RODNÁ HRUDA: krajina dedov a otcov

16.12.2019


SNINA. Žijeme v dobe honby za „Naj“ a pritom vôkol nás je toľko prostých, čistých, jednoduchých, krásnych ľudí, ich skutkov, vecí, prírodných obrazov. Nekričia, drzo nevnucujú svoje ego, neintrigujú, neohovárajú. Ticho a nenápadne žijú. Tam, kde sa narodili s dedovizňou prežívajú svoje radosti i bôle. Vernisáž výtvarných diel Juraja Macana pod názvom Dedovizeň v Sninskom kaštieli bola o tomto tichu života. Aj vystavený malý skicár autora s drobnými kresbami a zápiskami, v ktorom si môže návštevník listovať, už na prvej strane zaujme poslednou vetou: „Bože, môj, Bože“. Preto mi dovoľte odbornejšie sa venovať autorovi, ktorého som zaradila do projektu Osobnosti výtvarného života v Snine. Práve títo Práve títo ľudia bezprostredne formovali estetické cítenie a kultúru oka v meste.
 
DEDOVIZEŇ, Juraj Macan (*1944 Ruské, † 2017 Snina)
Výtvarný život sa v sedemdesiatych a osemdesiatych rokov 20. storočia v Snine niesol v duchu umeleckých realizácií monumentálnych diel v architektúre mesta, vysunutých Plenérov družby, ktoré organizovala Východoslovenská galéria v Košiciach a autorských výstav profesionálnych umelcov v Dome pionierov. Vystavovali Mikuláš Klimčák, Juraj Kresila, Vojtech Lofflér, Štefan Roskoványi a Jozef Kornúcik, rodák zo Sniny. V meste bola organizačne zastúpená aj neprofesionálna výtvarná scéna, ktorá združovala v rámci bývalého humenského okresu tridsaťpäť členov, z toho jedenásti boli zo Sniny a okolia.

V roku 1978 samostatne vystavovali Štefan Capovčák, Štefan Gerzanič, Andrej Chochrun a Ján Vorek. Jednou z osobností výtvarného života bol po roku 1970 výtvarný pedagóg Juraj Macan, ktorý sa z dôvodov vysídľovania rodnej obce Ruské a výstavbe vodnej nádrže Starina presťahoval do Sniny. Mesto mu nebolo neznáme, ukončil tam jedenásťročenku v gymnáziu. Potom odišiel ako nekvalifikovaný pedagóg učiť do Základnej školy (ZŠ) v Zboji, kde sa mu rodná krajina stala inšpiračným zdrojom k objaveniu svojho maliarskeho talentu. Veľký vplyv na mladého učiteľa mali aj stretnutia s Jurajom Rohaľom, prvým pedagógom výtvarného odboru v ZŠ, ktorý ho zaúčal do tajov výtvarného tvorby a technológie maľby. Na základe tohto priateľstva sa autor odhodlal ďalej študovať na Pedagogickej fakulte v Prešove aprobáciu výtvarná výchova /1963 až 1967/.

Po skončení štúdia učil pätnásť rokov vo Veľkej Poľane. Po vysídlení do Sniny v 80. rokoch pracoval na oddelení propagácie v podniku Vihorlat a neskôr ako pedagóg a riaditeľ ZŠ. V dôchodkovom veku vyučoval ako externý pedagóg v Súkromnej základnej umeleckej škole A. Smoláka a dával hodiny kresby a maľby. Okrem pedagogickej práce sa Macan aktívne venoval svojej celoživotnej záľube, maľovaniu. Autor sa aktívne zúčastňoval na výtvarnej súťaži „Paleta“ a spoločných výstav. Realizoval vymaľovanie kostolov v Zubnom a Nechválovej Polianke. V jeho celoživotnej tvorbe rezonovala téma rodnej hrudy - krajiny dedov a otcov, ktorú pretkával ďalším obľúbeným žánrom, zátiším. Jeho tiché žitia boli plné kvetov, ktoré každodenne stretával a obdivoval. Krajinárska tvorba umelca niesla v sebe všetky atribúty realistickej maľby. Krajiny z ranného obdobia boli hutnejšie, zemitejšie, drsnejšie, expresívnejšie a bližšie rusínskemu dedinskému naturelu. Prevládala farebná paleta tmavých tónov a kolor sa stal výrazom citu a emocionálneho hodnotenia motívu.

Zdá sa, že autorovu tvorbu ovplyvňovala tvorba umelcov D. Millyho, J. Kresilu, Š. Hapaka, ktorí tiež boli rusínskeho pôvodu a krajinu Karpát dôverne poznali. V neskoršom období sa však jeho paleta vyjasňovala, zjemňovala a utiahnutý rukopis potvrdzoval smerovanie k ruskej či ukrajinskej realistickej maľbe koncom 20. stor.. Východiskom pre olejomaľby, pastely a kresby bola reálna krajina rodného kraja, jasne poznateľná a pomenovaná v názvoch diel. Ak by sme mali charakterizovať celoživotnú tvorbu Juraja Macana, obrazne by sme ju mohli prirovnať k pokľudnej, pomaly tečúcej rieke, ktorá pozná svoje koryto, vie, kde smeruje a je spokojná so svojimi vodami.

 Autor nikdy samostatne nevystavoval a svoje diela nepredával. Ako sa sám vyznal, daroval ich do tisícky. Nachádzajú sa v súkromných zbierkach v Bratislave, Košiciach, Snine, Humennom i okolí. Jeho obrazy vycestovali aj do Belgicka, Nemecka, USA a Českej republiky. Výstava Dedovizeň v Sninskom kaštieli je teda prvou samostatnou výstavou autora a verím, že sa bude páčiť. Návštevníci ju môžu obdivovať do 25. januára 2020.
 
Daniela Kapráľová, kurátorka
 

Aktuality

Zobraziť všetky
30.04.2024

2% z Vašich daní

Uchádzame sa o Vašu priazeň... Uveďte naše o.z. do svojho daňového priznania resp. vyhlásenia a my Vás potešíme knižným darom. Notársky centrálny register určených právnických osôb Informácie o určenej právnickej osobe Evidenčné čí…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.04.2024

Pozvánka. RUSÍNSKÝ DEN v Lužickém semináři v Praze

Společnost přátel Lužice a Společnost přátel Podkarpatské Rusi vás zvou na RUSÍNSKÝ DEN v sobotu 20. 4. 2024 v Lužickém semináři v Praze. Na programu, který začíná v 10 hodin dopoledne, jsou přednášky, beseda, divadlo i ochutnávka tradi…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.04.2024

Pozvánka na premiéru do DAD

Obsahové posolstvo inscenácie Romulus Veľký na javisku prešovského DAD je mrazivo aktuálne (Tlačová správa) Prešov, 16. apríla – S otázkami či sme ako ľudská civilizácia schopní nejakej obnovy alebo sme už len chaotické spoločenstvo prichá…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
15.04.2024

Vasyľovy Jaburovy uďilyly Zolotu medajlu PU

Jak informovav Іnštitut rusyňskoho jazŷka i kulturŷ Pr’ašivskoj univerzitŷ v Pr’ašovi (PU), v ponediľok 15-ho apriľa 2024-ho roku odbŷlo s’a svjatočne zasidaňa Akdemičnoj hromadŷ PU. V ramkach ňoho udiľovala s’a i najvŷsša nahoroda univerzitŷ…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
14.04.2024

Rozhovor. Kto bol prvý a najlepší Čechoslovák?

Keď je reč o československom odboji a o vzniku Československa, ako prví sa uvádzajú Masaryk, Štefánik, Beneš. No chýba ešte jedno kľúčové meno - novinár, literárny kritik, diplomat Bohdan Pavlů, dušou Slovák i Čech, osobnosť, na ktorú sa malo za…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
14.04.2024

Ruský zlatý poklad a čs. legionáři

Pár slov úvodem V posledních letech se v médiích čas od času objevují zprávy k otázce ruského zlatého pokladu, které jsou buď přímým obviněním, nebo naznačují, že snad jeho část v letech 1918-1920 měli ukradnout čs. legionáři. Většina těchto rů…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Paraska kolo televizora. STV vysylať inzerat.
"Hledame chlopiv, što byv na nych popovňenyj domašňij gvalt/nasylnyctvo..."
-Mij Vasyľ, zo siňakom pid okom, perestavať myty graty, prychodyť do obyvačky i opysuje soj e-mail adres...
Baču mu zajs jednu vypašu...!
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať