SVIDNÍK-STROPKOV: Drastické slová lekárky z najhoršieho regiónu nakazeného covidom: Cítime, keď prichádza smrť!

26.11.2021


Najhoršia pandemická situácia na svete je na Slovensku a priamo u nás zase v severovýchodnom regióne. Ani hrozba smrteľne nebezpečného koronavírusu však nedokáže prinútiť ľudí z okresov Stropkov  a Svidník dať sa zaočkovať. Svoje o tom vie aj lekárka Miroslava Blacha Vansová z covidového oddelenia, ktorá zažíva posledné hodiny zomierajúcich na koronavírus.

V stropkovskom a svidníckom regióne sa dala zaočkovať proti ochoreniu covid iba tretina tamojšieho obyvateľstva. Odzrkadľuje sa to aj na pandemickej situácii, ktorá je aktuálne najhoršia v okrese Stropkov. Cez víkend tu bola sedemdňová incidencia približne 1 500 nových PCR prípadov na 100-tisíc obyvateľov.

Lekárka Miroslava Blacha Vansová z covidového oddelenia nemocnice Svet zdravia v susednom Svidníku vraví, že zdravotníci sú už na pokraji fyzických a psychických síl a vyčerpaní. "Je to veľmi zlé," vraví tridsiatnička, ktorá má atestáciu z interného lekárstva, no dobrovoľne sa prihlásila, že bude slúžiť na vysokoinfekčnom oddelení, kde je starostlivosť o pacientov v ťažko stave veľmi náročná. "Neprajem to nikomu zažiť. To, čo my tam vidíme... Veľmi nás mrzí, že ako niektorí po tom všetkom, po tom, koľko úmrtí je denne, koľko nakazených, tomu stále neveria a dookola omieľajú, že covid neexistuje. Je to hrozné, fakt!"

Ako lekárka pracuje šesť rokov, no doteraz nezažila takú beznádej. "Pocit, keď sa staráte o človeka napojeného na kyslíku a vy viete, že to je všetko, čo mu môžete poskytnúť, je veľmi frustrujúci," dodáva. Zdôrazňuje, že 90-percent pacientov je neočkovaných. Umierajú už aj mladší nakazení ľudia - tridsiatnici a štyridsiatnici, obezita je jedným z vážnych rizikových faktorov.

Posledné hodiny života nakazených sú kruté. Majú silný zápal pľúc, dusia sa a trpia tým, že majú nedostatok kyslíka v krvi. "Často už ani nevedia, čo robia. Niektorí si strhávajú kyslík, sú agresívni, mnohí už ani nevnímajú. A zomierajú bez blízkosti svojich milovaných. Je to veľmi ťažké niečo také vidieť. Rozmýšľala som o tom, či by nepotrebovali pomoc psychiatra alebo psychológa, ale teraz si myslím, že potreboval by to aj personál. Pozorujem to na sebe. Na covidovom slúžim osem týždňov v kuse a je to hrozné. Fakt hrozné!" Zdravotníci už podľa rôznych parametrov vedia, že smrť sa blíži. "Hoci robíme maximum, nič nepomáha," opisuje so slzami v očiach sympatická drobná žena. 

Ľudia v oboch spomínaných mestách si však akoby ani nepripúšťali, že situácia je veľmi zlá. "Nedávno tu pochovali 43-ročného mladého muža Rasťa, ktorý bol antivaxerom. Mal kaviareň a ani počas lockdownu si nedal pokoj a potajomky tam púšťal zákazníkov," prihovorila sa k nám náhodná okoloidúca. 

Ďalší nám v uliciach mesta opisovali situáciu mladého predsedu futbalového klubu z neďalekej obce Tisinec, ktorý leží v nemocnici s ťažkým priebehom covidu. "Jeho kamaráti vyzývajú ľudí na sociálnej sieti na modlitby za neho. Má dve malé deti a manželku. No hrozné je, že sa nedal zaočkovať, lebo je antivaxerom a ešte nedávno obhajoval tých, ktorí chodili bez rúšok do nákupných centier vyvolávať roztržky s predavačkami," krútil hlavou mladý muž.

Ani v celoslovenskom meradle najhoršom Stropkove vzdialenom iba pár kilometrov od Svidníka si mnohí neuvedomujú závažnosť situácie. "Sme na tom preto tak zle, lebo ľudia cestujú do zahrničia za prácou a potom to privlečú domov. A ľudia z osád nedodržiavajú karanténu a roznášajú to po celom svete. Mnohí z nich pracujú v Anglicku a tak vírusom nakazili svojich blízkych," myslia si Vladimíra (39) a jej mama Magda (59). 

Ako to vyzerá v Stropkove? 
Primátor Stropkova Ondrej Brendza má na celú vec jasný názor: "Situácia u nás kopíruje, s výnimkou Prešova a Sabinova, tú, ktorá je na celom východnom Slovensku. Jedným z dôvodov je nízka miera zaočkovanosti." Privítal možnosť vakcinácie priamo v meste cez víkend, ktorú využilo cez 700 obyvateľov regiónu a počas nasledujúceho víkendu budú mať ľudia znova takúto možnosť. "Jediná cesta je toto. Lepšiu nikto nevymyslel," vysvetľuje, prečo sa tešia každému jednému zaočkovanému. Covid je v Stropkove rozšírený aj v materskej škole, preto je jedna z nich úplne zatvorená. "Veríme, že sme už spolu so Svidníkom dosiahli vrchol nakazených a nasledujúce dni by sa mala situácia zlepšovať," nestráca nádej.

No jedným dychom dodáva, že za súčasný stav môže benevolencia k opatreniam, spochybňovanie obmedzení aj očkovania. A čo si myslí o prípadnom celoštátnom lockdowne? "Budem rešpektovať akékoľvek rozhodnutie vlády, ktoré sa bude opierať o stanoviská odborníkov. S takýmito vecami sa neexperimentuje. Treba sa inšpirovať aj v iných krajinách a politici by mali nájsť zhodu napriek celým politickým spektrom. Za dva roky totiž ani raz neprišli s tým, že s týmto súhlasíme. Nie je možné, aby v takejto vážnej situácii ako je táto pandémia sa nezhodli rozumní normálni politici! Toto je aj dôsledok tu v Stropkove - polarizácia spoločnosti," vraví otvorene. 

Stropkov je v čiernej zóne covid automatu, reštaurácie a kaviarne sú zatvorené, ostatné prevádzky fungujú v režime očkovaní a prekonaní. Zuzana (43) z Kvetinárstva Orchidea úbytok zákazníkov nepociťuje, ale je šokovaná tým, že iba tak málo ľudí z okresu sa dalo zaočkovať. Nepáči sa jej rozdeľovanie spoločnosti a hádky medzi ľuďmi kvôli názorom na koronu:"Mnohí ľudia sú nezodpovední a preto sme na tom tak zle. Ja sa snažím chrániť pred nákazou."

Člen miestnej občianskej hliadky Peter (52) sa prechádza po uliciach mesta a pomáha nastoľovať poriadok. Jeho kolegovia slúžia aj ako vrátnici na vstupe do mestského úradu a kontrolujú covid pasy a usmerňujú návštevníkov úradu. Peter už covid prekonal, je zaočkovaný. "Mal som koronu, boleli ma kolená. A potom ešte hrozne hrdlo. Ale teploty som nemal. No po tretí raz sa už zaočkovať nedám. Načo, veď aj tak z toho nemám žiadne výhody,"  sťažuje sa nám. Na argument, že očkovanie ho chráni pred ťažkým priebehom ochorenia, iba pokrčí plecami. 

Na stropkovskom cintoríne za pár dní pribudlo niekoľko hrobov. Vedľa seba sú pochovaní aj manželia, ktorí zomreli na covid pár dní po sebe. "Ja som zaočkovaná už trikrát. No nechápem mladých ľudí, ktorí majú pridružené ochorenia, že si nedali pichnúť vakcínu, keď je taká možnosť. A pritom majú malé deti. Vraj je to somarina. A pritom ona je učiteľka a on má choré pľúca," krúti hlavou vdova Agáta (7E), ktorá prišla na hrob svojho manžela. Ani ďalšia návštevníčka pietneho miesta nedokáže pochopiť tých, ktorí sa vyhýbajú vakcinácii. "A potom ešte rozširujú nákazu kade-tade," vyhŕkne zo seba bez servítky Anna (82). 

Ingrid Timková

Zdroj:
https://www1.pluska.sk/regiony/vychodne-slovensko/drasticke-slova-lekarky-najhorsieho-regionu-nakazeneho-covidom-citime-ked-prichadza-smrt/3

Foto: Nemocniva Svet zdravia vo Svidníku 
Autor: Ongrid Timková 

Aktuality

Zobraziť všetky
29.07.2022

Ivan Pop: Osobností našich dejín - HASAL Antonín Bohuslav

HASAL Antonín Bohuslav (krycí jméno Nižborský) (* 7.1.1883 Nová Huť pod Nižborem, †22.4.1960 Washington, USA),  český důstojník, legionář a československý generál. Maturoval na Vyšším reálném gymnáziu v Rakovníku. V roce 1913 absolvoval školu …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
26.07.2022

RTVS i SNM s’a za problematičnu relaciju opravdaly

  Televizija jej vže zňala z archivu na sajti. Obydvi inštituciji obic’ajuť krokŷ, žebŷ ku podibnŷm situacijam ne prychodylo.   „Rusyňska i ukrajiňska narodnosť ne suť totožnŷ,“ napysav u seredu 13-ho jula 2022-ho roku na svojim oficialni…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
25.07.2022

V Užhorode vojnu nevidieť 

Padlých tam však pochovávajú každý druhý až tretí deň. Nápor na hranici s Ukrajinou poľavil. PEREČIN, UŽHOROD. Na hraničnom priechode Ubľa – Malyj Bereznyj je v pondelok štvrtého júla napoludnie naše auto jediné. V oboch smeroch. Zo Sloven…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
24.07.2022

Rozhovor. Sergej Kopčák

Svetoznámy umelec spochybňuje vedenie SND a slovenských hercov posiela do fabriky Rozdávajú výpovede, ale kto? Ľudia, ktorí s divadlom nikdy poriadne nepracovali, tvrdí najslávnejší slovenský operný spevák v zahraničí Sergej Kopčák. Nikotí…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
23.07.2022

Na vyhliadkovej veži na Dukle kompletne rekonštruujú obidve kupoly

Turistické lákadlo v slovensko-poľskom pohraničí si turisti už počas tohto leta neužijú. Na výhľady z atraktívnej vyhliadkovej veže môžu zabudnúť. Mnohí pritom do kraja pod Duklou merajú stovky kilometrov. Raz pre výmenu okien, inokedy pre mo…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
22.07.2022

Zberateľský ošiaľ v Údolí smrti - spustili predaj novej nulaeurovej bankovky

Aj tri dni čakania, aj noc v stane, v aute, či na zemi pod altánkom. To je cesta k unikátnym zberateľským kúskom. Presvedčili sme sa o tom v uplynulý piatok v Údolí smrti, o deviatej ráno spustili predaj ďalšej nulaeurovej bankovky.   Ako ste…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ

Teta Paraska fatalňi:
Kiď vas osud (suďba) zvil zo mnov dovjedna, značyť pryšol vaš čas platyty za svoji hrichy...
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať