Starostu Novej Sedlice zlostia turisti. Malá obec zaviedla parkovné skoro ako v Tatrách

06.05.2021


Autá odstavia hocikde, sťažuje sa.

NOVÁ SEDLICA. Od prvého mája už návštevníci a turisti v najvýchodnejšie položenej obci Slovenska zadarmo parkovať nebudú.

Nová Sedlica v okrese Snina zaviedla SMS parkovací systém.

Ceny parkovného sú v dedine s 250 obyvateľmi takmer ako vo Vysokých Tatrách.

Dinič: Upratujeme po turistoch, nič z nich nemáme
O zavedení parkovného v obci uvažovala samospráva už ostatných päť rokov. Do najvýchodnejšieho kúta Slovenska láka návštevníkov a turistov nádherná príroda Národného parku (NP) Poloniny, čistý vzduch i blízkosť poľského suseda.

Podľa starostu Vasiľa Diniča (Smer-SD) sú práve cezpoľní „tvorcami“ odpadu, ktorý musí obec svojpomocne zbierať a na vlastné náklady likvidovať.

„Nič iné nerobíme, len poriadky po turistoch. Dvakrát do roka pravidelne vyzbierame s poslancami po osem vriec odpadu po poľane. Vývoz jednej 120-litrovej smetnej nádoby nás stojí dve eurá, vyvážame dvakrát mesačne. Z turistov nemáme žiadny príjem,“ dostáva sa starosta Dinič k odpovedi na otázku, prečo sa rozhodli vyberať parkovné.

„Dačo by sme aj v obci urobili, ale za čo? Ubytovanie skoro mínus, samí jednodňoví turisti sú tu – prídu, odídu. Autá odparkujú kade-tade po obci popred domy, aspoň sa to skultúrni,“ hovorí.

Výnimkou podľa starostu nie je ani odstavovanie áut vo dvoroch.

„Odparkujú auto a idú na tri dni do Poľska,“ zdôrazňuje.

VZN schválili poslanci
Poslanci schválili všeobecne záväzné nariadenie (VZN) o dočasnom parkovaní vozidiel na miestnych komunikáciách, odstavných plochách a verejných priestranstvách na území obce Nová Sedlica na rokovaní obecného zastupiteľstva 2. marca tohto roka.

Účinné je od 1. mája.

Spoplatnené parkovanie je na miestnych komunikáciách a verejných priestranstvách na území obce a na odstavnej ploche pri obecnom úrade.

Platí sa aj za ostatné parkovanie v obci na odstavných plochách a verejných priestranstvách vo vlastníctve a v správe obce.

Samospráva počíta s približne stovkou miest.

„Vlani sme zaznamenali denne vyše sto áut, päť-šesť karavanov týždenne,“ hovorí Dinič.

Urobili si prieskum
Vypísaniu ponuky na dodávateľa parkovacieho systému predchádzal prieskum.

„Zisťoval som, aké sú ponuky a ceny. Väčšina dodávateľov berie 25 percent z ceny parkovného, tak je to aj v našom prípade. Nemusíme platiť človeka, ktorý by poplatky vyberal, kontrolný systém je nastavený,“ zdôrazňuje.

Pokrytie mobilným signálom je podľa starostu bezproblémové, „naskakovanie“ ukrajinského operátora, ako napríklad v Ubli, nehrozí.

Starosta: Čo je dnes zadarmo?
Sadzby parkovného sú podľa Diniča štandardné.

Osobné autá a karavany zaplatia od 6.00 do 21.00 jednorazovo na celý časový úsek sedem eur, od 21.00 do 6.00 hod. päť eur.

Nákladné autá a autobusy majú sadzbu dvanásť a osem eur.

Hodinové parkovné pre autá je jedno euro, pre autobusy 2,50.

„Keď sú v aute štyria ľudia, je jedno euro na hodinu veľa? Zisťoval som, aké sú ceny na západnom Slovensku, u nás je najlacnejšia Domaša. Máme 250 obyvateľov, máme budovať infraštruktúru pre turistov a podporu od štátu nemáme žiadnu. Žiadne eurofondy na nás nie sú šité. Prečo by mali turisti na platené parkovanie frflať?!“ reaguje starostu na otázku, či sa tak pred svetom skôr zatvárajú ako otvárajú.

„Kde máte dnes čo zadarmo,“ zdôrazňuje.

Osadili tabule
Predvlani obec opravila 600 metrov miestnych komunikácií a vybudovala 170-metrový nový úsek.

Peniaze utŕžené za SMS parkovanie plánuje investovať prioritne do nákupu odpadkových košov, ktoré po obci rozmiestni.

Koľko peňazí by malo do obecnej kasy natiecť, zatiaľ starosta Dinič odhadnúť nevie.

„Na začiatok budeme spokojní, keď sa nám vrátia prvotné náklady. Tabule nás stáli tisíc eur. Všetky ostatné peniaze nasmerujeme do infraštruktúry,“ hovorí.

Neplatičov má obec riešiť štandardne v priestupkovom konaní.

Objednali 11 veľkých tabúľ a štyri s označením parkoviska. Osadili ich svojpomocne. Žiadnu inú vstupnú investíciu nepotrebovali.

„Na parkovisku pri informačnom centre sú parkovacie miesta vyznačené vodorovným značením. Kde sú odstavné plochy, tam parkovacie miesta nemusia byť vyznačené. Konzultovali sme to. Každý vodič vie, že nemôže odstaviť auto na triapolmetrovej ceste,“ dopĺňa.

Zmluvu s dodávateľom systému parkovného, eseročkou MobileTech z Bratislavy, obec uzatvorila na dobu neurčitú, vypovedať ju môže kedykoľvek s trojmesačnou výpovednou lehotou.

„Radi by sme v platenom parkovaní pokračovali minimálne dva roky, uvidíme. Opýtajte sa o rok,“ uzatvára starosta Dinič.

Kto parkovné platiť nemusí
Od úhrady za dočasné parkovanie vozidiel sú oslobodené služobné vozidlá orgánov Policajného zboru SR, Zboru väzenskej a justičnej stráže SR, Hasičského a záchranného zboru a Záchrannej zdravotnej služby, vozidlá SAD - linkové spoje a vozidlá správcu komunikácií.

Od úhrady za dočasné parkovanie vozidiel sú oslobodené vozidlá vo vlastníctve obce a obyvateľov obce Nová Sedlica, Štátnej ochrany prírody SR a Národného parku Poloniny s potvrdením od obce Nová Sedlica.

Aké sú ceny vo Vysokých Tatrách
Osobné auto a motocykel na deň desať eur, na hodinu dve eurá.
Autobus a nákladné vozidlo na deň dvadsať eur, na hodinu štyri eurá.
Po 13.00 hod. bude cena denného parkovacieho lístka znížená o 50 percent.
Zdroj: http://www.vpstatry.sk/cennik-slu-ieb.phtml?id5=17409


JANA OTRIOVÁ

Zdroj:
https://hornyzemplin.korzar.sme.sk/c/22649752/starosta-novej-sedlice-kritizuje-turistov-zaviedli-sms-parkovne-a-ceny-ako-v-tatrach.html

Foto:
V Novej Sedlici sa po novom za parkovanie platí. 
Zdroj: Jana Otriová


 

Aktuality

Zobraziť všetky
25.06.2021

Pozvánka do Starej Ľubovne

Ľubovnianske múzeum - hrad v Starej Ľubovni |kultúrna inštitúcia Prešovského samosprávneho kraja| si Vás dovoľuje pozvať na uvedenie publikácie do života Chorovody na Slovensku Mgr. Katarína Babčáková, PhD. 25. jún| 15.30 h Múzeum ľudovej ar…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
19.06.2021

Výberové konanie na obsadenie miesta riaditeľa alebo riaditeľky KULT MINOR pozná termíny vypočutí, mená uchádzačov a členov výberovej komisie

Ministerstvo kultúry SR (MK SR) pokračuje v otvorených výberových konaniach, v ktorých hľadá najschopnejších odborníkov alebo najschopnejšie odborníčky do čela svojich organizácií. Budúci pondelok (21.6.) a utorok (22.6.) sa uskutoční neverejné …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
18.06.2021

Rusínský „Mnichov“: Podkarpatská Rus není jen nostalgie, ale 76 let českého nesplaceného dluhu

PETR JAVŮREK / analýza předseda Enfant terrible Tchéquie Zatímco Němce po válce Edvard Beneš odsunul z Československa bez haléře na západ a Maďary chtěl stejně tak bez haléře odsunout na jih, Rusíny rovnou odsunul se vším majetkem i celou je…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
18.06.2021

Optácia obyvateľov Zakarpatska v československo – sovietskych vzťahoch v rokoch 1945 - 1947

Permanentný vojnový konflikt a latentné etnické napätie, ktoré komplikujú situáciu na Balkáne v priebehu 90. rokov nás nútia zamyslieť sa nad tým, či opatrenia, ktorými sa svetové spoločenstvo snaží vyriešiť balkánsku krízu, sú efektívne a či ti…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
17.06.2021

Zaspomínal na svoje gymnaziálne časy

HUMENNÉ. Návštevy škôl po rokoch od ukončenia štúdia sú milou tradíciou študentov. Takto prišiel na svoje stredoškolské časy zaspomínať aj Štátny tajomník ministerstva do pravy a výstavy – Jaroslav Kmeť. Gymnázium armádneho generála Ludvíka S…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
17.06.2021

Historická Ruthénia nie sú iba Poloniny, park tmavej oblohy

AUTORSKÁ STRANA MICHALA HAVRANA Za Sninou, povedia vám, sa začína iný svet. Z ciest miznú bilbordy, posledný je na výjazde z mesta, vyzýva ľudí, aby sa v sčítaní obyvateľstva prihlásili k rusínskej národnosti. Na obchodoch sú dvojjazyčné nápi…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Ujko Vasyľ:
-Vyplata, trest za nesposibnisť krasty...!
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať