Po novom musia chovatelia zaregistrovať aj jedinú ošípanú

26.11.2018


Ľudia na dedinách to považujú za zbytočnú byrokraciu.

HORNÝ ZEMPLÍN. Po novom musia do Centrálnej evidencie zvierat zaregistrovať chovatelia aj jedinú ošípanú.

Európska komisia (EK) totiž zrušila Slovensku výnimku z povinnosti registrácie chovu pre hrozbu zo šírenia afrického moru ošípaných (AMO).

Slovensko už nemá výnimku
Nariadenie platilo niekoľko rokov. Slovensko spolu s Českom, Portugalskom, Slovinskom, Talianskom a Francúzskom mali výnimku.

„Tieto krajiny mali doposiaľ možnosť vyňať zo zoznamu hospodárstiev, ktoré držia zvieratá, fyzické osoby chovajúce jedinú ošípanú pre vlastnú spotrebu. Výnimka padla a aj títo chovatelia už musia mať zviera zaregistrované v Centrálnej evidencii hospodárskych zvierat,“ vysvetľuje riaditeľka Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v Humennom Jana Špuntová.

Slovensko sa nachádza blízko ohnísk nákazy afrického moru ošípaných, chovatelia by preto mali byť disciplinovaní a vychádzať Regionálnej veterinárnej a potravinovej správe v ústrety.

Regionálne správy už požiadali obecné a mestské úrady o súčinnosť pri registrácii chovateľov.

„Ide hlavne o prevenciu, o ochranu zdravia zvierat a ľudí,“ zdôrazňuje.

Dodáva, že stavy chovateľov ošípaných v regióne horného Zemplína sa každým rokom znižujú.

Byrokracia a papierovačky
Anton Burda z Belej nad Cirochou chová doma jednu ošípanú. Prasiatko kúpi, vykŕmi, zabije a spolu s rodinou skonzumuje.

Robieva tak už niekoľko rokov. Povinnú registráciu aj jedného kusa pokladá za zbytočnú byrokraciu, ktorá v konečnom dôsledku chov obmedzí.

„Byrokracia a ďalšie papierovačky, aby súkromný sektor mal o starosť navyše. Je to krok k tomu, aby sa nechovalo,“ hodnotí nariadenie.

Prasiatko kupuje výlučne z registrovaných a osvedčených veľkochovov.

„Tam majú povinnosť dbať na čistotu chovu a všetky opatrenia majú vyriešené. Myslím si, že šanca zaniesť do nášho chovu africký mor ošípaných je vylúčená. Riziko je nulové, chliev pravidelne dezinfikujeme, o zviera sa riadne staráme,“ hovorí.

Všetko mäso i výrobky používa iba pre vlastnú potrebu.

Môžu predávať len registrovaným
Veľkochovateľ ošípaných Julián Škerlík z Humenného tiež vníma nariadenie ako krok k likvidácii drobného predaja a drobných zabíjačiek.

„Nemôžeme zabíjať na mieste. Živé zvieratá môžeme predávať iba registrovaným užívateľom. Osoba, ktorá si chce kúpiť zviera na domácu zabíjačku, musí byť zaregistrovaná ako chovateľ ošípaných. Aj vtedy, keď ho o hodinu nato zabije. Toto by som riešil inak ako povinnou registráciou,“ vysvetľuje.

Na druhej strane však v prípade výskytu AMO registrácia umožní kompetentným orgánom vedieť, kto a kde chová ošípané.

„V ohnisku nákazy by mali byť všetky malé chovy zlikvidované,“ dodáva.

Upozorňuje tiež na iný problém.

„Ide o nelegálny dovoz odstavčiat z Maďarska či Poľska, odkiaľ musí byť dovoz registrovaný. Niektoré choroby, napríklad Aujeszkyho choroba, na Slovensku nie sú, kým v iných krajinách áno. Keď zvieratá nie sú vyšetrené, môžu sa tu choroby zavliecť a poškodiť Slovensko. Aj toto treba riešiť,“ uzatvára.

Čo ukladá zákon
Povinnosť registrácie chovov, vrátane chovov ošípaných, upravuje zákon o veterinárnej starostlivosti.

Ukladá povinnosť pred začatím chovu hospodárskych zvierat požiadať miestne príslušnú Regionálnu veterinárnu a potravinovú správu (RVPS) o registráciu chovu hospodárskych zvierat.

Po výkone kontroly na mieste a splnení všetkých požiadaviek RVPS potvrdí tlačivo na registráciu chovu hospodárskych zvierat s uvedením dátumu potvrdenia najneskôr 30 dní odo dňa doručenia žiadosti o registráciu.

„Držiteľ hospodárskych zvierat zasiela potvrdené tlačivo do Centrálneho registra hospodárskych zvierat, ktorá mu pridelí jedinečné registračné číslo chovu podľa typu chovu. Podľa nariadenia vlády SR o identifikácii a registrácii zvierat musí byť každá ošípaná označená identifikačnou značkou čo najskôr a vždy predtým, ako opustí chov,“ uviedol pre SITA ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR Jozef Bíreš.

V číslach
Na Slovensku sa chová približne 600 000 jatočných ošípaných, z toho asi 35 000 prasníc.
Chovatelia vyprodukujú asi 40 percent potreby Slovenska, takmer polovica ide do zahraničia.
Tristo chovateľov má tri prasnice a viac, väčších chovateľov je asi stovk

JANA OTRIOVÁ

Zdroj:
https://hornyzemplin.korzar.sme.sk/c/20973533/po-novom-musia-chovatelia-zaregistrovat-aj-jedinu-osipanu.html

Foto:
Po novom musia slovenskí chovatelia zaregistrovať všetky ošípané.
(Zdroj: Jana Otriová)

Aktuality

Zobraziť všetky
30.04.2024

2% z Vašich daní

Uchádzame sa o Vašu priazeň... Uveďte naše o.z. do svojho daňového priznania resp. vyhlásenia a my Vás potešíme knižným darom. Notársky centrálny register určených právnických osôb Informácie o určenej právnickej osobe Evidenčné čí…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.04.2024

Pozvánka. RUSÍNSKÝ DEN v Lužickém semináři v Praze

Společnost přátel Lužice a Společnost přátel Podkarpatské Rusi vás zvou na RUSÍNSKÝ DEN v sobotu 20. 4. 2024 v Lužickém semináři v Praze. Na programu, který začíná v 10 hodin dopoledne, jsou přednášky, beseda, divadlo i ochutnávka tradi…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.04.2024

Pozvánka na premiéru do DAD

Obsahové posolstvo inscenácie Romulus Veľký na javisku prešovského DAD je mrazivo aktuálne (Tlačová správa) Prešov, 16. apríla – S otázkami či sme ako ľudská civilizácia schopní nejakej obnovy alebo sme už len chaotické spoločenstvo prichá…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
15.04.2024

Vasyľovy Jaburovy uďilyly Zolotu medajlu PU

Jak informovav Іnštitut rusyňskoho jazŷka i kulturŷ Pr’ašivskoj univerzitŷ v Pr’ašovi (PU), v ponediľok 15-ho apriľa 2024-ho roku odbŷlo s’a svjatočne zasidaňa Akdemičnoj hromadŷ PU. V ramkach ňoho udiľovala s’a i najvŷsša nahoroda univerzitŷ…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
14.04.2024

Rozhovor. Kto bol prvý a najlepší Čechoslovák?

Keď je reč o československom odboji a o vzniku Československa, ako prví sa uvádzajú Masaryk, Štefánik, Beneš. No chýba ešte jedno kľúčové meno - novinár, literárny kritik, diplomat Bohdan Pavlů, dušou Slovák i Čech, osobnosť, na ktorú sa malo za…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
14.04.2024

Ruský zlatý poklad a čs. legionáři

Pár slov úvodem V posledních letech se v médiích čas od času objevují zprávy k otázce ruského zlatého pokladu, které jsou buď přímým obviněním, nebo naznačují, že snad jeho část v letech 1918-1920 měli ukradnout čs. legionáři. Většina těchto rů…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Vasyľ - kešeňovyj zloďij na klavirňim koncerťi. Dovho smotryť na hrajučoho majstra i poťim hvaryť:
-Takyj talant, takyj talant... taky šykovňi palci a takov ch*******v sja zanymať...
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať