Ukrajina nezvláda „továrne na deti“, ukázal škandál s novorodencami v hoteli

20.05.2020

Záber na desiatky novorodencov v jednej miestnosti poukázal na problémový biznis s náhradným materstvom. Funguje takmer bez pravidiel a kontroly.

Niekoľko desiatok bábätiek v postieľkach poukladaných tesne vedľa seba v jednej miestnosti. Video z kyjevského hotela Venecia  zverejnila klinika reprodukčnej medicíny BioTexCom, odkiaľ bábätká zo skúmavky pochádzajú.

Ukrajina po vypuknutí pandémie uzavrela hranice, genetickí rodičia tak už dva mesiace nemôžu prísť a vyzdvihnúť si deti, ktoré pre nich vynosili náhradné matky.

Na záberoch vidieť desiatky bábätiek, o ktoré sa stará niekoľko opatrovateliek. Autori videa pritom tvrdia, že o deti je dobre postarané, pravidelne ich kúpu, nosia na vzduch, každý deň ich kontroluje detský lekár, a dokonca môžu „komunikovať“ cez videohovory so svojimi rodičmi v zahraničí.

Právnik Oleksij Burčevskij z kyjevskej pobočky spoločnosti Kinstellar sa domnieva, že celý škandál iniciovala samotná reprodukčná klinika, aby upozornila na problém a motivovala úrady k väčšej spolupráci pri jeho riešení.

Video však nakoniec malo efekt, s ktorým klinika nepočítala. Na sociálnej sieti ho zdieľali kresťanské spolky, ktoré prirovnávali zábery novorodencov k „tovaru na sklade“ a komerčné náhradné materstvo označili za hriech.

K obsahu videa sa vyjadrila aj ukrajinská ombudsmanka Ľudmila Denisova.

Podľa nej je dôkazom, že Ukrajina neprijíma všetky potrebné opatrenia na ochranu práv detí. „Ukrajina sa stáva krajinou-donorom, rodia sa tu deti pre cudzincov a nad ich osudmi krajina nemá kontrolu,“ napísala ombudsmanka na Facebooku.

Dodala tiež, že náhradné materstvo je na Ukrajine problémom, ktorý si žiada komplexné a okamžité riešenie. Žiada zmeniť zákony tak, aby náhradné materstvo bolo dostupné len pre občanov Ukrajiny. „Deti na Ukrajine nesmú byť objektom obchodu s ľuďmi,“ dodala.

Obchod alebo vzájomná výpomoc?
Ukrajinská televízia Hromadske priniesla pred vyše rokom rozhovor s náhradnou matkou Jelizavetou Pogudinou z Charkova, ktorá vynosila dieťa pre španielsky pár. Rozpráva v ňom, že keď si s mužom chceli kúpiť dom, chýbala im väčšia časť potrebnej sumy, a tak sa Jelizaveta rozhodla, že bude náhradnou matkou – za peniaze.

S pomocou 10-tisíc eur, ktoré dostala po narodení dieťaťa, si konečne mohli dovoliť kúpiť vlastné bývanie. Ako tvrdí, nešlo jej len o peniaze. „Ja to chápem ako vzájomnú výpomoc. Pomohla som ľuďom, oni pomohli mne,“ hovorí v reportáži Jelizaveta.

Užhorodská psychologička Natalka Kasym zdôrazňuje, že náhradné materstvo je na Ukrajine predovšetkým otázkou chudoby. „Pre veľa žien je to naozaj jediný dostupný spôsob, ako vyriešiť problém s bývaním,“ hovorí psychologička. Upozorňuje však na psychologické riziká pre všetky zapojené strany.

„Náhradná matka má väčšie riziko popôrodnej depresie. Aj keď vie, že dieťa nie je jej, nosí ho v sebe, cíti ho, potom ho porodí – nie je pre ňu ľahké sa od neho odpútať,“ upozorňuje.

Potenciálne náhradné matky tiež musia brať do úvahy, že verejnosť také ženy odsudzuje. Matky sa preto zvyčajne snažia tehotenstvo utajiť pred rodinou aj priateľmi. Podľa psychologičky Antoniny Nakonečnej je náhradné materstvo spojené s obrovským stresom. „Je to mimoriadne traumatizujúca situácia pre všetkých účastníkov procesu – pre náhradnú matku a jej rodinu, ale tiež pre biologických rodičov dieťaťa a ich blízkych,“ povedala psychologička pre Hromadske.

Kandidátka na náhradné materstvo musí spĺňať iba dve základné podmienky: musí mať maximálne 35 rokov a minimálne jedno vlastné dieťa. Ak spĺňa tieto podmienky, podpisuje s potenciálnymi rodičmi zmluvu o náhradnom materstve. Jeho súčasťou je aj súhlas jej manžela a tiež prísľub, že počas celého procesu umelého oplodnenia a tehotenstva nebude viesť sexuálny život.

Potom nasledujú lekárske testy a ak je všetko v poriadku, žena podstupuje umelé oplodnenie embryom, ktoré vzniklo spojením pohlavných buniek genetických rodičov. Klinika sleduje celý priebeh tehotenstva a dôsledne kontroluje aj to, aby náhradná matka nepila alkohol a nefajčila, overuje sa to pomocou pravidelných testov.

Za porušenie zmluvy žene hrozia vysoké pokuty.

Keď sa dieťa narodí, matrike sa predkladajú doklady biologických rodičov, potvrdenie reprodukčnej kliniky o genetickom rodičovstve a tiež písomný súhlas náhradnej matky s tým, aby tento pár bol uvedený v rodnom liste ako rodičia dieťaťa.

Na rozdiel od niektorých iných krajín náhradná matka na Ukrajine nemôže odmietnuť odovzdať dieťa po narodení jeho biologickým rodičom. „V prípade, keď ide o komerčné náhradné materstvo, teda náhradná matka nie je genetickou matkou dieťaťa, nemá po jeho narodení žiadne rodičovské práva,“ vysvetľuje právnik Oleksij Burčevskij.

Stačí sobášny list a potvrdenie o neplodnosti
Po tom, čo India a Thajsko zakázali komerčné náhradné materstvo, stredobodom pozornosti sa stala práve Ukrajina. Legálne je aj v Gruzínsku, Kazachstane, Rusku, Kambodži a niekoľkých štátoch USA. Niektoré európske štáty majú povolené len takzvané „altruistické“ náhradné materstvo, pri ktorom náhradná matka nedostáva finančnú odmenu za vynosenie dieťaťa.

Podľa údajov Ukrajinskej asociácie medicínskej turistiky, pokiaľ ide o záujem zahraničných klientov, služby reprodukčnej medicíny boli minulý rok v prvej trojke (po oftalmológii a stomatológii).

Zahraniční záujemcovia tvoria väčšinu klientov reprodukčných kliník.

Ako vysvetľuje právnik Oleksij Burčevskij, podľa ukrajinských zákonov služby kliník reprodukčnej medicíny môžu využívať všetky manželské páry, ktoré sú neplodné. Môže pritom ísť nielen o občanov Ukrajiny, ale aj o cudzích štátnych príslušníkov, jedinou podmienkou je, že musí ísť o manželský pár.

To znamená, že klinika od nich požaduje len sobášny list a lekárske potvrdenie o neplodnosti.

Celý proces stojí v prepočte od 30- do 60-tisíc eur. Len tretinu z tejto sumy dostane náhradná matka, zvyšok zhltnú rôzne poplatky pre kliniku reprodukčnej medicíny a za právnické služby. Len v Kyjeve nájdete šesť podobne zameraných kliník, ktoré sa dajú označiť za seriózne.

Ďalšiu skupinu tvoria tie, ktoré nedodržiavajú ani to minimum nariadení, ktoré sa vzťahujú na fungovanie centier umelého oplodnenia.

Hoci komerčné náhradné rodičovstvo je na Ukrajine oficiálne povolené, jeho právna úprava je veľmi vágna.

„Práva a povinnosti genetických rodičov a náhradnej matky nie sú priamo zadefinované v zákone. Neexistujú žiadne zákonné prostriedky na kontrolu činnosti sprostredkujúcich agentúr, ktoré dávajú dokopy rodičov s náhradnou matkou, čo vedie k množstvu nelegálnych aktivít v tejto oblasti,“ upozorňuje Oleksij Burčevskij.

Zákon, ktorý by sa priamo venoval tejto otázke, na Ukrajine neexistuje. Firmy a kliniky, ktoré ponúkajú náhradné materstvo, vychádzajú z niekoľkých všeobecne formulovaných ustanovení rodinného kódexu Ukrajiny a nariadenia ministerstva zdravotníctva o poriadku využívania reprodukčných technológií v medicíne.

Ukrajina podľa Burčevského tiež neposkytuje žiadnu ochranu rodičom, ak pri umelom oplodnení využijú darcovský genetický materiál (vajíčka alebo spermie) od tretej strany.

Dostali cudzie dieťa
O potrebe regulovať „továrne na deti“ sa začalo intenzívnejšie hovoriť na jeseň minulého roka po škandále, ktorý obletel ukrajinské médiá.

Číňan Li Vej a jeho manželka Dai Cisiu vtedy zažalovali kyjevskú kliniku, prostredníctvom ktorej si nechali vynosiť dieťa. Dievčatko sa narodilo na jar minulého roka, a hoci sa vôbec nepodobalo na čínskych rodičov, vysvetľovali si to tým, že keďže použili vajíčko od ukrajinskej darkyne, jej gény možno prevážili nad génmi Li Veja. Lenže keď chceli odcestovať s dieťaťom do Číny, museli sa čínskym úradom preukázať DNA testom, ktorý by potvrdil, že dieťa je skutočne ich. Opakované testy však ukázali, že Li Vej nie je otcom dieťaťa.

Vedenie kliniky odmietlo prevziať zodpovednosť. Vinu zvaľovalo na náhradnú matku, ktorá aj v procese umelého oplodnenia mala nechránený pohlavný styk. Testy nakoniec potvrdili, že genetickou matkou dievčatka je skutočne náhradná matka, no otec je neznámy.

Li Vej kontaktoval právnikov, políciu, prizval na pomoc aj splnomocnenca prezidenta Ukrajiny pre práva dieťaťa Mykolu Kulebu. Ten označil náhradné materstvo za „nekontrolovaný predaj našich detí do zahraničia“. „Tento problém treba riešiť na úrovni generálnej prokuratúry a trestnoprávnych orgánov, ale tiež parlamentu. Budem presadzovať zákaz náhradného materstva,“ vyhlásil vtedy.

Li Vej medzitým odcestoval do Číny a dievčatko, ktorému dali meno Inna, zostalo na Ukrajine. Adopcie detí zo zahraničia Čína nepovoľuje. A keďže ho odmietla aj náhradná matka, dieťa si nakoniec adoptovala iná ukrajinská rodina.

Podľa riaditeľa Centra lekárskeho a reprodukčného práva Serhija Antonova tento prípad nie je na Ukrajine ojedinelý. „Za minulý rok bolo okolo desať prípadov, keď sa DNA dieťaťa porodeného náhradnou matkou nezhodovalo s DNA genetických rodičov,“ povedal Antonov pre Hromadske. Centrum odhaduje, že až tretina ukrajinských kliník, ktoré sa zaoberajú náhradným materstvom, nefunguje na legálnej báze.

Zákaz náhradného materstva však podľa právnika Oleksija Burčevského nie je riešením. „Namiesto zákazu náhradného materstva ako takého by mal štát lepšie regulovať a kontrolovať toto odvetvie a bojovať proti nelegálnym aktivitám,“ vysvetľuje.

Z desiatok detí môžu byť tisíce
Pár dní po zverejnení videa s izbou plnou novorodencov sa v hoteli Venecia uskutočnila policajná kontrola.

Ukázalo sa, že v hoteli, ktorý vlastní samotný majiteľ kliniky BioTexCom Albert Točilovskij, je „ubytovaných“ 51 novorodencov. Pätnásť z nich tam žije so svojimi biologickými rodičmi, ktorí s nimi momentálne nemôžu vycestovať do svojej domovskej krajiny, keďže Ukrajina po vypuknutí pandémie uzavrela hranice.

O zvyšné deti sa starajú opatrovateľky a podľa úradov sú v „najlepšom poriadku“. Žiadne porušenie zákona sa zatiaľ nepreukázalo.

Úrady odporučili zahraničným rodičom, ktorí si nemôžu vyzdvihnúť svoje deti, aby sa obrátili na veľvyslanectvá svojich štátov, ktoré majú následne kontaktovať ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí, a spolu doriešiť odchod detí z Ukrajiny. Problém podľa nich vznikol práve preto, že niektoré zahraničné veľvyslanectvá odmietli poskytnúť pomoc v tejto situácii.

Ako upozorňuje psychologička Natalka Kasym, čím dlhšie budú novorodenci bez rodičov, tým vyššie je u nich riziko psychologickej traumy. „Deti musia mať svojich dospelých, ktorí sa budú o ne starať a milovať ich už od prvej chvíle života. Dnešná situácia to neumožňuje, to znamená, že bude treba oveľa viac času, kým sa medzi deťmi a ich rodičmi vytvorí normálne zdravé puto,“ hovorí.

Podľa ombudsmanky Ľudmily Denisovej v ukrajinských klinikách dnes takto čaká na svojich rodičov okolo stovky detí, ich počet sa však postupne zvyšuje. Odhaduje sa, že ak karanténa potrvá ešte pár mesiacov, takých detí budú tisíce.

Vitalia Bella

Zdroj: 
https://dennikn.sk/1899421/ukrajina-nezvlada-tovarne-na-deti-ukazal-skandal-skandal-s-novorodencami-v-hoteli

Foto:
Zdroj – BioTexCom

Aktuality

Zobraziť všetky
31.12.2020

Ivan Pop: Malé dejiny Rusínov, 2020

SME RUSÍNI //МЫ  РУСИНЫ ​//СЬМЕ РУСИНЫ ​​​​​ ​ "Dejiny do každej rusínskej rodiny..." Ivan Pop: Malé dejiny Rusínov  druhé vydanie, Bratislava 2020 počet strán: 240, 120 x 210 mm mäkká šitá väzba V4 jazyk: slovenský ISBN 978 - …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
25.11.2020

ZLOMENÝ GENERÁL PROSIL Z VÄZENIA O MILOSŤ: ROBIL SOM POCTIVO, ALE NEMAL SOM SCHOPNOSTI

List, ktorý napísal pred 65 rokmi vo väzenskej cele, prináša úplne iný pohľad na Ludvíka Svobodu. Generál, ktorý sa v tom čase stal pre komunistický režim nepohodlný, v ňom úpenlivo prosil o milosť. V archívoch sa zachoval list adresovaný pre…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
24.11.2020

75. VÝROČIE VZNIKU DIVADLA ALEXANDRA DUCHNOVIČA

24.11.1945 bolo založené v Prešove na družstevnom základe Ukrajinské národné divadlo, predchodca dnešného Divadla Alexandra Duchnoviča. Prvou premiérou divadla, ktoré okrem niekoľkých profesionálov angažovalo najmä talentovaných amatérov, bol…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
23.11.2020

Sovětská „kulturní revoluce“ v Zakarpatské oblasti – prostředek likvidace národní kultury Rusínů

Sovětská „kulturní revoluce“ v Zakarpatské oblasti – prostředek likvidace národní kultury Rusínů Prvním krokem k uskutečnění sovětské „kulturní revoluce“ na Podkarpatsku byla likvidace rusínského školství, demonstrativní pálení rusínských školn…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
22.11.2020

Před 75 lety se Československo rozloučilo s Podkarpatskem. Oblast se „vrátila“ Ukrajině, k níž dříve nepatřila

„Stará hranice mezi bývalou Podkarpatskou Rusí a Slovenskem se změnila. Namísto zemské hranice nastoupila hranice státní, která nás však nebude oddělovat od Sovětského svazu,“ informoval o definitivním konci společného soužití Čechoslováků a Rus…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
21.11.2020

Před 70 lety byl v Jáchymovských dolech zaveden systém sovětského gulagu

Nechvalně proslulé jáchymovské tábory a doly, v kterých trestanci za nelidských podmínek těžili uran pro Sovětský svaz, fungovaly mezi roky 1949–1961. Charakter totální třídní šikany začal být vůči zdejším politickým vězňům uplatňován právě před…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


-Ujku Vasyľu a či to pravda, kiď žena dobri nakormyť chlopa, ta jej hruď o jedno čislo povyrosne?
-A ne lem to, ale kiď ho iši i dobri napojiť, ta takoj 2-3x pošumňije...
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať