Skupinu na podporu Lučanského založili dva účty s ukradnutou fotografiou z internetu

09.01.2021


Po smrti bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského vzniklo na Facebooku viacero podporných skupín. Najväčšia z nich – Všetci za Milana #AllForMilan – má už viac ako 34-tisíc členov.

V skupine ľudia vzdávajú Lučanskému úctu, zdieľajú aktuálne informácie, no aj viaceré konšpirácie.

Skupinu založili a spravujú dva facebookové účty, ktoré vystupujú pod fotografiou ukradnutou z internetu.

Prvý účet: poľský ekonóm
Prvým administrátorom skupiny je Rastislav Pekarik. Účet vznikol na sociálnej sieti v roku 2012. Tvrdí o sebe, že žije v Bratislave a pracuje pre indickú spoločnosť DSP Mutual Fund.

Pekarik vystupuje na sociálnej sieti s fotografiou v rámčeku #ALLFORMILAN, nie je to však jeho skutočná podoba. Na snímke je poľský ekonóm Marek Dietl, riaditeľ Varšavskej burzy cenných papierov. Na pozadí je viditeľná časť loga Instytutu Sobieskiego, kde Dietl pôsobil ako člen predstavenstva.

Človek vystupujúci ako Pekarik o sebe tvrdí, že študoval na Ekonomickej univerzite v Bratislave, no na stránke školy sa nedá nájsť žiaden záznam s týmto priezviskom a nenachádza sa ani v štátnom registri záverečných a kvalifikačných prác, v období od roku 2010 teda nenapísal žiadnu bakalársku či diplomovú prácu.

Účet Rastislav Pekarik v minulosti prispieval do facebookovej skupiny o zabudnutých hradoch, zámkoch a kaštieľoch, do skupiny o bitcoinoch a prenajímal cez sociálnu sieť kanceláriu v bratislavskom Ružinove. Ani na základe tejto aktivity sa však nedá jednoznačne určiť, či ide o skutočnú a pravú identitu.

Denník N sa snažil s majiteľom účtu Rastislava Pekarika skontaktovať, zatiaľ neúspešne.

Rastislav Pekárik je aj meno architekta a riaditeľa spoločnosti Techo. Ten však Denníku N potvrdil, že s týmto facebookovým účtom nemá nič spoločné a sociálnu sieť vôbec nepoužíva.

Doplnené 17.43: Po zverejnení článku si účet Rastislav Pekarik zmenil profilovú fotku. Opäť použil fotku z internetu:

Druhý účet: model
Druhým administrátorom skupiny je účet Peter Klas. Ten o sebe zverejňuje ešte menej informácií – nie je známe, kedy sa na sociálnej sieti zaregistroval, kde býva a pracuje, prípadne kam chodil do školy.

Pred Vianocami bol aktívny v bratislavských facebookových skupinách, v ktorých ponúkal na predaj použité zariadenia od spoločnosti Apple. V minulosti na sociálnej sieti hľadal zamestnancov do kaviarne Reset v Ivanke pri Dunaji. Jej súčasní aj bývalí prevádzkovatelia však tvrdia, že účet s týmto menom nepoznajú a nevedia, prečo by im pomáhal nájsť nových pracovníkov.

Klas na otázky neodpovedá. Príspevky, ktoré sme mu komentovali, obratom zmazal.

Na Facebooku Peter Klas vystupuje pod fotkou modela predvádzajúceho zimnú bundu značky Bogner.

Doplnené 19.09: Po zverejnení článku si účet Peter Klas zmenil profilovú fotku. Opäť ju stiahol z internetu:

Skutočnosť, že skupinu Všetci za Milana #AllForMilan zakladali účty s falošnou fotkou a možno aj falošným menom, nie je dôkazom, že ide o nekalú politickú kampaň. Stále môže ísť o autentickú občiansku aktivitu, ktorá má na sociálnej sieti veľmi silný ohlas.

Tisíce členov skupiny však nemajú informácie o totožnosti jej správcov a ich skutočnom pozadí.

Keďže správcovia skupiny na otázky nereagujú, nie je známe, prečo konajú pod falošnými profilmi.

FILIP STRUHÁRIK

Zdroj:
https://dennikn.sk/2212521/skupinu-na-podporu-lucanskeho-zalozili-dva-ucty-s-ukradnutou-fotografiou-z-internetu/

Foto:
Rastislav Pekarik na Facebooku vystupuje pod fotkou poľského ekonóma Mareka Dietla

Aktuality

Zobraziť všetky
30.04.2021

2% z Vašich daní. Uchádzame sa o Vašu priazeň

názov:  Združenie  inteligencie Rusínov  Slovenska právna  forma:  občianske  združenie IČO: 31 770 746 sídlo:  Pribišova 8,  841 05 Bratislava  bankové spojenie:  0011494077/0900  SLSP, a.s. IBAN: SK56 0900 0000 0000 1149 4077ň kontakt:  …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
13.04.2021

Klient stacionára: Musíme, chceme žiť...

Mobilný tím z Prešova lieta po celom východe, zaočkoval už aj seniorov blízko Ukrajiny NIŽNÁ SITNICA. Mobilný očkovací tím z Fakultnej nemocnice s poliklinikou J. A. Reimana vyrazil v pondelok z Prešova už pred šiestou ráno, aby sa krátko po si…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
12.04.2021

Při návratu na Zem byl Gagarin v nebezpečí. Dělat nemohl nic, musel jen čekat

Přesně před šedesáti lety, 12. dubna 1961, se uskutečnil historický let Vostoku 1. Sovětský kosmonaut Jurij Gagarin se stal prvním člověkem ve vesmíru. Mise ale neproběhla zcela podle plánu. Autobus drkotal po betonové silnici a pomalu se blí…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
08.04.2021

Narodnostnŷj vŷbor zasidav onlajn. Narodnostne vŷsŷlaňa sobi polipšŷť

V pjatnic’u 26-ho marca 2021-ho roku odbŷlo s’a spojene 39-te i 40-te zasidaňa Vŷboru pro narodnostnŷ menšŷnŷ i etničnŷ grupŷ Radŷ vladŷ Slovac’koj republikŷ pro ľuďskŷ prava, narodnostnŷ menšŷnŷ i rodovu rivnosť. Keďže v tim časi suť zaprova…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
08.04.2021

Kedy sa východniari dočkajú diaľnic? 

Diaľnica na Ukrajinu? Naša len pod Karpaty, poľská až do Kyjeva Mestám Košice a Prešov chýba málo a budú mať k dispozícii pohodlné obchvaty a s nimi lepšie pripojenie na diaľničnú sieť. V ich prospech hovorí tiež rebríček investičných pri…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
07.04.2021

Raději ruský Sputnik než čekat měsíce. Zájem Čechů o vakcínu je překvapivý

Podpora vakcíny Sputnik V je v Česku překvapivě vysoká. Pokud by jí úřady udělily výjimku, nechalo by si ji píchnout téměř čtyřicet sedm procent dotázaných, kteří dosud očkovací látku nedostali. Vyplývá to z dubnového průzkumu agentury STEM/MARK…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Kiď Vasyľ začav splačaty hipoteku pochopyv, že try počky/obličky, to ne patologija, ale dar Božyj...!
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať