ROZHOVOR: Riaditeľ pošty: Na východe začínajú s balíkoboxami a večerným doručovaním

22.04.2021


Požiadali sme o zatvorenie ďalších pobočiek

Na východnom Slovensku od apríla skončilo takmer 30 kamenných pobočiek pôšt, najmä v menších obciach. Jej riaditeľ MARTIN ĽUPTÁK priznáva, že to nie je konečný počet . Ide o jeden z krokov, ktorý by mal prispieť k modernizácii zastaranej štruktúry Slovenskej pošty.

V rozhovore si okrem iného prečítate:
- od júna chcú pilotne odskúšať interiérové balíkoboxy aj v obciach na východe Slovenska
- prečo cez pandémiu mohli prísť ľuďom balíčky do balíkoboxov, aj keď to nechceli
- poštári budú hrať vždy hlavnú úlohu
- bez investovania do revitalizácie sa platy zamestnancom pošty zvyšovať nebudú
- kde na východe môžu ľudia očakávať rekonštrukciu kamenných pobočiek
- prečo je pre poštárov ťažké pracovať v osadách

Rušenie kamenných pôst je už aj na východe Slovenska skutočnosťou, v apríli skončili takmer tri desiatky pobočiek. Ide o rušenie pobočiek prevažne v menších obciach, kde starostovia apelujú na to, že sú plné dôchodcov, ktorí si na klasické služby pošty už zvykli. Skúšate teda rôzne alternatívy, ako je zmluvný výdaj zásielok, menšie balíkoboxy alebo pojazdnú poštu. Osvedčili sa už v obciach so staršími obyvateľmi rôzne alternatívy poštových služieb, aké máte zatiaľ správy?

- Nedeje sa nič, čo by sa nedialo aj v minulosti. Proces optimalizácie pobočkovej siete sa začal v roku 2019, keď bolo zrušených 40 pôšt, a potom sme nezaznamenali sťažnosti. Je evidentné, že dokážeme ľuďom poskytovať všetky služby v zmysle poštovej licencie aj bez pobočky. Uvediem to na príklade štatistiky. Z celkového počtu 2 890 slovenských obcí je pošta prevádzkovaná v 1 372 z nich, čo je 47 percent. Vo všetkých ostatných obciach sú poštové služby poskytované inými spôsobmi než kamennou pobočkou.

Bude v malých obciach zatiaľ fungovať len pojazdná pošta s „osvedčenou“ poštárkou, alebo majú ľudia čakať časom aj zrušenie tohto spôsobu a budete skúšať aj iné alternatívy, napríklad balíkoboxy?

- Od júna chceme pilotne odskúšať niekoľko menších interiérových balíkoboxov aj v obciach na východe Slovenska. Pojazdnú poštu vidíme v budúcnosti ako riešenie v menších sídlach. Balíkobox, ako ho poznáme z väčších miest, by sa v takomto prostredí neuživil, pretože má veľkú kapacitu - 52 či 108 schránok. Alternatívou sú menšie balíkoboxy, ktoré budú umiestnené v interiéri na PIN so skenerom a dotykovým displejom. Jedným si však ľudia môžu byť istí - pošta chce a je povinná zabezpečovať poštové služby, takže o ne za žiadnych okolností neprídu. Poštári či doručovatelia budú hrať vždy hlavnú úlohu.

V budúcnosti by sme chceli rozšíriť aj služby pojazdnej pošty. V súčasnosti ich máme päť a počas pracovnej doby poskytujú služby v troch až šiestich obciach. Poštári naďalej doručujú listy či dôchodky priamo do domácností a to aj opakovane, ak ľudí na prvý raz nezastihnú. To sa stáva málokedy, pretože na „svoju“ poštárku zvyčajne čakajú. Doručovatelia prevezmú list, predajú známku, donesú požadovanú sumu, ak má klient účet v Poštovej banke. Ak je poštár motorizovaný, dovezú aj prevezmú balík. Inak bežne balíky vozia kuriéri.

V súčasnosti má pošta 133 balíkoboxov, ich sieť chcete rozširovať. Môžu ľudia v budúcnosti čakať balíkoboxy na „každom“ sídlisku?

- V máji začneme prevádzkovať ďalších osem zariadení a postupne budú pribúdať ďalšie. Balíkoboxy majú aj platobnú funkciu, možno v nich zaplatiť šek alebo aj faktúru. Veľkou témou, ktorú intenzívne technicky riešime, je umožniť aj podaj balíkov cez tento, nazvime to, terminál. Zámerne balíkoboxy umiestňujeme k najväčším reťazcom, kde môžu ľudia dobre zaparkovať a kde spolu s nákupom vybavia aj vyzdvihnutie zásielky. Ďalšou voľbou sú nákupné centrá a, samozrejme, pošty. V budúcnosti chceme, aby sa balíkoboxy stali aj súčasťou občianskej vybavenosti v nových alebo i zabývaných rezidenčných štvrtiach.

Spomínam si, že mi nedávno pri online nákupe kuriér nechal zásielku v balíkoboxe Slovenskej pošty aj napriek tomu, že som to pri objednávke neoznačila ako preferovanú možnosť. Keďže balíkoboxy sú skôr „centralizované“, zatiaľ je ich pomenej a nebývajú priamo na sídliskách pri poštách, človeka to môže otráviť. Máte avízo, že sa deje často, že kuriéri nechávajú v balíkoboxoch zásielky, aj keď to zákazník nechce?

- V časoch pandémie a núdzového stavu pošta zabezpečuje všetky služby pre bežných klientov, ale aj pre firmy a pre štát. Bolo to aj v časoch úplného lockdownu, preto sme prijímali a aj stále udržujeme a inovujeme opatrenia, aby sme eliminovali riziko nákazy ľudí a zamestnancov. Aby sme znížili počty ľudí, ktorí prichádzajú na poštu po balíky, doručovali sme ich do balíkoboxov, čo sú priamo pri pošte alebo v jej tesnej blízkosti. Človek tak nemusel vchádzať do vnútorných priestorov, stretávať sa v rade s ďalšími ľuďmi a v neposlednom rade nemusel čakať. Nemyslím, že by to spôsobovalo nepohodlie, pravda, ak bola dodržaná podmienka blízkosti pošty a balíkoboxu, do ktorého bola zásielka uložená.

Redukcia nadbytočných miest a organizačné zmeny pošte v tomto roku ušetria 12 miliónov eur. Do čoho pôjdu tieto peniaze?
- Pred pár dňami sme oznámili, že za rok 2020 pošta zaznamenala významnú stratu. Negatívny hospodársky výsledok ovplyvnil niekoľkoročný vývoj rastúcich mzdových nákladov bez redukcie nadbytočných pracovných miest, znižujúca sa produktivita práce a do veľkej miery aj „covidový“ rok - vysoké výpadky sme zaznamenali v medzinárodnej pošte, výrazne sa znížili počty listových zásielok, pretože ľudia rýchlejšie prechádzali na elektronickú komunikáciu. Výraznejšie poklesli aj výnosy z finančných služieb, významne sa zvýšili náklady na hygienické a ochranné opatrenia pre zákazníkov a zamestnancov na poštách, v teréne i v logistike. Od novembra 2020 sa pridali aj náklady na pravidelné testovanie pracovníkov.

Jednoducho, máme čo robiť, aby sme poštu ekonomicky stabilizovali a aby sme ju v najbližších rokoch vytiahli do čiernych čísel. Ale bez toho, aby sme investovali do revitalizácie vozového parku, do modernizácie infraštruktúry logistickej siete, najmä nového terminálu v Bratislave či rozvoja služieb pre občanov aj štát, budeme prešľapovať na mieste a nedokážeme konkurovať v tomto liberálnom poštovom prostredí.

Mnohí zamestnanci pošty v nej pracujú od jej vzniku, takmer 40 rokov. Budú sa napríklad ušetrené peniaze investovať aj do týchto „kamenných“ zamestnancov?

- S maximálnou úprimnosťou hovorím, že je až dojímavé zisťovať, koľko ľudí pracuje na pošte celý produktívny život, koľko zamestnancov „vyrastalo“ v poštárskych autách či priamo na poštách, koľkí sú treťou či dokonca štvrtou generáciou poštárov. Keď sa s nimi rozprávate, cítite zaujatie prácou a nadšenie pre vec. Áno, možno si niektorí povedia, „jáj, takých generálnych riaditeľov a nápadov tu už bolo“, ale som presvedčený, že väčšina pracovníkov pošty si uvedomuje nutnosť zmien na pošte a môžeme sa o nich oprieť. Na pošte osobné náklady predstavujú 60 percent všetkých nákladov. Za ostatné štyri roky, teda medzi 2016 a 2020, priemerná mzda vzrástla o 26,82 percenta - zo 712 eur na 906 eur, no mzdová produktivita klesla z 2,73 percenta na 2,52, a tento nepomer je z dlhodobého hľadiska neudržateľný. Keď sa nám podarí zvrátiť nepriaznivý trend, pristúpime aj k úprave miezd.

Po nástupe na čelo pošty v júni 2020 ste sa vybrali s kolegami do terénu na pobočky v rôznych častiach Slovenska. Kde konkrétne ste boli na východnom Slovensku?

- Od januára chodím na stretnutia s predstaviteľmi samosprávy, osobne som sa na východe republiky stretol so zástupcami obcí Vernár a Stará Lesná, Nová Kelča, prostredníctvom videokonferencie so zástupcami obcí Hnojné, Čerhov a Fekišovce či Závadka. To hovorím o návšteve obcí, v ktorých skončí prevádzka kamennej pošty. Najvyšší manažéri Slovenskej pošty, vrátane mňa, navštevujú predstaviteľov samosprávy v každej jednej obci či meste, ktorých sa dotkne redukcia poštovej siete. Prichádzame samosprávu informovať ako prvú. Spolu s tým predstavujeme, ako budeme ďalej zabezpečovať poštové služby.

Ako to s pobočkami pošty, ktoré ste na východe navštívili, vyzeralo, ako by ste popísali ich stav, či už personálny, služby alebo exteriéry?

- Asi máte v prvom rade na mysli neradostný pohľad na budovy pošty, čo sa, žiaľ, netýka len východu Slovenska. Pošta spravuje 554 nehnuteľností, z nich 39 percent má 50 – 71 rokov a 32 percent 31 – 50 rokov. Na týchto nehnuteľnostiach je obrovský investičný dlh, až 70 miliónov. Je to veľmi veľký problém, kde nájsť financie „len“ na nutnú údržbu, nieto ešte na komplexnú rekonštrukciu. V rokoch 2019 a 2020 sme na východe zrekonštruovali zázemie pošty v Košiciach, Oboríne, Rožňave, Turni nad Bodvou, v Prešove či v Behárovciach. Do nových priestorov sme presťahovali poštu vo Veľkom Slavkove a v Bystranoch. Stavebné úpravy od strechy cez okná, sociálne zariadenia, schody, chodníky, maľovky sme v roku 2019 realizovali v 17 pobočkách na východe a v roku 2020 v 14 pobočkách.

Tento rok zrealizujeme odovzdávaciu stanicu tepla na pošte v Snine, vodovodnú a kanalizačnú prípojku na pošte v Kendiciach, budeme rekonštruovať plynovú kotolňu na pošte vo Veľkých Kapušanoch a v Medzeve, prebehne rekonštrukcia poštovej haly na pošte Prešov 7, výmena presklenej steny na pošte Poprad 2 a vynovíme vodovodnú a kanalizačnú prípojku pre poštu Veľká Ida. Na východe republiky máme stabilné pracovné tímy, fluktuácia je nižšia ako na západe Slovenska.

Kolegovia vyplácajú veľké množstvá štátnych sociálnych dávok bez ohľadu na stav pandémie alebo dokonca na nakazených či chorých ľudí. Veľkým problémom sú však napríklad zničené poštové schránky, množstvo psov, ktoré sa po obciach a osadách voľne pohybujú a ktoré sú schopné zaútočiť, nehygienické podmienky, blato, odpadky. Napriek týmto prekážkam poštové služby fungujú.

Prednedávnom som sa rozprávala so starostom košickej mestskej časti Kavečany Martinom Balčíkom (KDH), kde bola jedna z približne 30 zrušených pôšt na východnom Slovensku. Kritizoval, že pred rušením pobočky neprebehla žiadna diskusia medzi mestskou časťou a poštou, ktorej vedenie ich postavilo pred hotovú vec. Prečo neprebehla na tejto úrovni diskusia?

- Ako som už spomínal, stretnutie s predstaviteľmi samosprávy je pre nás absolútnou prioritou. O stretnutie sme požiadali aj pána starostu mestskej časti Kavečany. Nemal záujem sa s nami stretnúť ani na našom košickom pracovisku, ani u seba v úrade. Netvrdím, že by stretnutie zmenilo jeho negatívny názor na zatvorenie pošty v mestskej časti, ale aspoň by mal podrobné informácie o tom, prečo takto rozmýšľame, aké sú naše dôvody a ako budeme poštové služby riešiť ďalej. Som presvedčený, že otvorenou komunikáciou sa dajú vyriešiť problémy alebo aspoň zblížiť stanoviská a názory. Po stretnutí s primátorom Košíc sa nám napríklad v spolupráci s mestom podarilo vyriešiť niekoľko rokov opomínaný problém poštárky na košickom sídlisku Lunik IX.

V Kavečanoch museli poštárke vytvoriť „provizórne“ miesto na triedenie zásielok v miestnej knižnici. Podobných prípadov môže byť viac, vytvárali ste teda nejaké záložné riešenia, aby si poštárky nemuseli množstvo listov triediť v nejakom pojazdnom aute alebo doslova „na kolene“?

- Listy sa triedia automaticky na linke v hlavnom spracovateľskom stredisku, a to podľa doručovacích obvodov. Takto roztriedené prichádzajú na poštu a k poštárom, ktorí si ich uložia podľa toho, ako postupujú pri doručovaní. To všetko sa udeje na pošte. Potom odchádzajú „na rajón“ doručovať a po doručovaní sa znovu vracajú na poštu. Ak v obci nie je kamenná pošta, poštári postupujú presne rovnako, len na „rajón“ sa zvezú poštárskym autom, ak nie sú motorizovaní. Ak je pošty viacej, ako môžu naraz zobrať, potrebujú si ju odložiť. V Kavečanoch sme si dočasne súhlasom na úschovu prenajali priestor v knižnici, kde si poštárka zásielky odložila, aby sa po ne po doručení „prvej várky“ vrátila. Bolo to len krátkodobé riešenie, dnes už je dočasné uloženie zásielok vyriešené v iných priestoroch. Rovnako to prebieha aj v iných obciach.

Od marca ste zrušili 756 miest, z toho 500 pracovníkov odišlo. Inú prácu prijalo 82 zamestnancov. Je to už konečný stav, alebo sa ešte budú zamestnanci pošty prepúšťať?

- Digitalizáciu, zeefektívnenie pracovných procesov, zmeny v organizácii a technickom vybavení logistiky budeme môcť využiť na postupné rušenie nadbytočných pracovných miest prirodzeným odlivom zamestnancov – teda, napríklad, odchodmi do dôchodku či prirodzenou fluktuáciou. V roku 2024 by sme mali byť na úrovni asi 11 000 pracovných miest.

Budú sa ešte rušiť aj ďalšie kamenné pobočky pošty na východnom Slovensku?

- Nebudem tajiť, že sme požiadali regulátora o stanovisko k zatvoreniu ďalších pobočiek, a to vo všetkých regiónoch Slovenska. Kým regulátor nerozhodne, nič nie je definitívne.

Po nástupe do vedenia pošty vás šokovalo, že triediaca linka na balíky v Bratislave je na druhom poschodí, kde sa balíky z kamiónov vozia nákladnými výťahmi. Na Slovensku máme päť takýchto triediacich liniek, jedna z nich je v Košiciach. Boli ste sa pozrieť aj tam? Ako to tam vyzerá, prekvapilo vás aj tam niečo?

- V Košiciach je problém ten, že triediaca linka bola nešťastne technologicky navrhnutá a vybudovaná, preto nemožno využívať celú jej kapacitu a funkčnosť. Nedostatočne boli zohľadnené špecifiká budovy, v ktorej pracuje. Tak aj tu máme čo robiť.

Na jar sa chcete v Košiciach vrátiť k večernému doručovaniu listov, vyskúšali ste to už vlani v júli. Ako to fungovalo?

- Večerné doručovanie expresných zásielok sme minulý rok odskúšali v Bratislave. Zaviedli sme ho v júli a fungovalo do novembra. Začínali sme s dvoma a skončili sme so šiestimi kuriérmi, ktorí doručili okolo 1 500 balíkov. Päť mesiacov fungovania sme vyhodnotili s tým, že to nebolo stratové, ale ani veľmi ziskové.

Ako by to malo fungovať teraz na jar, s čím majú ľudia počítať?

- Služba bude dostupná prostredníctvom webovej stránky Slovenskej pošty alebo prostredníctvom mobilnej aplikácie. Adresátovi príde SMS notifikácia o podaní zásielky, súčasťou ktorej bude aj odkaz na službu Zmena zásielky a tam si môže večerné doručenie objednať. Predbežne na výber bude mať z dvoch časových okien, buď v čase od 18.00 do 19.30, alebo v čase od 19.30 do 21.00.

LENKA HANIKOVÁ

Zdroj:
https://korzar.sme.sk/c/22648095/riaditel-posty-na-vychode-zaciname-s-balikoboxami-a-vecernym-dorucovanim.html

Foto
Generálny riaditeľ Slovenskej pošty Martin Ľupták. 
(Zdroj: TASR: Pavol Zachar)

Aktuality

Zobraziť všetky
30.04.2024

2% z Vašich daní

Uchádzame sa o Vašu priazeň... Uveďte naše o.z. do svojho daňového priznania resp. vyhlásenia a my Vás potešíme knižným darom. Notársky centrálny register určených právnických osôb Informácie o určenej právnickej osobe Evidenčné čí…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
24.03.2024

DUCHOVNÉ STRETNUTIE NA TÉMU “LADOMIRSKE MNÍŠSTVO” 

V nedeľu víťazstva pravoslávia sa uskutočnilo s požehnaním Jeho Blaženosti Rastislava arcibiskupa prešovského a metropolitu českých krajín a Slovenska duchovné stretnutie mládeže a veriacich na tému “Ladomirske mníšstvo” v chráme sv. archanjela …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
24.03.2024

Ako dopadli voľby v Prešovskom kraji

Pellegrini získal v Prešovskom kraji o 35-tisíc hlasov viac hlasov než minule Čaputová V Harabinovom okrese vyhral Korčok. PREŠOV. V minulých prezidentských voľbách dostala v Prešovskom kraji v prvom kole najviac hlasov Zuzana Čaputová, kr…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
23.03.2024

Moskva žiada Berlín, aby uznal blokádu Leningradu za genocídu

Chce aj peniaze Ruská diplomacia žiada Nemecko, aby uznalo 900-dňové obliehanie Leningradu počas druhej svetovej vojny za genocídu. V pondelok ho k tomu vyzvala v diplomatickej nóte, v ktorej zároveň požaduje od Berlína ďalšie odškodnenie pre…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
23.03.2024

Rozhovor. Slovenský venkov nikdy sounáležitost s Čechy necítil

Společný národ byla idea elit, říká historik Jan Rychlík S profesorem Janem Rychlíkem, který právě teď o dějinách Slovenska vydává knihu, o českých četnících na Muráni, o Svaté říši římské, o Masarykově konceptu čechoslovakismu, trochu i o ko…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
22.03.2024

V Prešove rokovali biskupi na 35. plenárnom zasadaní Rady hierarchov

Gréckokatolícki biskupi sa v utorok 19. marca zišli na arcibiskupskom úrade v Prešove na 35. plenárnom zasadaní Rady hierarchov. Zasadanie tohto zákonodarneho zboru sa uskutočnilo po dvoch rokoch, nakoľko po zrieknutí sa úradu prešovského arcibi…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Pjana Paraska prychodyť domiv i takoj žačinať karaty:
-Ta ja ťa hledam po všytkych labirskyvh korčmoch a ty soj tu myješ graty...!
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať