Unikátne Warholovo múzeum sa chystá na veľký tresk

Unikátne Warholovo múzeum sa chystá na veľký tresk
23.04.2019

Kompletná oprava medzilaborského múzea si vyžiada štyri milióny eur.

MEDZILABORCE. Múzeum moderného umenia Andyho Warhola (MMUAW) plánuje veľkolepú kompletnú rekonštrukciu.

Potrebuje na ňu približne štyri milióny eur.

Vláda prisľúbila, že značnú časť rekonštrukcie „zatiahne“.

Nie po kúskoch, ale naraz
Jedinečné múzeum pop-artového kráľa Andyho Warhola na Slovensku a v Európe sa pripravuje na generálnu prestavbu.

Investícia za asi štyri milióny eur by dostala unikátne múzeum medzi svetovú múzejnú špičku a spravila z neho moderné múzeum 21. storočia.

Počas vlaňajšieho zasadnutia vlády v Medzilaborciach vládni činitelia „klenotu“, ako múzeum označili, priklepli 25-tisíc a dodatočne na druhý deň v Bardejove 100-tisíc eur.

„Pôvodne sme plánovali vymeniť svetelný park, opraviť sociálne zariadenia a vytvoriť malé dispozičné zmeny v expozíciách. Dohoda bola, že pripravíme tiež štúdiu, ako by malo múzeum vyzerať po kompletnej rekonštrukcii,“ hovorí riaditeľ múzea Martin Cubjak.

Práve na ňu sa múzejníci sústredili a neskôr upustili od čiastkových úprav.

„Vymysleli sme víziu takej štúdie, ktorá by zatraktívnila nielen múzeum, ale celý región,“ zdôrazňuje.

Štúdiu pripravili kreatívci
Príprava štúdie sa začala náročnou digitalizáciu pôdorysov. Tie sa preniesli do počítača.

„Potom nabehla kreatíva. My sme pripravili ideový podklad, ako a kde by sme múzeum chceli vidieť. Na podobe premeny pracoval tím pedagógov vysokých škôl fakúlt umení. Ďalší tím mal na starosti vizuálnu podobu a prezentáciu štúdie,“ opisuje tvorivú prácu Cubjak.

Zážitok pre návštevníka
Rekonštrukcia sa týka interiérov i exteriéru.

„Základnou myšlienkou je, aby sme sa na múzeum pozerali ako na samotné dielo, a nielen na budovu, v ktorej visia obrazy. Rátame s množstvom interaktívnych prvkov, oddychových zón a s rôznymi úrovňami zážitku pre návštevníka,“ približuje víziu Cubjak.

Návštevník bude môcť napríklad na streche múzea sledovať filmy, občerstviť sa, či poprechádzať sa z bočnej strany a zhora po fasáde.

„Vytvorili sme industriálny model responzívnej fasády, teda fasády, ktorá dokáže meniť svoju podobu prostredníctvom svetiel, spätných projekcií, technologických vychytávok, hologramov. Umožní nám to pracovať s podobou múzea v rôznych variáciách podľa ročných období v kontexte meniaceho sa programu múzea,“ vysvetľuje.

Aby ostali v meste dlhšie
Štúdia popri nadčasovosti pamätá na odkaz Warhola a rešpektuje pôvodnú architektúru budovy Domu kultúry. Múzeum využíva asi 60 percent z jej priestorov, zvyšok slúži mestu.

Budova je podľa Cubjaka morálne zastaraná a múzeum v nej je ako sarkofág.

„Andy pracoval vo Factory, aplikoval do svojho umenia aj princíp opakovania, celá premena múzea reaguje na tento jeho odkaz,“ spresňuje.

Zámerom je udržať návštevníka múzea v meste viac ako dve hodiny, ktoré potrebuje na prehliadku múzea.

„Chceme, aby tu ostal aspoň deň, dva a stal sa súčasťou lokálnej ekonomiky. Plánujeme vytvoriť priestor pre rezidenčné pobyty študentov umenia, ktorí by dotvárali vizuál mesta. Aby sa mesto menilo na vlajkovú loď pop-artu a odkaz Warhola bol evidentný. Pilotne sme s pobytmi už začali,“ dopĺňa Cubjak.

Vláda prispeje, sľúbil premiér
Predbežný odhad rekonštrukcie celej budovy sú približne štyri milióny eur.

Pri financovaní by mohol župe a mestu pomôcť príspevok od vlády.

„Sumu vyskladáme na etapy,“ dodáva Cubjak.

Po nedávnom opakovanom zasadnutí vlády v Medzilaborciach dal premiér Peter Pellegrini (Smer) verejný prísľub, že na rekonštrukciu prispejú.

„Ak múzeum, vyšší územný celok a mesto predložia vláde konkrétnu štúdiu a projekt na rekonštrukciu, vláda je pripravená prefinancovať značnú časť rekonštrukcie tak, aby sme čo najskôr mohli začať,“ povedal na tlačovej besede.

Stretnú sa čo najskôr
Prešovský samosprávny kraj (PSK) pokladá zatraktívnenie múzea za jednu zo svojich priorít.

„Je v záujme PSK hľadať dostupné riešenia na jeho modernizáciu. Ďalšie konkrétne plány a zámery s múzeom budú predmetom pracovného rokovania so zástupcami mesta Medzilaborce a múzea,“ povedala Lea Heilová z Úradu PSK.

Spoločné stretnutie bude kraj iniciovať už v najbližších dňoch.

ANA OTRIOVÁ

Zdroj:
https://hornyzemplin.korzar.sme.sk/c/22104324/unikatne-warholovo-muzeum-sa-chysta-na-velky-tresk.html

Foto
Zdroj: Rekonštrukcia MMUAW v Medzilaborciach
Korzár
Naspäť na aktuality