Únos Vietnamca. Čo o príbehu píšu a hovoria v Nemecku

14.08.2018


Slovenskej stope v Nemecku venujú pozornosť, no prím zatiaľ hrajú iné aspekty prípadu. Patrí medzi ne kritika domácich bezpečnostných služieb, zhrozenie zo spravodajskej operácie v štýle studenej vojny a strategické úvahy o ďalších vzťahoch s Vietnamom.

Na  ambasáde sme o tom diskutovali často. Ako dostať do nemeckých médií viac správ o Slovensku? Vytvárať pozitívne vnímanie krajiny v zahraničí patrí medzi základné nástroje diplomacie. Formuje sa tým prostredie, v ktorom štát dokáže účinnejšie presadzovať svoje záujmy.

Získať priestor v nemeckých médiách je zložité. Majú globálnu prestíž, témy si vyberajú citlivo a pokrývajú ich do hĺbky, ktorú im môžeme závidieť. Ten, kto uspeje, získa prístup k obrovskému trhu čitateľov. Mnohí z nich sa nachádzajú na pozíciách, z ktorých denne ovplyvňujú politický a hospodársky vývoj vo svete.

Tento rok zažíva informovanosť o Slovensku v nemeckých médiách svoj zlatý vek. Je to však radosť iná, je to smútok.

Slovenská stopa
Na jar sme v Nemecku negatívne zaujali vraždou novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Médiá informovali o masových protestoch na slovenských námestiach, o stopách talianskej mafie, ktoré viedli až na rokovanie s Angelou Merkelovou, aj o následnej rekonštrukcii vlády. Dnes o nás Nemci hovoria opäť, tentoraz v súvislosti so slovenským podielom na únose vietnamského občana.

Uprostred uhorkovej sezóny sa správy o podozrivom konaní ministra Roberta Kaliňáka dostali na titulnú stránku asi najvýznamnejšieho denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung. Slovenskej stope sa venovali prestížne týždenníky Der Spiegel a Die Zeit, ľavicovejší denník Die Tageszeitung, prvý kanál verejnoprávnej televízie ARD alebo v zahraničí sledovaná Deutsche Welle.

Aké nálady prevládajú v publikovaných materiáloch a v zákulisí? Prevládajúci stav by sa dal označiť ako opatrné začudovanie.

Nemecké médiá reflektujú podozrivé fakty, ktoré predchádzali návšteve vietnamskej delegácie v Bratislave. Prečo bola zorganizovaná tak narýchlo a trvala krátko? Bola to jasná zámienka, ktorá umožnila vietnamskej tajnej službe vyviezť Thanha z EÚ. Služby slovenského špeciálu využili aj priami aktéri berlínskeho únosu, generál Duong Minh Hung a agent Quang Dung Vu.

Kritizuje sa nedostatočná akcieschopnosť slovenskej strany, ktorá na žiadosti nemeckých vyšetrovateľov odpovedá pomaly a neúplne, rovnako aj nečinnosť premiéra Petra Pellegriniho. Ten na osobnom stretnutí v máji 2018 prisľúbil Angele Merkelovej plnú súčinnosť pri vyšetrovaní, no odvtedy od neho vraj veľa nepočuli. Hovorí sa aj o role, ktorú pri únose zohral insider, poradca expremiéra Roberta Fica Quang Le Hong.

Hoci explicitne zaznieva, že partnerský štát z EÚ bol zapojený do únosu človeka z územia Nemecka, prevláda opatrný prístup k hodnoteniu toho, či sa tak mohlo stať úmyselne. Bez jednoznačných dôkazov si podobný výrok nemecká strana nedovolí.

Slovenská stopa je však len jedným aspektom prípadu. Hlavnú pozornosť Nemci venujú iným dielom skladačky.

Kritika bezpečnostných zložiek
Jednou z kľúčových otázok je, ako mohli domáce bezpečnostné zložky dopustiť úspech nepriateľskej spravodajskej operácie v centre Berlína. Príbehu dodáva pikantnosť fakt, že Thanh mal byť po únose zadržiavaný v priestoroch vietnamskej ambasády. Tá sídli zhruba 100 metrov od Úradu spolkovej kriminálky.

Aby toho nebolo málo, dvaja z vietnamských únoscov boli v minulosti štipendistami nemeckých spravodajských služieb, ktoré im zaplatili kurzy nemčiny a ďalšie školenia v hodnote vyše 25-tisíc eur. Nemci si tak de facto vycvičili nepriateľských agentov na vlastnom území.

Kritiku si vyslúžilo podcenenie signálov, ktoré únosu predchádzali. Vietnamská strana vyvíjala mimoriadnu snahu o vydanie Thanha, písala listy, vysielala delegácie a u kancelárky osobne loboval aj vietnamský premiér. Keď sa nemecký postoj ukázal byť neoblomný, Vietnamci posilnili svoju ambasádu v Berlíne o dvoch zamestnancov ministerstva vnútornej bezpečnosti.

Únos sa tak stal súčasťou dlhodobej diskusie o silových zložkách krajiny, ktorých kvalita nezodpovedá jej hospodárskej a politickej sile. V súkromných rozhovoroch sa niektorí Nemci netaja tým, že bez spolupráce s USA by boli ich tajné služby takmer bezzubé.

Útok kamiónom, pri ktorom v decembri 2016 zahynulo dvanásť ľudí, pritiahol pozornosť na rozdrobené kompetencie a nedôslednú komunikáciu medzi bezpečnostnými službami jednotlivých spolkových krajín a na federálnej úrovni. Nemecké sebavedomie nahlodal aj úspešný útok ruských hackerov na sieť Spolkového snemu v roku 2015 alebo dlhoročné odpočúvanie telefónu Angely Merkelovej a ďalších vrcholových politikov americkými spojencami, ktoré odhalila kauza WikiLeaks.

S problémami zápasí aj nemecká armáda. Patrí k nim nedostatok dôstojníkov a regrútov, oneskorené dodávky techniky a nízka bojová pripravenosť. Podľa nedávnej správy Der Spiegel sú na bojové nasadenie pripravené len štyri z celkového počtu 128 stíhačiek Eurofighter. Spochybnená bola aj bojaschopnosť nemeckých tankov, ponoriek a transportných lietadiel.

Ako počas studenej vojny
Únos ako vystrihnutý zo špionážnych trilerov je pre Nemcov obzvlášť citlivý s ohľadom na špecifickú históriu Berlína. Po druhej svetovej vojne sa stal rozdeleným mestom a v jeho uliciach na seba bezprostredne narážali západný a sovietsky blok.

Berlín bol v tých rokoch ihriskom najrôznejších spravodajských hier, únosov a provokácií. Pred výstavbou Berlínskeho múru v roku 1961 bolo relatívne ľahké prekračovať hranice medzi zónami, čo do mesta prilákalo stovky agentov z oboch blokov. Situácia sa príliš nezmenila ani výstavbou múru. Pokus o jeho prekonanie stál život približne 200 obetí, pod zemou sa stavali tajné tunely a nad ňou zas komplexy odpočúvacích zariadení.

Táto minulosť dnes dotvára jedinečnú atmosféru Berlína, pre domácich sú však spomienky na ňu stále traumatizujúce. Predstava ozbrojených zahraničných agentov, ktorí uprostred dňa v obľúbenom parku natlačia bezbranného muža so ženou do dodávky a unesú ich z krajiny, negatívne spomienky oživila.

Vzťahy s Vietnamom
Nemecká pozornosť sa sústredí aj na vzťahy s Vietnamom. Kým Slovensko sa mohlo nechať únoscami podviesť, Vietnam bez pochýb podnikol nepriateľskú operáciu v centre nemeckej moci.

Odpoveď Berlína bola rázna. Rezort diplomacie označil akciu hneď v lete 2017 za bezprecedentné a závažné porušenie nemeckého aj medzinárodného práva, ktoré bude mať závažný vplyv na nemecko-vietnamské vzťahy. Vzápätí z krajiny vyhostili zástupcu vietnamskej tajnej služby, ktorý sa na operácii osobne podieľal. Na zbalenie a odchod dostal 48 hodín.

Keď Vietnam nereagoval, Nemecko mu v priebehu mesiaca vypovedalo ďalšieho diplomata. Postupne tiež zamedzilo bezvízový vstup do krajiny pre držiteľov jeho diplomatických pasov. Nemci si expresne vyžiadali zatknutie a vydanie Longa N. H., českého občana vietnamského pôvodu, ktorý sa podieľal na únose. V júli 2018 ho v Berlíne odsúdili na takmer štyri roky väzenia.

Vietnamská agresia vzbudila prekvapenie. Nemecko je pre Vietnam najdôležitejším obchodným partnerom v rámci Únie a krajiny spolu v roku 2011 nadviazali strategické partnerstvo. Merkelovej vláda navyše nedávno prisľúbila Vietnamu rozvojovú pomoc vo výške 170 miliónov eur. V dôsledku únosu bolo financovanie nových rozvojových projektov okamžite zastavené.

Klamlivé závetrie
Slovensko-nemecké vzťahy zatiaľ zásadnú ranu neutŕžili. Nemci rozmýšľajú vecne a trpezlivo čakajú na výsledky vyšetrovania. Slovensko je pre nich dôležitý partner, obzvlášť v čase, keď sa hrá o budúcnosť Európskej únie a ďalšie krajiny v regióne podliehajú odstredivým tendenciám.

Doteraz známe fakty a publicita však našej povesti určite nepomohli. Dôvera je aj v diplomacii veľmi krehkou menou. Fatálny úder by nám mohlo zasadiť najmä prípadné zistenie vyšetrovateľov, že minister slovenskej vlády pri únose asistoval vedome a zneužil na to štátny aparát.

Možno sa už čoskoro dozvieme viac. Začína sa hovoriť o možnosti, že Vietnam precenil svoje sily a Thanha vydá späť do Nemecka. Tam mu bol udelený azyl a v prípade jeho návratu môžu na povrch vyplávať podrobnosti celého prípadu.

Ak je v tejto kauze Robert Kaliňák nevinný, svitá mu nádej na očistenie. Držme mu palce. Hoci sme o to nestáli, vezieme sa s ním na mieste spolujazdca.

Ondrej Gažovič
Autor je lektor a publicista, pôsobil ako diplomat

Zdroj:
https://dennikn.sk/1204796/unos-vietnamca-co-o-pribehu-pisu-a-hovoria-v-nemecku/?ref=tit1

Foto:
Trinh Xuan Thanh pred súdom v Hanoji.
Autor – TASR/AP

Aktuality

Zobraziť všetky
30.04.2024

2% z Vašich daní

Uchádzame sa o Vašu priazeň... Uveďte naše o.z. do svojho daňového priznania resp. vyhlásenia a my Vás potešíme knižným darom. Notársky centrálny register určených právnických osôb Informácie o určenej právnickej osobe Evidenčné čí…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.04.2024

Pozvánka. RUSÍNSKÝ DEN v Lužickém semináři v Praze

Společnost přátel Lužice a Společnost přátel Podkarpatské Rusi vás zvou na RUSÍNSKÝ DEN v sobotu 20. 4. 2024 v Lužickém semináři v Praze. Na programu, který začíná v 10 hodin dopoledne, jsou přednášky, beseda, divadlo i ochutnávka tradi…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.04.2024

Pozvánka na premiéru do DAD

Obsahové posolstvo inscenácie Romulus Veľký na javisku prešovského DAD je mrazivo aktuálne (Tlačová správa) Prešov, 16. apríla – S otázkami či sme ako ľudská civilizácia schopní nejakej obnovy alebo sme už len chaotické spoločenstvo prichá…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
15.04.2024

Vasyľovy Jaburovy uďilyly Zolotu medajlu PU

Jak informovav Іnštitut rusyňskoho jazŷka i kulturŷ Pr’ašivskoj univerzitŷ v Pr’ašovi (PU), v ponediľok 15-ho apriľa 2024-ho roku odbŷlo s’a svjatočne zasidaňa Akdemičnoj hromadŷ PU. V ramkach ňoho udiľovala s’a i najvŷsša nahoroda univerzitŷ…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
14.04.2024

Rozhovor. Kto bol prvý a najlepší Čechoslovák?

Keď je reč o československom odboji a o vzniku Československa, ako prví sa uvádzajú Masaryk, Štefánik, Beneš. No chýba ešte jedno kľúčové meno - novinár, literárny kritik, diplomat Bohdan Pavlů, dušou Slovák i Čech, osobnosť, na ktorú sa malo za…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
14.04.2024

Ruský zlatý poklad a čs. legionáři

Pár slov úvodem V posledních letech se v médiích čas od času objevují zprávy k otázce ruského zlatého pokladu, které jsou buď přímým obviněním, nebo naznačují, že snad jeho část v letech 1918-1920 měli ukradnout čs. legionáři. Většina těchto rů…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Paraska sja zkaržyť Vasyľovi na ich syna:
-Z nym sja už ne dasť vytrymaty. Sluchať lem rady všelyjakych idioťiv. Prošu ťa, iď, pobišiduj z nym...!
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať