Sputnikom začnú na východe očkovať iba v Michalovciach. Prihlásených je len 320 ľudí

03.06.2021


Bardejov sa pridá, ak sa prihlási tisíc.

VÝCHODNÉ SLOVENSKO. Ruskou neregistrovanou vakcínou Sputnik V sa má začať očkovať v centrách naprieč Slovenskom už v pondelok 7. júna.
Podľa aktuálnych informácii bolo v piatok ráno na ruskú vakcínu v čakárni prihlásených len 5 275 ľudí.

Podľa informácií Košického samosprávneho kraja (KSK) je v čakárni na očkovanie do veľkokapacitného očkovacieho centra (VKOC) v Michalovciach prihlásených na očkovanie ruskou vakcínou Sputnik V zatiaľ iba približne 320 ľudí.

Ide zatiaľ o jediné očkovacie centrum v rámci KSK, kde sa má ruskou vakcínou očkovať. Správu potvrdila hovorkyňa košickej župy Anna Terezková.

Očkovať sa má aj v Bardejove. Ak bude záujem
Pre očkovanie vakcínou Sputnik V v Prešovskom samosprávnom kraji je určené veľkokapacitné očkovacie centrum v Bardejove. Čísla prihlásených do tohto centra prešovská župa zatiaľ nepozná a v súčasnosti ešte len čaká na prístup do čakárne pre očkovanie v Bardejove na ruskú vakcínu. 

„Aktuálne nemáme takýto prístup a nevidíme, koľko záujemcov o očkovanie Sputnikom V máme prihlásených v čakárni,“ informovala hovorkyňa PSK Daša Jeleňová.
Dodala, že odpoveď na otázku, či sa bude vo VKOC v Bardejove očkovať Sputnikom V, budú mať v pondelok 7. júna, a to podľa počtu prihlásených osôb v čakárni.
„Minimálny počet prihlásených osôb, aby to bolo efektívne, má byť v počte 1 000. V prípade dostatočného počtu prihlásených osôb stanovíme termín pilotného očkovania vakcínou Sputnik V,“ spresnila Jeleňová.

Za pol dňa pribudlo asi 700 ľudí
V čakárni na ruskú vakcínu je pomerne málo záujemcov, preto nás zaujímalo aj to, čo sa bude robiť v prípade nevyužitých vakcín, ktoré majú expirovať v priebehu júla a augusta.
Vo štvrtok hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová Korzáru odpísala, že ľudia sa môžu hlásiť na očkovanie vakcínou Sputnik V ešte len druhý deň, preto je predčasné vyvodzovať závery, čo sa stane s vakcínami v prípade ich prebytku.

„Počet prihlásených postupne rastie, čo vidíme aj v náraste v porovnaní s predchádzajúcim dňom,“ uviedla. Vo štvrtok k večeru bolo v čakárni 4 500 ľudí, za niekoľko hodín do piatka rána ich počet stúpol približne o 700. „V prípade, ak z dávok pripravených pre maximálny počet 100 000 osôb budeme po relevantnom časovom úseku vedieť vyhodnotiť, koľko vakcín by prípadne zostalo nevyužitých, budeme následne informovať o konkrétnych riešeniach,“ dodala Eliášová.

Minister financií Igor Matovič (OĽaNO), ktorý za nákupom Sputnika V stojí, sa cez týždeň vyjadril, že v otázke, čo s nevyužitými vakcínami, „netreba predbiehať“.
Upozornil tiež, že pre nízky záujem o očkovanie môžu skončiť v koši aj iné vakcíny, nielen Sputnik. Ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského (OĽaNO) zároveň vyzval, aby ich skúsil predať. „V princípe máme nejaké vakcíny, možno ich darujeme, možno ich použijeme, neviem,“ komentoval Lengvarský tento týždeň na tlačovej konferencii.

Dvojdávka stojí 17 eur
Ministerstvo zdravotníctva zároveň tvrdí, že ak sa dávky ruskej vakcíny neminú, Slovensko nebude platiť za ďalšie.
"Slovensko nebude platiť za vakcíny Sputnik V, ktoré si neobjedná a nebudú doručené," znie odpoveď na otázku, či štát bude musieť uhradiť aj zvyšné vakcíny do objednaných dvoch miliónov.

Dvojdávka ruskej vakcíny vyšla Slovensko na 17 eur. Keby musel štát zaplatiť za všetky zakontrahované kusy, vyšlo by to na 17 miliónov eur.
V pôvodnom znení povolenia ruskej vakcíny sa navyše uvádzalo, že za terapiu neregistrovaným liekom preberá plnú zodpovednosť ošetrujúci lekár.
V piatok ministerstvo potvrdilo, že toto ustanovenie nie je už vzhľadom na zmenu legislatívy aktuálne a v zmysle novej právnej úpravy preberá prípadnú zodpovednosť štát.

LENKA HANIKOVÁ

Zdroj:
https://korzar.sme.sk/c/22674913/sputnikom-zacnu-na-vychode-ockovat-iba-v-michalovciach-prihlasenych-je-len-320-ludi.html

Aktuality

Zobraziť všetky
25.06.2021

Pozvánka do Starej Ľubovne

Ľubovnianske múzeum - hrad v Starej Ľubovni |kultúrna inštitúcia Prešovského samosprávneho kraja| si Vás dovoľuje pozvať na uvedenie publikácie do života Chorovody na Slovensku Mgr. Katarína Babčáková, PhD. 25. jún| 15.30 h Múzeum ľudovej ar…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
19.06.2021

Výberové konanie na obsadenie miesta riaditeľa alebo riaditeľky KULT MINOR pozná termíny vypočutí, mená uchádzačov a členov výberovej komisie

Ministerstvo kultúry SR (MK SR) pokračuje v otvorených výberových konaniach, v ktorých hľadá najschopnejších odborníkov alebo najschopnejšie odborníčky do čela svojich organizácií. Budúci pondelok (21.6.) a utorok (22.6.) sa uskutoční neverejné …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
18.06.2021

Rusínský „Mnichov“: Podkarpatská Rus není jen nostalgie, ale 76 let českého nesplaceného dluhu

PETR JAVŮREK / analýza předseda Enfant terrible Tchéquie Zatímco Němce po válce Edvard Beneš odsunul z Československa bez haléře na západ a Maďary chtěl stejně tak bez haléře odsunout na jih, Rusíny rovnou odsunul se vším majetkem i celou je…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
18.06.2021

Optácia obyvateľov Zakarpatska v československo – sovietskych vzťahoch v rokoch 1945 - 1947

Permanentný vojnový konflikt a latentné etnické napätie, ktoré komplikujú situáciu na Balkáne v priebehu 90. rokov nás nútia zamyslieť sa nad tým, či opatrenia, ktorými sa svetové spoločenstvo snaží vyriešiť balkánsku krízu, sú efektívne a či ti…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
17.06.2021

Zaspomínal na svoje gymnaziálne časy

HUMENNÉ. Návštevy škôl po rokoch od ukončenia štúdia sú milou tradíciou študentov. Takto prišiel na svoje stredoškolské časy zaspomínať aj Štátny tajomník ministerstva do pravy a výstavy – Jaroslav Kmeť. Gymnázium armádneho generála Ludvíka S…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
17.06.2021

Historická Ruthénia nie sú iba Poloniny, park tmavej oblohy

AUTORSKÁ STRANA MICHALA HAVRANA Za Sninou, povedia vám, sa začína iný svet. Z ciest miznú bilbordy, posledný je na výjazde z mesta, vyzýva ľudí, aby sa v sčítaní obyvateľstva prihlásili k rusínskej národnosti. Na obchodoch sú dvojjazyčné nápi…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ

Ujko Vasyľ:
-Probatoryv jem sja, otvoryv očy... perša dumka: Lem što prydy domiv, takoj soj ľjažu...
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať