Posledný pamätník Prešovského soboru  Imrich Marinčák prebral ocenenie

28.04.2020


Bol vo väzení, vysvätili ho až po revolúcii. 

PREŠOV. Gréckokatolícka cirkev na Slovensku si v utorok pripomenula okrúhle, 70. výročie Prešovského soboru.

Išlo o akt, ktorým štátny aparát vedený komunistickou stranou zrušil gréckokatolícku cirkev.

V sále Čierneho orla bol na sobore prijatý manifest, podľa ktorého sa gréckokatolíci mali vrátiť do lona pravoslávnej cirkvi. Tí, ktorí boli proti, boli neskôr perzekvovaní.

Gréckokatolícku cirkev na Slovensku obnovili až pri politickom „odmäku“ v roku 1968.

Posledný žijúci kňaz
Posledným žijúcim gréckokatolíckym kňazom, ktorý zažil na vlastnej koži Prešovský sobor, je Imrich Marinčák.

Len niekoľko dní pred výročím (14. apríla 2020) zomrel ďalší pamätník, gréckokatolícky kňaz Alexej Janočko.

Medailu za utrpenie, spôsobené komunistickým režimom a pamätný list odovzdal poslednému žijúcemu pamätníkovi z radov gréckokatolíckych kňazov Imrichovi Marinčákovi vladyka Ján Babjak, prešovský arcibiskup metropolita.

V čase likvidácie gréckokatolíckej cirkvi pred 70 rokmi bol Imrich Marinčák bohoslovcom v Kňazskom seminári v Prešove.

„Pred 28. aprílom nám všetkým bohoslovcom oznámil vicerektor otec Michal Sabadoš, aby sme sa rozišli domov, lebo vraj sa niečo chystá. O niekoľko dní sa začalo zatýkanie našich kňazov a aj na faru do Fulianky prišli príslušníci ŠtB a zobrali so sebou otca Hilariona Iľkoviča. Ja, spolu s bohoslovcom Jánom Rindošom, sme vstúpili do nášho chrámu a s úctou sme odniesli Najsvätejšiu Eucharistiu na faru do Tulčíka, kde sme ju odovzdali miestnemu rímskokatolíckemu kňazovi,“ spomína si na udalosti spred 70 rokov.

Bohoslovci vo väzení
Sám zažil likvidáciu gréckokatolíckej cirkvi a režim potláčajúci náboženskú slobodu na vlastnej koži. V máji 1950 sa spolu s ďalšími ôsmimi spolužiakmi ocitol vo väzení v Prešove.

V malej cele mali štyri lôžka a bohoslovci museli ukázať silnú vôľu. Ponuku pokračovať v štúdiu na pravoslávnej fakulte, ktorú im dal jeden z kedysi blízkych kňazov biskupa Gojdiča, neprijali.

Sústreďovací tábor, vojna pri PTP
Imrich Marinčák sa následne ocitol v sústreďovacom tábore v Hlohovci, kde pracoval asi mesiac ako kuchár. Boli tam internovaní aj mnohí gréckokatolícki kňazi spolu s biskupom Vasiľom Hopkom.

Po mesiaci dostal povolávací rozkaz a nastúpil k „PTP-ákom“ na severnú Moravu na základný výcvik. Následne bol preložený na Sázavu, kde jeho pracovná čata kopala zárez pre železničnú trať Praha - Havlíčkův Brod.

Ako povedal, neprijal ani ďalšiu ponuku na štúdium pravoslávnej teológie v Prahe, vojnu v pomocnom technickom prápore mu preto predĺžili na neurčito. Do civilu bol prepustený až koncom roku 1953.

Po návrate domov otvoril v Prešove antikvariát, neskôr našiel prácu v závode Poľnohospodárskych stavieb v Prešove, v ktorom pracoval tridsať rokov.

Hneď po Nežnej revolúcii, v roku 1990, odišiel do dôchodku. A v nových časoch sa konečne dočkal aj vysviacky.

Vysvätený až na dôchodku, v roku 1997
„V roku 1968 si popri zamestnaní dokončil teologické štúdiá v Košiciach a po získaní absolutória z teológie mal byť v roku 1970 vysvätený. Nakoniec štátna správa zasiahla a vysviacku prekazila. V prešovskej katedrále pôsobil od roku 1968 ako kantor. Vytúženú kňazskú vysviacku prijal až po Nežnej revolúcii dňa 9. marca 1997 z rúk biskupa Jána Hirku v kaplnke biskupskej rezidencie v Prešove. Po vysviacke pôsobil ako výpomocný duchovný v katedrálnom chráme, kde pravidelne vysluhoval sviatosť zmierenia, až pokiaľ ho neobmedzilo podlomené zdravie,“ konštatoval hovorca Prešovskej archieparchie Michal Pavlišinovič.

Ďalšie ocenenia
Konfederácia politických väzňov Slovenska pri príležitosti 70. výročia tzv. Prešovského soboru udelila aj ďalšie pamätné listy, ktoré dostali aj vdovy po väznených a prenasledovaných gréckokatolíckych kňazoch.

Prevzali ich Anna Ivanková z Humenného (vdova po Michalovi Ivankovi), Klára Ivanková z Topoľovky (vdova po Františkovi Ivankovi), Helena Krajňáková z Košíc (vdova po Jánovi Krajňákovi), Teodózia Kompérová z Košíc (vdova po Pavlovi Kompérovi) a Mária Valková z Košíc (vdova po Jánovi Valkovi).

MICHAL FRANK

Zdroj:
https://presov.korzar.sme.sk/c/22394104/bol-vo-vazeni-vysvatili-ho-az-po-revolucii-posledny-pamatnik-presovskeho-soboru.htm

Foto:
Arcibiskup ocenil posledného žijúceho pamätníka Prešovského soboru.
Zdroj: ISPA

Aktuality

Zobraziť všetky
30.04.2024

2% z Vašich daní

Uchádzame sa o Vašu priazeň... Uveďte naše o.z. do svojho daňového priznania resp. vyhlásenia a my Vás potešíme knižným darom. Notársky centrálny register určených právnických osôb Informácie o určenej právnickej osobe Evidenčné čí…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.04.2024

Pozvánka. RUSÍNSKÝ DEN v Lužickém semináři v Praze

Společnost přátel Lužice a Společnost přátel Podkarpatské Rusi vás zvou na RUSÍNSKÝ DEN v sobotu 20. 4. 2024 v Lužickém semináři v Praze. Na programu, který začíná v 10 hodin dopoledne, jsou přednášky, beseda, divadlo i ochutnávka tradi…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.04.2024

Pozvánka na premiéru do DAD

Obsahové posolstvo inscenácie Romulus Veľký na javisku prešovského DAD je mrazivo aktuálne (Tlačová správa) Prešov, 16. apríla – S otázkami či sme ako ľudská civilizácia schopní nejakej obnovy alebo sme už len chaotické spoločenstvo prichá…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
15.04.2024

Vasyľovy Jaburovy uďilyly Zolotu medajlu PU

Jak informovav Іnštitut rusyňskoho jazŷka i kulturŷ Pr’ašivskoj univerzitŷ v Pr’ašovi (PU), v ponediľok 15-ho apriľa 2024-ho roku odbŷlo s’a svjatočne zasidaňa Akdemičnoj hromadŷ PU. V ramkach ňoho udiľovala s’a i najvŷsša nahoroda univerzitŷ…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
14.04.2024

Rozhovor. Kto bol prvý a najlepší Čechoslovák?

Keď je reč o československom odboji a o vzniku Československa, ako prví sa uvádzajú Masaryk, Štefánik, Beneš. No chýba ešte jedno kľúčové meno - novinár, literárny kritik, diplomat Bohdan Pavlů, dušou Slovák i Čech, osobnosť, na ktorú sa malo za…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
14.04.2024

Ruský zlatý poklad a čs. legionáři

Pár slov úvodem V posledních letech se v médiích čas od času objevují zprávy k otázce ruského zlatého pokladu, které jsou buď přímým obviněním, nebo naznačují, že snad jeho část v letech 1918-1920 měli ukradnout čs. legionáři. Většina těchto rů…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Ujko Vasyľ mudruje:
-Čom v diskusiji, što bylo skorše - jajce abo kurka, ne jesť žadnoj bisidy o kohutovi...?
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať