Pravoslávie. Vedenia cirkví vyzývajú k očkovaniu proti covidu. Čelia preto útokom

25.07.2021


Metropolita Hilarion verejne obhajuje povinné očkovanie, ktoré zaviedli niektoré ruské regióny pre určité profesijné skupiny.

V uplynulých týždňoch sa ruský metropolita Hilarion (Alfejev) dôrazne zastal očkovania proti ochoreniu COVID-19. Dokonca obhajoval povinné očkovanie, ktoré zaviedli niektoré ruské regióny pre určité profesijné skupiny.

Za svoj provaxerský postoj metropolita Hilarion žal kritiku a jeho účet na sociálnej sieti Instagram mu – zrejme pre sťažnosti odporcov očkovania – zablokovali.

V rozhovore pre televízny kanál RT metropolita Hilarion na adresu antivaxerov povedal, že „sú teraz veľmi agresívni“. Pokúšajú sa útočiť na neho rôznymi spôsobmi, vrátane zasielania „otázok plných agresie“ do jeho televíznej relácie Cirkev a svet. O zablokovaní účtu dostal od Instagramu iba štandardizované upozornenie.

Hilarion, ktorý je vedúcim Úradu pre vonkajšie vzťahy Moskovského patriarchátu, obvinil odporcov očkovania, že sú riadení zo zahraničia, pričom aj vírus prišiel do Ruska zo zahraničia. Naproti tomu vakcíny vyvinuli ruskí biológovia a sú domácim produktom.

„Tie isté sily“, ktoré sú zodpovedné za vírus, majú zaiste „záujem na tom, aby pandémia pretrvávala u nás čo najdlhšie“, preto sa tak aktívne vedie kampaň proti očkovaniu. Dosvedčuje to aj skutočnosť, že prebieha „v oblastiach internetu, ktoré nekontrolujeme“.

Metropolita Hilarion varoval, že „tí, ktorí sa nenechajú zaočkovať alebo v tom zabránia druhým, a tak sa stanú príčinou niekoho smrti“, sa budú musieť vyrovnávať „po celý svoj ďalší život so strašným hriechom neúmyselného zabitia“.

V súvislosti s povinným očkovaním v niektorých ruských regiónoch metropolita Hilarion vyhlásil, že pokiaľ ide o „prežitie celého ľudu“, musí byť „zmobilizovaná celá krajina, aby porazila túto chorobu“. Pri takomto úsilí neslobodno brať ohľad na tých, ktorí „z akýchkoľvek hlúpych alebo absurdných dôvodov vystupujú proti očkovaniu“.

Už v júni metropolita Hilarion vo svojom programe Cirkev a svet zdôraznil „princíp zodpovednosti“ za životy druhých ľudí. Ponúkol prirovnanie k druhej svetovej vojne, lebo teraz ide v podstate o „vojnu“ s biologickými zbraňami. V období vojny sa prihlásilo mnoho dobrovoľníkov, ale oni sami by nedokázali vyhrať vojnu, bola potrebná všeobecná mobilizácia. Aby sme teraz porazili vírus, je takisto potrebná takáto mobilizácia.

V niektorých ruských regiónoch bolo zavedené povinné očkovanie pre určité profesijné skupiny, pretože napriek viacerým domácim očkovacím látkam a ich pomerne veľmi skorému povoleniu napreduje imunizácia krajiny iba pomaly. Vláda preto pravdepodobne nedosiahne svoj cieľ zaočkovať do 1. septembra 60 percent Rusov.

Podľa prieskumov ešte stále okolo 60 percent obyvateľstva odmieta očkovanie proti ochoreniu COVID-19.

Grécka štátna cirkev vyzvala k vakcinácii
Stála Svätá synoda Gréckej pravoslávnej cirkvi vyzvala veriacich, aby sa nechali zaočkovať proti ochoreniu COVID-19. Kvôli tomu chce poslať encykliku všetkým eparchiám. Svätá synoda odporúča veriacim očkovanie ako „jediné vedecky podložené riešenie“ na „zastavenie šírenia vírusu“.

Synoda zároveň zdôraznila, že iba ona je oprávnená zastupovať oficiálne stanovisko Gréckej pravoslávnej cirkvi. Jednotlivé cirkevné hlasy by mohli viesť k zmätku medzi veriacimi.

Na zasadaní stálej Svätej synody 13. júla 2021 informoval biskupov najskôr grécky minister zdravotníctva Vassilis Kikilias a po ňom epidemiológ Sotiris Tsiodras o priebehu pandémie a vakcinácii proti ochoreniu COVID-19.

Aténsky arcibiskup Hieronymos (Liapis), najvyšší predstaviteľ Gréckej pravoslávnej cirkvi, označil toto stretnutie za „užitočné a dôležité“ a uistil, že Grécka pravoslávna cirkev bude „bojovať za blaho ľudí“. Cirkev sa bude usilovať poraziť pandémiu duchovnými prostriedkami. Grécky predseda vlády Kyriakos Mitsotakis už predtým vyzval cirkev, aby podporila úsilie o imunizáciu krajiny prostredníctvom vakcinácie.

Napriek prísnejším preventívnym opatreniam proti šíreniu koronavírusu dokázala Grécka pravoslávna cirkev v januári tohto roka presadiť slávenie Bohozjavenia aspoň s obmedzeným počtom veriacich. K otázke očkovania stála synoda biskupov v tom čase vyhlásila, že predmetné rozhodnutie „nie je teologickou alebo cirkevnou otázkou“, ale „primárne medicínsko-vedeckou otázkou a slobodným osobným rozhodnutím každého jednotlivca“.

Jednotliví biskupi sa však vyslovili proti očkovaniu a varovali, že vakcíny obsahujú bunky potratených plodov. Ostatní biskupi však odsúdili tieto výzvy svojich spolubratov proti koronavírusovým opatreniam a podporili štátne obmedzenia a výzvy na očkovanie.

Vzhľadom na stúpajúci počet prípadov spôsobených delta variantom grécka vláda 12. júla oznámila, že pre zdravotnícky personál bude povinné očkovanie proti ochoreniu COVID-19. Toto nariadenie má okamžitú platnosť pre zamestnancov domovov dôchodcov, ďalší zdravotnícky personál musí byť zaočkovaný od 1. septembra. Nezaočkované osoby budú od polovice augusta, respektíve od 1. septembra prehlásené za dočasne práceneschopné.

Navyše do reštaurácií, kín, divadiel a iných zariadení má byť povolený vstup len zaočkovaným hosťom. Tým sa má zabrániť tomu, že „pre niektorých“ bude znovu uzavretá krajina, uviedol premiér Mitsotakis. Nie Grécko je „v nebezpečenstve, ale nezaočkovaní Gréci“. Mitsotakis vyjadril presvedčenie, že spoločnosť pochopí tento prístup.

Vedenie srbskej pravoslávnej cirkvi v Rakúsku vyzvalo k očkovaniu už na jar
Vedenie srbskej pravoslávnej cirkvi v Rakúsku ešte v apríli tohto roka vydalo oficiálne vyhlásenie v súvislosti s pochybnosťami o očkovaní proti ochoreniu COVID-19. Očkovanie nie je otázkou viery, ale má byť zvažované a hodnotené z čisto lekárskeho hľadiska, uvádza sa v oficiálnom vyhlásení Eparchiálnej rady.

Eparchiálna rada rokovala online pod vedením biskupa Andreja (Čilerdžiča). Vedenie cirkvi zdôvodnilo vydanie vyhlásenia častými zneisteniami, resp. otázkami veriacich vo veci očkovania proti ochoreniu COVID-19.

„V dejinách medicíny sa očkovania ukázali ako najefektívnejšie intervencie pre spoločné dobro. V uplynulom storočí sa dal konštatovať výrazný pokles prenosu infekčných chorôb hlavne ako dôsledok očkovania,“ napísalo vedenie cirkvi.

Ján Krupa

Zdroj:
https://svetkrestanstva.postoj.sk/84060/vedenia-cirkvi-vyzyvaju-k-ockovaniu-proti-covidu-celia-preto-utokom

Foto: 
Metropolitan Hilarion (Alfeyev)
zdroj: pravoslavie.ru 

Aktuality

Zobraziť všetky
12.09.2021

Odbŷv s’a XVI. Svitovŷj kongres Rusyniv u Krynyci. Dišlo i ku neočekovanŷm zminam

Odbŷv s’a XVI. Svitovŷj kongres Rusyniv u Krynyci. Dišlo i ku neočekovanŷm zminam Po dvoch rokach znova strityly s’a Rusynŷ z ciloho svita. 10-ho i 11-ho septembra 2021-ho roku prochodyv u poľskim kupeľnim misti Krynyc’a XVI. Svitovŷj kongres …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
11.09.2021

11.09.2021 V ČÍSLECH

■ 19 mužů uneslo čtyři letadla. ■ 2977 lidí zemřelo při útoku a na následky zdravotních komplikací. ■ 2753 lidí zahynulo ve Světovém obchodním centru. ■ 343 z nich byli hasiči, 60 bylo příslušníků newyorské policie. ■ 157 pasažérů zemřelo na…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
10.09.2021

ANTON BESKID – POPREDNÝ RUSÍNSKY POLITIK PRVEJ POLOVICE 20. STOROČIA

V septembri 2020 uplynulo 165 rokov od narodenia jedného z najvýznamnejších rusínskych politikov vôbec– Antona Beskida. Pochádzal z malej šarišskej dedinky Hanigovce, ležiacej na južných svahoch Čergovských vrchov. Narodil sa 16. septembra 1855 …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
10.09.2021

10. septembra 1919 sa začlenila Podkarpatská Rus k ČSR

Dňa 10. septembra 1919 štáty Dohody podpísali s Rakúskom mierovú zmluvu v Saint-Germain-en-Laye. Súčasťou zmluvy bola aj tzv. Malá minoritná zmluva, ktorá potvrdila, že Podkarpatská Rus sa právoplatne začleňuje do ČSR. Šlo o územie s veľkosťou 1…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
09.09.2021

Kancelár gréckokatolíckej eparchie: Pápež František bude v Prešove počas byzantského obradu čelom k ľuďom, naši kňazi chrbtom

Pápež František niekoľkokrát aj verejne spomenul, že ako malý chlapec chodieval v Argentíne miništrovať do ukrajinského gréckokatolíckeho chrámu, hovorí kancelár, tajomník biskupa a tlačový hovorca Gréckokatolíckej eparchie Košice Martin Mráz. V…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
09.09.2021

ROZHOVOR. Vladyka Vasiľ o pápežovi Františkovi: Je to spontánny človek

Vladyka: Ohrozuje nás hnev, nie pandémia. Predtým, než sa súčasný košický gréckokatolícky eparcha CYRIL VASIĽ SJ vrátil na Slovensko, pôsobil v pápežskej kúrii vo Vatikáne na pozícii sekretára Kongregácie pre východné cirkvi. Jeho funkcia mu …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Halooó, ja jem Vasyľ a ukrav jem pandu z labirskoho zoo...
-Ale my tu - klub anonymnych alkoholykiv...!
-A vy dumate, že ja ju terezvyj vkrav...?!
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať