Svidník a večná voľba silných pästí

Svidník a večná voľba silných pästí
18.03.2019

To, že prvé kolo prezidentských volieb dopadlo v okrese i meste Svidník katastrofálne, sa dalo očakávať, hoci pre rodáka odtiaľ je to vždy na dlhý a hlboký povzdych.

.prečo to tam opäť takto dopadlo?

Či už by išlo o okres alebo o samotné mesto Svidník, ak by voľby prebehli podľa tamojších výsledkov, do druhého kola by sa Zuzana Čaputová vôbec nedostala. Súboj by sa odohral medzi Štefanom Harabinom a Marošom Šefčovičom, a víťaz prvého kola – Harabin – by zrejme bol aj víťazom kola druhého, hoci je možné, že by voliči Zuzany Čaputovej pomohli Šefčovičovi voľbou „menšieho zla“. Ešte sú tu voliči Mariana Kotlebu, hoci tých nebolo – paradoxne – až tak veľa. Iba v meste totiž dostal len 316 hlasov. Keďže však do druhého kola postupujú Čaputová a Šefčovič, bude všetko inak a dá sa viac-menej očakávať, že aspoň niektorí svidnícki voliči Štefana Harabina, ktorý tam počas kampane opakovane prichádzal na plesy a medzi ľudí ako ich „náš človek“, zrejme napokon podporia Maroša Šefčoviča. No všetci to nebudú a to je práve zaujímavé.

Svidník je okres, kde vždy víťazili muži silných pästí, ktorí to takpovediac „vedeli povedať“, dokázali tresnúť po stole a presvedčili voličov, že sú to ľudia spomedzi nich. Preto tam v roku 2014 získal Fico o polovicu viac hlasov než Kiska, v roku 2009 Gašparovič o polovicu viac než Radičová, predtým tam zas Mečiar suverénne víťazil nad Gašparovičom a v roku 1999 aj nad Schusterom. Vždy to bola voľba toho, kto sa práve javil ako silnejšia päsť a kto mal navyše jasnejšie smerovanie k Rusku. No v tohtoročných voľbách sa tento tábor zaujímavo a na prvý pohľad trochu anomálne rozčesol. Takmer s istotou by sa dalo povedať, že predošlí Ficovi a Mečiarovi voliči sa rozdelili: jedni za Harabina, druhí za Šefčoviča. Na úrovni okresu získal Harabin 2 980 hlasov a Šefčovič 2 839, čo je skutočne rozdiel takmer o chlp. Dodajme len, že Čaputová získala v okrese 2 271 hlasov a Kotleba len čosi vyše tisícky.

Prečo sa však tábor predošlých voličov Fica a Mečiara rozdelil? Po prvé preto, lebo tí, ktorí išli za Harabinom, už mali dostatočne veľký problém s politikou Smeru. Sami pochopili, že Smer na nich počas svojich vlád zvysoka kašľal a nič pre nich reálne nespravil. Voľba Harabina bola ich facka Smeru za dlhoročnú nečinnosť. Navyše im viac než smerácky kandidát imponoval človek od Mečiara, ktorého tam s toľkou láskou volili vždy, keď to bolo možné. A do tretice opäť raz rozhodla silná päsť, a tá Harabinova udierala mocnejšie než diplomatická rúčka Maroša Šefčoviča. Najmä toto posledné rozhodovalo najviac, a to práve preto, že dejiny prezidentských volieb vo Svidníku ukazujú, že sa tam takto rozhodovalo zakaždým.

No čo urobia Svidníčania tentoraz, keď budú musieť voliť medzi ženou a úradníkom? Tvrdiť, že sa nerozhodnú pre Čaputovú, lebo je žena, nie je také isté. Kto by chcel vidieť svidnícky elektorát ako ľudí, ktorí nedôverujú žene vo verejnej funkcii, bude na omyle. V komunálnych voľbách tam predsa minulý rok vyhrala žena. Súčasná primátorka Marcela Ivančová vyhrala aj preto, že jej prejav bol razantnejší než prejav prosmeráckeho a kvázinezávislého dlhoročného primátora Jána Holodňáka. Niežeby bola Ivančová prototypom silných pästí, iba jej zápalu a nasadeniu v meste viac uverili – lebo „vedela povedať“, toto totiž znamená silná päsť pre Svidník: rétorická obratnosť a zručnosť. Harabin to vrchovato naplnil. Šefčovič nie je takouto voľbou „od srdca“, je voľbou chladne ideologickou.

Dnes stoja mnohí Svidníčania pred komplikovanou dilemou: silnú päsť Harabina už voliť nemôžu a ostali im dvaja kandidáti, pri ktorých zrejme väčšina práve z ideologických dôvodov inklinuje k Šefčovičovi. Nie však pre jeho predstierané kresťanstvo, ktoré si fatálne pokazil neznalosťou desatora, čo sa na východe krajiny neodpúšťa, ale pre jeho moskovské štúdiá, za ktoré bude teraz svojmu bohu piatich prikázaní hlasno ďakovať. Šefčovič však nie je až taký presvedčivý, ako boli Harabin, Mečiar či Fico, dokonca ani ako Gašparovič, ktorý bol síce hromotĺk, ale to ľuďom v tomto regióne imponovalo viac než akademička Radičová. Šefčovič sa v najbližších dňoch bude pokúšať stať sa silnou päsťou a bude robiť všetko preto, aby, takpovediac, tĺkol do stola hlučnejšie než Čaputová, aby ho bolo viac počuť, aby ukázal, že on „vie povedať“. Nemusí sa mu to však podariť. Vo Svidníku to ešte nemá vyhraté. Ani on, ani Čaputová nebudú pre Svidníčanov ten obľúbený „náš človek“. A rozhodnúť môže ešte jeden faktor: pasivita harabinovcov, z ktorých kritická časť možno voliť v druhom kole vôbec nepôjde a nízka volebná účasť tak spraví svoje, a možno aj v prospech Čaputovej.

Ak niekoho svidnícky výsledok v prvom kole prezidentských volieb prekvapil, môže tam byť novým prekvapením aj kolo druhé. Lebo Svidník je, prosím pekne, nevyspytateľný okres.

Anton Vydra

Zdroj: 
https://www.tyzden.sk/nazory/54207/svidnik-avecna-volba-silnych-pasti/?ref=kat
www.rusyn.sk
Naspäť na aktuality