Pre nebezpečnú vojnovú muníciu museli evakuovať ľudí z Hunkoviec

Pre nebezpečnú vojnovú muníciu museli evakuovať ľudí z Hunkoviec
17.03.2019

Mimoriadna situácia nastala uplynulý týždeň v obci Hunkovce. Situácia miestami pripomínala zábery ako z akčného filmu. Desiatky evakuovaných, množstvo pyrotechnikov a ďalších policajtov, ale i hasiči zo záchrannej brigády. Do  pozoru všetkých postavila nebezpečná vojnová munícia. Vykopal ju bager a bola poškodená. Hrozila explózia a preto museli kompetentní konať.

Všetko sa začalo v stredu 13.marca, keď pri výkopových prácach pri vytváraní prístupu k ťaženiu dreva bola nájdená munícia z druhej svetovej vojny. Bagrista ju, nevediac, že ide o nebezpečnú muníciu, vybral zo zeme. Zakrátko volal policajtov, tí privolali pyrotechnikov, ktorí potvrdili, že bagrista vykopal sovietsku raketu s označením M31. „Takzvaná ľudovo Váňuša. Ako náhrada za Kaťušu, pretože mala väčšiu trhavú náplň a tým aj ničivý účinok. Veľká meter76, vážila 91 a pol kilogramu, z toho trhavá časť vážila tridsať kilogramov,“ informoval krajský policajný pyrotechnik z Prešova.

V stredu podvečer s ňou už pyrotechnici nedokázali nič urobiť. Do Hunkoviec neďaleko Svidníka sa preto vrátili vo štvrtok ráno. A už aj s posilami z hasičskej záchrannej brigády. „Boli sme privolaní asistovať pri výkope trhacej jamy na odpal tejto nájdenej munície,“ ozrejmil veliteľ Záchrannej brigády Hasičského a Záchranného zboru SR v Humennom Marián Pouchan. „Munícia sa nachádzala si sto metrov od dediny a mala poškodený zapaľovač,“ dodal krajský policajný pyrotechnik z Prešova. „Pri preprave by hrozilo nebezpečenstvo, že by mohlo dôjsť k samovoľnému výbuchu,“ to už sú slová pyrotechnického inšpektora Ministerstva vnútra SR Jána Pustelníka.

Celá situácia sa zdramatizovala, keď policajní pyrotechnici skonštatovali, že muníciu len tak jednoducho zlikvidovať nemôžu. Uzavrieť preto museli celú ulicu a evakuovať desiatky ľudí.„Okolo 130 ľudí bude treba evakuovať. Ja som dostal za úlohu otvoriť sálu, aby ľudia, ktorí budú evakuovaní sa zdržiavali v sále,“ informoval starosta obce Mikuláš Horvat. „Perimeter úletu črepín pri možnom výbuchu je okolo jedného kilometra a preto sa uzatvára bezpečnostný okruh asi jeden kilometer do okolia,“ doplnil pyrotechnický inšpektor Ministerstva vnútra SR.

A tak, kto mohol, šiel k príbuzným v inej časti obce. Ostatných umiestnili v priestoroch obecného úradu. Policajti ľudí evakuovali a uzavreli cestu. A neskôr už mohli pyrotechnici začať s prenosom nebezpečnej rakety. Deväť pyrotechnikov ministerstva vnútra ju prenášalo na nosidlách upevnenú a nieslo asi hodinu v ťažko dostupnom teréne. Chlapi sa striedali každých dvadsať metrov. Muníciu niesli kilometer do kopca cez rozbahnený terén, čo bolo dosť náročné. Hasiči zo Záchrannej brigády zatiaľ vyhĺbili jamu a pyrotechnici mohli pripraviť odstrel.

„Do jamy hlbokej asi štyri metre bola munícia následne uložená a na ňu bola navezená zemina. Bol to tlmený výbuch, aby škodlivý následok výbuchu bol čo najmenší“ doplnil pyrotechnik. „Vznikol kráter približne päť metrov široký a rozlet črepín bol do 50metrov,“ skonštatoval po výbuchu pyrotechnický inšpektor Ministerstva vnútra SR.

Ľudia sa napokon mohli vrátiť domov. Pyrotechnici z lesa zniesli už len črepiny. Mimoriadna situácia bola ukončená. Podľa miestnych sa však niečo podobné dá aj 74 rokov od vojny stále očakávať.

(pn)
Podduklianske novinky
Naspäť na aktuality