Politológ: Prešovský kraj dostáva najviac dotácií z eurofondov, to mohlo prilákať voličov

Politológ: Prešovský kraj dostáva najviac dotácií z eurofondov, to mohlo prilákať voličov
27.05.2019

Košický kraj mal najnižšiu účasť.

PREŠOV. Voľby do Európskeho parlamentu (EP) a výsledky na východnom Slovensku zhodnotil politológ Gabriel Székely.

Politológ: V Prešovskom kraji je víťazstvo Smeru výraznejšie
„Voľby do EP radíme k tzv. voľbám druhého radu. V týchto voľbách vo všeobecnosti dochádza k situácii, že je v nich nižšia volebná účasť a vládne strany v nich strácajú podporu. Výsledky ukázali, že sme mali opäť celkovo najnižšiu účasť voličov z pohľadu národnej úrovne. Ak sa pozrieme na celoplošné výsledky do EP v Košickom kraji, percentuálne zisky strán ukazujú, že strana PS/Spolu nezískala výraznejšie víťazstvo v porovnaní so stranou Smer-SD. V Prešovskom kraji je víťazstvo Smeru-SD výraznejšie oproti PS/Spolu,“ hodnotí Székely.

Podľa neho je potrebné sa na výsledky v Prešovskom a Košickom kraji pozrieť aj po jednotlivých okresoch.

„Ukazuje sa, že Smer-SD naďalej stráca podporu v okresoch Prešovského kraja (Prešov, Poprad), v okrese Kežmarok vyhrala PS/Spolu iba s minimálnym rozdielom o 39 hlasov,“ vysvetľuje Székely.

Pozitívny výsledok Smer-SD v Prešovskom kraji podľa neho možno pripísať všetkým ostatným okresom. Najväčšiu podporu mala strana v okresoch Stará Ľubovňa, Humenné a Vranov nad Topľou.

„Pri analýze výsledkov a porovnávaní volebnej mapy v konkrétnych typoch volieb je preto potrebné pozerať aj na parciálne výsledky v jednotlivých mestách a obciach. Je zrejmé, že práve v obciach a mestách na severovýchode Slovenska, ako aj v obciach okresu Stará Ľubovňa, strana drží stabilnú pozíciu vďaka disciplinovanému elektorátu, mobilizácii voličov, ale aj mnohým ďalším faktorom, či už ideologickým alebo pragmatickým,“ myslí si Székely.

Eurofondy mohli dotiahnuť voličov
Na východe Slovenska sa k volebným urnám voliči nehrnú. Košický kraj zaznamenal najnižšiu volebnú účasť spomedzi krajov, dosiahla 19,26 percenta.

Volebná účasť v Prešovskom kraji dosiahla takmer 21 percent oprávnených voličov a zaradil sa na tretiu pozíciu od konca rebríčka.

Pre porovnanie, v Bratislavskom kraji bola najvyššia volebná účasť - 31,55 percenta a za ním nasledoval Žilinský kraj s 23,27-percentnou účasťou.

Celoslovenský priemer bol na úrovni 22,74 percenta.

Oproti Košickému kraju mohlo o trochu viac voličov v Prešovskom kraji k urnám dotiahnuť vyššie čerpanie eurofondov.

„Pokiaľ ide o otázku účasti voličov v Prešovskom kraji, tento kraj dostáva v porovnaní s inými krajmi najviac dotácií z eurofondov, u občanov sa zlepšuje povedomie o úlohe EÚ a jej inštitúciách, mnohé projekty prispeli k zveľadeniu majetku či infraštruktúry na úrovni samosprávy. Tento faktor mohol u ľudí výraznejšie rezonovať aj počas rozhodovania sa, či vôbec ísť k volebnej urne bez ohľadu na to, ktorej strane dajú svoj hlas. Na druhej strane, k výraznejšiemu zmenšovaniu regionálnych rozdielov na Slovensku nedochádza,“ dodal Székely.

Voľby na východe
V Prešovskom kraji zvíťazila vo voľbách do Európskeho parlamentu strana Smer-SD so ziskom 17,68 percenta hlasov.

Na druhom mieste je Kresťanskodemokratické hnutie (16,20 percenta) a na treťom koalícia strán Progresívne Slovensko a Spolu - občianska demokracia (13,11 percenta).

Na štvrtej priečke skončila strana Mariana Kotlebu ĽSNS (11,61 percenta), na piatom hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (6,72 percenta).

Šiesta je strana Sloboda a Solidarita (6,26 percenta).

V Košickom kraji zvíťazila koalícia strán Progresívne Slovensko a Spolu - občianska demokracia so ziskom viac ako 16 percent odovzdaných hlasov. Na druhom mieste je strana Smer-SD (15,54 percenta) a na treťom strana Mariana Kotlebu ĽSNS (11,46 percenta).

Nasleduje Kresťanskodemokratické hnutie (9,68 percenta), strana Sloboda a Solidarita (8,63 percenta) a hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (7,30 percenta).

MICHAL IVAN

Zdroj:
https://korzar.sme.sk/c/22130994/politolog-presovsky-kraj-dostava-najviac-dotacii-z-eurofondov-to-mohlo-prilakat-volicov.html

Korzár
Naspäť na aktuality