SVIDNÍK-STROPKOV: Drastické slová lekárky z najhoršieho regiónu nakazeného covidom: Cítime, keď prichádza smrť!

26.11.2021


Najhoršia pandemická situácia na svete je na Slovensku a priamo u nás zase v severovýchodnom regióne. Ani hrozba smrteľne nebezpečného koronavírusu však nedokáže prinútiť ľudí z okresov Stropkov  a Svidník dať sa zaočkovať. Svoje o tom vie aj lekárka Miroslava Blacha Vansová z covidového oddelenia, ktorá zažíva posledné hodiny zomierajúcich na koronavírus.

V stropkovskom a svidníckom regióne sa dala zaočkovať proti ochoreniu covid iba tretina tamojšieho obyvateľstva. Odzrkadľuje sa to aj na pandemickej situácii, ktorá je aktuálne najhoršia v okrese Stropkov. Cez víkend tu bola sedemdňová incidencia približne 1 500 nových PCR prípadov na 100-tisíc obyvateľov.

Lekárka Miroslava Blacha Vansová z covidového oddelenia nemocnice Svet zdravia v susednom Svidníku vraví, že zdravotníci sú už na pokraji fyzických a psychických síl a vyčerpaní. "Je to veľmi zlé," vraví tridsiatnička, ktorá má atestáciu z interného lekárstva, no dobrovoľne sa prihlásila, že bude slúžiť na vysokoinfekčnom oddelení, kde je starostlivosť o pacientov v ťažko stave veľmi náročná. "Neprajem to nikomu zažiť. To, čo my tam vidíme... Veľmi nás mrzí, že ako niektorí po tom všetkom, po tom, koľko úmrtí je denne, koľko nakazených, tomu stále neveria a dookola omieľajú, že covid neexistuje. Je to hrozné, fakt!"

Ako lekárka pracuje šesť rokov, no doteraz nezažila takú beznádej. "Pocit, keď sa staráte o človeka napojeného na kyslíku a vy viete, že to je všetko, čo mu môžete poskytnúť, je veľmi frustrujúci," dodáva. Zdôrazňuje, že 90-percent pacientov je neočkovaných. Umierajú už aj mladší nakazení ľudia - tridsiatnici a štyridsiatnici, obezita je jedným z vážnych rizikových faktorov.

Posledné hodiny života nakazených sú kruté. Majú silný zápal pľúc, dusia sa a trpia tým, že majú nedostatok kyslíka v krvi. "Často už ani nevedia, čo robia. Niektorí si strhávajú kyslík, sú agresívni, mnohí už ani nevnímajú. A zomierajú bez blízkosti svojich milovaných. Je to veľmi ťažké niečo také vidieť. Rozmýšľala som o tom, či by nepotrebovali pomoc psychiatra alebo psychológa, ale teraz si myslím, že potreboval by to aj personál. Pozorujem to na sebe. Na covidovom slúžim osem týždňov v kuse a je to hrozné. Fakt hrozné!" Zdravotníci už podľa rôznych parametrov vedia, že smrť sa blíži. "Hoci robíme maximum, nič nepomáha," opisuje so slzami v očiach sympatická drobná žena. 

Ľudia v oboch spomínaných mestách si však akoby ani nepripúšťali, že situácia je veľmi zlá. "Nedávno tu pochovali 43-ročného mladého muža Rasťa, ktorý bol antivaxerom. Mal kaviareň a ani počas lockdownu si nedal pokoj a potajomky tam púšťal zákazníkov," prihovorila sa k nám náhodná okoloidúca. 

Ďalší nám v uliciach mesta opisovali situáciu mladého predsedu futbalového klubu z neďalekej obce Tisinec, ktorý leží v nemocnici s ťažkým priebehom covidu. "Jeho kamaráti vyzývajú ľudí na sociálnej sieti na modlitby za neho. Má dve malé deti a manželku. No hrozné je, že sa nedal zaočkovať, lebo je antivaxerom a ešte nedávno obhajoval tých, ktorí chodili bez rúšok do nákupných centier vyvolávať roztržky s predavačkami," krútil hlavou mladý muž.

Ani v celoslovenskom meradle najhoršom Stropkove vzdialenom iba pár kilometrov od Svidníka si mnohí neuvedomujú závažnosť situácie. "Sme na tom preto tak zle, lebo ľudia cestujú do zahrničia za prácou a potom to privlečú domov. A ľudia z osád nedodržiavajú karanténu a roznášajú to po celom svete. Mnohí z nich pracujú v Anglicku a tak vírusom nakazili svojich blízkych," myslia si Vladimíra (39) a jej mama Magda (59). 

Ako to vyzerá v Stropkove? 
Primátor Stropkova Ondrej Brendza má na celú vec jasný názor: "Situácia u nás kopíruje, s výnimkou Prešova a Sabinova, tú, ktorá je na celom východnom Slovensku. Jedným z dôvodov je nízka miera zaočkovanosti." Privítal možnosť vakcinácie priamo v meste cez víkend, ktorú využilo cez 700 obyvateľov regiónu a počas nasledujúceho víkendu budú mať ľudia znova takúto možnosť. "Jediná cesta je toto. Lepšiu nikto nevymyslel," vysvetľuje, prečo sa tešia každému jednému zaočkovanému. Covid je v Stropkove rozšírený aj v materskej škole, preto je jedna z nich úplne zatvorená. "Veríme, že sme už spolu so Svidníkom dosiahli vrchol nakazených a nasledujúce dni by sa mala situácia zlepšovať," nestráca nádej.

No jedným dychom dodáva, že za súčasný stav môže benevolencia k opatreniam, spochybňovanie obmedzení aj očkovania. A čo si myslí o prípadnom celoštátnom lockdowne? "Budem rešpektovať akékoľvek rozhodnutie vlády, ktoré sa bude opierať o stanoviská odborníkov. S takýmito vecami sa neexperimentuje. Treba sa inšpirovať aj v iných krajinách a politici by mali nájsť zhodu napriek celým politickým spektrom. Za dva roky totiž ani raz neprišli s tým, že s týmto súhlasíme. Nie je možné, aby v takejto vážnej situácii ako je táto pandémia sa nezhodli rozumní normálni politici! Toto je aj dôsledok tu v Stropkove - polarizácia spoločnosti," vraví otvorene. 

Stropkov je v čiernej zóne covid automatu, reštaurácie a kaviarne sú zatvorené, ostatné prevádzky fungujú v režime očkovaní a prekonaní. Zuzana (43) z Kvetinárstva Orchidea úbytok zákazníkov nepociťuje, ale je šokovaná tým, že iba tak málo ľudí z okresu sa dalo zaočkovať. Nepáči sa jej rozdeľovanie spoločnosti a hádky medzi ľuďmi kvôli názorom na koronu:"Mnohí ľudia sú nezodpovední a preto sme na tom tak zle. Ja sa snažím chrániť pred nákazou."

Člen miestnej občianskej hliadky Peter (52) sa prechádza po uliciach mesta a pomáha nastoľovať poriadok. Jeho kolegovia slúžia aj ako vrátnici na vstupe do mestského úradu a kontrolujú covid pasy a usmerňujú návštevníkov úradu. Peter už covid prekonal, je zaočkovaný. "Mal som koronu, boleli ma kolená. A potom ešte hrozne hrdlo. Ale teploty som nemal. No po tretí raz sa už zaočkovať nedám. Načo, veď aj tak z toho nemám žiadne výhody,"  sťažuje sa nám. Na argument, že očkovanie ho chráni pred ťažkým priebehom ochorenia, iba pokrčí plecami. 

Na stropkovskom cintoríne za pár dní pribudlo niekoľko hrobov. Vedľa seba sú pochovaní aj manželia, ktorí zomreli na covid pár dní po sebe. "Ja som zaočkovaná už trikrát. No nechápem mladých ľudí, ktorí majú pridružené ochorenia, že si nedali pichnúť vakcínu, keď je taká možnosť. A pritom majú malé deti. Vraj je to somarina. A pritom ona je učiteľka a on má choré pľúca," krúti hlavou vdova Agáta (7E), ktorá prišla na hrob svojho manžela. Ani ďalšia návštevníčka pietneho miesta nedokáže pochopiť tých, ktorí sa vyhýbajú vakcinácii. "A potom ešte rozširujú nákazu kade-tade," vyhŕkne zo seba bez servítky Anna (82). 

Ingrid Timková

Zdroj:
https://www1.pluska.sk/regiony/vychodne-slovensko/drasticke-slova-lekarky-najhorsieho-regionu-nakazeneho-covidom-citime-ked-prichadza-smrt/3

Foto: Nemocniva Svet zdravia vo Svidníku 
Autor: Ongrid Timková 

Aktuality

Zobraziť všetky
22.01.2022

Koniec divokej výstavby, správca nechce v Poloninách zruby

Starosta sa bojí, že dostanú omrvinky. STAKČÍN, ZBOJ, ULIČ. Do Národného parku Poloniny pritečie z Plánu obnovy a odolnosti osem miliónov eur. Miestni pripravujú projekty. Ktoré budú úspešné, rozhodne výberová komisia zložená zo zástupcov …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
20.01.2022

SOBD 2021. Rusíni: národnosť 1 - 23 476, národnosť 2 - 39 810, materinský jazyk - 38 679

Národnosť Žilinský kraj s najvyšším podielom slovenskej národnosti Podľa výsledkov Sčítania obyvateľov, domov a bytov v roku 2021 sa v otázke „Aká je vaša národnosť?“ k slovenskej národnosti prihlásilo 83,8 % obyvateľstva, čo predstavuje takme…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
18.01.2022

115 rokov od narodenia akademika Dionýza Ilkoviča

Dionýz Iľkovič bol vedeckým pracovníkom, ktorý si získal uznanie vo svete svojou tvorivou činnosťou v oblasti polarografie, ale aj nezabudnuteľným učiteľom viacerých generácií fyzikov a inžinierov a v neposlednom rade jedným zo zakladajúcich čle…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
14.01.2022

Kandráč: Ak by sme Hej, sokoly! naspievali pred desiatimi rokmi, ľudia by to neprijali

Ak by sme Hej, sokoly! naspievali pred desiatimi rokmi, ľudia by to neprijali Ľudová skupina Kandráčovci existuje už pätnásť rokov a za ten čas sa stala fenoménom slovenskej hudobnej scény. Už dávno nevypredávajú koncerty iba na východnom Slo…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
14.01.2022

Kollárovci. Profitujú vďaka nám aj zarytí folkloristi, ktorí nás kritizujú

Rozhovor s Tomášom Kollárom, spevákom a manažérom jednej z najznámejších ľudových skupín na Slovensku. Súrodenci z obce Kolačkov pri Starej Ľubovni si ako mladí založili ľudovú kapelu a hraním na svadbách a oslavách si privyrábali na štúdium.…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
10.01.2022

Příběhy hrdinů: padlý obránce Podkarpatské Rusi

O pomalé agonii Československa po mnichovské dohodě a okupaci českých zemí se často uvádí, že se tak stalo „bez jediného výstřelu“. To není pravda – mezi květnem 1938 a březnem 1939 přišlo o život nejméně šest stovek vojáků československé branné…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Paraska telefonuje:
-Mychale, mij Vasyľ odcestuval na try tyždňi do kupeľiv! Lem što sja dakus osvobodyš, pryď ku mi, poťišyty moju smutnu dušu... Oj, perebačte, vydyť sja mi, že jem soj pomylyla nomer...
-Nyč strašnoho sja nestalo, lem mi skoro nadiktujte adresu...!
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať