Rada Európy vyzvala Slovensko na výraznejšiu podporu menšinových jazykov

31.03.2021


Výbor odborníkov Rady Európy vyzval Slovenskú republiku, aby zvýšila úsilie v prospech regionálnych a menšinových jazykov na svojom území.

Vyplýva to zo Správy o zavedení okamžitých odporúčaní z piateho kola monitorovania úrovne implementácie Európskej charty regionálnych alebo menšinových jazykov v SR, ktorú zverejnili v stredu.

Výbor nezávislých odborníkov v správe konštatuje, že od slovenskej vlády nedostal dostatočné informácie na vyhodnotenie miery implementácie odporúčaní v prípade až deviatich jazykov: bulharčiny, chorvátčiny, nemčiny, poľštiny, rómčiny, rusínčiny, srbčiny, ukrajinčiny a jidiš.

Výbor ďalej vyjadril poľutovanie nad skutočnosťou, že slovenské úrady neuviedli, či sa o implementácii odporúčaní poradili s Výborom pre národnostné menšiny a etnické skupiny alebo s jednotlivými národnostnými menšinami. Odborníci zdôraznili, že je dôležité, aby pravidelné správy SR o implementácii charty obsahovali aj perspektívu členov jazykových menšín.

Správa ďalej pripomína, že väčšina ustanovení zákona o používaní jazykov národnostných menšín sa v prípade možnosti používať ich v rámci úradnej agendy uplatňuje v obciach, kde žije najmenej 20 percent občanov národnostnej menšiny. Podľa odborníkov tento prístup ani po znížení limitu na 15 percent, ktorý predpokladá aplikácia zákona po výsledkoch sčítania 2021, nedáva dostatočné možnosti na používanie jazykov menšín v oblasti správnych orgánov a verejných služieb, niektoré dokonca vylučuje.

Odborníci ocenili konanie ministerstva školstva SR počas pandémie koronavírusu, konkrétne v súvislosti s vydaním smerníc o obsahu a organizácii vzdelávania žiakov základných škôl počas mimoriadneho prerušenia výučby. Tieto materiály boli totiž k dispozícii aj v nemčine, maďarčine, rómštine, ruštine, rusínčine a ukrajinčine.

Výbor však ďalej poznamenal, že dostal sťažnosti od maďarsky hovoriacich obyvateľov SR v súvislosti s komunikáciou úradov o zdravotnej situácii a hygienických opatreniach počas pandémie. Sťažnosti sa týkali najmä nedostatku relevantných informácií v maďarskom jazyku.

Odborníci ocenili, že základné informácie a nariadenia boli zverejnené na webových stránkach štátnych úradov v nemčine, maďarčine, rómčine, rusínčine a ukrajinčine. Zároveň však pripomenuli, že podľa charty by regionálne a miestne úrady mali taktiež aktívne používať menšinové jazyky vo všetkých kontextoch a teda aj vo všetkých materiáloch súvisiacich s pandémiou.

Európska charta regionálnych alebo menšinových jazykov vstúpila v SR do platnosti 1. januára 2002 a vzťahuje sa na tieto jazyky - bulharčina, chorvátčina, čeština, nemčina, maďarčina, poľština, rómčina, ruština, rusínčina, srbčina, ukrajinčina a jidiš.

Zdroj: 
https://www.aktuality.sk/clanok/878704/rada-europy-vyzvala-sr-na-vyraznejsiu-podporu-mensinovych-jazykov/

Foto:
Pozdrav v slovenčine aj v rusínskom jazyku v dedinke Jarabina.
Zdroj: Aktuality.sk

Aktuality

Zobraziť všetky
30.04.2021

2% z Vašich daní. Uchádzame sa o Vašu priazeň

názov:  Združenie  inteligencie Rusínov  Slovenska právna  forma:  občianske  združenie IČO: 31 770 746 sídlo:  Pribišova 8,  841 05 Bratislava  bankové spojenie:  0011494077/0900  SLSP, a.s. IBAN: SK56 0900 0000 0000 1149 4077ň kontakt:  …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
13.04.2021

Klient stacionára: Musíme, chceme žiť...

Mobilný tím z Prešova lieta po celom východe, zaočkoval už aj seniorov blízko Ukrajiny NIŽNÁ SITNICA. Mobilný očkovací tím z Fakultnej nemocnice s poliklinikou J. A. Reimana vyrazil v pondelok z Prešova už pred šiestou ráno, aby sa krátko po si…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
12.04.2021

Při návratu na Zem byl Gagarin v nebezpečí. Dělat nemohl nic, musel jen čekat

Přesně před šedesáti lety, 12. dubna 1961, se uskutečnil historický let Vostoku 1. Sovětský kosmonaut Jurij Gagarin se stal prvním člověkem ve vesmíru. Mise ale neproběhla zcela podle plánu. Autobus drkotal po betonové silnici a pomalu se blí…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
08.04.2021

Narodnostnŷj vŷbor zasidav onlajn. Narodnostne vŷsŷlaňa sobi polipšŷť

V pjatnic’u 26-ho marca 2021-ho roku odbŷlo s’a spojene 39-te i 40-te zasidaňa Vŷboru pro narodnostnŷ menšŷnŷ i etničnŷ grupŷ Radŷ vladŷ Slovac’koj republikŷ pro ľuďskŷ prava, narodnostnŷ menšŷnŷ i rodovu rivnosť. Keďže v tim časi suť zaprova…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
08.04.2021

Kedy sa východniari dočkajú diaľnic? 

Diaľnica na Ukrajinu? Naša len pod Karpaty, poľská až do Kyjeva Mestám Košice a Prešov chýba málo a budú mať k dispozícii pohodlné obchvaty a s nimi lepšie pripojenie na diaľničnú sieť. V ich prospech hovorí tiež rebríček investičných pri…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
07.04.2021

Raději ruský Sputnik než čekat měsíce. Zájem Čechů o vakcínu je překvapivý

Podpora vakcíny Sputnik V je v Česku překvapivě vysoká. Pokud by jí úřady udělily výjimku, nechalo by si ji píchnout téměř čtyřicet sedm procent dotázaných, kteří dosud očkovací látku nedostali. Vyplývá to z dubnového průzkumu agentury STEM/MARK…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


-Čuv jem, že ťa Marča predstavyla rodyňi...
-Pravda... - No i jak sja ku tobi spravuvaly?
-Jak ku svojomu/pryjaly ňa za svojoho... Marčyn otec ňa i remiňom vypasav...
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať