Štatistický úrad rozhodol spor o sčítanie, môžete mať dve národnosti

09.02.2021


Štatistický úrad stiahol návrh na zrušenie druhej otázky o národnosti v sčítaní obyvateľov. Nevyhovel teda požiadavke Györgya Gyimesiho z OĽaNO a časti mimoparlamentných maďarských politikov.

Sčítanie obyvateľov na Slovensku bude napokon obsahovať dve otázky o národnosti a ľudia u nás prvýkrát dostanú možnosť prihlásiť sa k dvom národnostiam. Štatistický úrad dnes oznámil, že pôvodne pripravený koncept sčítania obyvateľov, ktoré sa koná po desiatich rokoch a prvýkrát úplne elektronicky, sa meniť nebude.

Nová metodika sčítania obyvateľov vyvolala búrlivú verejnú diskusiu najmä medzi predstaviteľmi menšín krátko pred začiatkom procesu sčítania.

Čo spôsobilo rozruch
Rozruch spôsobila skutočnosť, že v dotazníku pribudla po tradičnej otázke „Aká je Vaša národnosť?“ nová, v takomto znení: „Hlásite sa aj k ďalšej národnosti?“ S takýmto riešením nesúhlasil poslanec OĽaNO György Gyimesi a časť maďarských mimoparlamentných politikov z SMK a Spolupatričnosti. Tvrdili, že zmena metodiky je nedomyslená a môže poškodiť maďarskú komunitu. Navrhli preto druhú otázku o národnosti zrušiť.

Ich oponenti hovorili, že druhú otázku treba zachovať, aby ľudia s viacnásobnou identitou mali možnosť vyjadriť svoj vzťah k viacerým národnostiam.

Časť vládnej koalície vyslovila podporu druhej otázke o národnosti. Vyjadrili sa tak strany SaS a Za ľudí, pridala sa prezidentka Zuzana Čaputová, verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová, splnomocnenci pre menšiny a rómske komunity a väčšina Výboru pre národnostné menšiny, ktorý je poradným orgánom na úrade vlády.

Reagovali tak na skutočnosť, že štatistický úrad 29. januára predložil návrh na zmenu metodiky podľa Gyimesiho predstavy, teda bez druhej otázky o národnosti. Prekvapil tým časť koalície i verejnosti, ktorá reagovala pobúrenými vyjadreniami, petíciami a hromadnými pripomienkami.

Štatistický úrad dal návrh do skráteného medzirezortného pripomienkového konania, ktoré trvalo do 8. februára, teda do pondelka. Sčítanie sa pritom začína už o týždeň, 15. februára. Vzory dotazníkov v piatok už aj oficiálne predstavili – s výnimkou otázok o národnosti. Poslanci SaS a Za ľudí kritizovali štatistický úrad aj za to, že problém riešil v skrátenom konaní, čo bolo podľa nich porušením legislatívnych pravidiel.

Štatistický úrad svoj návrh nakoniec v pondelok stiahol. „Pripomienkové konanie ukázalo, že súčasne platný koncept sčítania národností nie je možné v takom krátkom období pred termínom sčítania zmeniť,“ skonštatoval v tlačovej správe. Znamená to, že v dotazníku budú nakoniec dve otázky o národnosti.

Menšiny sú naďalej rozdelené
Menšinoví politici nevnímajú rozhodnutie štatistického úradu rovnako. Podľa Gyimesiho bola snaha o zachovanie novej metodiky pokusom Mosta-Híd o politické prežitie, pretože ide o „zmiešanú stranu“, ktorá sa zakladá na myšlienke viacnásobnej identity.

Je pravda, že zmenu presadil počas minulej vlády Most-Híd, teraz ju však obhajuje aj časť vládnej koalície.

Novú metodiku podporovali aj viacerí zástupcovia rómskej menšiny. Poslanec za OĽaNO Peter Pollák ml. na rozdiel od straníckeho kolegu Gyimesiho vníma rozhodnutie štatistického úradu pozitívne. „Som rád, že štatistický úrad nepodľahol politickým tlakom,“ vraví Pollák. „Je dobré, že sme mali túto debatu, ale nie som si istý, či to niektorým menšinám neublížilo. My chceme teraz podať maďarskej menšine ruku a riešiť menšinovú otázku spoločne,“ hovorí poslanec.

Ábel Ravasz z Mosta-Híd, ktorý bol jedným z hlavných zástancov novej metodiky, rozhodnutie víta a považuje ho za správne. Posledné dni podľa neho ukázali, že takéto riešenie podporuje väčšina relevantných odborníkov a väčšina zástupcov menšín. „Mrzí ma, že namiesto prípravy menšinových kampaní sme sa museli venovať obhajobe novej metodiky, ale aspoň sa veľa ľudí o možnosti uviesť druhú národnosť dozvedelo,“ myslí si Ravasz.

György Gyimesi si naopak myslí, že „slovenská väčšina zasa prevalcovala Maďarov“. Nesúhlasí s tým, že by maďarská komunita bola v tejto otázke rozdelená. „Ábel Ravasz a jeho strana nie sú lídrami reprezentácie maďarskej komunity,“ dodáva poslanec.

Vyhrala racionalita a odborné argumenty nad politickými argumentmi, komentuje rozhodnutie štatistického úradu vládny splnomocnenec pre menšiny László Bukovszky.

Časť koalície to potešilo
Z vládnych poslancov sa téme venoval okrem Gyimesiho najmä Ondrej Dostál z poslaneckého klubu SaS. Toho rozhodnutie Štatistického úradu SR nevypustiť zo sčítania obyvateľov možnosť uviesť aj druhú národnosť potešilo. „Vecnými argumentmi nepodloženú zmenu na poslednú chvíľu by som považoval za vážnu chybu,“ povedal.

Údaje zo sčítania by sa podľa neho mali vyhodnocovať tak, aby to bolo v prospech národnostných menšín. „Teda tak, že za osobu patriacu k národnostnej menšine sa bude považovať každý, kto si príslušnú menšinovú národnosť uvedie, či už v jednej, alebo druhej otázke,“ vraví koaličný poslanec.

Gyimesi tvrdí, že SaS a Za ľudí sú v menšinových otázkach nespoľahlivé, a preto bude interpretácia výsledkov otázna.

Štatistický úrad síce najprv pred týždňom pripustil, že sa otázka o druhej národnosti nemusí dostať do dotazníka, no teraz vyslovil obavu, že diskusia o tejto téme môže zneistiť ľudí pri jeho vyplňovaní. „Ak je obyvateľ zneistený búrlivou diskusiou, sú zber a kvalita dát, ktoré obyvateľ poskytne, ohrozené,“ napísali v tlačovej správe.

Chystá preto posilnenú kampaň k otázkam o národnosti. „V snahe eliminovať dosah diskusií k otázke o národnosti štatistický úrad posilňuje marketingovú kampaň k tejto téme. Veríme, že bude motivovať obyvateľov k odpovedi na tieto sebadeklaratórne otázky.“ Spolupracovať chcú so zástupcami národnostných menšín, kampaň sa má rozbehnúť od 15. februára.“ Spoluprácu na tom Denníku N potvrdil aj splnomocnenec pre menšiny.

Nevieme, ako sa to bude vyhodnocovať
Otvorenou otázkou zostáva, ako sa budú odpovede na otázky o národnosti vyhodnocovať z hľadiska aplikácie menšinových práv. Ide najmä o možnosť používania menšinových jazykov, ktorá sa odvodzuje z podielu národnostnej menšiny v jednotlivých obciach.

Ak v obci podľa sčítaní v rokoch 2011 a 2021 dosahuje podiel príslušníkov národnostnej menšiny aspoň 15 percent obyvateľov, môže sa v úradnom styku používať okrem slovenčiny aj jazyk menšiny. To znamená, že obec je povinná pripraviť dvojjazyčné úradné dokumenty a na podanie v jazyku menšiny odpovedať dvojjazyčne – v štátnom i menšinovom jazyku.

Zákon o jazykoch menšín pritom nepočíta s tým, že sa národnosť v sčítaní zisťuje viacerými otázkami. Nie je jasné, či sa údaje podľa dvoch otázok budú sčítavať alebo nie.

„Ak teraz SaS a Za ľudí svoj sľub nedodrží, menšinové práva na Slovensku sú v ohrození, v akom ešte nikdy neboli,“ tvrdí v tejto súvislosti Gyimesi. Jeho kolega Peter Pollák hovorí, že Gyimesiho navrhne do komisie o vyhodnocovaní údajov zo sčítania.

Ondrej Dostál už počas diskusie tvrdil, že by sa údaje mali sčítavať, čo by bolo výhodnejšie pre všetky menšiny. „Aktívne sa venujeme aj riešeniam tohto problému, avšak informovať o nich budeme až po komunikácii vo vnútri koalície,“ reagoval na našu otázku Dostál.

Ábel Ravasz vraví, že Gyimesiho obavy nie sú opodstatnené. „Počas diskusie sa stalo jednoznačným, že žiadna politická sila nemá záujem na tom, aby sa odpovede na dve otázky nesčítavali. Podľa mňa tu ide iba o krízovú komunikáciu pána Gyimesiho, ktorý tri týždne zbytočne štval menšinové organizácie proti sebe.“

Národnosť alebo materinský jazyk?
Gyimesi hovorí, že by sa pri používaní jazykov malo vychádzať namiesto národnosti z údajov o materinskom jazyku. K menšinovému materinskému jazyku sa v posledných sčítaniach prihlásilo viac ľudí ako k menšinovej národnosti. Gyimesi Denníku N potvrdil, že bude iniciovať takúto zmenu zákona o jazykoch menšín.

Podobné riešenie podporujú aj niektorí odborníci. Splnomocnenec pre menšiny László Bukovszky si myslí, že hovoriť o zmene zákona o jazykoch menšín je v tejto chvíli predčasné. Legislatívnu zmenu si však vie predstaviť v rámci prípravy nového zákona o menšinách, ktorého schválenie obsahuje program Matovičovej vlády.

ZOLTÁN SZALAY

Zdroj:
https://dennikn.sk/2261399/statisticky-urad-rozhodol-spor-o-scitanie-mozete-mat-dve-narodnosti/?ref=tit

Aktuality

Zobraziť všetky
26.02.2021

O Cenu európskeho občana za rok 2020 zabojovalo aj ZIRS

Laureátom Ceny európskeho občana za rok 2020 sa za Slovensko stala Olympiáda ľudských práv. Táto súťaž stredoškolskej mládeže sústredená na pestovanie demokratického občianstva sa tak ocitne v spoločenstve laureátov, ktorí vzišli z vyhodnotení v…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
25.02.2021

Demograf o sčítaní: Počet veriacich sa nedá odhadnúť, vieme však, že pribudnú bezdetné ženy

Len za prvé tri dni sa sčítalo 1,3 milióna ľudí. Demograf Branislav Šprocha to považuje za výborné číslo. V rozhovore vysvetľuje, čím sa súčasné sčítanie líši od cenzu pred sto rokmi, ale aj to, prečo v sčítaniach tak výrazne kolíše počet ver…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
24.02.2021

Hranicu s Poľskom zatarasili kuriózne. Veľkou kopou snehu

Z rušnej cesty sa stala pešia promenáda. PALOTA. Covid opatrenia prinútili Slovenskú republiku obmedziť pohyb na hraniciach so susednými štátmi. Situácia si vyžiadala aj uzavretie väčšiny hraničných priechodov s Poľskom, medzi ktoré patrí …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
24.02.2021

Zjazdovky v Medvedí sú prázdne. O pár kilometrov ďalej sa však Poliaci lyžujú

Jednu upravili aspoň pre sánkarov. MEDVEDIE. Ani jarné prázdniny a priaznivé snehové podmienky nerozhýbali vleky v lyžiarskom stredisku Medvedie (okres Svidník), ktoré je kvôli protiepidemickým opatreniam pre verejnosť stále zatvorené. Nap…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
23.02.2021

FÓRUM.  Je ruský sever bremeno či špajza?

Arktický sever je stále zaujímavý, no udržať tam ľudí sa nedarí. Ruský sever mal, oproti centrálnej Rusi, výnimočné postavenie. Na severe nevedeli, čo je nevoľníctvo. V 20. storočí tu rozbudovali sieť gulagov. V tridsiatych rokoch minulého st…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
23.02.2021

Vojnové cintoríny z Veľkej vojny sú jedinečné. Neexistujú dva rovnaké

Postupne ich vyhlasujú za pamiatky. SVIDNÍK, MEDZILABORCE. Pamiatkový úrad SR na začiatku februára zapísal do Ústredného zoznamu pamiatkového fondu ďalšie dve národné kultúrne pamiatky. Ide o vojnové cintoríny vo Svidníku a v obci Palota v…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Zo žyvota. Vasyľ vychodyť z brany labirskoj fabryky. Reporterka TV sja ho zviduje:
-Ujku, mate možlyvisť odkladyty soj hrošy z vyplaty?
-Možlyvisť mam, lem hrošy ňi...!
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať