PRÍBEH UMENIA  VO VIHORLATSKOM MÚZEU V HUMENNOM 

21.04.2020


Nový múzejný projekt Príbeh umenia je súčasťou online ponuky  Vihorlatského múzea v Humennom období, keď je múzeum, podobne ako ďalšie kultúrne inštitúcie, z dôvodu zamedzenia šírenia ochorenia COVID-19 pre verejnosť zatvorené. Ponuka je určená staršej mládeži, študentom a dospelým so záujmom o  spoznávanie regionálnej histórie a kultúrne dianie vo svojom okolí.

Príbeh umenia sprístupňuje Vihorlatské múzeum v Humennom a mediálny partner podujatia internetové rádio Rádio Paráda symbolicky počas Svetového dňa umenia (15. apríl), ktorý pripadá na deň narodenia talianskeho všestranného umelca Leonarda da Vinciho (1452 – 1519), autora slávnej Mona Lízy a Poslednej večere. Našim cieľom je poukázať na umenie v širších spoločenských súvislostiach, priblížiť umenie v múzejných expozíciách, na výstavných plochách múzea, v kaštieľskych komnatách a v celom priestore regiónu horného Zemplína a ponúknuť svojim priaznivcom priestor k  štúdiu, bádaniu, sebaprezentácii i oddychu.  

Zábavnou formou predstavujeme výtvarné klasické a insitné umenie v širokej palete výtvarných druhov a žánrov, prejavy ľudového hudobného a speváckeho umenia i dramatické umenie, ktorých prvky sa prelínajú ľudským životom a sú neoddeliteľnou súčasťou vývoja celej spoločnosti. V cykle príbehov o umeleckých dielach pozývame verejnosť k dialógu o podstate umenia – o význame a potrebnosti umenia, o slobode umeleckého prejavu,  jeho podpore a rozvoji, o  celospoločenskom význame umenia a (ne)vysvetliteľnej energii umenia v konkrétnych životných situáciách jednotlivca.  Pre názornosť vyberáme diela i  autorov  zo vzácnej obrazovej a umeleckej zbierky umelecko-historického fondu Vihorlatského múzea v Humennom od 17. po 20 storočie, diela z galerijného fondu múzea s odkazom  regionálnych autorov, ako aj ukážky ľudového umenia etnografického fondu. Na pozadí historických udalostí priblížime, čím boli umelecké diela  pre ich autorov a majiteľov, kto boli ich múzy, ako a prečo vznikli, s akým posolstvom sa k nám prihovárajú a čo všetko sa z nich  môže súčasník dozvedieť.

Širokú verejnosť pozývame precítiť, vidieť a počuť umenie na webových stránkach Vihorlatského múzea a na rozhlasových vlnách internetového Rádia Paráda. Príbeh umenia, ako spoločný projekt múzea a rádia je o umení spoznávať, učiť sa a porozumieť svetu okolo seba. Verejnosti sa na www.muzeumhumenne.sk a www.radioparada.sk prihovoríme novými zadaniami a vyhodnotením vždy v 15. a posledný deň nového mesiaca. Aprílové zadanie čerpá z tvorby a posolstva dvoch umelcov z regiónu –  akademickej maliarky Oľgy Buhajovej  a  profesora, akademického maliara Stanislava Stankociho. 
 
Mgr. Jana Fedičová
Vihorlatské múzeum v Humennom, marketing

Aktuality

Zobraziť všetky
30.04.2024

2% z Vašich daní

Uchádzame sa o Vašu priazeň... Uveďte naše o.z. do svojho daňového priznania resp. vyhlásenia a my Vás potešíme knižným darom. Notársky centrálny register určených právnických osôb Informácie o určenej právnickej osobe Evidenčné čí…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.04.2024

Pozvánka. RUSÍNSKÝ DEN v Lužickém semináři v Praze

Společnost přátel Lužice a Společnost přátel Podkarpatské Rusi vás zvou na RUSÍNSKÝ DEN v sobotu 20. 4. 2024 v Lužickém semináři v Praze. Na programu, který začíná v 10 hodin dopoledne, jsou přednášky, beseda, divadlo i ochutnávka tradi…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.04.2024

Pozvánka na premiéru do DAD

Obsahové posolstvo inscenácie Romulus Veľký na javisku prešovského DAD je mrazivo aktuálne (Tlačová správa) Prešov, 16. apríla – S otázkami či sme ako ľudská civilizácia schopní nejakej obnovy alebo sme už len chaotické spoločenstvo prichá…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
15.04.2024

Vasyľovy Jaburovy uďilyly Zolotu medajlu PU

Jak informovav Іnštitut rusyňskoho jazŷka i kulturŷ Pr’ašivskoj univerzitŷ v Pr’ašovi (PU), v ponediľok 15-ho apriľa 2024-ho roku odbŷlo s’a svjatočne zasidaňa Akdemičnoj hromadŷ PU. V ramkach ňoho udiľovala s’a i najvŷsša nahoroda univerzitŷ…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
14.04.2024

Rozhovor. Kto bol prvý a najlepší Čechoslovák?

Keď je reč o československom odboji a o vzniku Československa, ako prví sa uvádzajú Masaryk, Štefánik, Beneš. No chýba ešte jedno kľúčové meno - novinár, literárny kritik, diplomat Bohdan Pavlů, dušou Slovák i Čech, osobnosť, na ktorú sa malo za…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
14.04.2024

Ruský zlatý poklad a čs. legionáři

Pár slov úvodem V posledních letech se v médiích čas od času objevují zprávy k otázce ruského zlatého pokladu, které jsou buď přímým obviněním, nebo naznačují, že snad jeho část v letech 1918-1920 měli ukradnout čs. legionáři. Většina těchto rů…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ

Ujko Vasyľ:
-Vyľav jem dnys piv deca rusyňskoj borovičky na klavesnycu...
Teper starčyť sja dotknuty ľuboj jej klavesy - pyše 3 bukvy:
I Š I I Š I ....
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať