Profesor Juraj Šteňo v Ide o pravdu: Vláda by mala byť tvrdšia, a počúvať konzílium

15.11.2021

 
Na Slovensku bude ešte menej lekárov, medikom chýbajú pacienti. „Je ohrozená výučba klinických predmetov,“ povedal profesor Juraj Šteňo, dekan Lekárskej fakulty UK v Bratislave.
 
Na Slovensku bude ešte menej lekárov ako v súčasnosti, medikom chýbajú pacienti. „Je ohrozená výučba klinických predmetov, lebo kvôli nedostatku sestier sa redukoval počet lôžok,“ povedal v Ide o pravdu profesor Juraj Šteňo, dekan Lekárskej fakulty UK v Bratislave. Kritizuje politikov za to, že nedokážu rozhodnúť o výstavbe novej fakultnej nemocnice Rázsochy.
 
Problém s nedostatkom lekárov má Slovensko už dlhé roky. Zdá sa, že situácia sa bude ešte zhoršovať. Dôvodom je nízky počet lôžok na klinikách, ktoré patria Univerzitnej nemocnici Bratislava, a kde sa medici pripravujú na svoje povolanie.
 
„Je ohrozená výučba klinických predmetov, lebo najmä kvôli nedostatku sestier sa redukoval počet akútnych lôžok,“ povedal v relácii Ide o pravdu profesor Juraj Šteňo, dekan Lekárskej fakulty UK Bratislava.
 
Ak má napríklad klinika 48 pacientov, a denne sa v nej vystrieda okolo 60 študentov, nie je podľa profesora Šteňa reálna kvalitná výučba.
 
Odchod ďalších sestier a lekárov očakáva po otvorení prvej súkromnej nemocnice Bory. Jediným riešením je urýchlená výstavba novej fakultnej nemocnice Rázsochy. Či sa tak vláda rozhodne, a kedy, to stále nie je jasné.
 
Lekári a vedci, ktorí pripravujú medikov na bratislavskej fakulte, sa koncom augusta obrátili listom na premiéra Eduarda Hegera (OĽaNO). „Dodnes sme sa s ním nestretli, a dodnes sme nedostali ani odpoveď,“ konštatoval Šteňo.
 
Nahlas sa pýta, prečo politici odsúvajú rozhodnutie o nemocnici, ktorá je dôležitá pre budúcnosť zdravotníctva? „U nás vyštuduje polovica slovenských lekárov…nechápem smutný osud našej novej nemocnice,“ dodal.
 
Bezradnosť a zlá situácia na klinikách donútila mnohých lekárov a vysokoškolských pedagógov bratislavskej lekárskej fakulty založiť iniciatívu Zachráňme zdravotníctvo v hlavnom meste pre celé Slovensko.
 
Ako hodnotí profesor Juraj Šteňo diskutovanú reformu zdravotníctva? V prvom rade podporuje centralizáciu, ktorá podľa neho znamená kvalitnú starostlivosť o pacientov, a liečbu zložitých ochorení.
 
„Čím viac pacientov operujete, tým máte viac skúseností,“ vysvetlil uznávaný neurochirurg.
 
V reforme mu chýba riešenie ambulantnej starostlivosti, tak všeobecnej ako aj špecializovanej. „Zmeny sa mali začať ambulanciami,“ zdôraznil.
 
Pri citlivej otázke zmeny niektorých regionálnych nemocníc na nižšie typy, je Šteňo opatrný. Chýbajú mu fakty a údaje: „Je rozdiel, či chcete zrušiť oddelenie preto, lebo má málo pacientov. Alebo je ich tam málo preto, lebo chýbajú sestry.“
 
V súvislosti s pandémiou profesor Šteňo povedal, že liečenie pacientov na ochorenie COVID-10 je pre zdravotníkov „nadľudská záťaž“. Na druhej strane otvorene hovorí o tom, že nechápe časť verejnosti, ktorá odmieta dať sa zaočkovať:
 
„Bojujeme s nádormi, s úrazmi, a nevieme pacientovi pomôcť. Tu je pomoc reálna v podobe vakcíny, a niekto to odmietne?“
 
Uznávaný neurochirurg je kritický voči tým, ktorí právo nedať sa zaočkovať vnímajú ako ľudské právo. „Ľudské právo nie je ohrozovať iných, ale ľudské právo je právo na zdravie a na život,“ dodal.
 
Je presvedčený, že vláda by mala tvrdšie a razantnejšie postupovať pri prijímaní opatrení. A mala by rešpektovať názory konzília a odborníkov. „Je to šialené, keď lekári strácajú v spoločnosti na váhe,“ konštatoval.
 
Čo je na príčine? Stali sme sa obeťou globalizácie? Zmení sa situácia k lepšiemu? Pozrite si reláciu Ide o pravdu s profesorom Jurajom Šteňom, dekanom Lekárskej fakulty UK v Bratislave.
 
 
 
Mária Hlucháňová, Pravda
 
Zdroj:
 
Foto: Juraj Šteňo
Autor: Maňo Štrauch

Aktuality

Zobraziť všetky
02.12.2021

Lúčime sa – Janko Štefánik...

Nad ránom 19. novembra nás vo veku 96 rokov navždy opustil posledný priamy účastník odboja v II. svetovej vojne z okresu Svidník Janko Štefánik. Ako 17-ročný mladík v lone Kobylnickej prírody sa stretával s ľuďmi, ktorí k nim domov prichádzali …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
02.12.2021

Zomrel posledný hrdina z Dukly: Ján Štefánik (†96) pomáhal partizánom a bojoval po boku s Červenou armádou

Hrdinovia pomaly odchádzajú. Pred niekoľkými dňami skonal posledný slovenský vojak, ktorý bojoval v 2. svetovaj vojne na Dukle. Jána Štefánika z Giraltoviec odviedli ešte v 19 rokoch a dostal sa do blízkosti Červenej armády. Na prežité bojové…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
01.12.2021

Dnes je 30. výročie zakarpatského referenda

1. december 1991 sa súčasne s celoukrajinským referendom o potvrdení Aktu o nezávislosti Ukrajiny v Zakarpatskej oblasti konalo aj miestne referendum o samosprávnom štatúte Zakarpatska ako súčasti samostatnej Ukrajiny. Pripomeňme si chronológ…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
01.12.2021

Konec impéria. Těžké probouzení Rusínů v novém státě – nezávislé Ukrajině

Українською мовою: https://www.rusyn.sk/knec-mper/ V polovině 80. let minulého století se Sovětský svaz ocitl na rozcestí. Tři úmrtí nejvyšších představitelů státu za sebou (L. Brežněv, J. Andropov, K. Černěnko) donutil vedení KSSS – průměrný…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
30.11.2021

Ve Vlaku svobody ji napadlo dát ruce vzhůru, ale nechtěla být za blázna

Dne 11. září 1951 prorazil železnou oponu rychlík z Prahy do Aše a převezl 110 cestujících do západního Německa. Seděla v něm i tehdy patnáctiletá Marie Kohoutová, studentka 2. ročníku chebského gymnázia. Přes těžkou nemoc, s níž v současnosti b…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
30.11.2021

Ako zadrôtovali československé hranice

Nový európsky západ sa od východu oddeľuje pohraničnými bariérami s ostnatým drôtom. Šesť rokov po prvom maďarskom plote na hraniciach so Srbskom vyrastajú podobné prekážky aj medzi Poľskom, pobaltskými štátmi a Bieloruskom. Pripomína to obdobie…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Ujko Vasyľ prychodyť u bari ku muzykantom i sja zviduje:
-Tiko stojiť u vas zahraťa špivanky?
-Tiko date, tiko vam ne žaľ...
-Parada... ja jem už ne viryv, že v našy časy, sja dasť dašto dostaty zadarmo...
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať