Pravoslávna cirkev ako nástroj ruského vplyvu

03.10.2022


Aké je pozadie spravodajskej hry o obci Ladomirová.

Na deň presne, keď z ukrajinského Iziumu začali prichádzať správy o masových hroboch, ruský veľvyslanec na Slovensku Igor Bratčikov zaviedol pozornosť slovenskej verejnosti na cintorín vojakov z prvej svetovej vojny v dedinke Ladomirová, kde údajne zhanobili pietne miesto s ruskými vojakmi.

Nič z toho nebola pravda. Cintorín v Ladomirovej nie je ruský, sú tam vojaci rôznych národností, ani ho nezhanobili. Starosta len rozhodol o odstránení nepôvodných betónových obrubníkov. Jeho postup podľa pamiatkarov „nemal z hľadiska pamiatkovej ochrany negatívny dosah na cintorín a súčasnú úpravu cintorína možno považovať za dôstojnú“.

Napriek zjavnému klamstvu o „hanobení“ správu od Bratčikova prevzal generálny prokurátor Maroš Žilinka. Dal ho prešetriť, a tak v rámci spravodajskej hry ruskej tajnej služby uprednostnil záujmy ruskej strany pred ochranou práv bezúhonného slovenského občana.

Šikanovanie starostu z pozície štátnej moci v prospech záujmov nepriateľskej krajiny nie je prvý a asi ani posledný Žilinkov škandál.

Otázkou je, prečo si ruský veľvyslanec vybral pre dezinformačnú kampaň práve Ladomirovú. Možné vysvetlenie ponúkajú dejiny obce a okolnosti spojené so šírením pravoslávia, ktoré je nepochybne nástrojom ruského vplyvu.

V roku 1924 bieli Rusi na úteku pred boľševizmom založili v Ladomirovej pravoslávnu misiu. Z kláštora s modernou tlačiarňou sa v medzivojnovom období šírila náboženská literatúra aj cirkevná propaganda.

Pre pochopenie symbolického významu miesta je ešte dôležitejší fakt, že sa tam v roku 1928 narodil Vasiľ Škurla, známy ako metropolita Lavr. Koncom vojny emigroval do Ameriky, kde sa stal arcibiskupom zahraničnej pravoslávnej cirkvi.

V roku 2002 sa stretáva s ruským prezidentom Putinom pre zblíženie ruskej a zahraničnej pravoslávnej cirkvi. Tento proces vyvrcholil v roku 2007, keď Lavr s patriarchom Alexejom II. podpísal v Moskve tzv. akt o kanonickej jednote, čo sa v ruskom prostredí interpretuje ako veľké zjednotenie a symbolické zavŕšenie občianskej vojny. Pravoslávni veriaci po celom svete sa prestali deliť na bielych a červených.

Táto cirkevná rovina ruskej spravodajskej hry naznačuje, že operácia Ladomirová nebola len divadlom pre ruské publikum, ktorému propaganda cez príbehy „ničenia“ ruských pamätníkov servíruje predstavu Ruska ako obete „rusofóbie“.

Cieľovú skupinu možno rozšíriť o pravoslávnych veriacich v Amerike, spadajúcich vďaka Lavrovi pod Moskvu, ktorá ich podobnými akciami ochotne znepokojuje falošnými zisteniami, že im na „ruskom“ cintoríne v rodisku ich najvýznamnejšieho hierarchu zlí Slováci robia „psie kusy“.

Fedor Blaščák
Autor je filozof a aktivista

zdroj:
https://komentare.sme.sk/c/23019730/pravoslavna-cirkev-ako-nastroj-ruskeho-vplyvu.html

foto: 
Vojnový cintorín v Ladomirovej rozpútal vášne. 
(zdroj: https://www.ladomirova.sk/)

Aktuality

Zobraziť všetky
15.09.2023

P.R. MAGOCSI: TRADÍCIA AUTONÓMIE NA KARPATSKEJ RUSI

MAGOCSI, Paul Robert. The Heritage of Autonomy in Carpathian Rus’. Historický časopis, 2017, 65, 1, pp. 79-97, Bratislava. Bи можете знайти статтю українською TYT: Традиція автономії на Карпатської Русі включаючи Закарпаття  Keď sa Soviets…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
14.09.2023

Rozhovor: Kto sú Rusíni?

Profesor Michal Šmigeľ je Rusín a týmto etnikom žijúcim na úpätí Karpát vo viacerých štátoch sa aj ako historik z Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici zaoberá. Isté sympatie k Rusku pretrvávajú a časť Rusínov, ako aj Slovákov je podľa pr…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
13.09.2023

Koľkokrát chceli zabiť Jozefa Tisa

Koľko pokusov o atentát bolo na politika a neskôr aj prezidenta ľudáckeho štátu Jozefa Tisa? Podľa rôznych zdrojov minimálne päť. Vraj ho chceli zlikvidovať nacisti aj komunisti, Česi, Slováci, Nemci aj Rusi. Prečo sa žiadny pokus nevydaril, ba …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
12.09.2023

Ocenili najlepšie knihy PSK za rok 2022

Knihy roka 2022 Prešovského samosprávneho kraja (PSK) sú známe. Spoznali sme najlepšie tituly pre deti i pre dospelých, náučné publikácie aj víťazné literárne diela v hlasovaní verejnosti. V poradí 6. ročník krajskej knižnej súťaže vyvrcholil v …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
11.09.2023

Ivan Pop: ILLÉS-ILYÁSEVICS József

ILLÉS-ILYÁSEVICS József ( *10.11.1871 Chust, dnes Ukrajina - †19.1.1944 Budapešť, Maďarsko), právník, maďarský politik rusínského původu. Patřil k té časti rusínské inteligence, jež se ztotožnila s idejí maďarského politického národa a maďarského …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
10.09.2023

Posvätný obraz alebo len kultúrne dedičstvo

Fascinujúco komplikované dejiny Rubľovovej Trojice Ikona Trojice nikdy nebola zvlášť uctievaná v Ruskej pravoslávnej cirkvi. O jej popularitu sa pričinili najmä svetskí odborníci. Trojica od Andreja Rubľova je nepochybne najznámejšou ruskou …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


-Panove, tak vam povim, ta to bars velykŷj rozďil smotrity na erotiku v HD abo v MHD...
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať