Vyšetrovateľ Gorily: Viem, čo som na nahrávke počul

30.09.2019


Nahrávka nám môže pomôcť, hovorí Kyselica.

Ako sa obyčajný policajt dostane do tímu Gorila?

Do polície som vstúpil v roku 1998 ako obyčajný hliadkar, riešil som pouličnú kriminalitu. Mal som zmysel pre spravodlivosť a práca ma inšpirovala. Časom som sa stal inšpektorom a neskôr vyšetrovateľom.

Riešil som aj majetkovú a ekonomickú trestnú činnosť. V roku 2011 som šiel na dnes už zaniknutý Úrad boja proti organizovanej kriminalite a odtiaľ ma zobrali do tímu Gorila.

Prečo si vás vybrali?

Sedel som s prvým šéfom Gorily Marekom Gajdošom v jednej kancelárii. Vždy keď mali ranné porady ku Gorile, tak som odtiaľ odišiel, aby som nepočul, o čom sa rozprávajú. Asi po mesiaci ma zobrali do tímu, nech sa v tej kancelárii neobchádzame. Tak sa to začalo.

Gajdoš odišiel v januári 2017, prečo teraz odchádzate z polície vy?

Za tie roky som pri vyšetrovaní niekoľkokrát skončil pri tom, že zákon je nedokonalý.

Stalo sa vám niečo podobné aj pri vyšetrovaní Gorily?

Platí to vo všeobecnosti, ale podobné situácie nastali aj pri Gorile. Napríklad pri stíhaní notárky sme k nej pristupovali tak, že svoje činy páchala ako verejný činiteľ.

Keď to však dostala Generálna prokuratúra, tak celý prípad odbila jednou vetou, že v tom čase nebol notár vedený v zozname verejných činiteľov.

Tým sa to skončilo. Nikto sa nepozeral na to, ako zákon definuje verejného činiteľa, len na to, kto je v zozname uvedený.

Odchádzate však práve v čase, keď máte konečne v rukách nahrávku Gorily.

My sme aj bez nej prišli na veľa vecí, ale musíme vychádzať len zo zákonne získaných dôkazov. Ja mám predstavu, čo sa v kauze Gorila asi stalo. Viem, čo som na nahrávke počul. Ale nemôžem bez zákonných dôkazov verejne lynčovať ľudí. Je možné, že nahrávka aj tak nebude využiteľná v trestnom konaní.

Tom Nicholson povedal, že by za takú nahrávku dal ľavú obličku.

Samozrejme, to ma potešilo, my sme tu nahrávku zháňali kade-tade už dlhší čas.

Aká je po siedmich rokoch práce v tíme Gorila atmosféra?

Atmosféra je normálna. Už sme si za tie roky na obmedzenia zákona zvykli. Viaceré konania sú stále živé a normálne na nich pracujeme.

Hlasy sú skutočné
Čo ste doteraz v kauze Gorila vyšetrili?

Prišli sme na veľa vecí. Máme účty, máme finančné toky a našli sme porušenia zákonov, ktoré korešpondujú s tým, o čom sa hovorilo v Gorile.

Napríklad predstaviteľ štátu vyšiel v ústrety nejakému podnikateľovi a určite to neurobil len tak, bol v tom zrejme nejaký úplatok. Problém je, že sa nám to nedarí dokázať.

Preukázalo sa, či je Gorila autentickým spisom SIS?

Ústavný súd rozhodol, že nahrávanie bolo nezákonné a nahrávky by mali byť zničené. Takže sa podľa mňa už nikdy nebude dať preukázať, či ten materiál je výsledkom spravodajskej akcie SIS.

Prečo doteraz nebol obvinený nikto z hlavných aktérov?

Nechcem sa vyhovárať, ale korupcia sa spätne ťažko dokazuje, keďže ani jedna zo zúčastnených strán nechce o tom vypovedať.

Mali sme dôkaznú núdzu a tak nám neostávalo nič iné, len začať prácne preverovať finančné toky a ústupky zo strany štátu. Teraz máme nahrávku, ktorá by nám mohla pomôcť, ale ešte nevieme, či bude použiteľná ako dôkaz.

Je to teda nezákonný dôkaz?

Robíme všetko preto, aby sa náležite objasnil skutkový stav. Musíme vychádzať z faktov. Prvým faktom je, že sa u Mariana Kočnera našiel USB kľúč, kde nejakí aktéri rozprávali o korupcii a tieto rozhovory zapadajú do určitého časového obdobia.

Ďalším faktom je, že sme spravili fonoskopické skúmanie a týmto skúmaním sa potvrdilo, že tie hlasy súhlasia s porovnávacím materiálom. My zisťujeme, či je to z akcie Gorila, alebo nie. Ešte nie je isté, či sú to skutočne tie nahrávky, ktoré mali skončiť na SIS a tam ich mali na základe príkazu zničiť.

Hovoríte o teoretickej možnosti, že nahrávku, ktorú ste získali, nevytvorila SIS v rámci odpočúvania bytu na Vazovovej, ale niekto iný?

To nahrávacie zariadenie mohol dať hocikto do termostatu v konšpiračnom byte. Ak by to urobila SIS, tak by to bolo nakoniec nepoužiteľné a nahrávka by musela byť zničená. Ale vynára sa aj možnosť, že ide o čiernu nahrávku. Potom treba vyriešiť otázku, či takáto nahrávka je použiteľná.

Kto povedal, že túto nahrávku treba zničiť bez jej preskúmania?

Mali sme o tom ostrú výmenu názorov aj s pánom špeciálnym prokurátorom Kováčikom. Ten verejne povedal, že nahrávka mala skončiť v SIS a mala byť zničená.

Ako ten spor dopadol?

Nebol to spor, jednoducho sme mali na vec iný názor.

Nahrávka je stále u nás a stále sa s ňou pracuje. Znaleckým skúmaním sme vytvorili jej identickú kópiu a je vo viacerých spisoch.

Počuli ste ju celú?

Áno.

Aká je dlhá?

Dosť.

Desiatky hodín?

Je to možné.

Je na nej zreteľne počuť, o čom sa tí ľudia rozprávajú?

Áno.

Korešponduje nahrávka s tým, čo je napísane vo zverejnenom spise Gorila?

K tomu sa nechcem vyjadrovať. Sú tam veci, ktoré s Gorilou sedia, potom sú v spise veci, ktoré sme na nahrávkach nepočuli. Takisto sme na nahrávke našli aj úplne nové veci.

Je na nahrávke zachytených viac stretnutí, než je opísaných v spise Gorila?

To je znovu príliš konkrétna otázka.

Aký bol výsledok fonoskopického skúmania nahrávky?

Skúmané hlasy s najväčšou pravdepodobnosťou patria preverovaným osobám. To je maximálna pozitívna identifikácia.

Bol takto potvrdený aj hlas Roberta Fica?

Nemôžem byť konkrétny, preberá to po mne kolegyňa a mohlo by jej to sťažiť vyšetrovanie. Môžem povedať len toľko, že tam vystupujú osoby, ktoré by podľa nahrávky mohli páchať trestnú činnosť.

Prekvapilo vás, že sa našla nahrávka v Kočnerovom trezore?

Mali sme rôzne indície, ale dám vám protiotázku: Odkiaľ viete, že sa našla v trezore?

Kde sa našla?

Bola voľne položená uňho doma na stolíku.

Takže je očividné, že niekto chcel, aby sa polícia v rámci domových prehliadok k nahrávke dostala?

To ste povedali vy. Ak je Kočnerova Threema pravdivá, tak sami máte možnosť vidieť, ako tu systém fungoval. Hráči sa snažili mať čo najviac informácií, rôznych nahrávok a používali sa na rôzne vydierania a kompromitácie. Vôbec ma neprekvapuje, že sa uňho tá nahrávka našla.

Riešili ste, či aj táto nahrávka slúžila na vydieranie aktérov kauzy Gorila?

Je možné, že ňou niekoho vydierali, ale zatiaľ sme nenašli nič konkrétne.

Ako vám Kočner tú nahrávku vysvetlil?

Vypočul som ho k tomu, ale nebudem sa vyjadrovať. Je to vec vyšetrovania.

Bol ochotný s vami spolupracovať?

Áno, odpovedal na moje otázky.

Mečiar, Dzurinda ani Fico nemali trému
Generálny prokurátor Jaromír Čižnár opísal, ako mu jeho predchodca Dobroslav Trnka nahrávku púšťal ešte pred zverejnením spisu Gorila. Bolo to v čase, keď sa už o Gorile vedelo, ale nebola vôľa ju vyšetrovať. Je normálne, že najvyšší funkcionári prokuratúry majú kľúčový dôkaz v takej závažnej kauze a nekonajú?

Práve vtedy vyšetrovanie prevzala kolegyňa Šárniková. Spis si však vyžiadala prokurátorka a už jej ho nevrátila. Z toho obdobia pochádza aj vami medializovaný pokyn Dobroslava Trnku z apríla 2011 (Trnka vtedy pokynom prokurátorke radil, aby kauzu stopla, pozn. red.).

Mohol tým spáchať trestný čin?

Je to možné.

Ako na vás pôsobia slová súčasného generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára, ktorý povedal, že keď mu Trnka časť nahrávky púšťal, tak nemal ako vedieť o tom, že je to z Gorily.

Vypočúval som ho v tejto veci, bol tam aj špeciálny prokurátor Kováčik. Myslím si, že to pán Čižnár vedel logicky zdôvodniť.

V tom čase za ním zrejme chodilo množstvo ľudí, ktorí mu púšťali všelijaké nahrávky, a vtedy naozaj nemusel vedieť, že je to Gorila. Sú to len moje úvahy a nechcem sa ho nejako zastávať. Otázne je, prečo si na to nespomenul v čase, keď sa spis potom objavil na internete.

Nahrávku Trnka údajne spolu s Čižnárom púšťali aj Ficovi a jeho pobočníkovi Határovi, ktorý sa v Gorile takisto spomínal.

Ja som Trnku k tomu nevypočúval. K obsahu výsluchu pána Čižnára sa vyjadrovať nebudem.

Fico u vás vypovedal ešte pred nájdením nahrávky. Výsluch však podľa našich informácií nebol o tom, či bol v konšpiračnom byte. Čoho sa týkal?

Podával napríklad trestné oznámenie k financovaniu SDKÚ cez švajčiarske účty. Na tlačovke podrobne argumentoval, tak som si myslel, že mi na výsluchu povie niečo viac. Ale nestalo sa to.

Ako na vás Fico pôsobil? Mal trému?

Nie. Vypočul som v tejto veci troch premiérov - Vladimíra Mečiara, Mikuláša Dzurindu aj Roberta Fica - a ani jeden nemal trému.

Prečo ste sa vtedy Fica neopýtali, či sa stretol v byte s Haščákom?

Mňa ako vyšetrovateľa v trestnej veci, v ktorej bol vypočutý, vtedy nezaujímalo, či Fico pil u Haščáka kolu.

Bude v tejto veci opäť vypovedať?

Určite bude k tomu vypočutý v inom konaní, kde sú podozrenia proti niektorým predstaviteľom Smeru.

Prečo ste odkladali výsluch Határa, ktorý podľa Gorily s Haščákom rozoberal paralelné financovanie Smeru? Vypočuť ho už nemožno, keďže v roku 2013 zomrel.

Dôvodom bolo, že sme dali prednosť iným úkonom, ktoré boli naliehavejšie. Možno to bola chyba. Tých sme urobili viac.

Dodnes nebol riadne vypočutý ani bývalý príslušník SIS Peter Holúbek, ktorý je považovaný za autora spisu Gorila.

Najprv by musel byť zbavený mlčanlivosti. Vypočul ho kolega mimo tímu, ale týkalo sa to inej trestnej veci.

Holúbek tvrdí, že šlo o predaj nahrávky Gorila a výsluch trval pol hodiny. Prečo ste ho doteraz riadne nevypočuli k odpočúvaniu bytu?

Snažili sme sa ho zbaviť mlčanlivosti. Aj ja si myslím, že by mal byť vypočutý.

Kto tomu bráni?

Pán špeciálny prokurátor Kováčik mal vždy na túto časť vypočúvania odlišný právny názor.

Len nedávno ste opätovne otvorili kauzy financovania bývalej SDKÚ a Smeru. Na základe čoho ste začali konať?

Zistili sme nové skutočnosti, ale nahrávky sa to netýka. V prípade financovania SDKÚ cez Švajčiarsko sa objavila nová výpoveď a vybavili nám právnu pomoc zo Švajčiarska. Čo sa týka darcov SDKÚ, podarilo sa nám všetkých vypočuť. Mnoho ľudí povedalo, že dary nedali, a bol medzi nimi dokonca aj jeden nemenovaný bývalý minister SDKÚ.

Ktorý to bol?

K tomu sa nebudem vyjadrovať.

Bude sa tam vznášať obvinenie?

Konkrétne v prípade darcov nie, pretože je to premlčané. Zatiaľ však nie je premlčaná časť legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

Ľudsky povedané, existuje podozrenie, že sa peniaze pochádzajúce z nešpecifikovanej ekonomickej trestnej činnosti zaúčtovali do účtovníctva politickej strany.

Ako to je s vyšetrovaním Smeru?

Aj tam sú tam nové skutočnosti, ale viac povedať nemôžem.

Bývalý marketér Smeru Fedor Flašík nedávno v rozhovore pre SME opísal financovanie strany podobne, ako sa to píše v Gorile. Zaujalo vás to?

Samozrejme, myslíte si, že sme ho preto nekontaktovali? Takéto vyjadrenia dával už dávnejšie.

Bolo v tejto veci začaté trestné konanie?

Ešte nie, ale myslím si, že bude. Pri Smere máme tri podozrenia z trestnej činnosti, ale nemôžem byť konkrétny.

Nahrávka Trnka - Kočner patrí medzi tie škaredé
Od Kočnera sa k vám dostala aj ďalšia závažná nahrávka, na ktorej je jeho rozhovor s Trnkom. Čo sa v tej veci deje?

Vyšetruje to kolega, poskytli sme súčinnosť, ale viac povedať nemôžem.

Počuli ste ju?

Áno, ale nechcem povedať, čo tam zaznelo.

Okolo tejto nahrávky je ešte viac tajností ako pri Gorile. Je naozaj taká výbušná?

Počul som všelijaké škaredé nahrávky. Aj táto patrí medzi tie škaredé.

Dá sa povedať, že vyšetrovaniu Gorily priamo bráni špeciálny prokurátor Kováčik?

Neviem to takto povedať. V niektorých veciach sme mali na veci iný názor. V niektorých situáciách nám pomáhal.

Spomeňme si na to, ako pán Trnka ešte na začiatku ako generálny prokurátor chcel spraviť jemu podriadenú pracovnú skupinu, ktorá by Gorilu dozorovala namiesto Kováčika. Prečo to asi robil, ak vedel, že tieto veci má na starosti špeciálna prokuratúra? Kováčik to však zvládol. Takisto nám podržal niektoré uznesenia. Inokedy sme sa pohádali, to je normálne.

Aj ste na seba kričali?

Sme starší ľudia, už slabšie počujeme, takže možno sme aj zvýšili hlas.

Ale asi sa nedala vaša spolupráca označiť za ideálnu.

Čo je dnes ideálne? Napríklad sa mi nepáčilo, že keď mi šéf tímu Kuciak pán Juhás dal nahrávku, tak o pár hodín mi volal Kováčik s tým, že chce jej originál.

Ako vám to zdôvodnil?

On mi nemusí nič zdôvodňovať, on mi poslal záväzný pokyn, aby som mu ju odovzdal.

A čo ste urobili?

Ja som mu ju neodovzdal.

Ako ste mu to zdôvodnili?

Písomne som mu zdôvodnil, prečo som mu dal len kópiu. Čakal som, že začne disciplinárne konanie za neuposlúchnutie pokynu. Potom prišiel písomný pokyn, kde znovu žiadal originál, a ja som mu ho znovu nedal.

Čo je teraz s tým originálom?

Je u nás. Aj keď by som to nenazýval originálom, Kočner určite u seba nemal originál.

Tak ešte raz. Bráni Kováčik vyšetrovaniu Gorily?

Pán Gajdoš od neho viackrát prišiel k nám do kancelárie smutný a sťažoval sa na pána Kováčika, či už na jeho úkony, alebo právnu pomoc. Vo všeobecnosti sme mali názorové nezhody na rozsah vyšetrovania.

Urobil Kováčik kroky, ktoré zásadným spôsobom sťažili vyšetrovanie?

Napríklad nezbavenie mlčanlivosti pána Holúbeka. Alebo keď sme chceli prvý raz predvolať pána Fica. Zrazu prišiel zo špeciálnej prokuratúry pokyn na preskúmanie spisu s tým, že kým sa nevráti, nemáme robiť žiadne ďalšie vypočúvania. Na ten spis sme potom čakali deväť mesiacov.

Zasahoval do vyšetrovania Gorily bývalý policajný prezident Tibor Gašpar alebo vtedajší šéf NAKA Peter Hraško?

Gajdošovi, alebo mne?

Všeobecne. Veď ste v tíme od začiatku.

Tieto veci s nadriadenými väčšinou riešil Gajdoš, kým bol vedúcim tímu. Sprostredkovane som sa dozvedel, že viackrát sa pohádali. Raz sa pohádali aj u vtedajšieho ministra Roberta Kaliňáka.

Vtedy Kaliňák rozhodol, že Gajdoš nepôjde na rokovanie brannobezpečnostného výboru parlamentu, kde sa mali práve riešiť tieto nezhody. Minister aj policajný prezident si vypočuli jeho rétoriku a nepáčilo sa im, akým spôsobom argumentoval a ako mal "zmáknutú" celú problematiku.

Zasahoval do vyšetrovania aj Kaliňák?

Okrem jednej veci, čo mi povedal Gajdoš, nie. Raz mu Kaliňák naznačil, že by nebolo vhodné začínať nejaké trestné konanie ohľadom príslušníkov SIS. Hovoril, že by to mohlo poškodiť reputáciu spravodajskej služby v zahraničí.

Táto premisa zrejme platí aj v iných kauzách spojených s činnosťou našich spravodajských služieb - že na ich ľudí sa nesiaha.

Nesiaha sa na nich, potom sa nesiaha na politikov, potom na toho a na toho. A potom je zrazu každý "náš človek".

Bödörovci v polícii slabnú
Gašpar, Hraško aj špeciálny prokurátor Kováčik sú vnímaní ako ľudia blízki rodine Bödörovcov z Nitry. Bödörovci sú za bezpečnostnou službou Bonul, majú silné vzťahy so Smerom a Norbert Bödör je podozrivý, že dostával z polície citlivé informácie ako napríklad lustrácie pre Kočnera. Nakoľko ste vnímali tieto väzby?

Ak je pravda, čo sa píše v Kočnerovej Threeme, zrejme to tu tak fungovalo.

A je to pravda?

Nemal som celú Threemu k dispozícii. Čítal som články, že ma niekde označili za "čuráka" a neviem čo. Ale najradšej by som si to sám celé pozrel a zhodnotil.

Ako ste vnímali vplyv Bödörovcov vo vedení polície?

Zo začiatku sa o tom ani nehovorilo.

Kedy sa o tom začalo hovoriť?

Postupne. Keď začali byť médiá presýtené článkami o tom, že skutok sa nestal, začal sa človek na to pozerať inak. Začalo to do seba zapadať.

To bolo v čase, keď médiá informovali o zastavovaní stíhaní týkajúcich sa Bašternáka a Kočnera?

Mohlo to tak byť.

Súčasná situácia v polícii je aká?

Od 1. októbra sa spúšťa reorganizácia a viem, že zopár Nitranov už nebude na svojich miestach. Ale odkedy som dal žiadosť o odchod do civilu, už to tak nesledujem.

Dá sa povedať, že strácajú svoje pozície?

Myslím, že áno.

Chceli ho diskreditovať a zobrať prípady
Ešte v čase, keď bol Kočner na výslní, sa v zverejnenej komunikácii s Haščákom vyjadril, že pracuje "na odjebaní čuráka", čím zrejme myslel vás. Viete, v akej súvislosti to bolo?

Pán Haščák v rozhovore pre aktuality.sk povedal, že Kočner mal snahu dať ma preč z vyšetrovania prípadu poškodenej Volzovej (údajná objednávka vraždy bývalej spoločníčky v TV Markíza Pavlom Ruskom u Mikuláša Černáka v roku 1997, pozn. red.).

Keď som bol za pánom Kočnerom v inej trestnej veci, hneď pri príchode mi začal vysvetľovať, že to s tým "čurákom" nebolo o mne, ale veľmi som ho nepočúval. Neviem, či malo ísť o odstránenie fyzické, alebo o to, aby mi odobrali ten spis.

Ale spomeňte si, čo bolo pred iks rokmi, počas vyšetrovania únosu prezidentovho syna. Vtedy vybavoval odobratie spisu vyšetrovateľovi minister vnútra so šéfom SIS. A dnes to rieši súkromný sektor? Je to normálne?

Z čoho vychádzate, že ten výrok bol o vás a mal súvisieť s prípadom Volzovej? Len z toho, čo povedal Haščák?

Bolo to oficiálne vyjadrenie pána Haščáka. Ale tiež viem, že mi naozaj chceli ten spis brať, aj keď mi to nikto nepovedal natvrdo. Vtedajší riaditeľ NAKA Hraško mi povedal, aby som dokončil naplánované úkony, lebo spis patrí na oddelenie boja proti organizovanému zločinu.

Pritom mi policajný prezident podpísal, že si môžem uplatniť výberovú príslušnosť (možnosť vyšetrovať prípad, ktorý by inak patril pod inú zložku polície, pozn. red.). Ale neskôr prišiel aj policajný prezident a povedal, že ma od toho prípadu odbremení, aby som sa naplno mohol venovať Gorile.

Pohádali ste sa?

Neviem, či to nazvať hádkou. Bola to debata, výmena názorov, kde sa pýtal, prečo ten spis chcem tak veľmi mať.

Odpovedal som protiotázkou, prečo tak veľmi chce, aby som ten spis nemal. Potom sa niečo dozvedel aj splnomocnenec poškodenej advokát Roman Kvasnica, niečo sa medializovalo a tie ataky prestali.

Ale prečo by malo Kočnerovi záležať na tom, aby ste neriešili Ruskovu kauzu? Veď on tam nefiguroval.

Nefiguroval. Ale keď zobrali Ruska v tej veci do väzby, dostal som otázky od nadriadených, či chcem niečo robiť so zmenkami, tak zrejme to bolo prvoradé (kauza zmeniek TV Markíza, kde je Rusko obžalovaný spolu s Kočnerom, pozn. red.). Čas ukáže.

Takže nie je od veci teória, že by Ruskovi poskytovali špeciálny servis, lebo mohol byť dôležitým svedkom v kauze Gorila alebo v prípadoch spojených s Kočnerom?

Je to možné. Veď preto sme v prípade Volzovej požiadali aj o výberovú príslušnosť. Rusko bol pre nás záujmovou osobou.

Bývalý príslušník SIS Pavol Forisch odovzdal SIS informáciu, že si uňho Kočner údajne chcel objednať vašu diskreditáciu. Bolo to vtedy, keď si vraj dohadoval zároveň likvidáciu poslanca za SaS Jozefa Rajtára.

Áno. Asi vo februári posielal tú informáciu na SIS aj s videonahrávkou. Na políciu sa to zo SIS dostalo už bez videonahrávky. Neviem, či niekde existuje.

Vyšetrilo sa to?

Tieto skutočnosti som si šiel osobne preveriť. Prvý raz som sa stretol s Forischom. Vtedy už nemuselo ísť len o moju diskreditáciu, ale aj o kriminalizáciu.

To môže znamenať, že vám podhodia drogy alebo vytvoria nejaký falošný účet a povedia, že beriete úplatky. Hocičo. Chcel som aj vidieť to video, ale dodnes som ho nevidel. Neviem, či sa niečo vyšetrilo.

Okrem toho, že Forisch ide dlhodobo proti Pente a Kočnerovi, je známy viacerými pochybnými aktivitami. Verili ste mu?

Dal som to do spisu, ale preverovanie som v tej veci ďalej nevykonával. Na druhej strane je zas pravda, že vytiahol na verejnosť niektoré kauzy ohľadom Bašternáka a Kočnera.

Aký ste teda mali s ním vzťah?

Okrem tej jednej návštevy sme sa dvakrát služobne stretli v priestoroch polície. To bolo všetko.

Lebo Haščák sa vyjadroval práve v tom zmysle, že ho zneisťovali vaše kontakty s niektorými pochybnými bývalými siskármi vrátane Forischa. Ďalej menoval advokáta Františka Poláka (zastupoval Mikuláša Černáka v čase, keď označil Ruska za objednávateľa vraždy Volzovej, pozn. red.) a podnikateľa Jána Feranca.

Ak Haščák tvrdí, že som s Forischom nejako spolupracoval, je to somarina. Je možné, že ho strašil Kočner. Keď som prvý raz prišiel za Kočnerom, tiež rozprával, že má "na betón" informáciu, že niečo riešim s Polákom. Pritom som Poláka videl prvý raz, keď sme Černákovi doručovali vznesenie obvinenia.

Stále však nie je celkom jasné, ako vám v roku 2018 napadlo ísť za Černákom v súvislosti s vyšetrovaním Gorily. A on vám zrazu začal rozprávať o tom, že Rusko si uňho pred takmer dvadsiatimi rokmi objednal vraždu Volzovej?

Áno. V rámci operatívnych úloh sme viackrát preverovali osoby, ktoré boli odsúdené na dlhoročné tresty.

Či pre naše záujmové osoby niekedy nerobili takzvanú "špinavú robotu". Na Černáka som mal veľa otázok na rôzne prepojenia aj fungovanie organizovaného zločinu. Keď sme sa pýtali na niektoré záujmové osoby, vyšlo z neho, že akurát Rusko si uňho objednal tú vraždu. Tak sme začali konať.

To ste zrejme nečakali?

Nie. Úplne ma to prekvapilo. Bol som už na odchode, odkladal som si notebook, že výsluch nebude, lebo nevedel nič.

Ešte sme sa bavili o boxe - myslím, že Kličko mal vtedy nejaký zápas. A zrazu povedal, že Rusko si u nich objednal vraždu.

Lebo mohlo to vyzerať aj tak, že to bola dohodnutá akcia na to, aby ste na Ruska v rámci vyšetrovania Gorily zatlačili.

Nie.

Teraz je už prípad na súde, sledujete ho?

Áno. Tie veci zapadajú, ale nechcem sa k tomu bližšie vyjadrovať. Nech súd rozhodne.

Cítili ste počas vyšetrovania Gorily aj tlak priamo z Penty?

To je ťažká otázka. Navonok nie.

Áno alebo nie?

Navonok som necítil. Indície boli, ale vierohodnosť tých indícií sme si nevedeli hodnoverne overiť.

Spolupracuje Penta pri vyšetrovaní?

Plnou mierou participujú, chodia na úkony, snažia sa veci vysvetliť.

Koľko trestných stíhaní bolo v kauze Gorila začatých?

Bolo ich do tridsať a nejakých 18 je ukončených. Najprv sme začali všeobecným preverovaním zneužívania právomocí verejného činiteľa, korupcie atď.

Postupne sa otvárali nové a konkrétnejšie konania, napríklad obstarávanie informačného systému SAP. To však neznamená, že aj tých 18 ukončených nevieme kedykoľvek znovu otvoriť, napríklad aj vďaka nejakej nahrávke.

Uvažuje nad politikou s Matovičom
Po siedmich rokoch z tímu odchádzate. Je za vaším rozhodnutím nejaký konkrétny moment?

Prvý podnet na to, aby som odišiel, bola pre mňa voľba predsedu Úradu na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti.

Celé výberové konanie prebehlo veľmi transparentne, verejnosť mohla byť na grilovaní kandidátov, výberová komisia mala spravodlivé zloženie a nakoniec politici nikoho v parlamente nevybrali. Ich prístup ma nahneval a čoraz viac som mal pocit, že niektoré veci treba zmeniť a z pozície vyšetrovateľa sa to nedá. Zároveň sa už cítim na svoj vek dosť opotrebovaný.

Je to tak, že odchádzate k Igorovi Matovičovi?

Je to jedna z možností. Ešte nie som rozhodnutý, dám si možno na mesiac pauzu, okopem záhradku, budem chytať ryby a uvidím.

Aký je váš vzťah s Matovičom?

Poznám sa s ním cez moju manželku. Stretávali sme sa raz, dvakrát do roka na firemných stretnutiach a porozprávali sme sa.

To je všetko. Zároveň som však na oddelení všetkým povedal, aby predo mnou neriešili Matovičove kauzy. Ak by sa k nemu niečo dostalo, okamžite by som bol prvým podozrivým.

Je podľa vás Matovič v jeho daňových kauzách čistý?

Ak by som s ním robil spoločnú tlačovku, určite by sa ma na to novinári pýtali. Preto by som si chcel pozrieť príslušné uznesenia a vypočuť si jeho vysvetlenia, no zatiaľ som sa k tomu nedostal.

Poslanci Smeru, ktorí kauzy na Matoviča vytiahli, poukazovali na nezrovnalosti v jeho firemnom účtovníctve.

Zachytil som výhrady k príliš vysokému počtu najazdených kilometrov na jeho aute. Po prvé, našli to v účtovníctve, ktoré mal na povale viac ako desať rokov. Položme si otázku, ak by chcel niečo zakryť, tak prečo to po piatich rokoch legálne neskartoval?

Ak dobrovoľne odovzdal účtovníctvo, ktoré ani nemal povinnosť archivovať, tak asi veril, že je v poriadku. Po druhé, ak malo auto príliš veľa najazdených kilometrov, tak možno išlo o nejakú účtovnú chybu, čo sa pri podnikaní bežne stáva. A pri účtovných chybách sa urobí dorubenie a hotovo.

Takže mu veríte?

Musím sa s ním najprv o tom porozprávať. Neriešili sme spolu ešte vôbec ani prípadnú kandidatúru za poslanca. Preberali sme najmä odbornú problematiku, ktorá by sa týkala boja proti korupcii a podobne.

Riešili ste s Matovičom vaše pracovné záležitosti?

Nikdy, na to som si dával pozor.

Keď vstúpite do politiky a uspejete vo voľbách, uvažovali by ste o poste ministra vnútra?

Nemám také ambície. Mne stačí, keď sa zmení systém.

Ako to chcete dosiahnuť?

Dá sa to aj cez poslanecké návrhy.

Lukáš Kyselica
Narodil sa v roku 1977 v Komárne. Do polície vstúpil v roku 1998. Najprv bol na obvodnom oddelení v Bratislave v Ružinove ako obyčajný hliadkar, kde riešil pouličnú kriminalitu. Na obvodnom oddelení v Nových Zámkoch bol inšpektorom. Postupne sa stal vyšetrovateľom. V roku 2011 šiel na dnes už zaniknutý Úrad boja proti organizovanej kriminalite. Odtiaľ sa v januári 2012 dostal do vznikajúceho vyšetrovacieho tímu Gorila a po štyroch rokoch sa stal jeho šéfom. Je ženatý a má dve deti.

MATÚŠ BURČÍK, ROMAN CUPRIK

Zdroj: 
https://domov.sme.sk/c/22221902/kauza-gorila-rozhovor-lukas-kyselica.html?utm_source=https%3A%2F%2Fvideo.sme.sk&utm_medium=rozcestnik&utm_campaign=podpora-clankov

Foto:
Šéf vyšetrovacieho tímu Gorila Lukáš Kyselica. 
(Zdroj: SME - Marko Erd)

Aktuality

Zobraziť všetky
30.04.2024

2% z Vašich daní

Uchádzame sa o Vašu priazeň... Uveďte naše o.z. do svojho daňového priznania resp. vyhlásenia a my Vás potešíme knižným darom. Notársky centrálny register určených právnických osôb Informácie o určenej právnickej osobe Evidenčné čí…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
24.03.2024

DUCHOVNÉ STRETNUTIE NA TÉMU “LADOMIRSKE MNÍŠSTVO” 

V nedeľu víťazstva pravoslávia sa uskutočnilo s požehnaním Jeho Blaženosti Rastislava arcibiskupa prešovského a metropolitu českých krajín a Slovenska duchovné stretnutie mládeže a veriacich na tému “Ladomirske mníšstvo” v chráme sv. archanjela …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
24.03.2024

Ako dopadli voľby v Prešovskom kraji

Pellegrini získal v Prešovskom kraji o 35-tisíc hlasov viac hlasov než minule Čaputová V Harabinovom okrese vyhral Korčok. PREŠOV. V minulých prezidentských voľbách dostala v Prešovskom kraji v prvom kole najviac hlasov Zuzana Čaputová, kr…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
23.03.2024

Moskva žiada Berlín, aby uznal blokádu Leningradu za genocídu

Chce aj peniaze Ruská diplomacia žiada Nemecko, aby uznalo 900-dňové obliehanie Leningradu počas druhej svetovej vojny za genocídu. V pondelok ho k tomu vyzvala v diplomatickej nóte, v ktorej zároveň požaduje od Berlína ďalšie odškodnenie pre…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
23.03.2024

Rozhovor. Slovenský venkov nikdy sounáležitost s Čechy necítil

Společný národ byla idea elit, říká historik Jan Rychlík S profesorem Janem Rychlíkem, který právě teď o dějinách Slovenska vydává knihu, o českých četnících na Muráni, o Svaté říši římské, o Masarykově konceptu čechoslovakismu, trochu i o ko…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
22.03.2024

V Prešove rokovali biskupi na 35. plenárnom zasadaní Rady hierarchov

Gréckokatolícki biskupi sa v utorok 19. marca zišli na arcibiskupskom úrade v Prešove na 35. plenárnom zasadaní Rady hierarchov. Zasadanie tohto zákonodarneho zboru sa uskutočnilo po dvoch rokoch, nakoľko po zrieknutí sa úradu prešovského arcibi…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


-Vasyľu i jake otnošiňa vy mate ku afryckym emigranťim?
-Joj, bars pozitivne, ja bym dokinca taku dovhonohu eksotiku i doma v obyscju pryvytav... Lemže moja Paraska ne je takoho dobroho serdcja, jak ja...
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať