Starosta s náramkom dosiahol väčšinu v zastupiteľstve, zvýšili mu plat

06.02.2021

Starosta s náramkom dosiahol väčšinu v zastupiteľstve, zvýšili mu plat

Petranik: Moja opozícia dychtí po moci.

VYŠNÝ MIROŠOV. V obci Vyšný Mirošov (okres Svidník) to stále vrie. Na jej čele je starosta Michal Petranik (Smer-SD), ktorý má na nohe monitorovací náramok.

Ten mu bol pridelený súdom za kauzu obchodu s mäsom a DPH. Obvinený je aj v iných prípadoch.

Vo februári bude pokračovať ďalšie pojednávanie na svidníckom súde za zneužitie právomocí verejného činiteľa a ďalšie obvinenia.

Verdikt zatiaľ nepadol, pritom pojednávaní v tejto veci už boli zhruba štyri desiatky.

Netypická samospráva
Momentálne sa vo Vyšnom Mirošove dejú zaujímavé veci.

Počas minulého roka sa za sedem mesiacov neuskutočnilo ani jedno uznášaniaschopné zasadnutie obecného zastupiteľstva (OcZ).

Z rokovaní OcZ chýbajú zápisnice s uzneseniami. Podľa starostu za to môže opozičný poslanec Peter Bochnovič (SaS), ten to považuje za absurdné.

Ďalšia vec je, že poslanec Dušan Cocuľa (SaS) prišiel o poslanecký mandát. Jeho traja kolegovia z obecného zastupiteľstva za SaS tvrdia, že išlo o obštrukcie zo strany starostu, ktoré robil preto, aby ho pozbavil mandátu a ustanovil si tam svojho štvrtého poslanca. Získal tak väčšinu v obecnom parlamente.

Starosta tvrdí, že sa poslancovi, ktorý pracuje v zahraničí, snažil vyjsť v ústrety.

V minulosti už vo Vyšnom Mirošove podobný prípad bol, keď trom poslancom zanikol mandát. Podľa nich protizákonne. Prípad skončil na súde, ale ani v tejto kauze ešte nedošlo k vyhláseniu právoplatného rozsudku.

V dedine tiež riešia zmenky, ktoré dal vystaviť Michal Petranik. Podľa neho je už všetko v poriadku, podľa jeho oponentov tomu nič nenasvedčuje.

Kým starosta Petranik tvrdí, že všetko je v súlade so zákonom, platí prezumpcia neviny a je to zo strany Bochnoviča a ďalších poslancov SaS len politický boj, lebo chcú ovládnuť obec, Bochnovič a spol. tvrdia opak. Podľa nich si Petranik vysvetľuje zákon po svojom a zatiaľ mu to vychádza, lebo súdy sú na neho prikrátke.

Poďme sa postupne pozrieť na to, čo sa vo Vyšnom Mirošove deje, čo tvrdia starosta a opozičný predák.

Nezverejnené zápisnice
Na obecnej stránke nie sú zverejnené všetky zápisnice, ktoré zo zákona zverejnené byť musia.

Starosta Petranik z toho viní poslanca Bochnoviča. Ten v čase, keď bol Petranik vo väzbe, obec riadil.

Petranik tvrdí, že zápisnice nie sú zverejnené „vďaka“ Petrovi Bochnovičovi.

„Ak urobí nápravu, tak vtedy budú zverejnené. Ďalšie zápisnice sú už v poriadku napísané. Zápisnice sa zverejňujú chronologicky podľa dátumov.“

Konkretizoval, že zápisnica od 30. 6. 2019 nie je zverejnená, lebo nebola podpísaná overovateľmi. Zápisnicu z 3. 8. 2019 nechal podľa Petranika Bochnovič priniesť až 2. 12. 2020 a mal tam zlý dátum.

„Zápisnica z 2. 11. 2019 je zle napísaná, bolo potrebné poposúvať čísla návrhov na uznesenie. Neurobil tak zapisovateľ Peter Bochnovič, aj keď bol o tom informovaný. Zápisnica z 24. 1. 2020 nám bola doručená tiež až 2. 12. 2020 a bez podpisu,“ tvrdí starosta.

„Moja posledná zápisnica bola v júni 2019. Lebo my sme za ten polrok zasadali možno deväťkrát. Odkedy on sa vrátil (z väzby - pozn. red.), ani jedna zápisnica nie je zverejnená. Niekoľko faktúr nie je zverejnených. To, že on sa vyhovára na mňa, som mu aj vytkol, že je to úloha starostu. Všetky zápisnice, ktoré som robil z mojej dobrej vôle, som mu dal,“ reaguje Bochnovič.

Pripustil, že v prípade jednej zápisnice nezohnal oboch overovateľov na podpis, ale zápisnicu mu odovzdal. „Ak som ju odovzdal a overovateľ je človek, ktorý je v Česku, nebudem ho predsa ja ako poslanec naháňať.“

Poukázal tiež na to, že na webe sú pritom zápisnice zverejnené bez podpisov overovateľov, s čím nesúhlasí. „On nechce, aby boli zverejnené,“ myslí si.

Zaniknutý mandát
Poslanci zvažujú podanie na prokuratúru vo veci zaniknutého mandátu poslanca Cocuľu.

Naposledy sa zúčastnil na zasadnutí OcZ v januári 2020.

„Mal tú smolu, že pracoval vo Fínsku a Fíni zavreli hranice. Pol roka nebol doma,“ hovorí o svojom kolegovi Bochnovič.

Poslanec tak vymeškal dve zasadnutia, no potom sa vrátil a našiel si prácu v Nemecku. Hoci bol dva mesiace doma, zastupiteľstvo sa nekonalo.

„Je starostov sused, mal presne prehľad, kedy je doma. Stále zvolal schôdzu, keď išiel preč,“ tvrdí Bochnovič, podľa ktorého išlo zo strany starostu o účelový krok.

„No jasné. Boli sme väčšina. Keď sa poslanec vrátil, tak štyri mesiace nespravil žiadnu schôdzu,“ hovorí s tým, že to mal starosta naťahovať tak, kým neprejde rok, po ktorom mandát zo zákona zanikne.

„Keď starosta videl, že mu pol roka chýba do zaniknutia mandátu, tak začal robiť všetko pre to, aby získal svojho poslanca a mohol si dať odsúhlasiť, čo chce,“ hovorí Bochnovič.

Tak sa napokon aj stalo, na uvoľnený poslanecký post nastúpil Michal Ferenc (Strana zelených) z miestnej osady a starosta získal väčšinu štyroch proti trom opozičným poslancov.

Dušan Cocuľa sa toho času nachádza v zahraničí, kam išiel za prácou.

Nezasadali dlhé mesiace
Podľa Bochnoviča nebolo v súlade so zákonom, že sa od 16. 5. 2020 do 29. 1. 2021 nekonalo nejaké rokovanie OcZ.

Starosta má na to iný pohľad. Hovorí, že mandát zvoleného poslanca zanikol podľa zákona 10. januára 2021.

„Nie je na území SR a počas roka sa konali viaceré zastupiteľstvá. Sami ľudia môžu zvážiť, že ak je niekto neprítomný celý rok, nemôže vykonávať funkciu poslanca v súlade so zákonom.“

Boli zo strany starostu dodržané termíny zasadnutí OcZ v zmysle zákona o obecnom zriadení?

„Samozrejme, že z mojej strany boli termíny zasadnutí dodržané,“ reaguje Petranik a vysvetľuje, prečo od 16. 5. 2020 do 29. 1. 2021 (to už poslancovi vypršala lehota a zanikol mandát) nezasadol obecný parlament: „V čase od 16. 5. 2020 sa konalo zastupiteľstvo 20. 6. 2020, kde sa dostavili traja poslanci, Miko, Ferenc, Cina, týmto nebolo OcZ uznášaniaschopné. Obecné zastupiteľstvo sa malo konať v septembri minulého roka, ale po telefonáte s poslancom Cocuľom som ho presunul na 2. 10. 2020, aby bol prítomný. Vyšiel som mu v ústrety. Vtedy sa dostavili iba dvaja poslanci, Ferenc a Cina. Následne sa konalo zastupiteľstvo 11. 12. 2020, aby bol prítomný, a opakovane sa nezúčastnil. Môže to potvrdiť aj on sám. Dostavili sa opäť dvaja poslanci - Ferenc a Cina.“

Online hlasovanie odmietol
Opoziční poslanci sa snažili o väčšinu 4:3 neprísť. Pokúsili sa zvolať zasadanie v čase, keď mal byť ich kolega určite doma. Podľa Bochnoviča však začal starosta robiť obštrukcie.

Dvakrát ho zvolal na čas, ktorý poslancom nevyhovoval, napokon pristal na dohodnutý termín, ale deň predtým ho zrušil s odôvodnením, že sa stretol s pozitívnym na Covid-19. On pritom už ochorenie prekonal.

Neskôr to odôvodňoval rozhodnutím hygieny a ďalší termín určil v čase, keď poslancovi vypršala lehota pre zánik mandátu.

Uplatniť možnosť online hlasovania odmietol.

Petranik tvrdí, že to zákon neumožňuje: „A po druhé, aj hlasovania by mohli byť neobjektívne a následne by sme museli riešiť milión výhovoriek, že jeden mal slabý signál, iný zas nepočul zvuk alebo nemal obraz.“

Zvýšenie platu
V januári nová poslanecká väčšina odsúhlasila odmeny pre poslancov v čiastke 100 eur a starostovi zvýšila plat o 30 percent.

Potvrdzuje to aj samotný Petranik: „Na poslednom zasadnutí zastupiteľstva boli riešené okrem iného aj odmeny, ktoré navrhli poslanci. Odmena poslancov bola navrhnutá v čiastke 100 eur za zastupiteľstvo a mne navrhli poslanci plat zvýšený o 30 percent. Návrh bol odsúhlasený všetkými siedmimi poslancami.“

Plat starostu obce podľa našich prepočtov vychádza na zhruba 2 050 eur mesačne.

Opozičný poslanec Bochnovič tvrdí, že za nič také nehlasoval.

„Posledným bodom programu bolo navýšenie platu o 30 percent. Iní starostovia si znižujú plat, alebo z neho kupujú rúška pre dôchodcov. Je to jeho biznis,“ vraví.

Zápisnicu z rokovania sme na obecnej stránke nenašli.

Zmenky za desaťtisíce eur
„Z obce si spravil eseročku. Z každého obyvateľa Vyšného Mirošova spravil ručiteľa,“ opisuje kauzu zmeniek Peter Bochnovič.

V čase, keď starostu vzali do väzby, vyšli na povrch zmenky na desaťtisíce eur. Malo ísť o štyri zmenky, z ktorých bola vyrovnaná jedna. Ďalšie tri boli od veriteľov z Košíc, z Poľska a Česka.

„Všade bol jeho podpis a pečiatka obce, navonok to vyzeralo, že obec si požičala peniaze. Založil majetok,“ hovorí o zmenkách Bochnovič, ktorý sa k týmto dokumentom dostal, keď viedol obec ako zastupujúci starosta.

A hovorí, že ak je pravda, že sú uhradené, nech ich ukáže.

„Zmenky už nie sú hrozbou pre obec. Hrozbou pre obec sú Bochnovič a jeho poslaneckí fanúšikovia. Dychtia po moci a nevedia, ako sa k nej dostať, tak sa snažia podávať trestné oznámenia, intrigovať, ohovárať a podávať klamlivé informácie denníkom a týždenníkom,“ reaguje Petranik, podľa ktorého Bochnovič na rokovaniach OcZ dlhodobo ovplyvňuje poslancov. Vidí za tým politiku.

Politický boj
Petranik tvrdí, že snahou opozície je získať moc a dostať Bochnoviča za starostu.

„Nebudem kandidovať. Nemám záujem o starostovskú stoličku,“ oponuje Bochnovič. „Vidím tie špinavosti, preto bojujem.“

Petranik poukázal na vyše deväťdesiattisícový dlh poslanca voči štátu.

Ten netají, že sa ako podnikateľ ocitol na pokraji bankrotu.

„Oproti miliónovým obratom, ktoré som robil a zamestnával som 60 ľudí, to nie je veľa, ale nepopieram, že mi vznikla podlžnosť, ktorú riešim,“ potvrdzuje.

Vraví, že bol najväčším dopravcom zo Slovenska na ruskom trhu, no po začiatku rusko-ukrajinskej vojny sa mu biznis rozsypal. Obrátil sa na Anglicko, kde to nebolo ľahké, mal problémy so šoférmi a poslednou kvapkou bolo, keď im ukradli všetok tovar z kamióna.

„Jednoducho sme to už nerozchodili. Mal som úver, meškal som so splátkami,“ konštatuje s tým, že išlo o druhotnú platobnú neschopnosť a očakáva, že sa z toho dostane.

Zároveň hovorí, že jeho súkromné problémy nemajú nič spoločné so samosprávou.

Starostu Petranika sme sa opýtali, či vzhľadom na skutočnosti v súvislosti s jeho obvineniami a súdnymi spormi, nezvažoval vzdanie sa postu starostu.

„Nie. Pozrite sa, prezumpcia neviny platí vo všetkých stupňoch konania. Necítim sa byť vinným vo vzťahu k obci, to určite nie. Pokiaľ ide o stíhanie, ktoré súvisí s mojou bývalou podnikateľskou činnosťou, tak chcem dať do pozornosti skutočnosť, že sa preukazuje to, čo som tvrdil od samého začiatku stíhania, že so skutkom, ktorý mi je kladený za vinu, nemám nič spoločné, ale nechcem predbiehať. Ak by som bol právoplatne odsúdený, tak by som sa vzdal funkcie starostu,“ uzavrel Michal Petranik, starosta obce Vyšný Mirošov.

MICHAL FRANK

Zdroj: 
https://presov.korzar.sme.sk/c/22590259/starosta-s-naramkom-dosiahol-vacsinu-v-zastupitelstve-zvysili-mu-plat.html

Foto:
Úrad vo Vyšnom Mirošove. Súd rozhoduje aj o sprenevere obecných peňazí. 
Zdroj: Mario Hudák

Aktuality

Zobraziť všetky
26.02.2021

O Cenu európskeho občana za rok 2020 zabojovalo aj ZIRS

Laureátom Ceny európskeho občana za rok 2020 sa za Slovensko stala Olympiáda ľudských práv. Táto súťaž stredoškolskej mládeže sústredená na pestovanie demokratického občianstva sa tak ocitne v spoločenstve laureátov, ktorí vzišli z vyhodnotení v…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
25.02.2021

Demograf o sčítaní: Počet veriacich sa nedá odhadnúť, vieme však, že pribudnú bezdetné ženy

Len za prvé tri dni sa sčítalo 1,3 milióna ľudí. Demograf Branislav Šprocha to považuje za výborné číslo. V rozhovore vysvetľuje, čím sa súčasné sčítanie líši od cenzu pred sto rokmi, ale aj to, prečo v sčítaniach tak výrazne kolíše počet ver…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
24.02.2021

Hranicu s Poľskom zatarasili kuriózne. Veľkou kopou snehu

Z rušnej cesty sa stala pešia promenáda. PALOTA. Covid opatrenia prinútili Slovenskú republiku obmedziť pohyb na hraniciach so susednými štátmi. Situácia si vyžiadala aj uzavretie väčšiny hraničných priechodov s Poľskom, medzi ktoré patrí …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
24.02.2021

Zjazdovky v Medvedí sú prázdne. O pár kilometrov ďalej sa však Poliaci lyžujú

Jednu upravili aspoň pre sánkarov. MEDVEDIE. Ani jarné prázdniny a priaznivé snehové podmienky nerozhýbali vleky v lyžiarskom stredisku Medvedie (okres Svidník), ktoré je kvôli protiepidemickým opatreniam pre verejnosť stále zatvorené. Nap…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
23.02.2021

FÓRUM.  Je ruský sever bremeno či špajza?

Arktický sever je stále zaujímavý, no udržať tam ľudí sa nedarí. Ruský sever mal, oproti centrálnej Rusi, výnimočné postavenie. Na severe nevedeli, čo je nevoľníctvo. V 20. storočí tu rozbudovali sieť gulagov. V tridsiatych rokoch minulého st…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
23.02.2021

Vojnové cintoríny z Veľkej vojny sú jedinečné. Neexistujú dva rovnaké

Postupne ich vyhlasujú za pamiatky. SVIDNÍK, MEDZILABORCE. Pamiatkový úrad SR na začiatku februára zapísal do Ústredného zoznamu pamiatkového fondu ďalšie dve národné kultúrne pamiatky. Ide o vojnové cintoríny vo Svidníku a v obci Palota v…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Marčika pyše frajirovi sms:
-Idu soj daty perefarbyty volosy na blond...
-A našto?
-No, našto, našto? Choču dajaku novotu z holovov zrobyty...!
-Pročitaj soj radšej knyžku...!
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať