Sputnikom začnú na východe očkovať iba v Michalovciach. Prihlásených je len 320 ľudí

03.06.2021


Bardejov sa pridá, ak sa prihlási tisíc.

VÝCHODNÉ SLOVENSKO. Ruskou neregistrovanou vakcínou Sputnik V sa má začať očkovať v centrách naprieč Slovenskom už v pondelok 7. júna.
Podľa aktuálnych informácii bolo v piatok ráno na ruskú vakcínu v čakárni prihlásených len 5 275 ľudí.

Podľa informácií Košického samosprávneho kraja (KSK) je v čakárni na očkovanie do veľkokapacitného očkovacieho centra (VKOC) v Michalovciach prihlásených na očkovanie ruskou vakcínou Sputnik V zatiaľ iba približne 320 ľudí.

Ide zatiaľ o jediné očkovacie centrum v rámci KSK, kde sa má ruskou vakcínou očkovať. Správu potvrdila hovorkyňa košickej župy Anna Terezková.

Očkovať sa má aj v Bardejove. Ak bude záujem
Pre očkovanie vakcínou Sputnik V v Prešovskom samosprávnom kraji je určené veľkokapacitné očkovacie centrum v Bardejove. Čísla prihlásených do tohto centra prešovská župa zatiaľ nepozná a v súčasnosti ešte len čaká na prístup do čakárne pre očkovanie v Bardejove na ruskú vakcínu. 

„Aktuálne nemáme takýto prístup a nevidíme, koľko záujemcov o očkovanie Sputnikom V máme prihlásených v čakárni,“ informovala hovorkyňa PSK Daša Jeleňová.
Dodala, že odpoveď na otázku, či sa bude vo VKOC v Bardejove očkovať Sputnikom V, budú mať v pondelok 7. júna, a to podľa počtu prihlásených osôb v čakárni.
„Minimálny počet prihlásených osôb, aby to bolo efektívne, má byť v počte 1 000. V prípade dostatočného počtu prihlásených osôb stanovíme termín pilotného očkovania vakcínou Sputnik V,“ spresnila Jeleňová.

Za pol dňa pribudlo asi 700 ľudí
V čakárni na ruskú vakcínu je pomerne málo záujemcov, preto nás zaujímalo aj to, čo sa bude robiť v prípade nevyužitých vakcín, ktoré majú expirovať v priebehu júla a augusta.
Vo štvrtok hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová Korzáru odpísala, že ľudia sa môžu hlásiť na očkovanie vakcínou Sputnik V ešte len druhý deň, preto je predčasné vyvodzovať závery, čo sa stane s vakcínami v prípade ich prebytku.

„Počet prihlásených postupne rastie, čo vidíme aj v náraste v porovnaní s predchádzajúcim dňom,“ uviedla. Vo štvrtok k večeru bolo v čakárni 4 500 ľudí, za niekoľko hodín do piatka rána ich počet stúpol približne o 700. „V prípade, ak z dávok pripravených pre maximálny počet 100 000 osôb budeme po relevantnom časovom úseku vedieť vyhodnotiť, koľko vakcín by prípadne zostalo nevyužitých, budeme následne informovať o konkrétnych riešeniach,“ dodala Eliášová.

Minister financií Igor Matovič (OĽaNO), ktorý za nákupom Sputnika V stojí, sa cez týždeň vyjadril, že v otázke, čo s nevyužitými vakcínami, „netreba predbiehať“.
Upozornil tiež, že pre nízky záujem o očkovanie môžu skončiť v koši aj iné vakcíny, nielen Sputnik. Ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského (OĽaNO) zároveň vyzval, aby ich skúsil predať. „V princípe máme nejaké vakcíny, možno ich darujeme, možno ich použijeme, neviem,“ komentoval Lengvarský tento týždeň na tlačovej konferencii.

Dvojdávka stojí 17 eur
Ministerstvo zdravotníctva zároveň tvrdí, že ak sa dávky ruskej vakcíny neminú, Slovensko nebude platiť za ďalšie.
"Slovensko nebude platiť za vakcíny Sputnik V, ktoré si neobjedná a nebudú doručené," znie odpoveď na otázku, či štát bude musieť uhradiť aj zvyšné vakcíny do objednaných dvoch miliónov.

Dvojdávka ruskej vakcíny vyšla Slovensko na 17 eur. Keby musel štát zaplatiť za všetky zakontrahované kusy, vyšlo by to na 17 miliónov eur.
V pôvodnom znení povolenia ruskej vakcíny sa navyše uvádzalo, že za terapiu neregistrovaným liekom preberá plnú zodpovednosť ošetrujúci lekár.
V piatok ministerstvo potvrdilo, že toto ustanovenie nie je už vzhľadom na zmenu legislatívy aktuálne a v zmysle novej právnej úpravy preberá prípadnú zodpovednosť štát.

LENKA HANIKOVÁ

Zdroj:
https://korzar.sme.sk/c/22674913/sputnikom-zacnu-na-vychode-ockovat-iba-v-michalovciach-prihlasenych-je-len-320-ludi.html

Aktuality

Zobraziť všetky
29.07.2022

Ivan Pop: Osobností našich dejín - HASAL Antonín Bohuslav

HASAL Antonín Bohuslav (krycí jméno Nižborský) (* 7.1.1883 Nová Huť pod Nižborem, †22.4.1960 Washington, USA),  český důstojník, legionář a československý generál. Maturoval na Vyšším reálném gymnáziu v Rakovníku. V roce 1913 absolvoval školu …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
26.07.2022

RTVS i SNM s’a za problematičnu relaciju opravdaly

  Televizija jej vže zňala z archivu na sajti. Obydvi inštituciji obic’ajuť krokŷ, žebŷ ku podibnŷm situacijam ne prychodylo.   „Rusyňska i ukrajiňska narodnosť ne suť totožnŷ,“ napysav u seredu 13-ho jula 2022-ho roku na svojim oficialni…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
25.07.2022

V Užhorode vojnu nevidieť 

Padlých tam však pochovávajú každý druhý až tretí deň. Nápor na hranici s Ukrajinou poľavil. PEREČIN, UŽHOROD. Na hraničnom priechode Ubľa – Malyj Bereznyj je v pondelok štvrtého júla napoludnie naše auto jediné. V oboch smeroch. Zo Sloven…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
24.07.2022

Rozhovor. Sergej Kopčák

Svetoznámy umelec spochybňuje vedenie SND a slovenských hercov posiela do fabriky Rozdávajú výpovede, ale kto? Ľudia, ktorí s divadlom nikdy poriadne nepracovali, tvrdí najslávnejší slovenský operný spevák v zahraničí Sergej Kopčák. Nikotí…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
23.07.2022

Na vyhliadkovej veži na Dukle kompletne rekonštruujú obidve kupoly

Turistické lákadlo v slovensko-poľskom pohraničí si turisti už počas tohto leta neužijú. Na výhľady z atraktívnej vyhliadkovej veže môžu zabudnúť. Mnohí pritom do kraja pod Duklou merajú stovky kilometrov. Raz pre výmenu okien, inokedy pre mo…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
22.07.2022

Zberateľský ošiaľ v Údolí smrti - spustili predaj novej nulaeurovej bankovky

Aj tri dni čakania, aj noc v stane, v aute, či na zemi pod altánkom. To je cesta k unikátnym zberateľským kúskom. Presvedčili sme sa o tom v uplynulý piatok v Údolí smrti, o deviatej ráno spustili predaj ďalšej nulaeurovej bankovky.   Ako ste…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Teta Paraska:
-Školovanisť jak erekcija, kiď jesť - ta ju vydno...
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať