Veľký úspech pre slovenský film: Cenzorka Petra Kerekesa má z Benátok cenu za scenár

06.09.2021


Film o vrahyniach vo väznici bodoval v sekcii Horizonty.

BENÁTKY, BRATISLAVA. Niekoľko rokov ich chodil navštevovať do väzenia v Odese, prekonával preto stovky kilometrov.

Ženy, odsúdené za vraždu svojich priateľov, manželov alebo ich priateliek, pochopili, že jeho záujem o ne je skutočný a porozprávali mu o svojom čine aj o svojom osude.

Režisér Peter Kerekes o nich nakoniec nakrútil film. Hraný film. Potreboval k tomu len jednu profesionálnu herečku v hlavnej úlohe, všetky ostatné party si zahrali samy.

"Neviem si predstaviť žiadneho herca, ktorý by to vedel lepšie," hovorí.

Na prestížnom festivale v Benátkach mal film Cenzorka premiéru v sekcii Orizzonti - Horizonty. V sobotu 11. septembra Petra Kerekesa vyzvali, aby sa po červenom koberci prešiel opäť.

Spolu s Ivanom Ostrochovským získali cenu za najlepší scenár.

Nestáva sa často, že slovenský film sa dostane do programu jedného z najväčších festivalov na svete. A ešte menej sa stáva, že mu porota udelí takú veľkú cenu. V Benátkach sa to stalo vôbec prvýkrát.

Je to mimoriadny úspech.

Sú vrahyne, ale aj matky
Peter Kerekes je známy ako režisér dokumentárnych filmov. Prechod hraného filmu bol preňho prirodzený, aj z jeho dokumentov bolo zrejmé, že s hrdinami pred kamerou rád nadväzuje tvorivú hru. Ako príklad uveďme jeho film Ako sa varia dejiny.

Hovorí však, že je veľmi citlivý na to, ak vo filmoch zacíti falošnú hru na realitu, a preto v Cenzorke nanovo skúšal a nakrúcal scény, ktoré mu nezneli pravdivo.

Názov filmu odkazuje na vysoko postavenú funkcionárku vo väzení, ktorá väzenkyniam kontroluje poštu a počúva ich konverzáciu s návštevami. Musí o nich vedieť všetko, aby prípadne predišla neželaným situáciám, napríklad samovražde.

Pôsobí aj ako ich psychologička a nemá ďaleko od toho, aby zasiahla do ich životov, keď vidí, že sa nevyvíjajú najšťastnejšie.

Kerekes sa zameral na ženy, ktoré sú nielen väzenkyne, ale zároveň aj matkami. Vedia, že keď ich dieťa oslávi tretie narodeniny, úrady im ho odoberú. Zaradia do sociálneho ústavu - bez hlbších starostí, či sa niekedy ešte uvidia.

Dokopy ich bolo až 107 - žien, s ktorými sa Kerekes stretol a intímne rozprával. To sa prejavilo v anglickom názve filmu: 107 mothers. Do filmu sa dostalo len niekoľko, ale od iných si požičal gesto, príbeh, alebo pohľad.

Pracoval pritom s kameramanom Martinom Kollarom.

Je navždy zmenený
Tento film ma zmenil, povedal Peter Kerekes týždeň predtým, ako dostal v Benátkach cenu. "Už som iný Kerekes, než som bol predtým," konštatuje.

"Neviem povedať, ako som sa zmenil, a možno práve to je tá zmena. Predtým som mával rýchle odpovede, dnes ich už nemám. Bojím sa ich. Videl som, aký vie byť život mnohoraký a mnohovrstevný. Komplikovaný. Takže na veci, čo sa dejú okolo mňa, sa už pozerám s väčším pochopením a toleranciou.

Sedíte s vrahyňou. Ale keď si vypočujete jej príbeh, pripustíte, že na jej mieste by ste možno konali rovnako. Aj keď je to jeden z najväčších hriechov. Som otvorený k iným formám života, iným názorom."

Pred kamerami svetových médií využil Peter Kerekes čas na to, aby sa poďakoval ženám. "Mojej mame, mojej žene, ktorá je tiež matkou, a tiež všetkým matkám vo väznici 74 v Odese."

Cenzorka sa bude premietať 14. septembra na otvorení festivalu Cinematik v Piešťanoch. Od 14. októbra bude v kino distribúcii.

Cenzorka
Slovensko, Česko, Ukrajina, 2021, 93 min.
Scenár: Ivan Ostrochovský, Peter Kerekes.
Réžia: Peter Kerekes.
Kamera: Martin Kollar.
Hrajú: Maryna Klimova, Iryna Kiryazeva, Lyubov Vasylyna.
Premiéra v slovenských kinách: 14. októbr
a.

KRISTÍNA KÚDELOVÁ

Zdroj:
https://kultura.sme.sk/c/22740373/cenzorka-benatky-cena.html

Foto:
Peter Kerekes a Ivan Ostrochovský preberajú cenu pre najlepší scenár. V sekcii Orizzonti súťažili s filmom Cenzorka. (Zdroj: Katarína Tomková)

Aktuality

Zobraziť všetky
12.09.2021

Odbŷv s’a XVI. Svitovŷj kongres Rusyniv u Krynyci. Dišlo i ku neočekovanŷm zminam

Odbŷv s’a XVI. Svitovŷj kongres Rusyniv u Krynyci. Dišlo i ku neočekovanŷm zminam Po dvoch rokach znova strityly s’a Rusynŷ z ciloho svita. 10-ho i 11-ho septembra 2021-ho roku prochodyv u poľskim kupeľnim misti Krynyc’a XVI. Svitovŷj kongres …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
11.09.2021

11.09.2021 V ČÍSLECH

■ 19 mužů uneslo čtyři letadla. ■ 2977 lidí zemřelo při útoku a na následky zdravotních komplikací. ■ 2753 lidí zahynulo ve Světovém obchodním centru. ■ 343 z nich byli hasiči, 60 bylo příslušníků newyorské policie. ■ 157 pasažérů zemřelo na…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
10.09.2021

ANTON BESKID – POPREDNÝ RUSÍNSKY POLITIK PRVEJ POLOVICE 20. STOROČIA

V septembri 2020 uplynulo 165 rokov od narodenia jedného z najvýznamnejších rusínskych politikov vôbec– Antona Beskida. Pochádzal z malej šarišskej dedinky Hanigovce, ležiacej na južných svahoch Čergovských vrchov. Narodil sa 16. septembra 1855 …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
10.09.2021

10. septembra 1919 sa začlenila Podkarpatská Rus k ČSR

Dňa 10. septembra 1919 štáty Dohody podpísali s Rakúskom mierovú zmluvu v Saint-Germain-en-Laye. Súčasťou zmluvy bola aj tzv. Malá minoritná zmluva, ktorá potvrdila, že Podkarpatská Rus sa právoplatne začleňuje do ČSR. Šlo o územie s veľkosťou 1…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
09.09.2021

Kancelár gréckokatolíckej eparchie: Pápež František bude v Prešove počas byzantského obradu čelom k ľuďom, naši kňazi chrbtom

Pápež František niekoľkokrát aj verejne spomenul, že ako malý chlapec chodieval v Argentíne miništrovať do ukrajinského gréckokatolíckeho chrámu, hovorí kancelár, tajomník biskupa a tlačový hovorca Gréckokatolíckej eparchie Košice Martin Mráz. V…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
09.09.2021

ROZHOVOR. Vladyka Vasiľ o pápežovi Františkovi: Je to spontánny človek

Vladyka: Ohrozuje nás hnev, nie pandémia. Predtým, než sa súčasný košický gréckokatolícky eparcha CYRIL VASIĽ SJ vrátil na Slovensko, pôsobil v pápežskej kúrii vo Vatikáne na pozícii sekretára Kongregácie pre východné cirkvi. Jeho funkcia mu …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Marča:
-Ta ty furt takyj vyštafiruvanyj, vystryhanyj, oholenyj, vyparfinuvanyj, nablyskany bokanči, čista chustočka, rivnyj jak svička... Vydno, že jes z dobroj, porjadnoj rodyny. z akuratnyma tradicijami i zvykami. Chto ťa pryviv ku taku vysoki rivňi - otec čy mama ?
-Načalnyk basy/vjazňici u Ilavi..
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať