Skupinu na podporu Lučanského založili dva účty s ukradnutou fotografiou z internetu

09.01.2021


Po smrti bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského vzniklo na Facebooku viacero podporných skupín. Najväčšia z nich – Všetci za Milana #AllForMilan – má už viac ako 34-tisíc členov.

V skupine ľudia vzdávajú Lučanskému úctu, zdieľajú aktuálne informácie, no aj viaceré konšpirácie.

Skupinu založili a spravujú dva facebookové účty, ktoré vystupujú pod fotografiou ukradnutou z internetu.

Prvý účet: poľský ekonóm
Prvým administrátorom skupiny je Rastislav Pekarik. Účet vznikol na sociálnej sieti v roku 2012. Tvrdí o sebe, že žije v Bratislave a pracuje pre indickú spoločnosť DSP Mutual Fund.

Pekarik vystupuje na sociálnej sieti s fotografiou v rámčeku #ALLFORMILAN, nie je to však jeho skutočná podoba. Na snímke je poľský ekonóm Marek Dietl, riaditeľ Varšavskej burzy cenných papierov. Na pozadí je viditeľná časť loga Instytutu Sobieskiego, kde Dietl pôsobil ako člen predstavenstva.

Človek vystupujúci ako Pekarik o sebe tvrdí, že študoval na Ekonomickej univerzite v Bratislave, no na stránke školy sa nedá nájsť žiaden záznam s týmto priezviskom a nenachádza sa ani v štátnom registri záverečných a kvalifikačných prác, v období od roku 2010 teda nenapísal žiadnu bakalársku či diplomovú prácu.

Účet Rastislav Pekarik v minulosti prispieval do facebookovej skupiny o zabudnutých hradoch, zámkoch a kaštieľoch, do skupiny o bitcoinoch a prenajímal cez sociálnu sieť kanceláriu v bratislavskom Ružinove. Ani na základe tejto aktivity sa však nedá jednoznačne určiť, či ide o skutočnú a pravú identitu.

Denník N sa snažil s majiteľom účtu Rastislava Pekarika skontaktovať, zatiaľ neúspešne.

Rastislav Pekárik je aj meno architekta a riaditeľa spoločnosti Techo. Ten však Denníku N potvrdil, že s týmto facebookovým účtom nemá nič spoločné a sociálnu sieť vôbec nepoužíva.

Doplnené 17.43: Po zverejnení článku si účet Rastislav Pekarik zmenil profilovú fotku. Opäť použil fotku z internetu:

Druhý účet: model
Druhým administrátorom skupiny je účet Peter Klas. Ten o sebe zverejňuje ešte menej informácií – nie je známe, kedy sa na sociálnej sieti zaregistroval, kde býva a pracuje, prípadne kam chodil do školy.

Pred Vianocami bol aktívny v bratislavských facebookových skupinách, v ktorých ponúkal na predaj použité zariadenia od spoločnosti Apple. V minulosti na sociálnej sieti hľadal zamestnancov do kaviarne Reset v Ivanke pri Dunaji. Jej súčasní aj bývalí prevádzkovatelia však tvrdia, že účet s týmto menom nepoznajú a nevedia, prečo by im pomáhal nájsť nových pracovníkov.

Klas na otázky neodpovedá. Príspevky, ktoré sme mu komentovali, obratom zmazal.

Na Facebooku Peter Klas vystupuje pod fotkou modela predvádzajúceho zimnú bundu značky Bogner.

Doplnené 19.09: Po zverejnení článku si účet Peter Klas zmenil profilovú fotku. Opäť ju stiahol z internetu:

Skutočnosť, že skupinu Všetci za Milana #AllForMilan zakladali účty s falošnou fotkou a možno aj falošným menom, nie je dôkazom, že ide o nekalú politickú kampaň. Stále môže ísť o autentickú občiansku aktivitu, ktorá má na sociálnej sieti veľmi silný ohlas.

Tisíce členov skupiny však nemajú informácie o totožnosti jej správcov a ich skutočnom pozadí.

Keďže správcovia skupiny na otázky nereagujú, nie je známe, prečo konajú pod falošnými profilmi.

FILIP STRUHÁRIK

Zdroj:
https://dennikn.sk/2212521/skupinu-na-podporu-lucanskeho-zalozili-dva-ucty-s-ukradnutou-fotografiou-z-internetu/

Foto:
Rastislav Pekarik na Facebooku vystupuje pod fotkou poľského ekonóma Mareka Dietla

Aktuality

Zobraziť všetky
14.01.2021

PF 2021

Mily i čestovanŷ, damŷ i panove, pryjmyte naše serdečne pozdravliňa, žyčiňa dobra, ščasťa. zdravľa i Božoho blahosloviňa ku prychodu novoho roku. Naj rik 2021 bude napovňenyj duchom porozumiňa i ľubvi. Ďakujeme, že ste i zostanete vjedno …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
13.01.2021

Vojenská história č. 4/2020. Recenzia: KUŠTEK, Vladimír ČESKOSLOVENSKÝ SVET V KARPATOCH 2

RECENZIA: KUŠTEK, Vladimír  ČESKOSLOVENSKÝ SVET V KARPATOCH 2. Bratislava : ZIRS, o.z., 2019, 192 s. ISBN 978-80-973455-0-1. V septembri 2019 sme si pripomenuli sto rokov od oficiálneho pričlenenia Podkarpatskej Rusi k Československej rep…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
12.01.2021

Župa vyčlenila na dotačný program 4 milióny eur.  PSK žiadosti na regionálne projekty prijíma od 15. januára 

Tlačová správa Prešovský samosprávny kraj (PSK) v tomto roku prerozdelí v rámci svojho dotačného programu z vlastných príjmov 4 milióny eur. Žiadatelia sa o podporu môžu uchádzať v troch programoch: Výzve pre región, Výzve predsedu PSK a Mi…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
12.01.2021

V Uličskej doline sa boja, že prídu o živobytie

Spor o spôsob a rozsah ťažby dreva pri Starine sa stupňuje. ULIČ. V Uliči v Sninskom okrese sa v utorok pred Lesopoľnohospodárskym majetkom (LPM) protestovalo. Zamestnanci LPM Ulič, ale aj urbárnici a živnostníci, ktorých práca pre najväčš…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
11.01.2021

Za masovým odporom proti očkovaniu boli prešľapy politikov

Kde sa vzal taký strach z očkovania a odpor k vakcínam všetkého druhu? V našich končinách sa prejavil už pri prvom hromadnom očkovaní proti čiernym kiahňam pred vyše dvesto rokmi. S rastom všeobecného vzdelania a s rozvojom medicíny sa mala časo…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
11.01.2021

Profesor Čiampor: Výmysly o škodlivosti vakcín majú svoje cintoríny

Vakcíny proti ochoreniu COVID-19 sa mohli pripraviť rýchlejšie ako predchádzajúce očkovacie látky proti iným infekčným ochoreniam v minulosti vďaka moderným metódam molekulárnej biológie. Toho sa obávať netreba. Problémy sú inde a môžeme si za n…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Ujko Vasyľ:
-Takoj mi vernyjte moju mynulosť, tam byla taka prekrasna budučnosť...!
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať