Prícestný kríž v Kolbasove opravujú miestni pod dohľadom reštaurátora

08.10.2018

 
Opravia aj kríž v Šmigovci a náhrobný kameň Vasiľa Duchnoviča v Topoli.
 
Kríž v Kolbasove a náhrobný kameň Duchnoviča (14 fotografií)
KOLBASOV. Prícestný kríž z roku 1897 je spolu s krížom pri cerkvi v obci Šmigovec v Sninskom okrese víťazom hlasovania.
 
Obyvatelia regiónu rozhodli, že práve tieto dve pamiatky treba vlastnými rukami opraviť, aby remeslo v regióne žilo.
 
Nezisková organizácia Karpatské drevené cerkvi získala na tento účel peniaze.
 
Opravy sa dočká aj náhrobný kameň Vasiľa Duchnoviča z Topole, deda národného buditeľa.
 
Opravia a zakonzervujú
Pieskovcový kríž z lokálnych lomov na konci obce dal v roku 1897 postaviť Gedeman. Toto hlása dobre zachovaný nápis v azbuke.
 
Obec ho pred niekoľkými rokmi opravovala.
 
"Zachovala ho tak síce, ale niektoré prvky sa poškodili. Natreli ho totiž akrylovými latexovými farbami, kameň nedýchal a začal degradovať. Našou úlohou je kamennú hmotu kríža skonsolidovať konzervačnými úkonmi,“ vysvetlil profesionálny reštaurátor Martin Kutný z Bardejova priamo na mieste.
 
V praxi to znamenalo najprv prácne pomocou kladivka a dláta odstrániť vrstvy nánosov farieb.
 
„Musíme to urobiť takto ručne. Sme na okraji obce, v prírode, nemôžeme použiť chémiu či vysoký tlak vody. Iné by to bolo v ateliéri,“ povedal.
 
Neskôr reštaurátori spevnili kameň petrifikačnými roztokmi, praskliny uzavreli tmelom, aby zabránili prieniku vody.
 
„Napodobníme štruktúru a textúru pôvodného kameňa. Tieto zásahy predĺžia vek kríža, dôležitá však je aj ďalšia údržba,“ zdôraznil Kutný.
 
Miestni priložili ruku k dielu
Miestnej samospráve osud kríža nikdy nebol ľahostajný.
 
"Asi pred tromi rokmi sme kríž natreli a dali sme naň nový plechový kryt. Ešte prv ho opravovali miestni obyvatelia cementom, vápnom, latexom, čo mali po ruke. Teraz sa od odborníka dozvieme, aké materiály použiť a kde si ich objednať,“ povedala starostka Kolbasova Jana Sidorová (nez.).
 
Reštaurátorskú prácu si vyskúšal Kolbasovčan Juraj Choma.
 
„V minulosti sme nevedeli, čo a ako treba urobiť. Teraz sa naučíme odbornú prácu,“ pochvaľoval si.
 
Sami sebe
Riaditeľka neziskovky Karpatské drevené cerkvi Daniela Galandová pokladá za dôležité zachovať pôvodné bohatstvo sninského regiónu.
 
„Je bohatý na prírodné a kultúrne pamiatky. Aby sa rozvíjal cestovný ruch a s ním aj región, potrebujeme zachovať čo najviac pôvodného. Je dôležité, aby miestni ľudia mali dostatočné znalosti a praktické zručnosti o tradičných materiáloch a technologických postupoch. Preto organizujeme remeselné workshopy s kameňom a drevom, aby sa naučili správne svojpomocne opravovať pamiatky a nízkonákladovo sa o ne starať,“ objasnila zmysel aktivity.
 
Kríže v Topoli a Šmigovci vybrali ľudia hlasovaním. Kríž v Šmigovci pochádza z konca 19. storočia, stojí pri chráme a sú na ňom uvedené mená donátorov, miestnych obyvateľov.
 
Prečo ho dal postaviť, nevedno
V Kolbasove voľakedy fungovala kamenárska dielňa na spracovanie pieskovcového kameňa. Ten sa používal na zhotovenie náhrobných kameňov, božích múk, teda krížov popri cestách a pri svätostánkoch.
 
„Pozadie kolbasovského kríža nepoznáme. Nevieme povedať, kto bol Gedeman a prečo dal kríž postaviť. Kríže sa zvyčajne stavali pri životnej, neraz tragickej udalosti. Vyžadovalo by si to ďalšie pátranie. Určite to však musela byť významná životná udalosť, lebo postavenie kríža nebola lacná záležitosť,“ zdôraznil odborný pracovník Správy Národného parku Poloniny Miroslav Buraľ.
 
Náhrobný kameň vyčistia a zlepia
Náhrobný kameň Vasiľa Duchnoviča, starého otca významného národného buditeľa Alexandra Duchnoviča, našli v Topoli na poli na mieste, kde voľakedy stál drevený chrám.
 
„Premiestnili ho v roku 1780. Náhrobný kameň pochádza z polovice 18. storočia. Stál na hrobe duchovného. Keďže s istotou vieme, že jedným z posledných kňazov tam pochovaných bol Duchnovičov dedo, predpokladáme, že je určený jemu. Starý otec buditeľa Duchnoviča zomrel medzi rokmi 1748 – 1749,“ vysvetlil Buraľ.
 
Keď miestni toto miesto mulčovali, prešiel po ňom traktor.
 
„Na kameni vidieť trojramenný gréckokatolícky kríž. Kameň mechanicky vyčistíme a zlepíme. Umiestnime ho k terajšiemu drevenému chrámu,“ dodal.
 
JANA OTRIOVÁ

Zdroj:
 
Foto:
Kríž v Kolbasove opravujú.
(Zdroj: Jana Otriová )

Aktuality

Zobraziť všetky
30.04.2024

2% z Vašich daní

Uchádzame sa o Vašu priazeň... Uveďte naše o.z. do svojho daňového priznania resp. vyhlásenia a my Vás potešíme knižným darom. Notársky centrálny register určených právnických osôb Informácie o určenej právnickej osobe Evidenčné čí…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
24.03.2024

DUCHOVNÉ STRETNUTIE NA TÉMU “LADOMIRSKE MNÍŠSTVO” 

V nedeľu víťazstva pravoslávia sa uskutočnilo s požehnaním Jeho Blaženosti Rastislava arcibiskupa prešovského a metropolitu českých krajín a Slovenska duchovné stretnutie mládeže a veriacich na tému “Ladomirske mníšstvo” v chráme sv. archanjela …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
24.03.2024

Ako dopadli voľby v Prešovskom kraji

Pellegrini získal v Prešovskom kraji o 35-tisíc hlasov viac hlasov než minule Čaputová V Harabinovom okrese vyhral Korčok. PREŠOV. V minulých prezidentských voľbách dostala v Prešovskom kraji v prvom kole najviac hlasov Zuzana Čaputová, kr…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
23.03.2024

Moskva žiada Berlín, aby uznal blokádu Leningradu za genocídu

Chce aj peniaze Ruská diplomacia žiada Nemecko, aby uznalo 900-dňové obliehanie Leningradu počas druhej svetovej vojny za genocídu. V pondelok ho k tomu vyzvala v diplomatickej nóte, v ktorej zároveň požaduje od Berlína ďalšie odškodnenie pre…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
23.03.2024

Rozhovor. Slovenský venkov nikdy sounáležitost s Čechy necítil

Společný národ byla idea elit, říká historik Jan Rychlík S profesorem Janem Rychlíkem, který právě teď o dějinách Slovenska vydává knihu, o českých četnících na Muráni, o Svaté říši římské, o Masarykově konceptu čechoslovakismu, trochu i o ko…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
22.03.2024

V Prešove rokovali biskupi na 35. plenárnom zasadaní Rady hierarchov

Gréckokatolícki biskupi sa v utorok 19. marca zišli na arcibiskupskom úrade v Prešove na 35. plenárnom zasadaní Rady hierarchov. Zasadanie tohto zákonodarneho zboru sa uskutočnilo po dvoch rokoch, nakoľko po zrieknutí sa úradu prešovského arcibi…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Ujko Vasyľ - vlastnyk motora Moskvič:
-Jaka škoda, že Kalašnikov sja ne rodyv konštrukterom motoriv...?
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať