Príbeh ivermektínu

05.12.2021


Začal sa pofidérnou štúdiou a mnohí jeho účinkom rýchlo uverili

Ivermektín je na Slovensku v rámci liečby covidu stále populárny. Odborníci ho však odmietajú. Vieme o jeho účinkoch niečo viac?

Začal sa pofidérnou štúdiou a mnohí jeho účinkom rýchlo uverili

V košickej nemocnici hospitalizovali za posledný mesiac dvoch ľudí intoxikovaných ivermektínom. Jednému z nich išlo až o život. Pacienti mali v krvi viac ako tisícnásobné prekročenie koncentrácie lieku a trpeli preto neurologickými poruchami, informovala nemocnica.

Len o niekoľko dní neskôr polícia informovala, že obvinili dvoch ľudí z nelegálneho obchodovania s týmto liekom.

Užívanie ivermektínu na liečbu covidu je na Slovensku zjavne stále aktuálne. Viaceré štúdie pritom ukázali, že liek na toto ochorenie nefunguje a jeho dočasné povolenie na tento účel už u nás vypršalo.

Ale nie je to len slovenský problém. Pacientov predávkovaných ivermektínom mali aj v Česku či v niektorých štátoch USA. Ako je možné, že napriek tomu, že odborníci od začiatku varovali pred užívaním ivermektínu a boli skeptickí voči jeho účinkom, sa tento liek používal po celom svete? A čo vieme o ivermektíne dnes, takmer rok po tom, ako na Slovensku získal povolenie?

Na začiatku ivermektínového príbehu bolo Peru. Bol tam dobre známy už aj pred covidom. V mnohých latinskoamerických krajinách sa toto liečivo používa na kynoženie parazitov, ktorými trpí najmä chudobnejšia časť obyvateľstva. Keď sa teda začali objavovať prvé správy o tom, že by liek mohol fungovať aj pri covide, mnohí ľudia, ako aj lekári sa ho rozhodli vyskúšať.

Na začiatku bola pofidérna štúdia
Podľa doktora Carlosa Chaccoura, ktorý sa výskumu ivermektínu a jeho použitiu venuje roky, ako prvá prepojila ivermektín s covidom štúdia malej chicagskej výskumnej spoločnosti Surgisphere Corporation v apríli v roku 2020.

Ako povedal pre Business Insider, táto štúdia bola neskôr publikovaná aj v renomovaných vedeckých časopisoch The Lancet a The New England Medical Journal a naozaj naznačila pozitívny vzťah medzi užívaním ivermektínu a liečbou covidu.

Štúdia sa opierala o automaticky zbierané dáta z anonymizovaných elektronických zdravotníckych záznamov. Dáta boli od pacientov, ktorí o tom ani nevedeli, no napokon sa údaje ukázali nespoľahlivé. Spochybnený bol aj výskumný tím a použitá metodológia.

Jeden príklad za všetky. Doktor Chaccour upozornil, že údaje použité v štúdii obsahovali aj informácie o troch covidových pacientoch vo vážnom stave z afrických nemocníc. V čase, keď boli dáta zbierané (január až koniec februára 2020), však boli v celej Afrike známe iba dva prípady covidu.

Investigatíva britského denníka The Guardian ukázala, že Surgisphere Corporation je spoločnosť, ktorá má iba šesť zamestnancov a na webe takmer neexistuje, hoci o sebe tvrdí, že je svetovým lídrom v oblasti zbierania zdravotníckych dát. Medzi jej zamestnancov patrí aj spisovateľ science-fiction či erotická modelka.

Prestížne časopisy nakoniec článok stiahli a samozvaný svetový líder v analýze zdravotníckych dát prestal existovať. No škody už boli napáchané. Fáma o zázračnom účinku ivermektínu začala žiť vlastným životom.

V Peru, ktoré epidémia zasiahla veľmi v máji, ivermektín na liečbu covidu odporúčali aj oficiálne úrady. Ako však spomína doktorka a vtedajšia ministerka zdravotníctva Patria Garcia, z nemocníc začali prichádzať zvláštne hlásenia.

„Hovorili nám, že k nim chodili ľudia s veľmi vážnou gastritídou a pankreatídou, pretože zo zúfalstva brali ivermektín,“ uviedla pre Business Insider. Množstvo ľudí, ktorí sa nedostali k ivermektínu pre ľudí, siahalo po tom, ktorý sa používa pri odčervovaní zvierat. A to malo malo v mnohých prípadoch vážnejšie dôsledky ako covid.

Ako povedal doktor Chaccour v rozhovore pre Denník Postoj, onedlho začali prichádzať ďalšie štúdie o možnom účinku ivermektínu na covid, medzi nimi aj jedna z Austrálie. Aj podľa nej ivermektín naozaj môže pomôcť v boji s covidom. Má to však háčik.

Podľa tejto štúdie ivermektín spomalil rozmnožovanie vírusu. No išlo iba o laboratórny experiment v bunkách a nie v ľudskom tele. Okrem použili vysoké dávky liečiva, ktoré sa u ľudí ani nedajú dosiahnuť.

Následne začali pribúdať štúdie, ktoré sa bližšie pozerali na účinky ivermektínu u ľudí s covidom.

Výsledky však boli veľmi rôznorodé a mnohé štúdie boli neprofesionálne, mali zlú metodológiu, chýbala im kontrolná skupina pacientov a podobne. No väčšina z tých, ktoré boli urobené v západných krajinách a podľa tunajších štandardov, ukazovala, že ivermektín neprináša výrazné výsledky v liečení covidu.

Si pravicový Američan? K ivermektínu máš bližšie
Celá vec získala aj nový rozmer, politický. Z užívania ivermektínu sa v Amerike stala záležitosť rozdeľujúca pravicu a ľavicu. Môže za to aj stanica Fox News, ktorá začala ivermektín vo veľkom podporovať.

Aj to priviedlo slávneho amerického blogera s lekárskym vzdelaním vystupujúceho pod pseudonymom Scott Alexander k tomu, aby sa na vec bližšie pozrel. Preskúmal všetky štúdie o účinkoch ivermektínu, ktoré sú na stránke ivmmeta.com. Ako upozorňuje český portál Seznam, samotná stránka je pofidérna, keďže sa nevie, kto ju prevádzkuje, a obsahuje aj množstvo očividných podvrhov.

Soctt Alexander roztriedil štúdie podľa odbornosti a nakoniec si z 29 vybral 18 a tie ďalej analyzoval. A dospel k tomuto: ivermektín môže pomáhať, no nie u nás.

Najlepšie výsledky ivermektín dosahoval v štúdiách, ktoré sa urobili v krajinách, kde sú rozšírené parazitárne ochorenia.

Má to podľa Alexandra jednoduché vysvetlenie. Jedným z najúčinnejších liekov, ktorým sa tlmia príznaky rozvinutého covidu, sú kortikosteroidy. Tie potláčajú rozbúrenú imunitnú reakciu tela, ktorá vedie k ničeniu pľúcneho tkaniva, a teda k zhoršovaniu respiračných problémov.

U pacienta, ktorý má v tele parazity, však toto potlačenie imunitného systému môže viesť k ich ďalšiemu premnoženiu, a teda k ďalším zdravotným komplikáciám pri covide.

Záver: ivermektín teda pomáha niektorým covidovým pacientom, ale iba nepriamo. Vďaka nemu sa totiž zbavia zdravotného problému, ktorý ich aj podľa Svetovej zdravotníckej organizácie predurčuje mať ťažší priebeh covidu.

Ide však iba o hypotézu.

Jedno je však isté. Aj v krajinách ako Peru, Kolumbia či Brazília, kde bol ivermektín povolený na liečbu covidu, už toto povolenie stiahli. Urobili tak na základe výsledkov odborných štúdií.

Slovensko nevyužilo príležitosť prispieť
Niečo podobné sa udialo aj na Slovensku. Povolenie užívať ivermektín na profylaxiu covidu vypršalo začiatkom septembra a rezort zdravotníctva ho neobnovil. Argumentoval tým, že žiadny odborník o obnovenie ani nepožiadal.

O jeho obnovenie však v októbri žiadala všeobecná lekárka Etela Janeková, ktorá patrila medzi najväčších propagátorov lieku na Slovensku. Ešte v októbri pre televíziu RTVS vysvetľovala, že svojich pacientov liekom liečila a žiadny z nich neskončil v nemocnici a ani na covid nezomrel.

Okrem ivermektínu im však predpisovala aj vyššie dávky vitamínov, a keď sa im stav zhoršil, tak aj antibiotiká či heparín. Postoju o svojich skúsenostiach odmietla povedať viac.

Tvrdí, že túto liečbu používala len vtedy, keď mala na to povolenie.

Vie niekto, čo ukázali mesiace jeho používania na Slovensku? Nevieme nič. Pritom keď ministerstvo liek povolilo, doktor Chaccour, ktorý ivermektín študuje už roky, Slovensku odporúčal, aby pacientov na ivermektíne monitorovalo a zahrnulo do štúdie. Tak sme sa mohli o tomto lieku dozvedieť viac.

Nič také sa však podľa našich informácií nestalo.

Lekár a vedec Peter Celec z Ústavu molekulárnej biomedicíny pre Postoj potvrdzuje, že aktuálne štúdie ukazujú minimálny účinok tohto lieku na liečbu covidu.

„Dá sa diskutovať o tom, či netreba vyššiu dávku, iný typ pacientov. Bežia štúdie, a keď budú nové dôkazy z kvalitných štúdii, určite sa poučíme a možno sa niečo zmení, ale momentálne nie je žiadny relevantný dôkaz o účinnosti tohto lieku na covid,“ hovorí. No to podľa neho vôbec neznamená, že pri iných ochoreniach, na ktoré bol vyvinutý, nie je ivermektín mimoriadne účinný.

V každom prípade má platiť „princíp, že kľúčové sú štúdie a nie akési ,skúsenosti‘, názory a prípady, o ktorých niekto ,počul‘“.

Poškodená reputácia ivermektínu
Výskumníci po celom svete stále skúšajú účinnosť iných už existujúcich liekov na liečbu covidu. Aj tento týždeň Európska lieková agentúra povolila používanie protizápalového lieku RoActemra u covidových pacientoch v ťažkom stave. Štúdie ukázali, že jeho podávanie znižuje riziko úmrtia.

Príbeh ivermektínu má však aj trpkú príchuť. Doktor Chaccour tvrdí, že celá kampaň proti nemu bude mať negatívne následky. Reputácia ivermektínu je totiž vážne narušená.

Pritom pri liečení niektorých chorôb, akými je napríklad devastujúca riečna slepota, je tento liek hotovým zázrakom. Aj preto zaň jeho objavitelia získali Nobelovu cenu.

Ale v posledných mesiacoch liek získal zlé meno, a to pre používanie na liečbu covidu. Mnohí obyvatelia Afriky či Latinskej Ameriky, ktorým by mohol pomôcť, ho teraz odmietajú užívať. A to aj na indikované ochorenia.

TASR

Zdroj: 
https://www.postoj.sk/94280/zacal-sa-pofidernou-studiou-a-mnohi-jeho-ucinkom-rychlo-uverili

Foto: ilustračné
zdroj: https://seahair.ru/

Aktuality

Zobraziť všetky
30.04.2024

2% z Vašich daní

Uchádzame sa o Vašu priazeň... Uveďte naše o.z. do svojho daňového priznania resp. vyhlásenia a my Vás potešíme knižným darom. Notársky centrálny register určených právnických osôb Informácie o určenej právnickej osobe Evidenčné čí…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.04.2024

Pozvánka. RUSÍNSKÝ DEN v Lužickém semináři v Praze

Společnost přátel Lužice a Společnost přátel Podkarpatské Rusi vás zvou na RUSÍNSKÝ DEN v sobotu 20. 4. 2024 v Lužickém semináři v Praze. Na programu, který začíná v 10 hodin dopoledne, jsou přednášky, beseda, divadlo i ochutnávka tradi…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.04.2024

Pozvánka na premiéru do DAD

Obsahové posolstvo inscenácie Romulus Veľký na javisku prešovského DAD je mrazivo aktuálne (Tlačová správa) Prešov, 16. apríla – S otázkami či sme ako ľudská civilizácia schopní nejakej obnovy alebo sme už len chaotické spoločenstvo prichá…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
15.04.2024

Vasyľovy Jaburovy uďilyly Zolotu medajlu PU

Jak informovav Іnštitut rusyňskoho jazŷka i kulturŷ Pr’ašivskoj univerzitŷ v Pr’ašovi (PU), v ponediľok 15-ho apriľa 2024-ho roku odbŷlo s’a svjatočne zasidaňa Akdemičnoj hromadŷ PU. V ramkach ňoho udiľovala s’a i najvŷsša nahoroda univerzitŷ…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
14.04.2024

Rozhovor. Kto bol prvý a najlepší Čechoslovák?

Keď je reč o československom odboji a o vzniku Československa, ako prví sa uvádzajú Masaryk, Štefánik, Beneš. No chýba ešte jedno kľúčové meno - novinár, literárny kritik, diplomat Bohdan Pavlů, dušou Slovák i Čech, osobnosť, na ktorú sa malo za…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
14.04.2024

Ruský zlatý poklad a čs. legionáři

Pár slov úvodem V posledních letech se v médiích čas od času objevují zprávy k otázce ruského zlatého pokladu, které jsou buď přímým obviněním, nebo naznačují, že snad jeho část v letech 1918-1920 měli ukradnout čs. legionáři. Většina těchto rů…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Prychodyť ujko Vasyľ domiv i hvaryť Paraski:
-Dnyskaj jem pidpysav (zaper) poistku na svij žyvit!
-To jes cilyj ty, lem furt na sebe dumaš...
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať