Profesor Juraj Šteňo v Ide o pravdu: Vláda by mala byť tvrdšia, a počúvať konzílium

15.11.2021

 
Na Slovensku bude ešte menej lekárov, medikom chýbajú pacienti. „Je ohrozená výučba klinických predmetov,“ povedal profesor Juraj Šteňo, dekan Lekárskej fakulty UK v Bratislave.
 
Na Slovensku bude ešte menej lekárov ako v súčasnosti, medikom chýbajú pacienti. „Je ohrozená výučba klinických predmetov, lebo kvôli nedostatku sestier sa redukoval počet lôžok,“ povedal v Ide o pravdu profesor Juraj Šteňo, dekan Lekárskej fakulty UK v Bratislave. Kritizuje politikov za to, že nedokážu rozhodnúť o výstavbe novej fakultnej nemocnice Rázsochy.
 
Problém s nedostatkom lekárov má Slovensko už dlhé roky. Zdá sa, že situácia sa bude ešte zhoršovať. Dôvodom je nízky počet lôžok na klinikách, ktoré patria Univerzitnej nemocnici Bratislava, a kde sa medici pripravujú na svoje povolanie.
 
„Je ohrozená výučba klinických predmetov, lebo najmä kvôli nedostatku sestier sa redukoval počet akútnych lôžok,“ povedal v relácii Ide o pravdu profesor Juraj Šteňo, dekan Lekárskej fakulty UK Bratislava.
 
Ak má napríklad klinika 48 pacientov, a denne sa v nej vystrieda okolo 60 študentov, nie je podľa profesora Šteňa reálna kvalitná výučba.
 
Odchod ďalších sestier a lekárov očakáva po otvorení prvej súkromnej nemocnice Bory. Jediným riešením je urýchlená výstavba novej fakultnej nemocnice Rázsochy. Či sa tak vláda rozhodne, a kedy, to stále nie je jasné.
 
Lekári a vedci, ktorí pripravujú medikov na bratislavskej fakulte, sa koncom augusta obrátili listom na premiéra Eduarda Hegera (OĽaNO). „Dodnes sme sa s ním nestretli, a dodnes sme nedostali ani odpoveď,“ konštatoval Šteňo.
 
Nahlas sa pýta, prečo politici odsúvajú rozhodnutie o nemocnici, ktorá je dôležitá pre budúcnosť zdravotníctva? „U nás vyštuduje polovica slovenských lekárov…nechápem smutný osud našej novej nemocnice,“ dodal.
 
Bezradnosť a zlá situácia na klinikách donútila mnohých lekárov a vysokoškolských pedagógov bratislavskej lekárskej fakulty založiť iniciatívu Zachráňme zdravotníctvo v hlavnom meste pre celé Slovensko.
 
Ako hodnotí profesor Juraj Šteňo diskutovanú reformu zdravotníctva? V prvom rade podporuje centralizáciu, ktorá podľa neho znamená kvalitnú starostlivosť o pacientov, a liečbu zložitých ochorení.
 
„Čím viac pacientov operujete, tým máte viac skúseností,“ vysvetlil uznávaný neurochirurg.
 
V reforme mu chýba riešenie ambulantnej starostlivosti, tak všeobecnej ako aj špecializovanej. „Zmeny sa mali začať ambulanciami,“ zdôraznil.
 
Pri citlivej otázke zmeny niektorých regionálnych nemocníc na nižšie typy, je Šteňo opatrný. Chýbajú mu fakty a údaje: „Je rozdiel, či chcete zrušiť oddelenie preto, lebo má málo pacientov. Alebo je ich tam málo preto, lebo chýbajú sestry.“
 
V súvislosti s pandémiou profesor Šteňo povedal, že liečenie pacientov na ochorenie COVID-10 je pre zdravotníkov „nadľudská záťaž“. Na druhej strane otvorene hovorí o tom, že nechápe časť verejnosti, ktorá odmieta dať sa zaočkovať:
 
„Bojujeme s nádormi, s úrazmi, a nevieme pacientovi pomôcť. Tu je pomoc reálna v podobe vakcíny, a niekto to odmietne?“
 
Uznávaný neurochirurg je kritický voči tým, ktorí právo nedať sa zaočkovať vnímajú ako ľudské právo. „Ľudské právo nie je ohrozovať iných, ale ľudské právo je právo na zdravie a na život,“ dodal.
 
Je presvedčený, že vláda by mala tvrdšie a razantnejšie postupovať pri prijímaní opatrení. A mala by rešpektovať názory konzília a odborníkov. „Je to šialené, keď lekári strácajú v spoločnosti na váhe,“ konštatoval.
 
Čo je na príčine? Stali sme sa obeťou globalizácie? Zmení sa situácia k lepšiemu? Pozrite si reláciu Ide o pravdu s profesorom Jurajom Šteňom, dekanom Lekárskej fakulty UK v Bratislave.
 
 
 
Mária Hlucháňová, Pravda
 
Zdroj:
 
Foto: Juraj Šteňo
Autor: Maňo Štrauch

Aktuality

Zobraziť všetky
31.05.2022

Hospodársky a sociálny vývoj Podkarpatskej Rusi 1919-1939  

Dejiny Podkarpatskej Rusi patria k tým témam slovenskej historiografie, ktoré neboli dlho spracovávané a slovenskí historici sa k nim „dostali“ až v 90. rokoch minulého storočia. Odvtedy sa uskutočnili viaceré vedecké konferencie na túto tému, v…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
10.05.2022

Za namy upamjatniňa 75. ričnyci akcyji «Visla». Ne barz mi s’a choče...

75 rokiv tŷrvaňa akcyji «Visla», na što uvahu zvernula jedna z osib. І jedno, i druhje, dumam, pravyľne. O samŷm vŷseliňu povime, što s’a doveršŷlo, ale i «Visla» dale plŷne… to tiž fakt. Upamjatniňa prošly v subotu, 30. kvitňa/apriľa 2022 r., …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
10.05.2022

Modrá Marilyn trhala rekordy

Warholov portrét je najdrahšie predané americké dielo Slávny portrét Marilyn Monroe Andyho Warhola, známeho predstaviteľa pop kultúry so slovenskými koreňmi, sa stal najdrahším umeleckým dielom amerického umelca, aké sa kedy predalo na aukcii…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
10.05.2022

Smutný osud věčné periferie 

Legendami opředená Zakarpatská Ukrajina (bývala Podkarpatská Rus) budí vášně i v současné válce Kraj kolem Užhorodu po několik staletí tvořil periferii impérií či nově vzniklých národních států. Ať už byl znám jako Uherská Rus, Podkarpatsko, …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
09.05.2022

Do úradu uviedli nového gréckokatolíckeho apoštolského administrátora Petra Rusnáka

Vymenoval ho pápež František. PREŠOV. V Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Prešove uviedli v nedeľu 8. mája do úradu apoštolského administrátora sede vacante Prešovskej gréckokatolíckej archieparchie bratislavského eparchu Petra Rusnáka. Vlady…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
09.05.2022

Zastupiteľstvo PSK rozdelilo poslanecké dotácie

Do regiónov pôjde 1,86 miliónov eur Tlačová správa Celkovo 530 projektov podporili krajskí poslanci v rámci Výzvy poslancov PSK. V štyroch programoch rozdelili dohromady 1,86 miliónov eur. Zastupiteľstvo Prešovského samosprávneho kraja (P…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Ujko Vasyľ rozdumuje:
-Ne rozumľu, čom kiď soj trafungom/nahodov zakusju do jazyka, ta to bars bolyť... No, ale kiď soj do jazyka zakusju zamirňi / narokom, ta to boľi ne vyzyvať...
A holovňi ne rozumľu, čom soj ty teper sam hryzeš do jazyka...!
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať