Starostovia z okolia Domaše chcú pozemky. Za euro to nebude, odkazujú vodohospodári

13.02.2021


Nemôžu stavať, riešiť cyklotrasy ani čerpať eurofondy. Obce z okolia vodnej nádrže Domaša sa nevedia pripraviť na sezónu. Vodohospodári prehodnocujú doterajšie zmluvy a nové zatiaľ nie sú. Riešiť treba aj čierne stavby. Letná sezóna je ohrozená a všetci chcú pravidlá.

DOMAŠA: Starostovia obcí okolo vodnej nádrže Domaša žiadajú o prenájmy pozemkov, na ktorých sú pláže a patria do ich katastra, od Slovenského vodohospodárskeho podniku. Niektorí podali žiadosť vlani v lete, teraz dostali zamietavé odpovede.

„Je to absurdná situácia. Takto nemôžeme fungovať,“ hovorí za viacerých kolegov Radovan Kapraľ, starosta obce Kvakovce, spravujúci areál Dobrá. „Naším záujmom je rozvoj turistického ruchu. Musíme vedieť, na čom sme. Ani sa nenazdáme a je tu letná sezóna. Ak na tých pozemkoch so súhlasom vodohospodárov niečo postavíme, zostane to na ich pozemku, my si to domov nezoberieme.“

Pozemky sú v katastroch ich obcí, a tak odpratávajú odpadky po turistoch a udržiavajú ich. Chcú vytvoriť základnú infraštruktúru. V pláne je aj vytvorenie cyklotrasy okolo Domaše.

„Rekreanti prídu na pláž, niektorí s autami takmer až do vody, urobia neporiadok. Prídu ďalší, odfotografujú si to, pošlú médiám a hromžia na starostov. Nikoho nezaujíma, že ide o štátne pozemky. Chceme zaviesť pravidlá.“

Čakal polrok na odpoveď
Podobné názory má aj Michal Flešár, starosta obce Holčíkovce. Jeho obec má v katastri rekreačné oblasti Eva a Poľany. Prepojiť ich chce cyklotrasou, ktorá by bola aj promenádou pre návštevníkov.

„Radi by sme spolu so starostami urobili okolo Domaše okruh, čo by zvýšilo jej atraktivitu. Kosíme tieto pozemky, žiadne vstupné nežiadame, ani neplánujeme. Chýbajú toalety a infraštruktúra. Slovenský vodohospodársky podnik to nezabezpečí,“ hovorí Flešár.

Bez vzťahu k pozemkom nemôže žiadať o dotácie ani realizovať zámery z obecných peňazí. V takom prípade by ešte mohol byť aj trestne stíhaný, podobne ako jeho kolegovia.

Žiadosť o prenájom pozemkov poslal Slovenskému vodohospodárskemu podniku ešte vlani v júni. V liste uviedol, že cyklistická trasa je v súlade s územnou dokumentáciou obce z roku 2009. Hovorí, že časť z nej má viesť po chodníku, ktorý tam existoval už za socializmu, no zarástol burinou.

„Zamietavá odpoveď prišla až v januári. Oznámili mi, že momentálne prehodnocujú podmienky, za ktoré sa vydávali súhlasné stanoviská k cyklotrasám až do pracovného rokovania s koordinátorom budovania cyklotrás z ministerstva dopravy. Pol roka som čakal. Takto sa nekomunikuje,“ hnevá sa Flešár. 

Projekt museli odložiť
Rekreačné oblasti Valkov a neďaleká Tíšava spadajú pod obec Bžany. Starosta Ladislav Vrábeľ si tam vie predstaviť prístrešky či lavičky. Aj on má v pláne cyklochodník spájajúci obe oblasti. Vodohospodári aj dali súhlasné stanovisko, ale za splnenia určitých podmienok.

„Prišlo potom zamietnutie. Máme aj vypracovaný projekt na cyklotrasu. No mám zviazané ruky. Požiadal som aj o prenájom pozemkov, kde je pláž, vlani v auguste. Odpoveď so zamietavým stanoviskom som dostal v polovici januára. Kým nemám právny vzťah k pozemku, nič nespravím,“ mrzí starostu.

Obec má na pláži toalety, vodohospodári žiadajú, aby platila za nájom 400 eur ročne. Odmieta to a zdôvodňuje to tým, že na kosenie či odpratávanie odpadkov ročne vynaloží tisíce eur. Od štátneho podniku žiada prenájom za symbolické euro.

„Ak chceme turistický ruch posunúť, musíme aj investovať. Pri žiadostiach o eurofondy je v niektorých prípadoch potrebné mať pozemky vo vlastníctve alebo v prenájme 10 aj 30 rokov,“ hovorí.

Poukazuje na to, že aj keby okamžite vodohospodári pozemky prenajali, trvalo by niekoľko mesiacov, ak nie jeden až dva roky, kým by sa niektoré zámery zrealizovali.

„Rátať treba aj po získaní peňazí s požadovanými zákonnými postupmi, verejným obstarávaním a samotnou realizáciou. Minister dopravy pri návšteve Domaše povedal, že peniaze na rozvoj cestovného ruchu sú. Nemôžeme ich však čerpať,“ konštatuje.

Kritizovali vodohospodárov
Starosta Kvakoviec Kapraľ uvažuje, či za postupom vodohospodárov nie je kritika pre nedostatok vody v nádrži v roku 2019. Starostovia vtedy hovorili, že vodohospodári nezodpovedne vypustili Domašu a ohrozili cestovný ruch.

Slovenský vodohospodársky podnik tvrdenia odmietal a obvinenia považoval za účelové. Neskôr začali vypúšťať menej vody.

„Dlhoročne sme poukazovali aj na čierne stavby a nikto to nepočúval. Napokon vláda prijala uznesenie a veľká časť bola odstránená, no ešte niektoré ostali. Chceme rokovať, ak nie s vodohospodármi, tak s ministrom životného prostredia. Keď pozastavili prenájom okolo vodných nádrží, tak brzdia rozvoj oblastí a obcí,“ poznamenal.

Prehodnocujú zmluvy
Slovenský vodohospodársky podnik deklaruje, že je za rozvoj cestovného ruchu aj rozvoj daných lokalít za jasných podmienok a pravidiel, s umožnením prístupu k vode pre všetkých. Odplatu za kritiku starostov pre nedostatok vody v Domaši dôrazne odmieta.      

„Po nástupe Róberta Hoka do funkcie generálneho riaditeľa SVP sa začali staré nájomné zmluvy prehodnocovať a nevýhodné pre štát podnik vypovedáva. Nové zmluvy sa budú uzatvárať po schválení zo strany ministerstva životného prostredia,“ povedal Marián Bocák, hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku.

Vypracovať sa má jednotný manuál, ktorý zabezpečí najlepšiu transparentnosť, efektívnosť a hospodárnosť. Podnik chce iniciovať vytvorenie takzvanej zonácie pozemkov v okolí vodných stavieb, na základe čoho by sa určil jasný spôsob využívania vodných stavieb na Slovensku.

Odmietajú akceptovať sumy
Štátny podnik uviedol, že prenájmy pozastavil na každej vodnej nádrži, ktorú má v správe.

„Slovenský vodohospodársky podnik doteraz odmietol 39 nových žiadostí na prenájom a vypovedal 30 zmlúv na prenájom pobrežných pozemkov na vodných nádržiach,“ poznamenal Bocák.

Vodohospodári vysvetlili, prečo s niektorými zástupcami nechceli uzatvárať nájomne zmluvy. Dôvodom podľa nich je, že žiadatelia nechcú akceptovať zmluvné podmienky a sumy prenájmu stanovené znaleckým posudkom.

„Slovenský vodohospodársky podnik koná v zmysle zákona, transparentne a hospodárne. A napríklad prenajať pozemok za 1 €, ktorý sa bude využívať ďalej na komerčné účely, nie je hospodárne a je v rozpore so správou majetku štátu,“ povedal Bocák.

„Zo skúsenosti vieme povedať, že záujemcovia, resp. investori – samosprávy v okolí vodnej stavby Veľká Domaša najprv mediálne predstavia projekty. Je zrejmé, že projekt pri realizácii prechádza posudzovaním v zmysle zákonných postupov, požiadaviek a súhlasov zo strany štátu. V prípade, že to nie je po vôli žiadateľa, osočuje Slovenský vodohospodársky podnik a vrhá tak zlé svetlo na náš podnik,“ dodal.

Ministerstvo životného prostredia nebráni prenájmu pozemkov obcami, no je potrebné, aby aj obce boli ochotné rokovať o spôsobe a cene prenájmu.

„A v neposlednom rade, aby netrvali na svojom názore a podmienkach ako jedinom akceptovateľnom,“ uviedol odbor komunikácie ministerstva životného prostredia.

Čierne stavby riešia
Odstránenie čiernych stavieb je naďalej prioritou vodohospodárov, u niektorých je to však komplikovanejší proces.

„Je potrebné rozlíšiť pojem stavby a objekty. Stavby sú tie, ktoré sú pevne spojené so zemou a proces ich povoľovania a výstavby podlieha stavebnému zákonu. V prípade objektov ide najmä o nepojazdné karavány, búdy či prístrešky,“ spresnil Bocák.

Objekty na pozemkoch v správe SVP odstránili v roku 2020. To, čo ostalo, je v zmysle stavebného zákona definované ako stavby.

„Riešili sme ich v súlade s platnou legislatívou podaním 22 podnetov na príslušné stavebné úrady. Začali už konať a výsledkom by malo byť vydanie rozhodnutí o odstránení stavby ich vlastníkom. V prípade, ak ich neodstránia, po dohode so stavebným úradom ich môže odstrániť SVP a náklady si uplatní u vlastníkov,“ vysvetlil hovorca.

Výstavba cyklotrás iba pozastavená
Vodohospodársky podnik vlani pozastavil aj prenájmy pozemkov určených na výstavbu cyklotrás. Zvolal stretnutie so zástupcom ministerstva dopravy – koordinátorom budovania cyklotrás – za účelom dohodnutia jednotných podmienok, v rámci ktorých bude možné realizovať cyklotrasy.  

Ministerstvo dopravy a výstavby tvrdí, že nemení stratégiu a podporuje rozvoj cyklistickej dopravy a cykloturistiky.

Generálny riaditeľ Slovenského vodohospodárskeho podniku má s ministerstvom rokovať 15. februára.

Rokovať chcú vodohospodári aj ministerstvo
Starostovia sa po mesiacoch čakania dočkajú stretnutia s predstaviteľmi Slovenského vodohospodárskeho podniku i štátnym tajomníkom ministerstva životného prostredia.

„Generálny riaditeľ kontaktoval zástupcu starostov obcí pri Vodnej stavbe Veľká Domaša a predbežne si dohodli termín stretnutia vo veci prejednania aktuálnych tém v týždni od 22. februára,“ povedal Bocák.

Rezort životného prostredia uviedol, že v minulom roku sa uskutočnilo stretnutie starostov obcí Kvakovce a Malá Domaša so štátnym tajomníkom Jurajom Smatanom. Výsledkom bola dohoda, že ministerstvo zorganizuje stretnutie nielen so starostami obcí z okolia Domaše, ale aj so zástupcami SVP, Prešovského kraja či organizáciou cestovného ruchu Horný Zemplín a Horný Šariš.

„Predmetom rokovania bude diskusia o príprave memoranda o spolupráci, aby sa dosiahol spoločný cieľ zainteresovaných subjektov v okolí vodnej nádrže Domaša. Vzhľadom na pandémiu covid-19 rezort pripravuje rokovanie v online forme. Predbežne je naplánované na 8. týždeň,“ uviedol odbor komunikácie ministerstva ŽP.

Robo Hakl

Zdroj: 
https://www.aktuality.sk/clanok/865016/domasa-potrebuje-rozvoj-infrastruktury-starostovia-obci-v-jej-okoli-a-vodohospodari-sa-sporia-o-prenajmoch-pozemkov/


Foto: 
Zdroj: aktuality.sk/Robo Hakl

Aktuality

Zobraziť všetky
30.04.2024

2% z Vašich daní

Uchádzame sa o Vašu priazeň... Uveďte naše o.z. do svojho daňového priznania resp. vyhlásenia a my Vás potešíme knižným darom. Notársky centrálny register určených právnických osôb Informácie o určenej právnickej osobe Evidenčné čí…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.04.2024

Pozvánka. RUSÍNSKÝ DEN v Lužickém semináři v Praze

Společnost přátel Lužice a Společnost přátel Podkarpatské Rusi vás zvou na RUSÍNSKÝ DEN v sobotu 20. 4. 2024 v Lužickém semináři v Praze. Na programu, který začíná v 10 hodin dopoledne, jsou přednášky, beseda, divadlo i ochutnávka tradi…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.04.2024

Pozvánka na premiéru do DAD

Obsahové posolstvo inscenácie Romulus Veľký na javisku prešovského DAD je mrazivo aktuálne (Tlačová správa) Prešov, 16. apríla – S otázkami či sme ako ľudská civilizácia schopní nejakej obnovy alebo sme už len chaotické spoločenstvo prichá…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
15.04.2024

Vasyľovy Jaburovy uďilyly Zolotu medajlu PU

Jak informovav Іnštitut rusyňskoho jazŷka i kulturŷ Pr’ašivskoj univerzitŷ v Pr’ašovi (PU), v ponediľok 15-ho apriľa 2024-ho roku odbŷlo s’a svjatočne zasidaňa Akdemičnoj hromadŷ PU. V ramkach ňoho udiľovala s’a i najvŷsša nahoroda univerzitŷ…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
14.04.2024

Rozhovor. Kto bol prvý a najlepší Čechoslovák?

Keď je reč o československom odboji a o vzniku Československa, ako prví sa uvádzajú Masaryk, Štefánik, Beneš. No chýba ešte jedno kľúčové meno - novinár, literárny kritik, diplomat Bohdan Pavlů, dušou Slovák i Čech, osobnosť, na ktorú sa malo za…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
14.04.2024

Ruský zlatý poklad a čs. legionáři

Pár slov úvodem V posledních letech se v médiích čas od času objevují zprávy k otázce ruského zlatého pokladu, které jsou buď přímým obviněním, nebo naznačují, že snad jeho část v letech 1918-1920 měli ukradnout čs. legionáři. Většina těchto rů…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Marča dala inzerat do Labirskych novynok.
-Prodam svadobny šaty čislo 36,38,40,42...56. Už ne mam syly dovše čekaty...!
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať