Vihorlatské múzeum na prahu novej sezóny naživo aj online

09.05.2021

HUMENNÉ. Pandemické opatrenia na dlhší čas uzatvorili aj kultúrne inštitúcie. Jednou z nich je Vihorlatské múzeum. Už niekoľko mesiacov funguje v online priestore. Avšak to nebráni pracovníkom vo vytváraní  zaujímavých projektov, ktoré si návštevníci pozrú virtuálne.  „Vzhľadom na protipandemické opatrenia od konca minulého roka, nateraz je múzejná ponuka sústredená do online priestoru. Ponukové portfólio v rámci on-line múzejného projektu MÚZEUM NA DOMA tvoria aktivity z oblasti histórie, etnografie, umenia a prírodovedy s dôrazom na prezentáciu múzejných zbierkových predmetov. Tematicky sú aktivity zacielené na širokú verejnosť. Aktuálne prebieha výstava výtvarných diel Vojtecha Boreckého a Michala Čabalu, i retrospektívna výstava Karpatská kraslica 2021. V sekcii pre školy

sú múzejné aktivity zároveň doplnené o edukačné pracovné listy a tvorivé dielne, ako súčasť múzejného vzdelávacieho projektu objektového učenia. Všetky aktivity súčasnej i archívnej múzejnej ponuky sú dostupné na webovom sídle Vihorlatského múzea - www.muzeumhumenne.sk - Súčasne prebieha plánovaná múzejná výskumná činnosť, sprievodné činnosti súvisiace so zbierkotvornou činnosťou múzea, pripravujú sa postupové súťaže v rámci osvetovej činnosti a prípravy na múzejnú sezónu ovplyvnenú epidemiologickou situáciou,“ spresnila Jana Fedičová z Vihorlatského múzea.  I keď Vláda SR povolila návštevy múzeí, v humenskom to stále nie je možné. Napriek tomu, že svoje brány každoročne otvára 1. mája (kvôli sviatku prehliadková sezóna začína 2. mája) prístupná bude zatiaľ iba expozícia ľudovej architektúry a bývania (skanzen).

„Múzejné expozície v objekte kaštieľa sú aktuálne až do odvolania pre návštevníkov neprístupné, nakoľko na nádvorí kaštieľa prebiehajú rekonštrukčné práce. Areál expozície ľudovej architektúry a bývania (skanzen) je od 2. mája pre návštevníkov otvorený denne za všeobecne platných bezpečnostných podmienok pre návštevy expozícií. Všetky informácie o aktuálnych podmienkach návšt vy skanzenu, vrátane bezpečnostných nariadení, návštevných hodín, vstupného a službách, sú zverejnené na webovom sídle múzea a informačnej tabuli v expozícii,“ uviedla Fedičová. 

V online priestore si však návštevníci  môžu vychutnať výstavu Vojtecha Borovského, ktorá je inštalovaná v galerijnej sieni Oresta Dubaya. Osobné stretnutie s tvorbou Vojtecha Adalberta Boreckého bude možné do 26. mája, ak to priebeh rekonštrukčných prác umožní.

„Okrem stálych expozícií a pripravovanej výstavy fotografií Milana Kuruca z Humenného  bude do začiatku letných prázdnin pre návštevníkov pripravená nová úchvatná scenéria práve rekonštruovaného kaštieľskeho nádvoria so všetkými ďalšími obnovenými prvkami. Pripravovaný letný program v skanzene bude pre všetkých, ktorí majú radi tradície, remeslá a folklór. Bude zážitkový a interaktívny s tvorivými dielňami a zároveň „zelený“ s ohľadom na rozvíjanie ekologicky podmienených návykov pre trvalo udržateľné zdravé životné prostredie. Múzeum počas leta pokračuje v piatich cykloch s tvorivým projektom Oživené remeslá a v predstavovaní ďalších kultúrnych tradícií národov tvoriacich  obyvateľstvo horného Zemplína v programe Multikultúrne múzeum. Ak to epidemiologická situácia dovolí, skanzen opäť ožije všetkými cyklickými folklórnymi podujatiami,“ pripomenula Jana Fedičová. 

Okrem projektov má múzeum plné ruky práce aj s rekonštrukciou nádvoria renesančného kaštieľa. „Práce prebiehajú na ploche takmer tisíc metrov štvorcových pokládkou veľkoformátového travertínu. Následne bude nádvorie vybavené exteriérovým mobiliárom, mobilným pódiom, novým ozvučením, osvetlením a zabezpečovacou technikou. Súčasťou rekonštrukcie kaštieľskeho nádvoria bude aj obnova národnej kultúrnej pamiatky zreštaurovanej Studne nádeje. Na nádvorí kaštieľa zároveň prebiehal od konca minulého roka archeologický výskum. Pri postupnom odstraňovaní zeminy boli postupne nachádzané zlomky keramiky, ale aj celé neporušené kusy z obdobia 17. - 19. storočia. Získané nálezy sa stanú súčasťou zbierkového fondu archeológie Vihorlatského múzea v Humennom. Všetky práce na obnove renesančného kaštieľa prebiehajú v súlade s projektovou dokumentáciou schválenou Krajským pamiatkovým úradom v Prešove,“ spresnila Fedičová. Práce na nádvorí by mali byť hotové do konca októbra tohto roka. 

Ako ďalej uviedla, nádvorie s rozlohou takmer tisíc štvorcových metrov je postupne pokrývané travertínovými platňami. Pod nimi je, obrazne povedané, sedem storočí histórie a nová komplexná infraštruktúra osvetľovacej a zabezpečovacej techniky. To, čo už teraz nie je vidno a stalo sa opäť históriou, sú práce pri vykopávkach a vysprávaní pôvodných kanalizačných šácht, sušení a stabilizácii pôvodného muriva zo 17. − 18. storočia, a samozrejme precízna práca reštaurátorov na obnovených vnútorných fasádach. Okrem pochôdzkovej plochy boli osadené nové presklené arkádové výplne na oboch podlažiach so zmenou úrovňových parametrov na dolnom podlaží a zreštaurované všetky kamenné architektonické prvky na vnútorných dvorových fasádach, vrátane dvorového balkóna.

Návštevníci budú môcť už čoskoro obdivovať umelecký súlad zreštaurovaných a v mnohých prípadoch aj znovuobjavených architektonických prvkov na dvorových fasádach spolu obnoveným rozľahlým balkónom, okennými rámami a novou pochôdzkovou plochou nádvoria, ktoré spolu vtláčajú kaštieľskemu nádvoriu opäť prislúchajúci majestátny rozmer.

(nikj) 
 

Aktuality

Zobraziť všetky
30.04.2024

2% z Vašich daní

Uchádzame sa o Vašu priazeň... Uveďte naše o.z. do svojho daňového priznania resp. vyhlásenia a my Vás potešíme knižným darom. Notársky centrálny register určených právnických osôb Informácie o určenej právnickej osobe Evidenčné čí…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
12.03.2024

Recenze: Československý svět v Karpatech 3  

Nedávno vyšel už třetí díl publikace Vladimíra Kušteka Československý svět v Karpatech (vyd. ZIRS). Má výpravný charakter, graficky je zdařile upravená a bohatá na ilustrace. Vesměs jde o cenné archivní i současné fotografie, mapy, reprodukce ti…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
29.02.2024

Ryžkov měl spasit SSSR, ale nepochopil funkci peněz

Uplakaný bolševik.  Ve věku 94 let v Moskvě zemřel bývalý sovětský premiér Nikolaj Ryžkov. Rodák z Ukrajiny byl posledním žijícím předsedou sovětské vlády, ve skomírajícím komunistickém impériu se pokoušel zavádět ekonomické reformy. Před des…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
29.02.2024

Seriál STALO SA PRED 105 ROKMI (d)...

1. januára 1919 Rusínska delegácia z Užhorodu (A. Vološin, P. Legeza, I. Kontratovič) jednala v Budapešti so splnomocnencom čs. vlády M. Hodžom o možnosti pripojenia Podkarpatskej Rusi k Republike československej. Hodža vedel o promaďarskej ori…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
28.02.2024

Smysl Československa a jeho zmizení

Tento text neusiluje o přesnou rekonstrukci procesů, které se odehrály v minulosti, nebo komplexní výčet událostí a postav, které v příběhu Československa sehrály svou roli, je „pouze“ krátkým a možná trochu provokativním zamyšlením nad tím, co …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
28.02.2024

Dva pruhy už nestačia

Na rýchlocestu R4 do Poľska sa robí ďalšia štúdia za stovky tisíc. Štát zatiaľ nerozhodol ani o forme financovania autostrády z Prešova na severnú hranicu. Štát stále nevie, ako sa bude stavať a financovať výstavbu rýchlostnej cesty R4. Še…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ

Ujko Vasyľ:
Kiď jem byl maleňkyj, bojal jem sja strašidla pid posteľov, teper sja boju strašidla v posteľi...
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať