V Prešovskom kraji je málo záujemcov o očkovanie, dve centrá preto neotvoria

18.05.2021Župa sa sústreďuje na vakcináciu v obciach.

PREŠOV. Po rekordnom nápore vo veľkokapacitných očkovacích centrách (VKOC) Prešovského samosprávneho kraja (PSK) počas uplynulých dní sa počas najbližšieho víkendu bude vakcinovať už len v troch strediskách - v Prešove, Poprade a Humennom.

Kraj pre nedostatok záujemcov neotvorí VKOC v Bardejove a Starej Ľubovni.

Naopak, zintenzívňuje mobilné výjazdy do obcí regiónov, informovala hovorkyňa PSK Daša Jeleňová.

PSK má na najbližšie víkendové očkovanie vo svojich veľkokapacitných centrách a prostredníctvom výjazdovej očkovacej služby (VOS) z ministerstva zdravotníctva zakontrahovaných spolu 11 680 vakcín.

Z toho je 5 180 vakcín od konzorcia Pfizer/BioNTech a 6 500 od spoločnosti AstraZeneca, ktoré sú určené na preočkovanie druhou dávkou tejto vakcíny v centrách PSK.

Nie je prihlásený dostatočný počet záujemcov
Aktuálne je aj na základe návrhu zo strany rezortu zdravotníctva očkovanie pozastavené vo VKOC Stará Ľubovňa a na tento víkend aj vo VKOC Bardejov.

„V štátnej čakárni pre obe centrá nie je prihlásený dostatok záujemcov na prvú dávku Pfizer/BioNTech, pre ktorú sa v stredu zmenila očkovacia stratégia, ani na preočkovanie vakcínou od AstraZenecy. Vývoj dopytu po vakcíne u obyvateľov Prešovského kraja naznačuje, že sa blížime k bodu, keď bude väčšina osôb, ktoré sa chceli zaočkovať, už aj zaočkovaná a vakcinácia sa podľa avíza rezortu zdravotníctva presunie do ambulancií lekárov prvého kontaktu," uviedol predseda PSK Milan Majerský (KDH).

Očkovanie v obciach
Ako ďalej povedal, kraj svoje úsilie preto sústreďuje na očkovanie v obciach kraja prostredníctvom VOS PSK, o ktoré je stabilný záujem.

Počas najbližších dvoch víkendových dní sú mobilné očkovacie jednotky pripravené zaočkovať vakcínou od Pfizer/BioNTech v deviatich obciach 880 ľudí nad 60 rokov, ťažko zdravotne postihnutých a imobilných, ktorí majú sťažený prístup k očkovaniu.

V sobotu sa bude očkovať v Hankovciach, Hermanovciach, Malom Šariši, Spišskej Starej Vsi a Haligovciach.

V nedeľu bude výjazdová služba očkovať v Chlmci, Malcove, Svite a Spišskej Teplici.

„Budúci týždeň zriadime taktiež jednodňové veľkokapacitné očkovacie centrum v Medzilaborciach, a to 26. mája, v priestoroch Základnej školy na Duchnovičovej ulici. V tomto termíne budeme vakcínou od Pfizer/BioNTech očkovať 700 ľudí z okresu starších ako 16 rokov, prioritne starších občanov, imobilných a sprievod osôb nad 70 rokov," dodal Majerský.

Vo veľkokapacitných očkovacích centrách PSK a prostredníctvom krajskej výjazdovej očkovacej služby bolo dosiaľ podaných 85 546 dávok vakcín proti ochoreniu covid-19.

V obciach budú očkovať aj v lete
Mobilné očkovacie jednotky Prešovského samosprávneho kraja budú v očkovaní v obciach pokračovať počas celého mája, rovnako aj v júni a júli.

Povedal to v piatok predseda kraja Milan Majerský vo vakcinačnom centre v Poprade, kde sa stretol s ministrom zdravotníctva Vladimírom Lengvarským (nom. OĽaNO).

Podľa jeho slov ide o kľúčovú službu v snahe vyjsť ľuďom v ústrety. V kraji je podľa jeho slov ešte veľa miest a obcí, odkiaľ majú ľudia problém dostať sa do okresného mesta.

"Chceme im vychádzať v ústrety aj počas týždňa, nielen počas víkendu. V popoludňajších hodinách budeme očkovať ľudí práve v jednotlivých obciach," uviedol Majerský.

(sita)

Zdroj:
https://presov.korzar.sme.sk/c/22664778/v-presovskom-kraji-je-malo-zaujemcov-o-ockovanie-dve-centra-preto-neotvoria.html

Grafika: Stav čakárne
zdroj: Github (IZA), www.databezpatosu.sk 

Aktuality

Zobraziť všetky
12.09.2021

Odbŷv s’a XVI. Svitovŷj kongres Rusyniv u Krynyci. Dišlo i ku neočekovanŷm zminam

Odbŷv s’a XVI. Svitovŷj kongres Rusyniv u Krynyci. Dišlo i ku neočekovanŷm zminam Po dvoch rokach znova strityly s’a Rusynŷ z ciloho svita. 10-ho i 11-ho septembra 2021-ho roku prochodyv u poľskim kupeľnim misti Krynyc’a XVI. Svitovŷj kongres …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
11.09.2021

11.09.2021 V ČÍSLECH

■ 19 mužů uneslo čtyři letadla. ■ 2977 lidí zemřelo při útoku a na následky zdravotních komplikací. ■ 2753 lidí zahynulo ve Světovém obchodním centru. ■ 343 z nich byli hasiči, 60 bylo příslušníků newyorské policie. ■ 157 pasažérů zemřelo na…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
10.09.2021

ANTON BESKID – POPREDNÝ RUSÍNSKY POLITIK PRVEJ POLOVICE 20. STOROČIA

V septembri 2020 uplynulo 165 rokov od narodenia jedného z najvýznamnejších rusínskych politikov vôbec– Antona Beskida. Pochádzal z malej šarišskej dedinky Hanigovce, ležiacej na južných svahoch Čergovských vrchov. Narodil sa 16. septembra 1855 …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
10.09.2021

10. septembra 1919 sa začlenila Podkarpatská Rus k ČSR

Dňa 10. septembra 1919 štáty Dohody podpísali s Rakúskom mierovú zmluvu v Saint-Germain-en-Laye. Súčasťou zmluvy bola aj tzv. Malá minoritná zmluva, ktorá potvrdila, že Podkarpatská Rus sa právoplatne začleňuje do ČSR. Šlo o územie s veľkosťou 1…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
09.09.2021

Kancelár gréckokatolíckej eparchie: Pápež František bude v Prešove počas byzantského obradu čelom k ľuďom, naši kňazi chrbtom

Pápež František niekoľkokrát aj verejne spomenul, že ako malý chlapec chodieval v Argentíne miništrovať do ukrajinského gréckokatolíckeho chrámu, hovorí kancelár, tajomník biskupa a tlačový hovorca Gréckokatolíckej eparchie Košice Martin Mráz. V…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
09.09.2021

ROZHOVOR. Vladyka Vasiľ o pápežovi Františkovi: Je to spontánny človek

Vladyka: Ohrozuje nás hnev, nie pandémia. Predtým, než sa súčasný košický gréckokatolícky eparcha CYRIL VASIĽ SJ vrátil na Slovensko, pôsobil v pápežskej kúrii vo Vatikáne na pozícii sekretára Kongregácie pre východné cirkvi. Jeho funkcia mu …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


-Skoriše jem mav problem z palinkov...
-Važňi? A jakyj?
-Ne smakuvala mi...
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať