Príde na spomienkové oslavy jubilejného 75. výročia Dňa hrdinov Karpatsko-duklianskej operácie aj prezidenta Zuzana Čaputová?

Príde na spomienkové oslavy jubilejného 75. výročia Dňa hrdinov Karpatsko-duklianskej operácie aj prezidenta Zuzana Čaputová?
04.09.2019


Jubilejné 75. výročie Dňa hrdinov Karpatsko-duklianskej operácie si tohto pripomenieme na deň  presne. Vyplynulo to z koordinačnej porady zástupcov všetkých zainteresovaných inštitúcií,  ktorá sa konala v uplynulý utorok na pôde svidníckeho Okresného úradu. Ako nás informoval jeho prednosta Jozef Baslár, spomienkové oslavy budú tradične dvojdňové. V sobotu 5. októbra budú pietne akty v susednom Poľsku a následne v nedeľu 6. októbra vo Svidníku  a v Duklianskom priesmyku. „Áno, je pravda, že pôvodne sa diskutovalo o tom, že by spomienkové  oslavy boli vo štvrtok 3. októbra v Poľsku a v piatok 4. októbra u nás. Napokon sme sa však  zhodli, že to musí byť presne v deň výročia, a preto sme sa všetci priklonili k tomu, že  začneme v sobotu 5. októbra v Poľsku a oslavy vyvrcholia v nedeľu 6. októbra u nás, teda na  slovenskej strane,“ zdôraznil Jozef Baslár, podľa ktorého nedeľňajší termín vyhovuje aj premiérovi Petrovi Pellegrinimu, s ktorým sa o tom zhováral pred pár dňami počas slávnostného  krstu lode Bohemia na Domaši. 

Podľa dostupných informácií by na spomienkové oslavy 75. výročia Dňa hrdinov Karpatsko-duklianskej operácie okrem premiéra Petra Pellegriniho mala prísť aj prezidentka republiky Zuzana Čaputová a rovnako sa očakáva aj účasť vysokých štátnych predstaviteľov susedného Česka. Podľa dostupných informáciu by ich delegáciu mal viesť minister obrany. Súčasťou jubilejných spomienkových osláv 75. výročia Dňa hrdinov Karpatsko-duklianskej operácie by mal byť aj pestrý sprievodný program určený verejnosť a chýbať by nemali napríklad ani prelety stíhačiek či ukážky modernej vojenskej techniky. Presný program spomienkových osláv sa ešte dolaďuje, členovia prípravného výboru sa na koordinačnej porade zídu aj v septembri, kde budú upresňovať a dolaďovať detaily programu i sumarizovať pozvaných hostí.

(ps)

Podduklianske novinky
Naspäť na aktuality