Slávnostné odhalenie Hrobu neznámeho vojaka

12.11.2022

V Bratislave vznikol nový pamätník s ostatkami vojaka spod Dukly

Ostatky vojaka 1. Československého armádneho zboru nájdené pod Duklou sú súčasťou nového pamätníka v Bratislave.

Ministerstvo obrany SR v spolupráci s bratislavskou mestskou častou Bratislava - Staré mesto pripravili na Rázusovom nábreží v Bratislave slávnostné odhalenie Hrobu neznámeho vojaka. V centre hlavného mesta tak vznikne významné protokolárne a taktiež pietne miesto pre všetkých pozostalých, ktorí sa už nikdy nedozvedeli, kde leží hrob ich syna, brata, manžela, otca či starého otca.

„Hroby neznámych vojakov patria k verejne dostupným symbolom štátnosti, ktorý budeme mať po dlhých rokoch aj na Slovensku. Zároveň ide o dôležité miesto uctenia si pamiatky ľudí, ktorí položil život v boji za vlasť. Zo srdca preto ďakujem všetkým zainteresovaným, ktorí akokoľvek prispeli ku vzniku tohto dôstojného monumentu, či už Úradu vlády SR, Ministerstvu financií SR, Hlavnému mestu SR Bratislava a najmä Vojenskému historickému ústavu a mestskej časti Bratislava - Staré mesto. Som nesmierne rád, že sa nám konečne podarilo splniť nenaplnené sľuby bývalých vlád a zrealizovať toto krásne decentné dielo, ktoré jednoznačne napĺňa všetky adekvátne požiadavky,” uviedol minister obrany SR Jaroslav Naď.

Pod pomníkom sú uložené už spomínané ostatky príslušníka 1. čs. armádneho zboru, ktorý bojoval na Duklianskom bojisku v Karpatsko-duklianskej operácii. Ostatky našli v roku 1997. V predminulý piatok 4. novembra ich vojaci previezli do Bratislavy z priestorov Múzejného oddelenia Vojenského historického ústavu (VHÚ) vo Svidníku. V samotnom múzeu, odkiaľ ostatky zobrali, ale aj na letisku vo Svidníku a následne aj na letisku v Bratislave boli krátke slávnostné obrady.

Príslušníci čestnej stráže vzdali hold ostatkom neznámeho vojaka 1. Československého armádneho zboru a letecky ich dopravili zo Svidníka do Bratislavy.

„Hrob neznámeho vojaka patrí vo všetkých vyspelých demokratických štátoch k ústredným pietnym miestam, pri ktorých sa organizujú štátne pietne akty a ceremónie. Je trvalým symbolom vlastenectva a nespochybniteľného hrdinstva občanov štátu, ktorí naplnili slová vojenskej prísahy,” priblížil riaditeľ Vojenského historického ústavu v Bratislave Miloslav Čaplovič.

(pn, ps)

zdroj:
Podduklainske novinky 

 
********
Do Bratislavy priviezli nadrozmerné umelecké dielo i ostatky neznámeho vojaka

Ministerstvo obrany (MO) SR v spolupráci s bratislavskou mestskou častou Staré Mesto pripravujú štvrtkové (10. 11.) slávnostné odhalenie Hrobu neznámeho vojaka.

V hlavnom  meste v nedeľu prevážali nadrozmerné umelecké dielo, ktoré má na pietnom mieste stáť, armáda tiež zabezpečila transport pozostatkov príslušníka 1. čs. armádneho zboru, ktorý bojoval na duklianskom bojisku v Karpatsko-duklianskej operácii.

Pozostatky, ktoré sa našli v roku 1997 a doteraz boli umiestnené v v priestoroch múzejného oddelenia Vojenského historického ústavu (VHÚ) vo Svidníku, budú uložené pod pomníkom.

Minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽANO) upozornil, že na Rázusovom nábreží vznikne pietne miesto pre všetkých pozostalých, ktorí sa už nikdy nedozvedeli, kde leží hrob ich syna, brata, manžela, otca či starého otca. "Je to dôležité miesto uctenia si pamiatky ľudí, ktorí položili život v boji za vlasť. Som nesmierne rád, že sa nám podarilo zrealizovať toto krásne decentné dielo, ktoré  jednoznačne napĺňa všetky adekvátne požiadavky," uviedol Naď.

Riaditeľ VHÚ Miloslav Čaplovič pripomenul, že Hrob neznámeho vojaka patrí vo všetkých vyspelých demokratických štátoch k ústredným pietnym miestam, pri ktorých sa organizujú štátne pietne akty a ceremónie. "Je trvalým symbolom vlastenectva a nespochybniteľného hrdinstva občanov štátu, ktorí naplnili slová vojenskej prísahy," priblížil.

Víťazný návrh pamätníka vzišiel z výtvarnej súťaže, do ktorej sa prihlásilo 24 návrhov zo Slovenska, Čiech a Moravy. Dielo má tvar levitujúceho kruhu symbolizujúceho štít padajúci alebo opierajúci sa o zem, doplnené je o motív večného ohňa, v noci svetelného lúča. Pamätník má byť zároveň podsvietený.

Protokolárne miesto sa malo pôvodne nachádzať pri budove Úradu vlády (ÚV) SR, na mieste, kde stojí socha Mareka Čulena. Po kritike i nesúhlase Starého Mesta, ktorému sa miesto pri soche zakladateľa komunistickej strany zdalo nedôstojné a nereprezentatívne, sa hľadalo iné miesto. Areál na Rázusovom nábreží odobrila mestská časť i magistrát hlavného mesta, v októbri 2021 návrh schválila aj vláda.

(TASR)

zdroj: 
https://www.bratislavskenoviny.sk/aktuality/stare-mesto/74126-do-bratislavy-priviezli-nadrozmerne-umelecke-dielo-i-ostatky-neznameho-vojaka

​foto: Vizualizácia víťazného návrhu.
Zdroj: MÚ Staré Mesto

Aktuality

Zobraziť všetky
30.11.2022

Dějiny Rusínů (ch)

PODKARPATSKÁ RUS ZA 1. SVĚTOVÉ VÁLKY (1914-1918) Atentát na rakouského následníka trůnu Františka Ferdinanda d´Este, spáchaný  srbskými nacionalisty v Sarajevu 28. června 1914, ukončil velkou a vcelku poklidnou epochu vývoje evropské civiliza…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
23.11.2022

Smišok 21_2022

-Vŷ ste taka šuvna...! -Ďakuju za kompliment! No ja už mam muža... -Nevažno, taka jak vŷ soj vecej jak jednoho zaslužyť...! ******* Foto: Šŷkovana Paraska 
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
22.11.2022

Dějiny Rusínů (h)

PODKARPATSKÁ RUS V RAKOUSKO-UHERSKÉ MONARCHII (1867-1914) Dne 18. února 1867 byl v uherském parlamentu slavnostně vyhlášen královský reskript o obnovení právní kontinuity Uher (včetně znovupřipojení Sedmihradska), čímž byl završen proces rako…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
21.11.2022

Hlas chcel pre Kaliňáka post prešovského vicežupana, Majerský odmietol

Prešli len dve mená nových podpredsedov. PREŠOV. Po slávnostnom ustanovujúcom župnom zastupiteľstve sa poslanci Prešovského samosprávneho kraja (PSK) zišli v pondelok popoludní na pracovnom zasadnutí. Hneď pri prvom hlasovaní nového zastup…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
21.11.2022

Majerský a poslanci sa ujali funkcií

Mazurekovi nepodal šéf volebnej komisie ruku. Za zastupiteľstvo čítala sľub Turčanová. PREŠOV. Staronový prešovský župan Milan Majerský (KDH) aj 62 zo 65 nedávno zvolených poslancov krajského zastupiteľstva slávnostne zložili sľub na ustanovu…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
19.11.2022

Partyzán Viliam Žingor se komunistům nevzdal, tak ho popravili

S chamradí nejdu Byl zakladatelem jednoho z prvních partyzánských oddílů na Slovensku za druhé světové války, velitelem jedné z nejdéle vzdorujících povstaleckých brigád během Slovenského národního povstání a mimořádně silnou osobností netají…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Paraska kolo dochtora
-Vašomu Vasyľovi potribnyj absolutnyj spokij... Tu suť sedativa...
-A jak často mu ich davaty, jake davkuvaňa...?!
-Vy ste ňa paňi dobri ne porozumyla, ľiky - to pro Vas...!
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať