Rekonštrukcia Warholovho múzea je zatiaľ v nedohľadne

22.07.2022


Nad dotáciou vo výške 7,1 milióna eur pre Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach visí otáznik.

Vláda minulý týždeň navrhla zrušiť uznesenie, ktorým peniaze na opravu uvoľnila. Rokovanie v tomto bode prerušila a nevrátila sa k nemu ani tento týždeň. Na otázku, kedy sa tak stane, Úrad vlády neodpovedal.

Podľa vládneho materiálu sa totiž projekt nebude dať realizovať. Prešovský samosprávny kraj už síce dostal od roku 2020 na úhradu kapitálových výdavkov šesť miliónov eur, ale rast cien v stavebníctve spôsobil, že v priebehu prípravy projektovej dokumentácie sa investičné výdavky zvýšili takmer o 80 percent. Teda takmer na 13 miliónov eur.

„Schválená podoba projektu nie je v súčasných podmienkach realizovateľná, nie je možné splniť účel poskytnutia finančných prostriedkov za schválených podmienok, a preto sa navrhuje zrušenie daného uznesenia vlády,“ píše sa v predloženom materiáli.

„Fakt, že by mohlo dôjsť k zrušeniu celého uznesenia vlády, a teda aj celkovej finančnej podpory pre tento projekt, nás stavia do pomerne zložitej situácie,“ vysvetľuje hovorkyňa Prešovského kraja Dáša Jeleňová. „Dúfame, že vláda prehodnotí tento krok, uznesenie ponechá v platnosti a bude otvorená aj ďalším rokovaniam o finančnom krytí rekonštrukcie múzea v Medzilaborciach, ktorú považujeme za mimoriadne dôležitú investíciu pre tento región," dodáva.

Župa pripúšťa, že kameňom úrazu je rozpočet, resp. finančné krytie, bez ktorého v zmysle zákona nemôžu uzavrieť zmluvu na realizáciu stavby. „Žiaľ, zámer negatívne ovplyvnili viaceré okolnosti, najmä pandemická situácia, vojnový konflikt na Ukrajine a s tým súvisiaci skokovitý nárast vstupov a stavebných cien,“ konštatuje Jeleňová. Ozrejmuje, že zámer na rekonštrukciu vznikol v roku 2019 a aj fundovaný odhad rozpočtu investičných výdavkov sa opieral o ceny platné v danom roku. V priebehu obdobia, keď sa tvorila projektová dokumentácia, ceny rástli, a v rokoch 2021 a 2022 naozaj radikálne.

Martin Cubjak, riaditeľ Múzea moderného umenia Andyho Warhola, hovorí, že im s projektom rekonštrukcie pomáhala Fakulta umení Technickej univerzity v Košiciach.

Projekt bol podľa riaditeľa vypracovaný ako komplexná rekonštrukcia s unikátnym prepojením interiéru s exteriérom cez pochôdzne časti strechy, responzívnu (tzv. pohyblivú) fasádu, s vytvorením dvoch nových poschodí, zväčšením expozičných častí múzea plus multimediálnym riešením expozícií, čiže spojením technológií s umením. Ide teda o totálnu, komplexnú rekonštrukciu vrátane stavebno-architektonických prvkov, spojených s novou vzduchotechnikou, elektroinštaláciou, výťahmi či depozitom.

Ako a či sa dá projektová dokumentácia redukovať či upravovať, riaditeľ špekulovať nechcel. „My sme boli celý čas sústredení na dohodnutý model komplexnej rekonštrukcie. Ostávame však nad vecou a pokojní, nech sa už udeje čokoľvek. Spravili sme maximum, teda všetko, čo bolo potrebné, už dávnejšie a veríme v šťastný koniec pre múzeum, ktoré v tomto regióne môže fungovať ako moderné múzeum už aj výzorom ďalšie desaťročia,“ myslí si riaditeľ.

„Budovu múzea postupne dobiehajú roky, predsa len bola stavaná ešte v minulom režime a myslím si, že ak by z rekonštrukcie úplne zišlo, bola by na stole aj alternatíva zamyslieť sa nad budúcou existenciou takéhoto jediného múzea Andyho Warhola v Európe v tomto regióne,“ dodáva Cubjak.

Jana Vargová 

zdroj:
https://spravy.pravda.sk/regiony/clanok/634496-rekonstrukcia-warholovho-muzea-je-zatial-v-nedohladne/

foto
Múzeum Andyho Warhola v Medzilaborciach. 
zdroj:múzeum AW

Aktuality

Zobraziť všetky
29.07.2022

Ivan Pop: Osobností našich dejín - HASAL Antonín Bohuslav

HASAL Antonín Bohuslav (krycí jméno Nižborský) (* 7.1.1883 Nová Huť pod Nižborem, †22.4.1960 Washington, USA),  český důstojník, legionář a československý generál. Maturoval na Vyšším reálném gymnáziu v Rakovníku. V roce 1913 absolvoval školu …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
26.07.2022

RTVS i SNM s’a za problematičnu relaciju opravdaly

  Televizija jej vže zňala z archivu na sajti. Obydvi inštituciji obic’ajuť krokŷ, žebŷ ku podibnŷm situacijam ne prychodylo.   „Rusyňska i ukrajiňska narodnosť ne suť totožnŷ,“ napysav u seredu 13-ho jula 2022-ho roku na svojim oficialni…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
25.07.2022

V Užhorode vojnu nevidieť 

Padlých tam však pochovávajú každý druhý až tretí deň. Nápor na hranici s Ukrajinou poľavil. PEREČIN, UŽHOROD. Na hraničnom priechode Ubľa – Malyj Bereznyj je v pondelok štvrtého júla napoludnie naše auto jediné. V oboch smeroch. Zo Sloven…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
24.07.2022

Rozhovor. Sergej Kopčák

Svetoznámy umelec spochybňuje vedenie SND a slovenských hercov posiela do fabriky Rozdávajú výpovede, ale kto? Ľudia, ktorí s divadlom nikdy poriadne nepracovali, tvrdí najslávnejší slovenský operný spevák v zahraničí Sergej Kopčák. Nikotí…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
23.07.2022

Na vyhliadkovej veži na Dukle kompletne rekonštruujú obidve kupoly

Turistické lákadlo v slovensko-poľskom pohraničí si turisti už počas tohto leta neužijú. Na výhľady z atraktívnej vyhliadkovej veže môžu zabudnúť. Mnohí pritom do kraja pod Duklou merajú stovky kilometrov. Raz pre výmenu okien, inokedy pre mo…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
22.07.2022

Zberateľský ošiaľ v Údolí smrti - spustili predaj novej nulaeurovej bankovky

Aj tri dni čakania, aj noc v stane, v aute, či na zemi pod altánkom. To je cesta k unikátnym zberateľským kúskom. Presvedčili sme sa o tom v uplynulý piatok v Údolí smrti, o deviatej ráno spustili predaj ďalšej nulaeurovej bankovky.   Ako ste…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Ujko Vasyľ:
-Ženska moda - to prosto istorija vičnoj bytvy miži klimatom, higienov, moralkov i žaždov žen chodyty holov...
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať