Prípravu výstavby R4-ky chce vláda urýchliť, podarí sa termín dokončenia v roku 2032?

13.11.2022


Prípravu výstavby rýchlostnej cesty R4 od Prešova po slovensko-poľský hraničný priechod Vyšný Komárnik - Barwinek sa snažia urýchliť. Takto to aspoň vyzerá po minulotýždňovom rokovaní vlády.

Už pred pár týždňami sme na našich stránkach informovali, že Poliaci majú finančne kryté a dodávateľské firmy vysúťažené firmy na všetky svoje úseky rýchlostnej cesty S19 od Rzeszowa po hranicu so Slovenskom.

Poľský viceminister infraštruktúry Rafal Weber navyše počas podpisu zmluvy o výstavbe úseku od poľskej Dukly po hranicu so Slovenskom priamo na hraničnom priechode so Slovenskom vyhlásil jasné slová. Podľa neho bude celá poľská rýchlostná cesta S19 od Rzeszowa po hranicu so Slovenskom hotová na prelome rokov 2026 - 2027. No a na ňu má nadväzovať slovenská rýchlostná cesta R4 cez Svidník, Rakovčík, Giraltovce až do Prešova.

Celkové odhadované investičné náklady na realizáciu deviatich úsekov rýchlostnej cesty R4 v plnom profile od štátnej hranice Slovenska a Poľska po Kapušany pri Prešove dosahujú objem približne 1,7 mld. eur.

Táto suma zahŕňa náklady na stavebné práce aj projektovú dokumentáciu a majetkovoprávne usporiadanie. Vyplýva to z návrhu Ministerstva dopravy a výstavby SR na zabezpečenie prípravy R4 v uvedenej trase a zefektívnenie prípravy diaľnic a rýchlostných ciest, ktorý už minulý pondelok schválila vláda.

Podľa predbežných odhadov a za predpokladu vhodnosti a výhodnosti použitia modelu verejno-súkromného partnerstva (PPP) by sa príprava súťažiteľného projektu výstavby R4 touto formou mohla začať najskôr v druhej polovici roka 2024. Ministerstvo dopravy by mohlo obstarať koncesionára najskôr v treťom štvrťroku 2026. „Predpokladáme, že koncesionár by projektovanie v stupni dokumentácie pre stavebné povolenie, vrátane získania stavebného povolenia, zabezpečoval vo svojej réžii, pričom v takomto prípade je predpokladaný termín začatia výstavby v treťom až štvrtom kvartáli 2027,“ uviedol rezort dopravy. Výstavba by mala trvať štyri až päť rokov a celý koridor R4 od hranice s Poľskom po Kapušany by tak mohol byť v prevádzke v roku 2032.

„Dobrá správa je, že na rokovaní vlády bol schválený dokument zabezpečenia prípravy rýchlostnej cesty R4 štátna hranica SR/PR - Kapušany a zefektívnenie procesov prípravy diaľnic a rýchlostných ciest.

V praxi to znamená, že všetkých 9 úsekov R4 v plnom profile budú zaradené do harmonogramu prác. Samozrejme, je potrebné dopracovať dokumentáciu pre územné rozhodnutia. Podarilo sa dosiahnuť predlžovanie platnosti EIA o najviac 2 roky, a to aj opakovane, pričom celková dĺžka platnosti záverečného stanoviska EIA nepresiahne 10 rokov. Predĺži sa aj platnosť územného rozhodnutia na 5 rokov odo dňa nadobudnutia vykonateľnosti rozhodnutia o umiestnení stavby. A čo je najdôležitejšia správa, zefektívnením investičnej prípravy stavieb diaľnic a ciest sa podarí časová úspora v investičnej príprave cca 18 mesiacov,“ vyjadril sa štátny tajomník Ministerstva dopravy SR Jaroslav Kmeť.

Pripomeňme, že úsek rýchlostnej cesty R4 je súčasťou medzinárodného cestného koridoru „Via Carpatia,“ ktorý spája Baltské more s Egejským a Čiernym morom. Začína v litovskom prístave Klaipeda a končí v gréckom Solúne. Ide o významný cestný úsek spájajúci sever a juh Európy. Má významný hospodársky a vojenský význam.

No a ešte porovnanie vládou urýchlených procesov ohľadom R4-ky s tým, ako by to fungovalo podľa doterajších pravidiel.

Pri použití tradičného modelu verejného obstarávania bez PPP by príprava a výstavba R4 trvali o niekoľko rokov dlhšie. Základný scenár (I. variant) počíta s tým, že len príprava po podpis zmluvy so zhotoviteľom by trvala 3 072 dní, teda takmer 8,5 roka.

Ak by v príprave neboli revízne postupy a boli dodržané všetky zákonné lehoty zo strany príslušných inštitúcií, NDS by mohla podpísať zmluvu so zhotoviteľom najskôr v polovici roka 2031. Reálny scenár (II. variant) predpokladá, že príprava sa predĺži na 4 427 dní, čiže 12 rokov. V prípade neschválenia navrhovaných legislatívnych zmien a ak bude naďalej potrebné predkladať podklady na ekonomické hodnotenie Útvaru hodnoty za peniaze v každej fáze prípravy projektu a budú revízne postupy, zmluvu bude možné podpísať v druhom polroku 2036. No a optimálny scenár (III. variant) ráta s možnosťou uzavretia zmluvy so zhotoviteľom v prvom polroku 2030. Príprava by mala trvať 2 497 dní, zhruba 7 rokov, v prípade prijatia navrhovaných zmien a ak by neboli využité revízne postupy.

Nateraz po schválení vládou platí termín dokončenia celej rýchlostnej cesty R4 od hranice s Poľskom po Kapušany pri Prešove rok 2032. Či sa ho podarí naplniť, tak toto ukáže najbližších desať rokov.

(ps)

Aktuality

Zobraziť všetky
30.11.2022

Dějiny Rusínů (ch)

PODKARPATSKÁ RUS ZA 1. SVĚTOVÉ VÁLKY (1914-1918) Atentát na rakouského následníka trůnu Františka Ferdinanda d´Este, spáchaný  srbskými nacionalisty v Sarajevu 28. června 1914, ukončil velkou a vcelku poklidnou epochu vývoje evropské civiliza…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
23.11.2022

Smišok 21_2022

-Vŷ ste taka šuvna...! -Ďakuju za kompliment! No ja už mam muža... -Nevažno, taka jak vŷ soj vecej jak jednoho zaslužyť...! ******* Foto: Šŷkovana Paraska 
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
22.11.2022

Dějiny Rusínů (h)

PODKARPATSKÁ RUS V RAKOUSKO-UHERSKÉ MONARCHII (1867-1914) Dne 18. února 1867 byl v uherském parlamentu slavnostně vyhlášen královský reskript o obnovení právní kontinuity Uher (včetně znovupřipojení Sedmihradska), čímž byl završen proces rako…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
21.11.2022

Hlas chcel pre Kaliňáka post prešovského vicežupana, Majerský odmietol

Prešli len dve mená nových podpredsedov. PREŠOV. Po slávnostnom ustanovujúcom župnom zastupiteľstve sa poslanci Prešovského samosprávneho kraja (PSK) zišli v pondelok popoludní na pracovnom zasadnutí. Hneď pri prvom hlasovaní nového zastup…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
21.11.2022

Majerský a poslanci sa ujali funkcií

Mazurekovi nepodal šéf volebnej komisie ruku. Za zastupiteľstvo čítala sľub Turčanová. PREŠOV. Staronový prešovský župan Milan Majerský (KDH) aj 62 zo 65 nedávno zvolených poslancov krajského zastupiteľstva slávnostne zložili sľub na ustanovu…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
19.11.2022

Partyzán Viliam Žingor se komunistům nevzdal, tak ho popravili

S chamradí nejdu Byl zakladatelem jednoho z prvních partyzánských oddílů na Slovensku za druhé světové války, velitelem jedné z nejdéle vzdorujících povstaleckých brigád během Slovenského národního povstání a mimořádně silnou osobností netají…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Vasyľ už tak dovho ne mal ženu, že sja začal obzeraty už i za svojoj Paraskov...
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať