The Economist (UK): Viac ako 85 chudobných krajín sveta získa prístup k vakcínam až v roku 2023

16.01.2021


The Economist (UK): Viac ako 85 chudobných krajín sveta získa široký prístup k vakcínam proti koronavíru až v roku 2023

Očkovacie látky proti koronavíru sa už používajú v rozvinutých krajinách, hromadné očkovanie však bude trvať istý čas. Mnoho rozvinutých krajín si zároveň objednalo viac dávok, ako bolo potrebné. V chudobnejších krajinách dosiahne očkovanie rozsiahle pokrytie najskôr v roku 2023, ak vôbec. 

Očakáva sa, že krajiny na čele radu, vrátane Veľkej Británie, USA a väčšiny EÚ, svoje prioritné skupiny zaočkujú do konca marca, zatiaľ čo ostatné bohaté krajiny ich dobehnú do konca júna. Očakávame preto, že sa výhľad globálnej ekonomiky zlepší od polovice roku 2021 a jej oživenie v treťom a štvrtom štvrťroku sa zrýchli. Do tej doby sa však život nevráti do normálu, pretože očkovanie hlavnej časti populácie bude pokračovať až do polovice roku 2022.

Z krajín so strednou úrovňou príjmom by Rusko, ktoré vyvinulo svoje vlastné vakcíny, mohlo postupovať podľa rovnakého harmonogramu ako v bohatšieh ekonomiky, pričom hromadné očkovanie by sa malo skončiť do polovice roku 2022. Ostatným krajinám so stredným príjmom, vrátane Mexika a Brazílie, boli prisľúbené dodávky výmenou za vykonávanie klinických testov alebo budovanie tovární na vakcíny. To im zaistí skorý prístup k dávkam pre prioritné populácie, aj keď ich schopnosť zrealizovať hromadné očkovanie bude závisieť od ďalších faktorov, ako sú finančná kapacita, veľkosť populácie, počet zdravotníckych pracovníkov, infraštruktúra a politická vôľa. 

Čína a India predstavujú zvláštne prípady: obe krajiny vyvinuli svoje vlastné vakcíny a zavádzajú ich postupne, ale vzhľadom na počet obyvateľov budú programy masového očkovania pokračovať až do konca roku 2022 - zhruba v súlade s očakávaným časovým rámcom. pre väčšinu krajín so strednými príjmami.

Nakoniec sa zvyšok krajín so stredným príjmom a väčšinou s nízkymi príjmami bude musieť spoliehať na iniciatívu COVAX, ktorú sponzoruje Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) a ktorá poskytuje chudobným krajinám 6 miliárd dávok vakcín. Prvé dve miliardy budú venované už v roku 2021 - dostanú ich najmä zdravotnícki pracovníci (program COVAX bude pokrývať až 20% obyvateľov každej krajiny). Dodávky COVAX však môžu byť pomalé, najmä ak oneskorenie výroby v bohatších krajinách oneskorí dodávku do chudobnejších krajín. V rozvojových krajinách sa rozsiahle očkovanie dosiahne až v roku 2023, ak vôbec.

„Rozdiel medzi bohatými a chudobnými krajinami je obrovský. Väčšina rozvojových krajín nebude mať  prístup k vakcínam až do roku 2023. Niektorí z nich - najmä chudobní s mladou demografickou skupinou - môžu stratiť motiváciu zaviesť vakcíny, najmä ak je choroba už veľmi rozšírená a náklady na ňu sú neúnosne vysoké, “ vraví  Agathe Demarais, vedúca oddelenia pre globákne prognózy listu The Economist.

Demarais sa domnieva, že ďalším dôležitým trendom, na ktorý si treba dať pozor, bude „vakcínová diplomacia“. „Rusko aj Čína zaujmú pragmaticky prístup k dodávkam vakcín, vďaka čomu budú vakcíny proti koronavírusom tromfom pri presadzovaní svojich dlhodobých záujmov,“ hovorí.

Na záver Demarais uviedla, že vakcíny proti mnohým chorobám - ako je obrna alebo tuberkulóza - existujú už celé desaťročia. „Mnoho ľudí v chudobnejších krajinách k nim však stále nemá prístup. Koronavírus, ktorý bol pred rokom považovaný za „nový“, bude tu s nami dlho, rovnako ako mnoho iných chorôb, ktoré definujú náš život po celé storočia, “uzavrela Agathe Demarais.

Zdroj:
The Economist

preklad: GT

Foto: 
RIA Novosti //Ilja Pitalev

Aktuality

Zobraziť všetky
30.04.2024

2% z Vašich daní

Uchádzame sa o Vašu priazeň... Uveďte naše o.z. do svojho daňového priznania resp. vyhlásenia a my Vás potešíme knižným darom. Notársky centrálny register určených právnických osôb Informácie o určenej právnickej osobe Evidenčné čí…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
25.04.2024

Virológ Borecký – vedec, profesor, akademik  s rusínskymi koreňmi

25. apríla uplynie sto rokov od narodenia významného virológa, imunológa a dlhoročného šéfa Virologického ústavu SAV Ladislava Boreckého, ktorý pochádzal z Uble, z rusínskej rodiny na Hornom Zemplíne. V lete 1904 prišiel do Uble na Hornom Zempl…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.04.2024

Pozvánka. RUSÍNSKÝ DEN v Lužickém semináři v Praze

Společnost přátel Lužice a Společnost přátel Podkarpatské Rusi vás zvou na RUSÍNSKÝ DEN v sobotu 20. 4. 2024 v Lužickém semináři v Praze. Na programu, který začíná v 10 hodin dopoledne, jsou přednášky, beseda, divadlo i ochutnávka tradi…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.04.2024

Pozvánka na premiéru do DAD

Obsahové posolstvo inscenácie Romulus Veľký na javisku prešovského DAD je mrazivo aktuálne (Tlačová správa) Prešov, 16. apríla – S otázkami či sme ako ľudská civilizácia schopní nejakej obnovy alebo sme už len chaotické spoločenstvo prichá…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
15.04.2024

Vasyľovy Jaburovy uďilyly Zolotu medajlu PU

Jak informovav Іnštitut rusyňskoho jazŷka i kulturŷ Pr’ašivskoj univerzitŷ v Pr’ašovi (PU), v ponediľok 15-ho apriľa 2024-ho roku odbŷlo s’a svjatočne zasidaňa Akdemičnoj hromadŷ PU. V ramkach ňoho udiľovala s’a i najvŷsša nahoroda univerzitŷ…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
14.04.2024

Rozhovor. Kto bol prvý a najlepší Čechoslovák?

Keď je reč o československom odboji a o vzniku Československa, ako prví sa uvádzajú Masaryk, Štefánik, Beneš. No chýba ešte jedno kľúčové meno - novinár, literárny kritik, diplomat Bohdan Pavlů, dušou Slovák i Čech, osobnosť, na ktorú sa malo za…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Vasyľu, čom vŷ nosyte o dvi čisla menšŷ bokanči?
Žena je mi nevirna, ďivka sja perespala, sŷn propadať u školi...
Znate jake krasne je poťim sja večur - vŷzuty...?!
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať