Objavte Poloniny: Zažite rusínsku svadbu aj panenskú prírodu

15.06.2022


Poloniny sú najtmavšou oblasťou na Slovensku.

Pre mestského človeka znejú Poloniny priam exoticky. Aj ho lákajú, aj tak trochu strašia. Je to príliš veľké neznámo.

Ale najvýchodnejší národný park na Slovensku treba zažiť. A raz nestačí. A presne o tom vás presvedčí zážitkové podujatie Objavte Poloniny. Pre zvedavých návštevníkov pripravilo aj tento rok originálny rusínsky program, zážitky podľa vlastného vkusu a pobyt v nepreskúmanom panenskom prírodnom prostredí.

Tretí ročník netradičného festivalu sa uskutoční od 19. - 21. augusta. Vtedy pekne vidieť Mliečnu cestu, teplo je tak akurát, vzduchom sa výborne šíria zvuky a vône.

Podujatie sa po prvý raz rozšíri do všetkých troch poloninských dolín. Stakčín, Ladomirov, Topoľa, Runina, Ulič či Nová Sedlica, dediny obklopené najvýchodnejším Národným parkom Poloniny, sa stanú dejiskom rôznych aktivít.

Vhodné sú pre jednotlivcov, páry či rodiny. Pozitívom je, že nejde o masovú akciu, ale možno si ju vychutnať v menších skupinách.

Naozaj tmavá obloha
Vedeli ste, že Poloniny sú z hľadiska svetelného znečistenia najtmavšou oblasťou na Slovensku? Sú preto ideálnym miestom na kvalitné nočné astronomické pozorovania.

Neskutočné čaro hviezdnej oblohy a k tomu odborný výklad je tak už pravidelným zážitkom festivalu.

Na vlastnej koži tiež môžete okúsiť atmosféru 1. svetovej vojny. Poloniny totiž ukrývajú veľa príbehov, ktoré sa udiali počas štyroch frontov v tejto oblasti.

Jeden z nich zažijete aj na vlastnej koži – príbeh vojaka Maťašovského, ktorý spoznal svoju lásku v Poloninách a sľúbil jej, že ak prežije vojnu, tak sa po ňu vráti. A ako povedal, tak aj urobil. Po vojne sa vrátil tisíc kilometrov a zobral si svoju lásku Žofiu za ženu.

19. - 21. augusta sa uskutoční 3. ročník zážitkového podujatia Objavte Poloniny

Prejdete si vojnovú líniu, kde budete musieť vymýšľať taktiku boja, poznať základy vojenskej medicíny, zabezpečiť si ochranu a pomoc, komunikovať s veliteľom operácie a hlavne, prežiť a dôjsť domov.

To všetko bude spojené s ukážkou dobových kostýmov a artefaktov z bojov aj s výkladom histórie spôsobom, ktorý si návštevníci nadlho zapamätajú.

Tajomstvá schengenskej hranice
Východná hranica je magická. Určite by ste sa radi opýtali, kde sú nelegálne tunely, koľko doma vyrobených lietadielok preletelo cez hranicu, kde spadli rogalá alebo ako nízko musíte letieť, aby vás nezbadal pohraničný radar.

Spoznáte ľudí, ktorí poznajú odpovede na tieto otázky. Ak sa s nimi vyberiete na prechádzku na schengenskú hranicu, ktorá skrýva veľa príbehov. Tam, v prítmí lesa, sa môžete opýtať na čokoľvek. Lebo to, na čo dostanete odpoveď v Poloninách, ostane v Poloninách.

Spoznať môžete prírodu a divočinu so sprievodcom na bicykli aj pešo. K dispozícii budú ukážky viacerých remesiel. Budete si môcť vyskúšať, ako by vám išla práca s ovčou vlnou, výroba keramiky či tkanie z prútia.

Rozprávať sa môžete aj o poloninských včelách, prespať v pralese, diskutovať s ornitológom alebo sa naučiť vyrábať prírodnú kozmetiku.

Chlpaté pirohy bez vajec a múky
Organizátori sľubujú viac originálneho rusínskeho programu. V Novej Sedlici v Domčeku dedka Večerníčka bude pre deti hudobno-umelecký workshop.

Tento rozprávkový zážitok je určený pre deti základných škôl prvého stupňa, ale aj menším mudrlantom. Zoznámia sa s krásnymi rusínskymi rozprávkami, vyrobia si vlastné umelecké dielka a naučia sa slovíčka v dedkovom "rodnom" jazyku.

Už ste jedli trené pirohy? Sú na pohľad trochu chlpaté a na ich výrobu nepotrebujete múku ani vajcia.

Nová Sedlica je známa špecifickým jedlom, ktoré sa pripravuje iba v tejto obci. Vstúpte do útulnej kuchyne U Marky, ktorá ukáže, ako sa tento recept pripravuje, ale zároveň vám povie kadečo zaujímavé zo života v krásnom, no nie úplne jednoduchom prostredí.

Marka sa receptúru trených pirohov naučila od svojej starej mamy. Rozhodla sa, že si zdedené tajomstvo nenechá len pre seba a gastronomické dedičstvo posúva ďalej každému, kto má záujem spoznať niečo nové.

„Mne to zverila moja babka a ak to neukážem nikomu inému, kto to po mne bude robiť? Ak nebudeme odovzdávať svoje tradície z pokolenia na pokolenie, tak sa na ne zabudne,“ úprimne vraví rodená Rusínka.

Sprevádzať bude dvojhodinovým kurzom varenia. Dozviete sa veľa o živote na dedine v minulosti aj v súčasnosti.

Konope v oleji a kozmetike
V Uliči vás zase priučia na kurze rusínskej výšivky. V Topoli si na jednom mieste vyrobíte a vypálite hrnček, misku, vázu.

Kto si trúfa, môže si v peci upiecť chlieb. Všetko ako za starých čias. Preto treba najprv zrno vymlátiť, múku namlieť, cesto pripraviť a až potom bochník do pece naložiť.

Organizátori potvrdzujú, že v tomto roku sa ešte viac zamerali na rusínsky program.

„Pridali sme niečo typicky netypické - spracovanie konope, ktoré je pôvodnou rastlinou v Poloninách, na olej a kozmetiku. Ako sprievodný program budeme mať ukážku rusínskej svadby a čepčenia od folklórneho súboru Polonyna a opäť príde aj mužský spevácky zbor Poľana,“ približuje organizátorka projektu Eva Kocanová.

Pokračuje, že projekt Objavte Poloniny je výbornou príležitosťou ako spoznať tento kút Slovenska a dostať pod kožu jeho chute, vône, farby a humor miestnych ľudí. A to všetko v lone prírody, so srdečnými ľuďmi a autenticky po rusnácky.

Výber zážitkov je na vás
Zopár praktických informácií na záver. Okresným mestom regiónu je Snina a východiskovým bodom do celej oblasti Polonín je obec Stakčín.

Pohodlné je, že do Stakčína sa dostanete vlakom aj z Bratislavy, a to iba s jedným prestupom v Humennom. Organizátori odtiaľ pre návštevníkov zabezpečia základnú sieť taxíkov.

Možnosti ubytovania v Poloninách sú rôznorodé. Môžete si vybrať z penziónov, širokej ponuke ubytovania na súkromí, autokempingov alebo turistických ubytovní. V Uličskej doline je viacero lokalít, kde si možno postaviť stan alebo zaparkovať obytnú dodávku či karavan.

Festival je praktický v tom, že si každý vyberie zážitok, ktorý sa mu najviac páči. Stačí len online registrácia, pri ktorej máte presne určený čas a miesto konania akcie.

Katarína Gécziová, zástupkyňa šéfredaktora

Zdroj:
https://cestovanie.sme.sk/c/22938688/objavte-poloniny-zazite-rusinsku-svadbu-aj-panensku-prirodu.html

Foto:
Zábava bude gradovať. (zdroj: ZDROJ - OZ TAKE NAŠE)

Aktuality

Zobraziť všetky
29.07.2022

Ivan Pop: Osobností našich dejín - HASAL Antonín Bohuslav

HASAL Antonín Bohuslav (krycí jméno Nižborský) (* 7.1.1883 Nová Huť pod Nižborem, †22.4.1960 Washington, USA),  český důstojník, legionář a československý generál. Maturoval na Vyšším reálném gymnáziu v Rakovníku. V roce 1913 absolvoval školu …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
26.07.2022

RTVS i SNM s’a za problematičnu relaciju opravdaly

  Televizija jej vže zňala z archivu na sajti. Obydvi inštituciji obic’ajuť krokŷ, žebŷ ku podibnŷm situacijam ne prychodylo.   „Rusyňska i ukrajiňska narodnosť ne suť totožnŷ,“ napysav u seredu 13-ho jula 2022-ho roku na svojim oficialni…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
25.07.2022

V Užhorode vojnu nevidieť 

Padlých tam však pochovávajú každý druhý až tretí deň. Nápor na hranici s Ukrajinou poľavil. PEREČIN, UŽHOROD. Na hraničnom priechode Ubľa – Malyj Bereznyj je v pondelok štvrtého júla napoludnie naše auto jediné. V oboch smeroch. Zo Sloven…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
24.07.2022

Rozhovor. Sergej Kopčák

Svetoznámy umelec spochybňuje vedenie SND a slovenských hercov posiela do fabriky Rozdávajú výpovede, ale kto? Ľudia, ktorí s divadlom nikdy poriadne nepracovali, tvrdí najslávnejší slovenský operný spevák v zahraničí Sergej Kopčák. Nikotí…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
23.07.2022

Na vyhliadkovej veži na Dukle kompletne rekonštruujú obidve kupoly

Turistické lákadlo v slovensko-poľskom pohraničí si turisti už počas tohto leta neužijú. Na výhľady z atraktívnej vyhliadkovej veže môžu zabudnúť. Mnohí pritom do kraja pod Duklou merajú stovky kilometrov. Raz pre výmenu okien, inokedy pre mo…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
22.07.2022

Zberateľský ošiaľ v Údolí smrti - spustili predaj novej nulaeurovej bankovky

Aj tri dni čakania, aj noc v stane, v aute, či na zemi pod altánkom. To je cesta k unikátnym zberateľským kúskom. Presvedčili sme sa o tom v uplynulý piatok v Údolí smrti, o deviatej ráno spustili predaj ďalšej nulaeurovej bankovky.   Ako ste…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


-Ujku Vasyľu, čy znate, što značiť skoročenyna ČSR?
-Jasňi, že znam, šak ja ne durak - Čechy, Slovaky, Rusyne...!
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať