Obyvatelia odľahlých obcí chcú, aby vakcína prišla za nimi

18.03.2021


Sninská nemocnica požiadala o súhlas na zriadenie mobilnej očkovacej jednotky.

VÝCHODNÉ SLOVENSKO. Sú ďaleko, mnohí s obmedzenou mobilitou, bez rodiny, bez internetu, bez auta.

V odľahlých a okrajových obciach Sninského, Medzilaborského či Stropkovského okresu sa zaregistrovať a dostaviť na očkovanie proti covidu vôbec nie je jednoduché.

Ulič prišiel s iniciatívou zriadiť mobilnú očkovaciu jednotku. Sninská nemocnica je za.

Individuálne prihlasovanie je komplikované
Starosta Uliča v Sninskom okrese Ján Holinka (SNS) urobil v obci prieskum, koľko obyvateľov nad 60 rokov by sa chcelo dať zaočkovať. Je ich asi 170, prihlásilo sa 115.

Mnohí sú menej mobilní, majú problém s internetom a dopravou, sú bez príbuzných. Ponúkli sme im pomoc pri objednávaní. Niektorým vyhodilo vakcinačné centrum v Prešove, dvoch - troch sa nám podarilo dostať do Sniny. Individuálne riešenie je veľmi komplikované,“ hovorí.

Masový odvoz do vakcinačného centra vylučuje.
„Presviedčame ľudí, aby nikam necestovali, vozíme im nákupy a lieky, a teraz im povieme, že na nich čaká pristavený autobus na očkovanie? To nie je cesta,“ zdôrazňuje Holinka.

Na pomoc obce sú odkázané približne tri desiatky Uličanov z 840 obyvateľov. Tých nad 80 rokov odviezli na vakcináciu autami.

Aby vakcína prišla za nimi
Ideálnym riešením by bolo, keby vakcína prišla priamo za obyvateľmi Uliča a ďalších obcí regiónu.

K iniciatíve zriadiť v sninskej nemocnici mobilnú očkovaciu jednotku, ktorá by prišla do odľahlých obcí očkovať, sa pridali Zboj, Kolbasov či Uličské Krivé.

„Určite by sa nazbierali dve stovky záujemcov na deň, to už má zmysel,“ hovorí Holinka.

„Zdá sa, že to bude nadlho. Telefonoval som na ministerstvo, momentálne sa mi k tomu nikto nevedel vyjadriť. Obvodní lekári zatiaľ nemajú možnosť očkovať, snažíme sa ľuďom vyjsť v ústrety aspoň takto,“ dodáva.

Myslí si, že aj toto je dôvod, prečo mnohí ľudia s očkovaním vyčkávajú.

Záujemcov výhradne o vakcínu Sputnik V by spočítal na prstoch jednej ruky. Niektorí sa boja vakcíny AstraZeneca.

„Ide o zdravie, ľudia sú nervózni. Chápem, že sa obracajú na nás, nebudú volať na ministerstvo. My sme poruke, snažíme sa, ale v tomto smere máme veľmi obmedzené kompetencie, ba takmer žiadne,“ uzatvára Holinka.

Necestujú
V obci Šmigovec v Sninskom okrese žije 80 obyvateľov.

„Polovica z nich je vonku za prácou,“ hovorí starosta Michal Pidanič (SNS).

Obec si zabezpečila internetové pripojenie svojpomocne, k dispozícii ho má len asi päť domácností. Ostatní s ním robiť nevedia a ani nemajú záujem.

Obyvatelia obce podľa neho zvolili pri očkovaní vyčkávaciu taktiku.

„Nechcú chodiť po Košiciach, Prešove či kade-tade po Slovensku. Nie sú mobilní a ani nevládzu. Chcú ísť bližšie, do Sniny, do Humenného,“ vysvetľuje Pidanič.

Šmigovčania obmedzili cestovanie do okresného mesta a do okolitých obcí na minimum.

„Chlieb nám privezú, nákupy zabezpečuje rodina, tým bez príbuzných priveziem nákup ja. Všetko je zatvorené, spojenie je riedke. Nechodievajú sa ani testovať, sedia doma,“ dodáva.

Do strediskovej obce je spojenie
Prieskum o stave zaočkovanosti v obci starosta nemá. O asistenciu pri očkovaní ho nepožiadal nikto.

„Zistiť to nie je problém,“ zdôrazňuje.

Mobilnú očkovaciu jednotku by privítal.
„Bolo by rozumné sústrediť to povedzme do strediskovej obce. Do Uble máme priame autobusové spojenie, tam sa chodievame aktuálne aj testovať. Bolo by to dobré riešenie,“ dodáva.

Za úplne najlepšiu pokladá možnosť zaočkovať sa u svojho obvodného lekára.

„Ľudia by lekárov kontaktovali telefonicky, každý má dnes telefón. Je to najjednoduchšie a najpriechodnejšie riešenie,“ zdôrazňuje Pidanič.

Kulan: Je nám tých ľudí ľúto
Sninská mestská nemocnica sa k iniciatíve uličského starostu postavila čelom.

„V stredu sme poslali ministerstvu zdravotníctva list so žiadosťou o povolenie na zriadenie mobilnej očkovacej jednotky len pre Sninský okres. Očkovali by sme v zariadeniach sociálnych služieb v okrese a v obciach Uličskej a Ubľanskej doliny. Na to máme kapacity,“ hovorí konateľ spoločnosti Nemocnica Snina Andrej Kulan.

Ak by povolenie znamenalo obsiahnuť celý kraj, personálne by to nezvládli.

„Sme ochotní očkovať ľudí len v odľahlých obciach nášho okresu, ktorí nemajú možnosť a sily cestovať za očkovaním do Sniny. Je nám ich ľúto,“ zdôrazňuje.

Niektorí čakajú na Sputnik V
S očkovaním v zdravotných strediskách či v priestoroch obecného úradu problém nevidí.

„Zorganizovala by to obec, spísala by zoznam záujemcov, zabezpečila by ich účasť,“ spresňuje Kulan s tým, že by mohli očkovať napríklad v Novej Sedlici, Zboji, Ubli, Uliči a inde.

Najideálnejšie riešenie by bolo, keby mohli očkovať obvodní lekári.

Favorita medzi vakcínami konateľ Kulan nemá.

„Akú máme, takú picháme. Dôležité je, aby prešla registráciou a bola bezpečná. Nezaznamenali sme žiadne väčšie komplikácie. Mnoho ľudí sa ma pýta na Sputnik V. Chceli by sa ním očkovať. Niektorí možno čakajú aj naň,“ hovorí.

Vo vakcinačnom centre v nemocnici denne zaočkujú stovku záujemcov.

Prednostne zaočkovali zdravotníkov, učiteľov, onkologických a dialyzovaných pacientov.

Do každého smeru po 55 kilometrov
Čertižné s 334 obyvateľmi je koncovou obcou v Medzilaborskom okrese.

„Ponúkli sme našim obyvateľom pomoc pri registrácii. Prešli sme si zoznam starších, každý má príbuzných, ktorí im pomôžu,“ hovorí starosta Peter Tričák (Smer-SD). Akurát viezol na očkovanie do Humenného svokrovcov.

Čertižňania sa očkujú v Svidníku, Snine a v Humennom.

„Vyjde to približne narovnako, na zhruba 55 kilometrov. S mamou som bol vo Svidníku,“ spresňuje.

Bez nemocnice, bez očkovacieho centra
Medzilaborce ako okresné mesto očkovacie centrum zriadené nemá, nie je tam nemocnica.

„Pokladám to za nedostatok. Upozornili sme na to v štruktúrach Združenia miest a obcí Slovenska so záverom, že to treba riešiť na krajskom krízovom štábe na samosprávnom kraji. Zatiaľ výsledok nemáme,“ zdôrazňuje Tričák.

Pripúšťa, že mnohí obyvatelia čakajú na možnosť očkovať sa u svojho obvodného lekára. Že by čakali výlučne na vakcínu Sputnik V, to nepotvrdil.

„To nie je dôvod,“ dodáva.

Pomáhajú príbuzní
„Nemal som zatiaľ takú požiadavku od obyvateľov obce,“ zareagoval starosta Repejova v okrese Medzilaborce Peter Cipka (SNS) na otázku, či asistoval pri registrácii na očkovanie.

„Starším ľuďom to väčšinou vyriešia deti a rodinní príslušníci a tí s nimi aj idú na očkovanie. Rešpektujú ich odporúčania,“ hovorí.

V obci „zimuje“ približne 80 ľudí.

Repejovčania cestujú za očkovaním do Humenného, Svidníka či do Vranova nad Topľou.

„Miesto si zrejme vyberajú podľa voľných kapacít, prípadne podľa toho, kde žijú ich deti,“ spresňuje Cipka.

Testovať ich chodieva sanitka
Rovnakú skúsenosť má aj starosta Varechoviec v Stropkovskom okrese Milan Hudák (SNS, Smer-SD).

Doposiaľ sa naňho so žiadosťou o pomoc pri registrácii či doprave na miesto očkovania neobrátil nikto.

„Akurát v stredu nám prišla správa z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva vo Svidníku, že očkovacie centrum opäť očkuje a je našim obyvateľom k dispozícii. Budem ich o tom informovať,“ hovorí.

Prehľad o tom, koľko obyvateľov z necelých 150 je už zaočkovaných alebo má o očkovanie záujem, Hudák nemá.

Aktivitu, že by za nimi prišla mobilná očkovacia jednotka priamo do obce, víta.

„Samozrejme. Takto u nás funguje testovanie. Vždy v nedeľu ráno o ôsmej príde k nám sanitka. Do trištvrte na deväť sa záujemcovia otestujú a sanitka pokračuje do ďalšej obce. Ľudia si to pochvaľujú,“ dodáva.

Výjazdové očkovacie tímy
Aktuálne výjazdové tímy očkujú v zariadeniach sociálnych služieb po celom Slovensku.

Hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová potvrdila, že následne je možné ich využitie priamo v teréne.

„Očkovanie ďalšou formou, napríklad u obvodného lekára, bude primárne závisieť od počtu a typu vakcín, ktoré sú momentálne na Slovensku, ako aj od podmienok ich skladovania,“ dodala.

„Zriadenie výjazdových očkovacích služieb je predmetom rokovaní s rezortom zdravotníctva, zatiaľ takúto službu žiadna nemocnica siete neposkytuje,“ reagovala Jana Fedáková, komunikačná špecialistka siete nemocníc Svet zdravia, do ktorej patria na východe nemocnice v Humennom, Svidníku, Vranove nad Topľou, Michalovciach a Trebišove.

JANA OTRIOVÁ

Zdroj:
https://hornyzemplin.korzar.sme.sk/c/22619509/obyvatelia-odlahlych-obci-chcu-aby-vakcina-prisla-za-nimi.html

Aktuality

Zobraziť všetky
12.09.2021

Odbŷv s’a XVI. Svitovŷj kongres Rusyniv u Krynyci. Dišlo i ku neočekovanŷm zminam

Odbŷv s’a XVI. Svitovŷj kongres Rusyniv u Krynyci. Dišlo i ku neočekovanŷm zminam Po dvoch rokach znova strityly s’a Rusynŷ z ciloho svita. 10-ho i 11-ho septembra 2021-ho roku prochodyv u poľskim kupeľnim misti Krynyc’a XVI. Svitovŷj kongres …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
11.09.2021

11.09.2021 V ČÍSLECH

■ 19 mužů uneslo čtyři letadla. ■ 2977 lidí zemřelo při útoku a na následky zdravotních komplikací. ■ 2753 lidí zahynulo ve Světovém obchodním centru. ■ 343 z nich byli hasiči, 60 bylo příslušníků newyorské policie. ■ 157 pasažérů zemřelo na…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
10.09.2021

ANTON BESKID – POPREDNÝ RUSÍNSKY POLITIK PRVEJ POLOVICE 20. STOROČIA

V septembri 2020 uplynulo 165 rokov od narodenia jedného z najvýznamnejších rusínskych politikov vôbec– Antona Beskida. Pochádzal z malej šarišskej dedinky Hanigovce, ležiacej na južných svahoch Čergovských vrchov. Narodil sa 16. septembra 1855 …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
10.09.2021

10. septembra 1919 sa začlenila Podkarpatská Rus k ČSR

Dňa 10. septembra 1919 štáty Dohody podpísali s Rakúskom mierovú zmluvu v Saint-Germain-en-Laye. Súčasťou zmluvy bola aj tzv. Malá minoritná zmluva, ktorá potvrdila, že Podkarpatská Rus sa právoplatne začleňuje do ČSR. Šlo o územie s veľkosťou 1…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
09.09.2021

Kancelár gréckokatolíckej eparchie: Pápež František bude v Prešove počas byzantského obradu čelom k ľuďom, naši kňazi chrbtom

Pápež František niekoľkokrát aj verejne spomenul, že ako malý chlapec chodieval v Argentíne miništrovať do ukrajinského gréckokatolíckeho chrámu, hovorí kancelár, tajomník biskupa a tlačový hovorca Gréckokatolíckej eparchie Košice Martin Mráz. V…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
09.09.2021

ROZHOVOR. Vladyka Vasiľ o pápežovi Františkovi: Je to spontánny človek

Vladyka: Ohrozuje nás hnev, nie pandémia. Predtým, než sa súčasný košický gréckokatolícky eparcha CYRIL VASIĽ SJ vrátil na Slovensko, pôsobil v pápežskej kúrii vo Vatikáne na pozícii sekretára Kongregácie pre východné cirkvi. Jeho funkcia mu …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Marča pyše:
-Myle Bravo, poraď! Jak pojasnyty synkovi, že kiď jem ja v uniformi sestričky, ta joho ňaňkovi ne plano..
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať