Objavte Poloniny

21.07.2022

Prejdite sa konopným pralesom, sledujte hviezdy bez svetelného smogu

Festival, kde sa v dave ľudí nestratíte.

Východné Slovensko ukrýva množstvo miest a zákutí, ktoré sa oplatí spoznať a vidieť. Jeho ponuka je nesmierne pestrá. Môžete spoznávať umenie, architektúru, nedotknutú prírodu, našu históriu, zapotiť sa na turistike, vybrať sa na výlety, kde sa zabavia tak malí ako veľkí objavitelia. Korzár vás počas letného seriálu zavedie na rôzne miesta a podujatia, ktoré sa oplatí vidieť a zažiť.

POLONINY. Originálny rusínsky program, zážitky podľa vlastného vkusu a pobyt v nepreskúmanom národnom parku ponúka zážitkové podujatie Objavte Poloniny.

Tretí ročník netradičného festivalu sa uskutoční od 19.-21. augusta. Vtedy pekne vidieť mliečnu dráhu, teplo je tak akurát, vzduchom sa výborne šíria zvuky a vône.

Podujatie sa po prvý raz rozšíri do všetkých troch poloninských dolín.

Stakčín, Ladomirov, Topoľa, Runina, Ulič či Nová Sedlica, dediny obklopené najvýchodnejším Národným parkom Poloniny, sa stanú dejiskom rôznych aktivít.

Vhodné sú pre jednotlivcov, páry či rodiny. Pozitívom je, že nejde o masovú akciu, ale možno si ju vychutnať v menších skupinách.
 
Neskutočne tmavá obloha
Poloniny sú najvýchodnejším národným parkom na Slovensku. Vedeli ste, že sú z hľadiska svetelného znečistenia najtmavšou oblasťou na Slovensku?

Sú preto ideálnym miestom na kvalitné nočné astronomické pozorovania.

Neskutočné čaro hviezdnej oblohy a k tomu odborný výklad je tak už pravidelným zážitkom festivalu.

Na vlastnej koži tiež môžete okúsiť atmosféru 1. svetovej vojny. Poloniny totiž ukrývajú veľa príbehov, ktoré sa udiali počas štyroch frontov v tejto oblasti.

Jeden z nich zažijete aj na vlastnej koži – príbeh vojaka Maťašovského, ktorý spoznal svoju lásku v Poloninách a sľúbil jej, že ak prežije vojnu, tak sa po ňu vráti.

A ako povedal, tak aj urobil. Po vojne sa vrátil tisíc kilometrov a zobral si svoju lásku Žofiu za ženu.

Prejdete si vojnovú líniu, kde budete musieť vymýšľať taktiku boja, poznať základy vojenskej medicíny, zabezpečiť si ochranu a pomoc, komunikovať s veliteľom operácie a hlavne, prežiť a dôjsť domov.

To všetko bude spojené s ukážkou dobových kostýmov a artefaktov z bojov, aj s výkladom histórie spôsobom, ktorý si vojaci nadlho zapamätajú.

Tajomstvá schengenskej hranice
Východná hranica je magická. Určite by ste sa radi opýtali, kde sú nelegálne tunely, koľko doma vyrobených lietadielok preletelo cez hranicu, kde spadli rogalá alebo ako nízko musíte letieť, aby vás nezbadal pohraničný radar.

Spoznáte ľudí, ktorí poznajú odpovede na tieto otázky. Ak sa s nimi vyberiete na prechádzku na schengenskú hranicu, ktorá skrýva veľa príbehov. Tam v prítmí lesa, sa môžete opýtať na čokoľvek. Lebo to, na čo dostanete odpoveď v Poloninách, ostane v Poloninách.

Spoznať môžete prírodu a divočinu so sprievodcom na bicykli, aj na pešo. Bude možné vyskúšať si rozličné remeslá ako prácu s ovčou vlnou, výrobu keramiky, tkanie z prútia.

Rozprávať sa môžete o poloninských včelách, prespať v pralese, diskutovať s ornitológom alebo sa naučiť vyrábať prírodnú kozmetiku.

Poznáte rastlinu budúcnosti? Dá sa z nej vyrobiť plátno, potravina, papier, stavebný materiál, kozmetika i liek.

Pestovala sa po stáročia na našom území aj v oblasti Polonín. Ide o technické konope.

V Pčolinnom môžete navštíviť konopnú farmu, ochutnať konopné nápoje a prejsť sa konopným bludiskom.

Chlpaté pirohy bez vajec a múky
Organizátori sľubujú viac originálneho rusínskeho programu. V Novej Sedlici v Domčeku Dedka Večerníčka bude pre deti hudobno-umelecký workshop.

Tento rozprávkový zážitok je určený pre deti základných škôl prvého stupňa, ale aj menším mudrlantom. Zoznámia sa s krásnymi rusínskymi rozprávkami, vyrobia si vlastné umelecké dielka a naučia sa slovíčka v Dedkovom „rodnom" jazyku.

Už ste jedli trené pirohy? Sú na pohľad trochu chlpaté a na ich výrobu nepotrebujete múku ani vajcia.

Nová Sedlica je známa špecifickým jedlom, ktoré sa pripravuje iba v tejto obci. Pozývame vás do útulnej kuchyne u Marky, ktorá ukáže, ako sa tento recept pripravuje, ale zároveň vám povie kadečo zaujímavé.

Marka sa receptúru trených pirohov naučila od svojej starej mamy. Je rozhodnutá toto gastronomické dedičstvo posúvať ďalej iným ľuďom.

„Mne to dala moja babka a ak to neukážem nikomu inému, kto to po mne bude robiť? Ak nebudeme odovzdávať svoje tradície z pokolenia na pokolenie, tak sa na ne zabudne,“ vraví rodená Rusínka.

Sprevádzať bude dvojhodinovým kurzom varenia. Dozviete sa veľa o živote na dedine v minulosti, aj teraz.

Konope v oleji a kozmetike
V Uliči vás zase priučia na kurze rusínskej výšivky. V Topoli si na jednom mieste vyrobíte a vypálite hrnček, misku, vázu.

Kto si trúfa, môže si v peci upiecť chlieb. Všetko ako za starých čias. Preto treba najprv zrno vymlátiť, múku namlieť, cesto pripraviť a až potom bochník do pece naložiť.

Organizátori potvrdzujú, že sa tento rok ešte viac zamerali na rusínsky program.

„Pridali sme niečo typicky netypické - spracovanie konope, ktoré je pôvodnou rastlinou v Poloninách, na olej a kozmetiku. Ako sprievodný program budeme mať ukážku rusínskej svadby a čepčenia od folklórneho súboru Polonyna a opäť príde aj mužský spevácky zbor Poľana,“ približuje organizátorka projektu Eva Kocanová.

Pokračuje, že Objavte Poloniny sú výbornou príležitosťou ako spoznať tento kút Slovenska a dostať pod kožu jeho chute, vône, farby a humor miestnych ľudí. A to všetko v lone prírody, so srdečnými ľuďmi a autenticky po rusnácky.

Výber zážitkov je na vás
Zopár praktických informácií na záver. Okresným mestom regiónu je Snina a východzím bodom do celej oblasti Polonín je obec Stakčín.

Pohodlné je, že do Stakčína sa dostanete vlakom aj z Bratislavy a to s jedným prestupom v Humennom. Organizátori odtiaľ zabezpečia základnú sieť taxíkov.

Možnosti ubytovania v Poloninách sú rôznorodé. Môžete si vybrať z penziónov, ubytovaní na súkromí, autokempingov alebo turistických ubytovní.

V Uličskej doline je viacero lokalít, kde si možno postaviť stan alebo zaparkovať obytnú dodávku či karavan.

Festival je praktický v tom, že si každý vyberie zážitok, ktorý sa mu najviac páči. Stačí len online registrácia, pri ktorej máte presne určený čas a miesto konania akcie.

Zaujímavosťou je, že vznikol v netypickom čase a to počas pandémie.

Katarína Gécziová, zástupkyňa šéfredaktora

zdroj:
https://hornyzemplin.korzar.sme.sk/c/22964567/pozrite-si-vecernickov-domcek-a-najziarivejsiu-oblohu-zazite-rusinsku-svadbu.html

Aktuality

Zobraziť všetky
30.04.2024

2% z Vašich daní

Uchádzame sa o Vašu priazeň... Uveďte naše o.z. do svojho daňového priznania resp. vyhlásenia a my Vás potešíme knižným darom. Notársky centrálny register určených právnických osôb Informácie o určenej právnickej osobe Evidenčné čí…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.04.2024

Pozvánka. RUSÍNSKÝ DEN v Lužickém semináři v Praze

Společnost přátel Lužice a Společnost přátel Podkarpatské Rusi vás zvou na RUSÍNSKÝ DEN v sobotu 20. 4. 2024 v Lužickém semináři v Praze. Na programu, který začíná v 10 hodin dopoledne, jsou přednášky, beseda, divadlo i ochutnávka tradi…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.04.2024

Pozvánka na premiéru do DAD

Obsahové posolstvo inscenácie Romulus Veľký na javisku prešovského DAD je mrazivo aktuálne (Tlačová správa) Prešov, 16. apríla – S otázkami či sme ako ľudská civilizácia schopní nejakej obnovy alebo sme už len chaotické spoločenstvo prichá…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
15.04.2024

Vasyľovy Jaburovy uďilyly Zolotu medajlu PU

Jak informovav Іnštitut rusyňskoho jazŷka i kulturŷ Pr’ašivskoj univerzitŷ v Pr’ašovi (PU), v ponediľok 15-ho apriľa 2024-ho roku odbŷlo s’a svjatočne zasidaňa Akdemičnoj hromadŷ PU. V ramkach ňoho udiľovala s’a i najvŷsša nahoroda univerzitŷ…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
14.04.2024

Rozhovor. Kto bol prvý a najlepší Čechoslovák?

Keď je reč o československom odboji a o vzniku Československa, ako prví sa uvádzajú Masaryk, Štefánik, Beneš. No chýba ešte jedno kľúčové meno - novinár, literárny kritik, diplomat Bohdan Pavlů, dušou Slovák i Čech, osobnosť, na ktorú sa malo za…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
14.04.2024

Ruský zlatý poklad a čs. legionáři

Pár slov úvodem V posledních letech se v médiích čas od času objevují zprávy k otázce ruského zlatého pokladu, které jsou buď přímým obviněním, nebo naznačují, že snad jeho část v letech 1918-1920 měli ukradnout čs. legionáři. Většina těchto rů…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Vasyľ kamaratovi:
-Čoloviče, ťamyš iši, jak pachne nova knyžka...? Vjazba, papir, druk... Jak svižyj chľib holodnomu...
-Ňi, bo ja smartfonovo-facebookovyj povaľač...!
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať