sociálne služby a podobne.

„Takýto model diktuje nielen ekonomika, ale aj logika,“ zdôrazňuje.

Vo všetkých obciach, kde sa nebudú voliť starostovia a obecní poslanci, sa budú konať nové doplňujúce voľby.

Do 30 dní od vyhlásenia výsledkov októbrových komunálnych volieb ich vyhlási predseda Národnej rady, a to najneskôr 110 dní predo dňom ich konania.

Jana Otriová, redaktorka

zdroj:
https://korzar.sme.sk/c/23011915/obec-ma-39-obyvatelov-starosta-kosi-aj-odhrna-sneh-stacilo-koncim-vravi.html

foto:
V obci Brezovec nemá o posty starostu a poslancov obecného zastupiteľstva nikto záujem.
zdroj: e-obce.sk

Aktuality

Zobraziť všetky
30.11.2022

Dějiny Rusínů (ch)

PODKARPATSKÁ RUS ZA 1. SVĚTOVÉ VÁLKY (1914-1918) Atentát na rakouského následníka trůnu Františka Ferdinanda d´Este, spáchaný  srbskými nacionalisty v Sarajevu 28. června 1914, ukončil velkou a vcelku poklidnou epochu vývoje evropské civiliza…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
23.11.2022

Smišok 21_2022

-Vŷ ste taka šuvna...! -Ďakuju za kompliment! No ja už mam muža... -Nevažno, taka jak vŷ soj vecej jak jednoho zaslužyť...! ******* Foto: Šŷkovana Paraska 
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
22.11.2022

Dějiny Rusínů (h)

PODKARPATSKÁ RUS V RAKOUSKO-UHERSKÉ MONARCHII (1867-1914) Dne 18. února 1867 byl v uherském parlamentu slavnostně vyhlášen královský reskript o obnovení právní kontinuity Uher (včetně znovupřipojení Sedmihradska), čímž byl završen proces rako…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
21.11.2022

Hlas chcel pre Kaliňáka post prešovského vicežupana, Majerský odmietol

Prešli len dve mená nových podpredsedov. PREŠOV. Po slávnostnom ustanovujúcom župnom zastupiteľstve sa poslanci Prešovského samosprávneho kraja (PSK) zišli v pondelok popoludní na pracovnom zasadnutí. Hneď pri prvom hlasovaní nového zastup…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
21.11.2022

Majerský a poslanci sa ujali funkcií

Mazurekovi nepodal šéf volebnej komisie ruku. Za zastupiteľstvo čítala sľub Turčanová. PREŠOV. Staronový prešovský župan Milan Majerský (KDH) aj 62 zo 65 nedávno zvolených poslancov krajského zastupiteľstva slávnostne zložili sľub na ustanovu…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
19.11.2022

Partyzán Viliam Žingor se komunistům nevzdal, tak ho popravili

S chamradí nejdu Byl zakladatelem jednoho z prvních partyzánských oddílů na Slovensku za druhé světové války, velitelem jedné z nejdéle vzdorujících povstaleckých brigád během Slovenského národního povstání a mimořádně silnou osobností netají…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Mudrota ujka Vasyľa:
-Podakotrym chlopom po svaďbi narosne hrebinok, podaktrym parohy….
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať