Pred 70 rokmi bola vyhlásená menová reforma 

30.05.2023


Doplatili na ňu takmer všetci.

Československú menovú reformu z roku 1953 predstavitelia vládnuceho komunistického režimu prezentovali ako opatrenie proti bohatým. V skutočnosti na ňu doplatil každý, kto mal aspoň nejaké úspory. Po prijatí zákona o menovej reforme, ktorý vstúpil do platnosti 1. júna 1953, vypukli na mnohých miestach nepokoje.

Ešte v piatok 29. mája 1953 vtedajší prezident Antonín Zápotocký ubezpečoval, že československá mena je stabilná a fámy o pripravovanej menovej reforme sú nepravdivé. O deň neskôr sa na tú istú tému v rozhlase vyjadril aj predseda vlády Viliam Široký. Občanom však povedal presný opak.

V ten deň bol prijatý zákon o menovej reforme a Široký občanom povedal, že existujúce bankovky a mince budú platiť len do pondelka 1. júna, keď nový zákon nadobudne účinnosť. V nedeľu 31. mája potom Rudé právo o menovej reforme informovalo úplne podrobne.

Nové koruny, ktoré boli z dôvodu utajenia vytlačené alebo vyrazené v Sovietskom zväze, boli vymenené za staré v pomere 5:1. Týkalo sa to však len súm do 300 starých korún v hotovosti. Vyššie sumy sa vymieňali v oveľa horšom pomere, a to 50:1. A podobne znehodnotené boli aj bankové vklady.

Tým sa však zoznam " jóbových zvestí" nekončil. Sporitelia úplne prišli o tzv. viazané vklady, ktoré mali na svojich účtoch zablokované už počas menovej reformy v roku 1945. Zo dňa na deň sa všetky štátne dlhopisy a iné domáce cenné papiere zmenili na bezcenné kusy papiera.

Keďže reforma bola vyhlásená v sobotu popoludní, keď už boli banky a obchody zatvorené, pred jej účinkami prakticky nebolo úniku. Tí, ktorí mohli, sa snažili minúť peniaze do pondelka aspoň nákupom potravín a fliaš alkoholu v reštauráciách.

Na rozdiel od predchádzajúcich menových reforiem nebola tá z roku 1953 dôsledkom zmien v štátnom zriadení, ako po rozpade Rakúsko-Uhorska v roku 1919 alebo výmeny protektorátnej meny za československé koruny o 26 rokov neskôr.

Príčinou reformy z mája 1953 boli problémy domáceho hospodárstva, jednostranne orientovaného na rozvoj ťažkého priemyslu. V dôsledku toho medzi ľuďmi obiehalo veľké množstvo peňazí, ale často za ne nebolo čo kúpiť, pretože v obchodoch bol nedostatok spotrebného tovaru. Z politického hľadiska reforma predstavovala prechod k sovietskemu modelu centrálneho plánovania a riadenia hospodárskych procesov.

Rozsiahle znehodnotenie úspor v dôsledku menovej reformy poskytlo okrem iného ideálnu príležitosť na zrušenie prídelového systému, ktorý u nás platil od roku 1939. Po zrušení kupónov už nehrozilo, žeby ľudia vykupovali všetok tovar dostupný v obchodoch.

Vypukli štrajky
Menová reforma, ktorú pripravil tím ekonómov pod vedením Václava Hůlu s pomocou sovietskych poradcov, bola obyvateľstvu prezentovaná ako úder proti "špekulatívnym živlom" a víťazstvo pracujúceho ľudu. Avšak 1. júna, keď ľudia prvýkrát pocítili jeho skutočné účinky, na mnohých miestach vypukli spontánne protestné akcie a štrajky.

Najbúrlivejšie udalosti sa odohrali v Plzni. Tisíce nespokojných ľudí, väčšinou robotníkov zo Škodových závodov (vtedy Závody Vladimíra Iljiča Lenina), sa zhromaždili na hlavnom námestí a dav vtrhol do budovy krajského súdu a radnice, z ktorej okien boli na chodník rozhádzané obrazy a busty sovietskeho diktátora Josifa Stalina, Klementa Gottwalda a ďalších boľševických vodcov.

Okrem západočeskej metropoly sa väčšie nepokoje odohrali v Strakoniciach, Bohumíne, Ostrave a Prahe. Na ich potlačenie boli použité Ľudové milície, polícia, Štátna bezpečnosť a jednotky Ministerstva národnej bezpečnosti.

Menová reforma z roku 1953 mala za následok rad osobných a rodinných tragédií, pri ktorých ľudia prišli o svoje celoživotné úspory. Reforma obzvlášť tvrdo zasiahla živnostníkov, ktorí prišli o svoj pracovný kapitál. Mnohí z protestujúcich skončili vo väzení, s výnimkou tých, ktorí boli odsúdení na 18 rokov, aj v pracovných táboroch alebo odsúdení na iné tresty. Medzi najtvrdšie patrili nútené vysťahovania; napríklad v júni a júli 1953 bolo z Plzne vysťahovaných približne 200 rodín.

Historici tvrdia, že na rozdiel od iných politických procesov tej doby neboli tieto procesy zverejnené, pretože komunistický režim nemohol pripustiť, že sa proti nemu postavili príslušníci robotníckej triedy. Jedným z dôvodov vylúčenia Československa z Medzinárodného menového fondu bola aj menová reforma.

ČTK, iDNES.cz

zdroj:
https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/ceskoslovensko-menova-reforma-1953.A230529_091434_ekonomika_rie

foto: Antonín Zapotocký v roku 1946
zdroj: https://estetikkka.blogspot.com

audio: Český rozhlas: Ježíšek zestárl, narostly mu vousy a je z něj Děda Mráz (Antonín Zápotocký, Vánoce 1952) 

Aktuality

Zobraziť všetky
30.04.2024

2% z Vašich daní

Uchádzame sa o Vašu priazeň... Uveďte naše o.z. do svojho daňového priznania resp. vyhlásenia a my Vás potešíme knižným darom. Notársky centrálny register určených právnických osôb Informácie o určenej právnickej osobe Evidenčné čí…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.04.2024

Pozvánka. RUSÍNSKÝ DEN v Lužickém semináři v Praze

Společnost přátel Lužice a Společnost přátel Podkarpatské Rusi vás zvou na RUSÍNSKÝ DEN v sobotu 20. 4. 2024 v Lužickém semináři v Praze. Na programu, který začíná v 10 hodin dopoledne, jsou přednášky, beseda, divadlo i ochutnávka tradi…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.04.2024

Pozvánka na premiéru do DAD

Obsahové posolstvo inscenácie Romulus Veľký na javisku prešovského DAD je mrazivo aktuálne (Tlačová správa) Prešov, 16. apríla – S otázkami či sme ako ľudská civilizácia schopní nejakej obnovy alebo sme už len chaotické spoločenstvo prichá…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
15.04.2024

Vasyľovy Jaburovy uďilyly Zolotu medajlu PU

Jak informovav Іnštitut rusyňskoho jazŷka i kulturŷ Pr’ašivskoj univerzitŷ v Pr’ašovi (PU), v ponediľok 15-ho apriľa 2024-ho roku odbŷlo s’a svjatočne zasidaňa Akdemičnoj hromadŷ PU. V ramkach ňoho udiľovala s’a i najvŷsša nahoroda univerzitŷ…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
14.04.2024

Rozhovor. Kto bol prvý a najlepší Čechoslovák?

Keď je reč o československom odboji a o vzniku Československa, ako prví sa uvádzajú Masaryk, Štefánik, Beneš. No chýba ešte jedno kľúčové meno - novinár, literárny kritik, diplomat Bohdan Pavlů, dušou Slovák i Čech, osobnosť, na ktorú sa malo za…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
14.04.2024

Ruský zlatý poklad a čs. legionáři

Pár slov úvodem V posledních letech se v médiích čas od času objevují zprávy k otázce ruského zlatého pokladu, které jsou buď přímým obviněním, nebo naznačují, že snad jeho část v letech 1918-1920 měli ukradnout čs. legionáři. Většina těchto rů…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Marčika-nesmile zoznamiňa čerez FB...
-A tiko mirjaš/jaka jes vysoka...!
-155 cm...
-Ta ty taka mala princezna...!
-Hej...
-A tiko važyš...?
-Iši menše, 120...
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať