Štatistický úrad rozhodol spor o sčítanie, môžete mať dve národnosti

09.02.2021


Štatistický úrad stiahol návrh na zrušenie druhej otázky o národnosti v sčítaní obyvateľov. Nevyhovel teda požiadavke Györgya Gyimesiho z OĽaNO a časti mimoparlamentných maďarských politikov.

Sčítanie obyvateľov na Slovensku bude napokon obsahovať dve otázky o národnosti a ľudia u nás prvýkrát dostanú možnosť prihlásiť sa k dvom národnostiam. Štatistický úrad dnes oznámil, že pôvodne pripravený koncept sčítania obyvateľov, ktoré sa koná po desiatich rokoch a prvýkrát úplne elektronicky, sa meniť nebude.

Nová metodika sčítania obyvateľov vyvolala búrlivú verejnú diskusiu najmä medzi predstaviteľmi menšín krátko pred začiatkom procesu sčítania.

Čo spôsobilo rozruch
Rozruch spôsobila skutočnosť, že v dotazníku pribudla po tradičnej otázke „Aká je Vaša národnosť?“ nová, v takomto znení: „Hlásite sa aj k ďalšej národnosti?“ S takýmto riešením nesúhlasil poslanec OĽaNO György Gyimesi a časť maďarských mimoparlamentných politikov z SMK a Spolupatričnosti. Tvrdili, že zmena metodiky je nedomyslená a môže poškodiť maďarskú komunitu. Navrhli preto druhú otázku o národnosti zrušiť.

Ich oponenti hovorili, že druhú otázku treba zachovať, aby ľudia s viacnásobnou identitou mali možnosť vyjadriť svoj vzťah k viacerým národnostiam.

Časť vládnej koalície vyslovila podporu druhej otázke o národnosti. Vyjadrili sa tak strany SaS a Za ľudí, pridala sa prezidentka Zuzana Čaputová, verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová, splnomocnenci pre menšiny a rómske komunity a väčšina Výboru pre národnostné menšiny, ktorý je poradným orgánom na úrade vlády.

Reagovali tak na skutočnosť, že štatistický úrad 29. januára predložil návrh na zmenu metodiky podľa Gyimesiho predstavy, teda bez druhej otázky o národnosti. Prekvapil tým časť koalície i verejnosti, ktorá reagovala pobúrenými vyjadreniami, petíciami a hromadnými pripomienkami.

Štatistický úrad dal návrh do skráteného medzirezortného pripomienkového konania, ktoré trvalo do 8. februára, teda do pondelka. Sčítanie sa pritom začína už o týždeň, 15. februára. Vzory dotazníkov v piatok už aj oficiálne predstavili – s výnimkou otázok o národnosti. Poslanci SaS a Za ľudí kritizovali štatistický úrad aj za to, že problém riešil v skrátenom konaní, čo bolo podľa nich porušením legislatívnych pravidiel.

Štatistický úrad svoj návrh nakoniec v pondelok stiahol. „Pripomienkové konanie ukázalo, že súčasne platný koncept sčítania národností nie je možné v takom krátkom období pred termínom sčítania zmeniť,“ skonštatoval v tlačovej správe. Znamená to, že v dotazníku budú nakoniec dve otázky o národnosti.

Menšiny sú naďalej rozdelené
Menšinoví politici nevnímajú rozhodnutie štatistického úradu rovnako. Podľa Gyimesiho bola snaha o zachovanie novej metodiky pokusom Mosta-Híd o politické prežitie, pretože ide o „zmiešanú stranu“, ktorá sa zakladá na myšlienke viacnásobnej identity.

Je pravda, že zmenu presadil počas minulej vlády Most-Híd, teraz ju však obhajuje aj časť vládnej koalície.

Novú metodiku podporovali aj viacerí zástupcovia rómskej menšiny. Poslanec za OĽaNO Peter Pollák ml. na rozdiel od straníckeho kolegu Gyimesiho vníma rozhodnutie štatistického úradu pozitívne. „Som rád, že štatistický úrad nepodľahol politickým tlakom,“ vraví Pollák. „Je dobré, že sme mali túto debatu, ale nie som si istý, či to niektorým menšinám neublížilo. My chceme teraz podať maďarskej menšine ruku a riešiť menšinovú otázku spoločne,“ hovorí poslanec.

Ábel Ravasz z Mosta-Híd, ktorý bol jedným z hlavných zástancov novej metodiky, rozhodnutie víta a považuje ho za správne. Posledné dni podľa neho ukázali, že takéto riešenie podporuje väčšina relevantných odborníkov a väčšina zástupcov menšín. „Mrzí ma, že namiesto prípravy menšinových kampaní sme sa museli venovať obhajobe novej metodiky, ale aspoň sa veľa ľudí o možnosti uviesť druhú národnosť dozvedelo,“ myslí si Ravasz.

György Gyimesi si naopak myslí, že „slovenská väčšina zasa prevalcovala Maďarov“. Nesúhlasí s tým, že by maďarská komunita bola v tejto otázke rozdelená. „Ábel Ravasz a jeho strana nie sú lídrami reprezentácie maďarskej komunity,“ dodáva poslanec.

Vyhrala racionalita a odborné argumenty nad politickými argumentmi, komentuje rozhodnutie štatistického úradu vládny splnomocnenec pre menšiny László Bukovszky.

Časť koalície to potešilo
Z vládnych poslancov sa téme venoval okrem Gyimesiho najmä Ondrej Dostál z poslaneckého klubu SaS. Toho rozhodnutie Štatistického úradu SR nevypustiť zo sčítania obyvateľov možnosť uviesť aj druhú národnosť potešilo. „Vecnými argumentmi nepodloženú zmenu na poslednú chvíľu by som považoval za vážnu chybu,“ povedal.

Údaje zo sčítania by sa podľa neho mali vyhodnocovať tak, aby to bolo v prospech národnostných menšín. „Teda tak, že za osobu patriacu k národnostnej menšine sa bude považovať každý, kto si príslušnú menšinovú národnosť uvedie, či už v jednej, alebo druhej otázke,“ vraví koaličný poslanec.

Gyimesi tvrdí, že SaS a Za ľudí sú v menšinových otázkach nespoľahlivé, a preto bude interpretácia výsledkov otázna.

Štatistický úrad síce najprv pred týždňom pripustil, že sa otázka o druhej národnosti nemusí dostať do dotazníka, no teraz vyslovil obavu, že diskusia o tejto téme môže zneistiť ľudí pri jeho vyplňovaní. „Ak je obyvateľ zneistený búrlivou diskusiou, sú zber a kvalita dát, ktoré obyvateľ poskytne, ohrozené,“ napísali v tlačovej správe.

Chystá preto posilnenú kampaň k otázkam o národnosti. „V snahe eliminovať dosah diskusií k otázke o národnosti štatistický úrad posilňuje marketingovú kampaň k tejto téme. Veríme, že bude motivovať obyvateľov k odpovedi na tieto sebadeklaratórne otázky.“ Spolupracovať chcú so zástupcami národnostných menšín, kampaň sa má rozbehnúť od 15. februára.“ Spoluprácu na tom Denníku N potvrdil aj splnomocnenec pre menšiny.

Nevieme, ako sa to bude vyhodnocovať
Otvorenou otázkou zostáva, ako sa budú odpovede na otázky o národnosti vyhodnocovať z hľadiska aplikácie menšinových práv. Ide najmä o možnosť používania menšinových jazykov, ktorá sa odvodzuje z podielu národnostnej menšiny v jednotlivých obciach.

Ak v obci podľa sčítaní v rokoch 2011 a 2021 dosahuje podiel príslušníkov národnostnej menšiny aspoň 15 percent obyvateľov, môže sa v úradnom styku používať okrem slovenčiny aj jazyk menšiny. To znamená, že obec je povinná pripraviť dvojjazyčné úradné dokumenty a na podanie v jazyku menšiny odpovedať dvojjazyčne – v štátnom i menšinovom jazyku.

Zákon o jazykoch menšín pritom nepočíta s tým, že sa národnosť v sčítaní zisťuje viacerými otázkami. Nie je jasné, či sa údaje podľa dvoch otázok budú sčítavať alebo nie.

„Ak teraz SaS a Za ľudí svoj sľub nedodrží, menšinové práva na Slovensku sú v ohrození, v akom ešte nikdy neboli,“ tvrdí v tejto súvislosti Gyimesi. Jeho kolega Peter Pollák hovorí, že Gyimesiho navrhne do komisie o vyhodnocovaní údajov zo sčítania.

Ondrej Dostál už počas diskusie tvrdil, že by sa údaje mali sčítavať, čo by bolo výhodnejšie pre všetky menšiny. „Aktívne sa venujeme aj riešeniam tohto problému, avšak informovať o nich budeme až po komunikácii vo vnútri koalície,“ reagoval na našu otázku Dostál.

Ábel Ravasz vraví, že Gyimesiho obavy nie sú opodstatnené. „Počas diskusie sa stalo jednoznačným, že žiadna politická sila nemá záujem na tom, aby sa odpovede na dve otázky nesčítavali. Podľa mňa tu ide iba o krízovú komunikáciu pána Gyimesiho, ktorý tri týždne zbytočne štval menšinové organizácie proti sebe.“

Národnosť alebo materinský jazyk?
Gyimesi hovorí, že by sa pri používaní jazykov malo vychádzať namiesto národnosti z údajov o materinskom jazyku. K menšinovému materinskému jazyku sa v posledných sčítaniach prihlásilo viac ľudí ako k menšinovej národnosti. Gyimesi Denníku N potvrdil, že bude iniciovať takúto zmenu zákona o jazykoch menšín.

Podobné riešenie podporujú aj niektorí odborníci. Splnomocnenec pre menšiny László Bukovszky si myslí, že hovoriť o zmene zákona o jazykoch menšín je v tejto chvíli predčasné. Legislatívnu zmenu si však vie predstaviť v rámci prípravy nového zákona o menšinách, ktorého schválenie obsahuje program Matovičovej vlády.

ZOLTÁN SZALAY

Zdroj:
https://dennikn.sk/2261399/statisticky-urad-rozhodol-spor-o-scitanie-mozete-mat-dve-narodnosti/?ref=tit

Aktuality

Zobraziť všetky
30.04.2024

2% z Vašich daní

Uchádzame sa o Vašu priazeň... Uveďte naše o.z. do svojho daňového priznania resp. vyhlásenia a my Vás potešíme knižným darom. Notársky centrálny register určených právnických osôb Informácie o určenej právnickej osobe Evidenčné čí…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
25.04.2024

Virológ Borecký – vedec, profesor, akademik  s rusínskymi koreňmi

25. apríla uplynie sto rokov od narodenia významného virológa, imunológa a dlhoročného šéfa Virologického ústavu SAV Ladislava Boreckého, ktorý pochádzal z Uble, z rusínskej rodiny na Hornom Zemplíne. V lete 1904 prišiel do Uble na Hornom Zempl…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.04.2024

Pozvánka. RUSÍNSKÝ DEN v Lužickém semináři v Praze

Společnost přátel Lužice a Společnost přátel Podkarpatské Rusi vás zvou na RUSÍNSKÝ DEN v sobotu 20. 4. 2024 v Lužickém semináři v Praze. Na programu, který začíná v 10 hodin dopoledne, jsou přednášky, beseda, divadlo i ochutnávka tradi…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.04.2024

Pozvánka na premiéru do DAD

Obsahové posolstvo inscenácie Romulus Veľký na javisku prešovského DAD je mrazivo aktuálne (Tlačová správa) Prešov, 16. apríla – S otázkami či sme ako ľudská civilizácia schopní nejakej obnovy alebo sme už len chaotické spoločenstvo prichá…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
15.04.2024

Vasyľovy Jaburovy uďilyly Zolotu medajlu PU

Jak informovav Іnštitut rusyňskoho jazŷka i kulturŷ Pr’ašivskoj univerzitŷ v Pr’ašovi (PU), v ponediľok 15-ho apriľa 2024-ho roku odbŷlo s’a svjatočne zasidaňa Akdemičnoj hromadŷ PU. V ramkach ňoho udiľovala s’a i najvŷsša nahoroda univerzitŷ…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
14.04.2024

Rozhovor. Kto bol prvý a najlepší Čechoslovák?

Keď je reč o československom odboji a o vzniku Československa, ako prví sa uvádzajú Masaryk, Štefánik, Beneš. No chýba ešte jedno kľúčové meno - novinár, literárny kritik, diplomat Bohdan Pavlů, dušou Slovák i Čech, osobnosť, na ktorú sa malo za…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Paraska mudruje.
-Chto znať, jak by zme dnes žyly, kiby trebalo manželskyj šľub každyj rik na matryki prodovžuvaty...
-O što ti chodyť, že tak filozofuješ od skoroho rana...!
-Choťila by jem bars znaty - vzav by jes soj ňa iši raz za ženu, čy ňi...?!
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať