ROZHOVOR.Neurochirurg Juraj Šteňo: Keby niekto konal pre Pentu, nerobil by to inak

25.10.2019


Lekár JURAJ ŠTEŇO prehovoril o pomeroch medzi neurochirurgmi.

Minulý týždeň v piatok prepustili lekári z Národného ústavu detských chorôb Lukáša Hrúza, ktorému ste z hlavy odstraňovali nádor. Dá sa už s istotou povedať, že mu bol odstránený celý?

Vyšetrenie magnetickou rezonanciou nenašlo žiadne miesto, kde by bolo podozrenie, že tam z nádoru niečo zostalo.

O tri mesiace však bude kontrolná magnetická rezonancia a potom sa bude sledovať. Ale nateraz niet žiadnych dôvodov na nič iné len na sledovanie. Lepší výsledok sme čakať nemohli.

Aká je pravdepodobnosť, že by sa tam po troch mesiacoch mohlo ešte niečo nájsť?

Minimálna. Ak sa o tri mesiace ukáže niečo podozrivé, nemusí to byť nádor, ale len pooperačné zmeny. Ak by sa napokon nádorové tkanivo našlo, je to možné riešiť napríklad gama nožom.

Operácia Lukáša bola jedným z najsledovanejších chirurgických zákrokov na Slovensku v poslednom období. Bol to pre vás stres, keď ste vedeli, že sa na vás pozerá celé Slovensko?

Skutočne to bola veľká psychická záťaž. Keby to bola prvá operácia, a nie reoperácia, tak by to bol bežný zákrok.

Situácia vyše dva mesiace po prvej operácii bola až taká komplikovaná, že som si nemohol urobiť prístup, aký som chcel.

Zrasty boli na takých miestach, že som musel improvizovať a robiť to inak ako zvyčajne. Navyše v deň operácie bol v jednom denníku vlastnenom finančnou skupinou Penta (Plus jeden deň, pozn. red.) publikovaný rozhovor s lekárom (Robertom Chrenkom, pozn. red.), ktorý pacienta prvýkrát operoval.

Titulok rozhovoru bol: Matka si vybrala zle. Našťastie sme ho ja ani Lukášova mama pred operáciou nečítali, ak by ho bol čítal Lukáš, mohlo ho to pred operáciou dostať do obrovského stresu s možným dosahom na priebeh anestézie.

Zablahoželal vám po Lukášovej operácii niekto z kolegov?

Ale áno, aj kolegovia z iných odborov, aj nelekári, dokonca neznámi ľudia.

Cítili ste počas operácie podporu verejnosti?

Áno, a veľmi mi pomohla. Vedel som, že keby sa niečo stalo, tak to len tak ľahko nerozchodím.

Lebo podľa vedenia Národného ústavu detských chorôb (NÚDCH) a ministerky zdravotníctva za Smer Andrey Kalavskej som eticky 'závadový' človek. Bol by som veľmi vďačný terč a vyvŕšili by sa na mne.

Hovorili ste po operácii s prvým operatérom Lukáša Robertom Chrenkom?

Keď príde pacient od jedného chirurga k druhému, aby ho reoperoval, ich vzájomný kontakt nebýva pravidlom. Ak je tam normálny vzťah, je prirodzené sa poinformovať. Ale v tomto prípade to možné nebolo. Matka sa cítila jednoznačne oklamaná.

V súvislosti s operáciou sa hovorilo, že Lukáš sa stal obeťou súboja medzi neurochirurgmi. Súhlasíte?

Stal sa obeťou, dokonca aj súboja. Stal sa obeťou súboja rodičov a vedenia Národného ústavu detských chorôb.

Ale na verejnosti bol súboj prezentovaný ako súboj Juraja Šteňa a Bruna Rudinského.

A to je katastrofa. Bol som s Rudinským v televízii, ale s nikým som nebojoval.

Nežiadal som o toho pacienta. Požiadala ma jeho matka, aby som jej pomohol. Podsúvať teda verejnosti, že to bol súboj neurochirurgov tejto a detskej kliniky je nezmysel.

Keď sa spätne pozeráte na tento spor, cítite na ňom nejaký diel viny alebo si myslíte, že ste mohli urobiť niečo inak?

Vždy, keď niekto povie, že nemohol niečo urobiť lepšie, tak mi zabliká kontrolka, že to nie je celkom v poriadku. Napriek tomu, čo som povedal, nevidím možnosť, ako by som mohol v prospech pacienta postupovať lepšie.

Na operáciu nádoru, ktorý mal Lukáš, bol nevyhnutný 3D sonograf. Bez toho by sme to nedokázali urobiť. V NÚDCH ho nemajú.

Z dvoch strán sporu bola potrestaná len jedna. Vás odvolali z postu hlavného odborníka pre neurochirurgiu a vášho syna Andreja z postu prednostu neurochirurgickej kliniky. Vnímate to ako nespravodlivosť, že ste boli potrestaní len vy dvaja so synom a z NÚDCH nikto?

Áno, vnímam to ako nespravodlivosť.

Dotklo sa vás, keď vás ministerka v priamom televíznom prenose odvolala z postu hlavného odborníka?

To, že ma odvolala, ma až tak netrápi. Trápi ma, že to odôvodnila etickými príčinami. Ja jej chápaniu etiky nerozumiem.

Po tom, ako vás odvolala, ste si to nejako súkromne vydiskutovali?

Úplne ma ignorovala.

Z tlačoviek, ktoré boli posledné dva týždne k Lukášovej operácii, sa zdá, že vzťahy medzi predstaviteľmi bratislavských neurochirurgií nie sú práve najlepšie. Súhlasíte?

Samozrejme, že nie sú dobré a teraz sa to ešte zhoršilo.

Čo je za tým? Snaha o prestíž?

Áno, aj. Je však rozdiel, či niekto dosiahne prestíž tvrdou prácou v danom lekárskom odbore, alebo zbieraním titulov mimo lekárskych fakúlt, napríklad na fakultách ošetrovateľstva (neurochirurg Bruno Rudinský, ktorý je profesorom ošetrovateľstva, pozn. red.) .

Nie však preto, aby sa uplatnil v odbore ošetrovateľstva, ale len preto, aby mal tituly pred menom alebo za menom.

Na druhej strane, máme na univerzitnej klinike lekárov, ktorí nemajú ani titul PhD., ale odborne chirurgicky rástli tak, že sú to excelentní chirurgovia. Toto sú pre mňa ľudia morálne oveľa vyššie ako lekár, ktorý sa naháňa za titulmi z nelekárskych odborov.

Niektorí neurochirurgovia na tlačovke, na ktorej vás ministerka odvolala, naznačovali, že ste arogantný, samoľúby a že stále hovoríte len: ja, ja, ja. Vnímate sa tak?

Ako sa vnímam, nemôže byť objektívne.

Tak inak. Považujete sa za najlepšieho neurochirurga na Slovensku?

Súčasťou neurochirurgie sú aj operácie chrbtice a periférnych nervov. Tam nie.

Čo sa však týka hlboko uložených nádorov a cievnych malformácií v mozgu, napríklad v mozgovom kmeni, hypotalame a v tretej mozgovej komore, tam mám skutočne najväčšie skúsenosti.

Akého neurochirurga na Slovensku uznávate?

Profesora Miroslava Galandu z Banskej Bystrice. Je to neurochirurg par excellence. Ďalším bol profesor Igor Šulla, kým nebol na dôchodku. Na našej klinike je to napríklad doktor Ivan Bízik.

Môj konškolák. Je to človek, ktorý si zastane robotu prakticky tak ako ja. Alebo napríklad doktor Jozef Šurkala.

Menoval by som ešte ďalších nielen z našej kliniky, ale aj z iných pracovísk na Slovensku. Nechcem vymenovať ďalších šiestich. Lebo zabudnem na siedmeho. Nikdy som nemal rád pocit, že profesor Šteňo a ostatní nič.

Kde som len mohol, tak som v zahraničí nahlásil niekoho iného, aby ho takisto pozvali prednášať. Povedal som: Zavolajte tohto človeka prednášať, lebo je to naozaj vynikajúci neurochirurg.

Na tlačovke u ministerky pred dvoma týždňami vás označili za dynastiu Šteňovcov. Cítite sa ako predstaviteľ dynastie?

Boli tam dvaja Trnovci. Oni to neberú, že sú dynastia?

Áno, bol to práve Benedikt Trnovec, ktorý vás označil za monopolnú dynastiu.

Ak by dynastia bola o tom, že niekto zdedil právo a monopol, a nemá na to schopnosti, tak to pokladám za choré. Ak je však niekto spôsobilý, nemá byť diskriminovaný.

Svorad Trnovec tvrdil, že ročne urobí 450 operácií. Ale ak si otvoríte stránku ich pracoviska v Rostocku, zistíte, že je tam 10 lekárov a ročne urobia spolu tisíc operácií. Tam niečo nehrá.

Keď mladší Trnovec tvrdí, že sa venuje klinickému výskumu a pri jeho mene vidíte vo vedeckej databáze Medline nulu, je to na vážne zamyslenie.

Bolo to však myslené tak, že so svojím synom nedáte nikomu inému priestor.

To je nezmysel a osočovanie. Veď koľko je tu vychovaných doktorandov, docentov a profesorov a koľko ľudí je atestovaných.

Nebyť toho, že som tým ľuďom dával možnosti, dokonca som ich k tomu, môžem povedať "dokopával", tak slovenská neurochirurgia by nebola tam, kde je.

Odvolaný prednosta docent Andrej Šteňo je školiteľom piatich doktorandov, ktorých vedie k titulu PhD, a to nielen u nás, ale aj v Banskej Bystrici.

O neurochirurgii sa vo všeobecnosti hovorí ako o lukratívnom a ziskovom odvetví medicíny. Súhlasíte s tým?

Keby bola neurochirurgia na Slovensku platená tak ako vo svete, tak by bola pre nemocnicu mimoriadne zaujímavá, lebo by bola výnosná.

Výnosnejšie ako neurochirurgické operácie sú zákroky, pri ktorých sa bez otvorenia hlavy zavedie do mozgovej cievy špirálka alebo stent, čiže upletená trubička, ktorá stojí päťcifernú sumu.

Neurochirurgia je zisková aj vtedy, keď sa robia malé operácie, napríklad uvoľnenie periférnych nervov, alebo ak funguje ako pásová výroba.

Ak sa však zložitá operácia vykonáva za účasti odborníkov z viacerých odborov, napríklad neurofyziológov, logopédov, ak pri tom musíte použiť drahé prístroje na zobrazovanie mozgových štruktúr a na sledovanie funkcií mozgu počas operácie, ktorá trvá sedem hodín, tak pracujete na dlh, lebo platby od poisťovne sú nižšie ako náklady.

Je v neurochirurgii veľký tlak na úplatky?

Asi ako v každom chirurgickom odbore. Samozrejme, zachytil som, že niekoľko informácií v tomto kontexte sa spomína aj o mne. Nikdy som od nikoho úplatok nežiadal.

Znamená to, že ste si ho nikdy nevypýtali?

Nikdy som operáciu nepodmieňoval úplatkom. Dokonca, keď sa ma niekto pýtal, ako sa má revanšovať, povedal som: Ste poistený, za vás platí poisťovňa.

Chcel vám niekedy niekto dať úplatok?

Na základe mnohých rozhovorov som nadobudol dojem, že so snahou o ponúknutie úplatku sa niekedy stretla väčšina chirurgov.

Ale aj počas tejto kauzy zaznievali na vašu adresu vyjadrenia, že ste dobrý, ale beriete úplatky.

Toto som, samozrejme, očakával, zrejme prídu aj ďalšie osočovania a nielen v tejto oblasti. Keď bojujete ako hlavný člen pracovnej skupiny za modernú štátnu univerzitnú nemocnicu Rázsochy, ktorá bude pochopiteľne obrovskou konkurenciou pre súkromníka, musíte rátať s vykonštruovanými obvineniami.

Keď však vidím, čo sa tu deje a čo zdravotníctvu na Slovensku v rozpore s verejným záujmom hrozí, s plným vedomím som sa rozhodol toto riziko podstúpiť.

Čím si vysvetľujete, že v Bratislave v poslednom období vyrastajú neurochirurgie ako huby po daždi?

Vnímam to jednoznačne ako snahu o likvidáciu tejto kliniky (Neurochirurgická klinika LFUK a UNB, pozn. red.).

Prečo si myslíte, že niekto chce zničiť neurochirurgickú kliniku na Kramároch?

Možno v minulosti tu bol záujem o pozemok, ale teraz sú tŕňom v oku ľudia, ktorí bojujú za univerzitnú zdravotnú starostlivosť. Niekomu kazíme kšeft.

Nie je za trendom vzniku nových neurochirurgií v Bratislave aj to, že ak dobre nastavíte parametre napríklad pri operáciách, vie byť táto medicínska odbornosť zisková?

O ziskovosti neurochirurgie som už hovoril. Problém rozpínavého rozvoja neurochirurgie je však iný. Existuje totiž úplne priama závislosť medzi počtom pacientov a výstupom liečby, to znamená počtom komplikácií a úmrtí.

Keď je na pracovisku operovaných 117 a viac pacientov ročne s nádorom mozgu, tak úmrtnosť je okolo jedného percenta. Keď je pacientov 12 a menej, úmrtnosť je trojnásobná.

Platí to aj pre iné neurochirurgické diagnózy, napríklad pre poranenia mozgu. Trieštenie neurochirurgickej starostlivosti je proti záujmom pacientov.

Existuje názor, že tým, aká je rýchla a dravá Penta, tak sa môže stať, že postaví nemocnicu na Boroch skôr ako štát na Rázsochách a vychytá si tam všetky lukratívne odbornosti vrátane neurochirurgie, o ktorej už otvorene hovorí. Súhlasíte?

Nielen lukratívne odbornosti. Zoberie aj zamestnancov.

Stane sa potom to, že keď sa aj nová univerzitná nemocnica postaví, môže sa aj mramorom obložiť, nebude tam mať kto robiť.

Myslíte si teda, že reálne hrozí, že Penta môže štátu takýmto spôsobom "vypáliť rybník"?

Javí sa to tak, že to je už neodvratné. Časový náskok výstavby súkromnej nemocnice v porovnaní s postupom prác na Rázsochách je veľký.

Som presvedčený, že ministerstvo zdravotníctva koná tak, že keby chcel niekto konať v prospech Penty, tak by lepšie konať nemohol.

Menšinový podiel Penty vo vydavateľstve Petit Press nemá žiaden vplyv na redakčný obsah.

Juraj Šteňo (71)
Je profesor a jeden z najuznávanejších neurochirurgov na Slovensku a v strednej Európe.
Okrem Lukáša Hrúza z Trnavy operoval v roku 1999 aj Jozefa Ráža, speváka Elánu.
Dlhé roky bol prednostom Neurochirurgickej kliniky Univerzitnej nemocnice Bratislava.
Donedávna bol hlavným odborníkom MZ SR pre neurochirurgiu.
Je dekanom Lekárskej fakulty UK.
Je ženatý, má dve deti.


JÁN KREMPASKÝ

Zdroj:
https://domov.sme.sk/c/22241671/neurochirurg-juraj-steno-keby-chcel-niekto-konat-v-prospech-penty-nerobil-by-to-inak-ako-ministerstvo.html?

Foto:
Profesor Juraj Šteňo je jeden z najuznávanejších neurochirurgov na Slovensku. Donedávna bol hlavným odborníkom ministerstva zdravotníctva pre neurochirurgiu. Je dekanom Lekáskej fakulty UK.  (Zdroj: FOTO SME - Jozef Jakubčo)

Aktuality

Zobraziť všetky
30.04.2024

2% z Vašich daní

Uchádzame sa o Vašu priazeň... Uveďte naše o.z. do svojho daňového priznania resp. vyhlásenia a my Vás potešíme knižným darom. Notársky centrálny register určených právnických osôb Informácie o určenej právnickej osobe Evidenčné čí…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
25.04.2024

Virológ Borecký – vedec, profesor, akademik  s rusínskymi koreňmi

25. apríla uplynie sto rokov od narodenia významného virológa, imunológa a dlhoročného šéfa Virologického ústavu SAV Ladislava Boreckého, ktorý pochádzal z Uble, z rusínskej rodiny na Hornom Zemplíne. V lete 1904 prišiel do Uble na Hornom Zempl…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.04.2024

Pozvánka. RUSÍNSKÝ DEN v Lužickém semináři v Praze

Společnost přátel Lužice a Společnost přátel Podkarpatské Rusi vás zvou na RUSÍNSKÝ DEN v sobotu 20. 4. 2024 v Lužickém semináři v Praze. Na programu, který začíná v 10 hodin dopoledne, jsou přednášky, beseda, divadlo i ochutnávka tradi…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.04.2024

Pozvánka na premiéru do DAD

Obsahové posolstvo inscenácie Romulus Veľký na javisku prešovského DAD je mrazivo aktuálne (Tlačová správa) Prešov, 16. apríla – S otázkami či sme ako ľudská civilizácia schopní nejakej obnovy alebo sme už len chaotické spoločenstvo prichá…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
15.04.2024

Vasyľovy Jaburovy uďilyly Zolotu medajlu PU

Jak informovav Іnštitut rusyňskoho jazŷka i kulturŷ Pr’ašivskoj univerzitŷ v Pr’ašovi (PU), v ponediľok 15-ho apriľa 2024-ho roku odbŷlo s’a svjatočne zasidaňa Akdemičnoj hromadŷ PU. V ramkach ňoho udiľovala s’a i najvŷsša nahoroda univerzitŷ…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
14.04.2024

Rozhovor. Kto bol prvý a najlepší Čechoslovák?

Keď je reč o československom odboji a o vzniku Československa, ako prví sa uvádzajú Masaryk, Štefánik, Beneš. No chýba ešte jedno kľúčové meno - novinár, literárny kritik, diplomat Bohdan Pavlů, dušou Slovák i Čech, osobnosť, na ktorú sa malo za…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ

-Mohla by jem totu užasnu seksualnu proceduru iši raz u vas tu na salaši absolvuvaty?!
Proponuju seredu na druhŷj tŷždeň, kid sja budu už vertala domiv... hvaryť česka turystka ujkovi Vasyľovi.
-Na druhŷj tyždeň tu ne budu, bude tu ba salaši mij brat Petro...
-A vin tŷž takŷj dobrŷj mylovnŷk, jak i vŷ?
-To ne znam, ale mynulŷj rik tu perespala kolo ňoho medveďica a od vtody nam z velykoj vďakŷ nosyť každŷj tŷždeň bočku medu...
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať