Po stopách vojny v regióne

23.10.2021


Nezriedka sa stáva, že poznáme históriu egyptských pyramíd či veľkého čínskeho múru, no nevieme, aké významné udalosti sa prehnali regiónom, v ktorom žijeme. Tento hendikep sa usilovali prekonať účastníci celodňového zájazdu Humenskej zberateľskej spoločnosti, ktorí sa 21. septembra, v deň výročia oslobodenia prvej obce na území Československa - Kalinova, vybrali po stopách druhej svetovej vojny. Projekt podporilo mesto Humenné. Prvá zastávka bola v Čertižnom. Na pôde Obecného úradu nás prijal starosta Peter Tričák, ktorý nám priblížil históriu obce. Prvá písomná zmienka o nej je z roku 1431. Odvtedy prešla mnohými významnými etapami. V súčasnosti v nej žije 320 obyvateľov, no pamätá aj časy, kedy ich bolo ešte raz toľko. Dominantou obce je kostol z roku 1928, ktorého historickou vzácnosťou je drevený vyrezávaný oltár zo začiatku 18. storočia. Neďaleko obecného úradu stojí bývalá žandárska stanica, kde je na priečelí umiestnená pamätná tabuľa pripomínajúca 14. marec 1935, ktorý vošiel do dejín ako miesto známej čertižniansko-haburskej vzbury. Na tunajšom cintoríne je pochovaný buditeľ Adolf Dobriansky. Jeho drevenú plastiku sme si mohli pozrieť aj v pamätnej izbe obce, kde sú tiež umiestnené predmety viažuce sa k životu obyvateľov obce. Zaujímavou kapitolou obce sú tiež boje prvej i druhej svetovej vojny, ktoré sa odohrali v jej bezprostrednej blízkosti. Pri druhej svetovej vojne bola časť obce vypálená a popri mnohých vojakoch sovietskej armády v nej zahynuli aj miestni občania. Pohnuté udalosti pripomínajú viaceré cintoríny.

V Habure nás privítal starosta Michal Prejsa. Obec sa v poslednom období dostala do pozornosti verejnosti sochárskym sympóziom. Bronzovú sochu kniežaťa Laborca z dielne Jána Ťapáka sme si vďaka mokrému terénu neprezreli zblízka, pozdravila nás len jej silueta na kopci, zato sme si v areáli miestneho Podielnického poľnohospodárskeho družstva pozreli doterajšie výsledky sochárskych sympózií a ešte v hale čerstvé tohtoročné plastiky, z ktorých sa azda najviac písalo o diele Ondreja Zimku ml. Časom vznikne galéria pod holým nebom. Ďalšou raritou je výstavba dreveného kostolíka, ktorého exteriér už stojí a ikony a ďalšie náležitosti v interiéri budú pribúdať v závislosti od štedrosti darcov. V priestoroch kostolíka sa starosta pochválil, že jednotlivé ikony už majú svojich dobrodincov a mali by byť čoskoro inštalované. Keďže leitmotívom nášho stretnutia boli boje v druhej svetovej vojne, starosta sa prejavil ako znalec histórie a porozprával nám o tunajších bojoch, ktoré prebiehali až do konca novembra 1944. Definitívnu bodku za nimi tvoril prielom partizánskeho zväzku Čapajev (jeho náčelník Ľudovít Kukorelli, ktorý tu padol, má v obci pomník) a stretnutie s Červenou armádou, po ktorom nasledoval prelomenie frontu a oslobodenie okresov Medzilaborce, Snina i Humenné.

Začiatkom júla tohto roku sa v Medzilaborciach uskutočnilo slávnostné otvorenie najväčšej stále muzeálnej expozície prvej svetovej vojny na Slovensku v rámci projektu „Otvárame bránu Karpát. Kultúrne dedičstvo karpatského oblúka v novom pohľade.“ Expozícia, ktorú sme navštívili, je umiestnená v bočnom trakte Domu kultúry (vpredu Múzeum moderného umenia Andy Warhola). Mesto Medzilaborce si vo verejnej súťaži vybralo pre realizáciu projektu Klub vojenskej histórie Beskydy. V úvode prehliadky nás privítal primátor Medzilaboriec Vladislav Višňovský. Prvá svetová vojna je spätá s dejinami Medzilaboriec i celého severovýchodného Slovenska. Práve tu v rokoch 1914/1915 prebiehali boje medzi rakúsko-uhorskou, nemeckou a ruskou armádou. Samotné Medzilaborce boli dvakrát obsadené ruskou armádou a na prelome marca a apríla 1915 sa v širšom okolí mesta odohrala jedna z najvýznamnejších bitiek prvej svetovej vojny, ktorá vstúpila do histórie ako „Veľkonočná bitka v Karpatoch.“

Bojové operácie na území súčasného Slovenska si vyžiadali vyše 50 tisíc obetí, ktoré dnes pripomína komplex vojensko-historických pamiatok, z ktorého najobsiahlejšiu časť tvoria vojnové cintoríny. V troch miestnostiach muzeálnej expozície návštevníkom približujú priebeh bojov v regióne severovýchodného Slovenska s dôrazom na Medzilaborce a jeho okolie. Expozícia obsahuje ich detailný opis, prehľad pamiatok ako aj ukážky dobového výstroja a výzbroje. Andy vláčikom, ktorý je najnovšou atrakciou okresného mesta sme sa vybrali do Kalinova, prvej oslobodenej obce na území Československa.

Po chutnom obede v reštaurácii neďaleko pamätníka s mramorovou sochou Fraňa Gibalu sme si pripomenuli udalosti, ktoré sa tu presne 21. septembra, ale v roku 1944, odohrali. Tak ich zachytili vo vojnovej kronike: „O oslobodenie Kalinova sa zaslúžil aj 3. horský strelecký zbor generála A. J. Vedenina, ktorý nedovolil nepriateľovi zachytiť sa v zalesnenom horskom teréne štátnych hraníc. V priestore sa 315. gardovému pluku podplukovníka I. A. Kostina podarilo preniknúť na západné svahy kóty 652,5 km východne od obce Kalinov. Nepriateľ zaujal v Kalinove a na výšine západne od nej silné obranné postavenie a kládol zúrivý odpor. Veliteľ divízie, gardový generálmajor M.I. Kolbunov sa rozhodol dobiť obec Kalinov. Do toho priestoru presunul 2 pluky, aby obišli nepriateľa a zaútočili naňho súčasne z východu a zo severu. Dňa 21. septembra 1944 o 12. hod. sa 327. gardový horský pluk majora J. M. Morgunovského vysunul pred pravé krídlo 315. gardového horského pluku. Dva prápory 315. pluku začali obchádzať Kalinov za podpory plukovného delostrelectva, ktorý z nekrytých palebných postavení likvidovali nepriateľský odpor a jednotlivé palebné ohniská v obci Kalinov. Cestu ku Kalinovu zahatal ďalší prápor 315. gardového horského pluku. A preto bol nemecký 228. horský pluk 101. ľahkej divízie blokovaný sovietskymi jednotkami, takmer úplne zničený a tí, čo ostali nažive, boli aj so štábom a veliteľom pluku zajatí. Len v boji o Kalinov padlo 1 200 sovietskych vojakov.“

Pred pamätníkom Oslobodenie sme položili veniec, uctili si obete vojny a v obci si prezreli vojenskú techniku pripomínajúcu udalosti spred 77 rokov.

Marián Šimkulič


Foto:
Pomník oslobodenia obce Kalinov. Okres Medzilaborce
Autor: Ing.Mgr.Jozef Kotulič 


 

Aktuality

Zobraziť všetky
30.04.2024

2% z Vašich daní

Uchádzame sa o Vašu priazeň... Uveďte naše o.z. do svojho daňového priznania resp. vyhlásenia a my Vás potešíme knižným darom. Notársky centrálny register určených právnických osôb Informácie o určenej právnickej osobe Evidenčné čí…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
24.03.2024

DUCHOVNÉ STRETNUTIE NA TÉMU “LADOMIRSKE MNÍŠSTVO” 

V nedeľu víťazstva pravoslávia sa uskutočnilo s požehnaním Jeho Blaženosti Rastislava arcibiskupa prešovského a metropolitu českých krajín a Slovenska duchovné stretnutie mládeže a veriacich na tému “Ladomirske mníšstvo” v chráme sv. archanjela …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
24.03.2024

Ako dopadli voľby v Prešovskom kraji

Pellegrini získal v Prešovskom kraji o 35-tisíc hlasov viac hlasov než minule Čaputová V Harabinovom okrese vyhral Korčok. PREŠOV. V minulých prezidentských voľbách dostala v Prešovskom kraji v prvom kole najviac hlasov Zuzana Čaputová, kr…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
23.03.2024

Moskva žiada Berlín, aby uznal blokádu Leningradu za genocídu

Chce aj peniaze Ruská diplomacia žiada Nemecko, aby uznalo 900-dňové obliehanie Leningradu počas druhej svetovej vojny za genocídu. V pondelok ho k tomu vyzvala v diplomatickej nóte, v ktorej zároveň požaduje od Berlína ďalšie odškodnenie pre…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
23.03.2024

Rozhovor. Slovenský venkov nikdy sounáležitost s Čechy necítil

Společný národ byla idea elit, říká historik Jan Rychlík S profesorem Janem Rychlíkem, který právě teď o dějinách Slovenska vydává knihu, o českých četnících na Muráni, o Svaté říši římské, o Masarykově konceptu čechoslovakismu, trochu i o ko…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
22.03.2024

V Prešove rokovali biskupi na 35. plenárnom zasadaní Rady hierarchov

Gréckokatolícki biskupi sa v utorok 19. marca zišli na arcibiskupskom úrade v Prešove na 35. plenárnom zasadaní Rady hierarchov. Zasadanie tohto zákonodarneho zboru sa uskutočnilo po dvoch rokoch, nakoľko po zrieknutí sa úradu prešovského arcibi…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Hvaryť smutňi Vasyľ svojomu kamaratovi:
-Byv jem u kupeľoch, pered odchodom domiv jem poslav žeňi telegram, že prydu u seredu... A jak otvorju dveri vidžu - chlop v posteli z mojov Paraskov, znaš soj to predstavyty...?!
-Znam..., ale ona može ne je až taka paskuda/mrcha, Vasyľu, može lem na pošťi majuť bordeľ...!
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať