Po polstoročí v škole v Krajnej Poľane končia vykurovanie uhlím

Po polstoročí v škole v Krajnej Poľane končia vykurovanie uhlím
13.11.2019

Namiesto uhlia odpad zo stolárskych dielní. Škola v obci Krajná Poľana pri slovensko-poľskej hranici sa zbavila nepríjemného čierneho prachu a nahradila ho granulami. Žiakom je teplejšie a spokojný je i školník.

V obci bez plynofikácie miestni kúria drevom, no škola bola výnimkou. Roky tu kúrili najprv hnedým a neskôr čiernym uhlím. „Inú možnosť sme nemali. Drevo túto školu nevykúri, má slabú výhrevnosť. Pre nás bolo jedinou možnosťou na vykúrenie uhlie, ktoré sme brali z Poľska, lebo môžem povedať, že bolo o polovicu lacnejšie ako zo Slovenska,“ ozrejmil riaditeľ Základnej školy v Krajnej Poľane Jozef Bilas.

„Na mesiac išiel jeden kamión. Sedemnásť ton sa spálilo za mesiac,“ dodal školník v Základnej škole Krajná Poľana Vladimír Bokša.

Uhlím tu kúrili 51 rokov. Bola to obrovská záťaž najmä pre školníka. „Pokým sa zohrialo, tak to trebalo tri hodiny pred vyučovaním už. Tri hodiny, no, od pol piatej - piatej začať kúriť. Keď boli veľké mrazy, tak aj cez víkend, samozrejme,“ doplnil školník Vladimír Bokša. Teraz je tomu koniec. Starý kotol na uhlie sme už v školskej kotolni nenašli. Vďaka financiám z Environmentálneho fondu sa ho škola v Krajnej Poľane konečne zbavila. Namiesto neho školník obsluhuje nový a moderný na biomasu. „Máme asi jeden z najmodernejších kotlov na Slovensku, ktorý sme spustili minulý týždeň a hneď vidno, že je teplejšie v škole. Automaticky všetko dávkuje, je to kľudnejšia a čistejšia robota pre školníka,“ doplnil riaditeľ školy Jozef Bilas.

Teplejšie majú žiaci v triedach a spokojnejší je aj spomínaný školník. Drevené peletky vyrábané napríklad aj z odpadu v stolárskych dielňach nemusí naberať lopatou. Do kotla smerujú z obrovského zásobníka, v ktorom je aktuálne 24 ton peletiek. „Je to luxus, dalo by sa povedať. Je to iná úroveň. Nie je to náročné ovládanie, dá sa to,“ pochvaľoval si školník Vladimír Bokša. Nový spôsob vykurovania tejto školy je nielen čistejší a ekologickejší, ale škole by mal ušetriť aj značný obnos peňazí. „Uhlie nás vyšlo okolo tých 10 až 12-tisíc eur.“ Teraz to bude lacnejšie? „Dúfam, že hej,“ uzavrel riaditeľ školy.

140-tisícová štátna investícia je pre plneorganizovanú školu obrovským prínosom. Ušetrené financie chcú neskôr použiť na zateplenie budovy.

 (pn)
Podduklianske novinky
Naspäť na aktuality