Sčítanie obyvateľov: najväčším mestám môže priniesť milióny, ovplyvní aj financovanie cirkví

12.02.2021


Výsledky sčítania obyvateľov môžu prispieť k tomu, či bude vo vašej obci škola, nová cesta alebo dvojjazyčné tabule. Ako konkrétne ovplyvní sčítanie obyvateľov váš život a prečo je dôležité?
Malo by priniesť lepší obraz o skutočnom počte obyvateľov, ich národnostnom zložení či o tom, kde treba zriadiť školu, postaviť cestu alebo osadiť dvojjazyčný názov obce.

Sčítanie obyvateľov, ktoré odštartuje už najbližší pondelok 15. februára, ovplyvní nielen rozhodovanie kľúčových štátnych úradov a samospráv, ale aj rozpočty miest a obcí, financovanie cirkví či kvalitu života národnostných menšín.  

Po novom by malo všetko prebehnúť elektronicky. Pre tých, ktorí budú potrebovať pomoc, budú k dispozícii sčítací asistenti. Štatistický úrad predpokladá, že pôjde najmä o imobilných a starších občanov či ľudí z marginalizovaných skupín. Táto časť sčítania obyvateľov je pre pandémiu koronavírusu naplánovaná na neskôr – od 1. apríla do 31. októbra.  

Čo všetko môžu ovplyvniť výsledky sčítania obyvateľov a ako môžu zmeniť život vo vašom meste či obci? Aktuality.sk prinášajú prehľad kľúčových otázok a odpovedí.  

1. Prečo je dôležité pravdivo uviesť miesto súčasného pobytu?  
Tisíce ľudí na Slovensku nežijú v mieste, ktoré označujú za svoj trvalý pobyt. Ukážkovým príkladom je Bratislava, kde podľa odhadov reálne žije minimálne 100-tisíc ľudí bez trvalého pobytu. Vedenie hlavného mesta tvrdí, že nepresné údaje oberajú mestskú kasu každoročne o zhruba 10 miliónov eur. Podobné problémy však trápia aj ďalšie, nielen krajské mestá na Slovensku. 

Zástupcovia miest tvrdia, že ak budú poznať skutočné zloženie obyvateľov, dokážu efektívnejšie budovať infraštruktúru a cielenejšie zlepšovať ich život. Počet ľudí s trvalým pobytom totiž ovplyvňuje výšku peňazí, ktoré dostávajú samosprávy z daní z príjmu fyzických osôb (tzv. podielové dane). 

2. Ako plánujú mestá a obce využiť informácie zo sčítania? 
Magistráty a obecné samosprávy upozorňujú, že ak budú poznať vekové zloženie obyvateľov, ich pracovné zaradenie alebo to, či sú slobodní alebo ženatí, respektíve majú deti, budú vedieť, kde treba napríklad postaviť detské ihriská, vybudovať parkovacie miesta či stavať nájomné byty.  

3. Prečo treba odpovedať na otázku, ako obvykle cestujete do práce? 
Samosprávy sľubujú, že vďaka tejto informácii budú vedieť, kde treba posilniť hromadnú dopravu, vybudovať cyklocesty, pridať autobusové pruhy alebo iným spôsobom odľahčiť dopravu.  

4. Ako odpovedať na otázky týkajúce sa cesty do práce v čase pandémie? 
Informácie treba uvádzať podľa stavu platnému k polnoci z 31. decembra 2020 na 1. januára 2021. Hoci na Nový rok je deň pracovného pokoja, vo formulári treba uviesť dominantný, resp. najčastejší spôsob dopravy počas bežných pracovných dní.

Štatistický úrad v usmernení k sčítaniu obyvateľov upozorňuje, že treba odpovedať tak, ako keby ste neboli nútení pracovať z domu. V praxi to znamená „zabudnúť“ na pandémiu a opísať situáciu platnú počas štandardných pracovných dní. Ak sa vaše návyky od jari 2020 zmenili a plánujete sa ich držať aj do budúcnosti, treba to zohľadniť pri odpovedi. 

5. Ako ovplyvní sčítanie obyvateľov financovanie cirkví? 
Od roku 2019 platia nové pravidlá o financovaní cirkví, na základe ktorých dostávajú cirkvi a náboženské spoločnosti registrované na Slovensku presný príspevok od štátu. Skladá sa z vopred určenej základnej zložky, doplnenej o príspevok za počet veriacich. 

Základnú zložku určuje zákon, ide zhruba o 47 miliónov eur pre všetkých 14 registrovaných cirkví (ďalšie štyri cirkvi registrované na Slovensku nepožiadali o príspevok, pozn. red.), pričom suma sa každoročne zvyšuje len o mieru inflácie.

Cirkvi však dostávajú aj ďalšiu sumu, ktorá závisí práve od počtu veriacich zistených v rámci sčítania obyvateľstva. 

6. Môže sčítanie ovplyvniť aj výšku základného príspevku pre cirkvi? 
Áno, a to vtedy, keď dôjde k nárastu alebo poklesu počtu veriacich všetkých registrovaných cirkví, a to o minimálne 10 percent. Vtedy sa celkový príspevok buď zvýši, alebo zníži o tretinu nárastu, resp.poklesu.

Celkový počet veriacich tak ovplyvní výšku štátnej podpory pre všetky registrované cirkvi. 

7. Akou sumou štát podporí konkrétnu cirkev za každého jedného veriaceho, ktorý sa k nej prihlási? 
Podľa ministerstva kultúry dostanú cirkvi v roku 2021 k základnému príspevku plus 1,07 eura za každého jedného veriaceho.

8. Čo sa stane, keď uvediete, že ste bez vyznania? 
Ako sme spomínali vyššie, môže to ovplyvniť celkovú výšku príspevku stanovenú zákonom. Ak však nedôjde k celkovému poklesu veriacich o minimálne tretinu, suma sa nezmení.

Pri delení peňazí určených pre cirkvi sa zohľadňujú len počty veriacich, ktorí sa prihlásia k jednej z 18 registrovaných cirkví, resp. jednej zo 14, keďže štyri z nich príspevok nežiadajú. 

Ak uvediete, že ste bez vyznania, cirkvi za vás žiadne peniaze nedostanú. V roku 2011 bolo bez vyznania približne 13 percent ľudí z celkového počtu obyvateľov Slovenska.   

9. Čo sa stane, keď sa prihlásite k cirkvi, ktorá nie je registrovaná na Slovensku? 
Počty veriacich, ktorí sa prihlásia k neregistrovanej cirkvi, neovplyvnia delenie celkovej sumy. Pri poslednom sčítaní v roku 2011 sa k neregistrovaným cirkvám prihlásilo spolu 23 340 obyvateľov, čo zodpovedalo zhruba 0,43 percenta z celkového počtu obyvateľov. 

10. Čo ovplyvníte, keď sa prihlásite k vašej národnostnej menšine? 
Výsledky sčítania majú priamy vplyv na jazykové práva. Čím viac ľudí v konkrétnej obci si zvolí menšinovú identitu, tým viac bude dvojjazyčných obcí. Zákon hovorí, že napríklad dvojjazyčné tabule budú osadené všade tam, kde daná menšina dvakrát za sebou prekročí 15-percentnú hranicu.

Príslušníci danej menšiny zároveň získajú právo používať svoj jazyk v úradnom styku. Zoznam dvojjazyčných obcí obsahuje nariadenie vlády, dnes ich je vyše 600.

11. Čo ďalšie sa odvíja od výsledkov sčítania? 
Výsledky sčítania môžu byť pre menšiny podporným argumentom pri diskusii o financovaní kultúry či zriaďovaní škôl. 

Ovplyňujú aj výšku príspevku pridelenú menšine zo spoločného balíka vo Fonde na podporu kultúry národnostných menšín. 

Závisí od nich aj časový rozsah vysielania verejnoprávneho rozhlasu a televízie v jazyku danej menšiny. 

Mestá a obce budú vďaka dátam zo sčítania lepšie poznať etnickú štruktúru obyvateľstva. Na základe toho môžu plánovať kroky v oblasti rozvoja života národnostných menšín, ako sú zakladanie škôl, financovanie národnostných festivalov či iných projektov.

Od počtu príslušníkov konkrétnej národnostnej menšiny sa odvíja aj vznik rôznych národnostných inštitúcií. 

12. Ako môžu výsledky sčítania obmedziť práva menšín? 
Samotné sčítanie neobmedzuje ľudí, aby využívali menšinové práva, napríklad zakladali menšinové spolky, organizovali kultúrne akcie alebo využívali možnosť vzdelávať sa v materinskom jazyku i tam, kde nemá daná menšina na základe sčítania silné zastúpenie.

Napríklad v Bratislave funguje bulharská škola bez toho, aby tu mala spomínaná menšina silné zastúpenie.  

13. Čo konkrétne môže priniesť uvedenie druhej národnosti v sčítacom formulári a prečo bola táto otázka doplnená?  
Odborníci, splnomocnenec vlády pre národnostné menšiny aj samotné združenia národnostných menšín veria, že zavedením druhej otázky sa podarí získať detailnejšie informácie a pri všetkých menšinách sa odkryjú ďalšie možnosti na sebadeklaráciu etnickej príslušnosti. Doteraz totiž museli multietnicitní občania jednu národnosť vylúčiť. V zásade teda všetci očakávajú komplexnejšie a vyššie čísla.  

IVANA HEČKOVÁ
Redaktorka portálu Aktuality.sk

Zdroj: 
https://www.aktuality.sk/clanok/864258/za-veriaceho-euro-a-posilenie-mensin-ako-ovplyvni-scitanie-obyvatelov-zivot-na-slovensku/

Aktuality

Zobraziť všetky
30.04.2024

2% z Vašich daní

Uchádzame sa o Vašu priazeň... Uveďte naše o.z. do svojho daňového priznania resp. vyhlásenia a my Vás potešíme knižným darom. Notársky centrálny register určených právnických osôb Informácie o určenej právnickej osobe Evidenčné čí…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.04.2024

Pozvánka. RUSÍNSKÝ DEN v Lužickém semináři v Praze

Společnost přátel Lužice a Společnost přátel Podkarpatské Rusi vás zvou na RUSÍNSKÝ DEN v sobotu 20. 4. 2024 v Lužickém semináři v Praze. Na programu, který začíná v 10 hodin dopoledne, jsou přednášky, beseda, divadlo i ochutnávka tradi…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.04.2024

Pozvánka na premiéru do DAD

Obsahové posolstvo inscenácie Romulus Veľký na javisku prešovského DAD je mrazivo aktuálne (Tlačová správa) Prešov, 16. apríla – S otázkami či sme ako ľudská civilizácia schopní nejakej obnovy alebo sme už len chaotické spoločenstvo prichá…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
15.04.2024

Vasyľovy Jaburovy uďilyly Zolotu medajlu PU

Jak informovav Іnštitut rusyňskoho jazŷka i kulturŷ Pr’ašivskoj univerzitŷ v Pr’ašovi (PU), v ponediľok 15-ho apriľa 2024-ho roku odbŷlo s’a svjatočne zasidaňa Akdemičnoj hromadŷ PU. V ramkach ňoho udiľovala s’a i najvŷsša nahoroda univerzitŷ…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
14.04.2024

Rozhovor. Kto bol prvý a najlepší Čechoslovák?

Keď je reč o československom odboji a o vzniku Československa, ako prví sa uvádzajú Masaryk, Štefánik, Beneš. No chýba ešte jedno kľúčové meno - novinár, literárny kritik, diplomat Bohdan Pavlů, dušou Slovák i Čech, osobnosť, na ktorú sa malo za…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
14.04.2024

Ruský zlatý poklad a čs. legionáři

Pár slov úvodem V posledních letech se v médiích čas od času objevují zprávy k otázce ruského zlatého pokladu, které jsou buď přímým obviněním, nebo naznačují, že snad jeho část v letech 1918-1920 měli ukradnout čs. legionáři. Většina těchto rů…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


- Parasko, ty jes plakala...?!
- Ňiii..., ja jem lem v noči v posteli cibuľu krajala...
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať