Významné osobnosti PSK si prevzali najvyššie krajské ocenenie
Kraj ocenil viacerých umelcov i uznávaného lekára
Tlačová správa
V poradí 18. ročník Ceny Prešovského samosprávneho kraja a Ceny predsedu Prešovského samosprávneho kraja priniesol mená šiestich laureátov najvyššieho krajského ocenenia za rok 2022. Jeho nositeľmi sa stali viacerí umelci, kameraman, svetovo uznávaný neurochirurg i dáma, ktorá sa významne angažuje v práci so seniormi.
Prešovský samosprávny kraj znovu ocenil osobnosti, ktoré prispeli k rozvoju regiónu doma a za jeho hranicami v rôznych oblastiach života. Najvyššie krajské ocenenie Cena PSK 2022 bola udelená trom laureátom a rovnako tri významné osobnosti z Prešovského kraja si prevzali Cenu predsedu PSK. Stalo sa tak 15. decembra počas slávnostného galavečera na veľkej scéne Divadla Jonáša Záborského v Prešove.
„Náš kraj je výnimočný a možno povedať svetový nielen vďaka svojmu prírodnému a kultúrnemu bohatstvu, folklóru, tradíciám, ale aj vďaka osobnostiam, ktoré mu robia neuveriteľnú reklamu a to najlepšie meno aj ďaleko za jeho hranicami. Spoznali sme mená šiestich laureátov najvyššieho krajského ocenenia za rok 2022. Mená osobností, za ktorými sú veľké diela, činy a výsledky prospešné pre celú našu spoločnosť. Za ktorými je vidieť kus dobre odvedenej a poctivej práce i obetavosti a ktorí našu spoločnosť robia krajšou a vnášajú do nej radosť. Za svoj prínos pre nás všetkých si zaslúžili naše uznanie a právom im patrí,“ uviedol v súvislosti s udeľovaním najvyšších krajských ocenení predseda PSK Milan Majerský.
Zastupiteľstvo PSK udelilo za rok 2022 Cenu Prešovského samosprávneho kraja neurochirurgovi Jurajovi Šteňovi, ktorého práca a odbornosť mu priniesla celosvetové uznanie. Rodák z Klenovej v okrese Snina, nositeľ Pribinovho kríža I. triedy a Krištáľového krídla získal krajské ocenenie za mimoriadne dlhoročné zásluhy a významný odborný prínos v rozvoji neurochirurgie na Slovensku a v zahraničí.
Druhým laureátom ocenenia sa stal umelecký sochár Ján Lesňák, ktorý cenu obdržal za významný podiel na tvorbe sakrálnej kultúry a výtvarného umenia, ako aj za medzinárodnú propagáciu Prešovského kraja. Lesňákove sochy a reliéfy na Slovensku aj v Ríme, Krakove či vo Viedni a jeho tvorba je tiež zaznamenaná v mnohých súkromných zbierkach portrétov, plastík a kresieb.
Cena PSK 2022 bola udelená i kameramanovi a režisérovi Ladislavovi Csikymu, in memoriam. Kraj ocenil jeho osobitý vklad v oblasti slovenskej audiovizuálnej tvorby a zásluhy na pozitívnej prezentácii nášho regiónu. Ladislav Csiky počas svojej 50-ročnej umeleckej tvorby sa podpísal pod stovky relácií o severovýchode Slovenska, ktoré sú dodnes súčasťou archívu košického štúdia RTVS.
Svoje ocenenia za rok 2022 udelil aj predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský. Laureátom Ceny predsedu PSK stala speváčka Katarína Koščová. Udelená jej bola za výnimočný prínos v oblasti hudobnej kultúry a umenia i pozitívnu prezentáciu Prešovského kraja doma a v zahraničí. K tej prispeli jej sólové albumy charakteristické prvkami jazzu, folku či šansónu, ako aj spolupráca s viacerými zvučnými hudobnými menami.
Nositeľom ceny predsedu prešovskej krajskej samosprávy za aktuálny rok je aj predsedníčka Krajskej organizácie Jednoty dôchodcov Slovenska Anna Petričová. Župan Milan Majerský ocenil jej dlhoročnú obetavú prácu, dobrovoľnícku činnosť a aktívnu pomoc a spoluprácu v prospech Jednoty dôchodcov Slovenska. A tiež jej vklad pri organizácii mnohých športových, vzdelávacích, športových či spoločenských podujatiach pre seniorov v kraji.
Umelecký sklár Ján Zoričák si z rúk predsedu PSK ocenenie prevzal za mimoriadne medzinárodné zásluhy v oblasti výtvarného umenia a jedinečnú prezentáciu nášho kraja. Výtvarník a pedagóg pochádzajúci zo Ždiaru je jedným z najpoprednejších umelcov sklárskej tvorby súčasnosti. Nositeľ Rádu umenia a literatúry Francúzskej republiky i štátneho vyznamenania Pribinov kríž II. triedy vystavuje po celom svete i doma na Slovensku, aktuálne v Tatranskej galérii v Poprade.
Najvyššie krajské ocenenie je Prešovským samosprávnym krajom udeľované nepretržite od roku 2004. Medzi doterajších laureátov Ceny PSK sa radia okrem iných prvý prezident SR Michal Kováč, spevák Peter Lipa, Prešovská univerzita, kardinál Jozef Tomko, speváčka Marika Gombitová, Hospic Matky Terezy z Bardejovskej Novej Vsi či sochár Štefan Kovaľ.
Držiteľmi Ceny predsedu PSK za uplynulé ročníky sú napríklad herci manželia Stražanovci, hádzanársky Tatran Prešov, speváčky ľudových piesní Mária Mačošková a Anna Servická, hudobná skupina Slnovrat, ale aj maliar Slavomír Brezina, vedec Pavol Čekan či športovec Štefan Štec.
Autorkou udeľovaných ocenení je akademická sochárka Eva Fišerová. V prípade Ceny PSK ide o umelecké dielo v tvare gotickej brány, ktoré symbolizujúce prijímanie nových podnetov. Cena predsedu PSK pripomína ľudské srdce obomknuté krídlami, pričom predstavuje citovú spoluúčasť na tvorivom počine ako neodmysliteľnej súčasti rozvoja civilizácie.
***
V Prešove 16. decembra 2022
Daša Jeleňová
hovorkyňa PSK
zdroj:
https://www.po-kraj.sk/sk/samosprava/media/tlacove-spravy/ts2022/kultura/vyznamne-osobnosti-psk-si-prevzali-najvyssie-krajske-ocenenie.html
foto: Juraj Šteňo
Aktuality
Zobraziť všetky08.09.2024
Povstanie, ktoré bolo viac než slovenské a národné
Pripomíname si osemdesiat rokov od vypuknutia SNP.
Slovenské národné povstanie, jedno z najväčších ozbrojených povstaní v hitlerovskej Európe, patrí medzi najdôležitejšie udalosti v dejinách Slovenska.
Bolo výrazom odporu proti nacistickej…
08.09.2024
Dni a noci povstaleckej republiky
Život v rytme kanonád a cukor na prídel
Ktosi nazval územie, ktoré pred 80 rokmi obsadili odporcovia Tisovho režimu, „povstaleckou republikou“. Mala svoj parlament - Slovenskú národnú radu, koaličnú vládu - Zbor povereníkov a miestne samosprá…
08.09.2024
Bez SNP by podľa historika nevypukla Karpatsko-duklianska operácia
Karpaty plánovali prekročiť za 5 dní.
VYŠNÝ KOMÁRNIK. Bez Slovenského národného povstania (SNP) by nevypukla Karpatsko-duklianska operácia (KDO). Išlo o jednu z najväčších horských bitiek druhej svetovej vojny.
Cieľom operácie bolo poskytn…
06.09.2024
Rade vlády pre národnostné menšiny bude predsedať premiér
Zástupcovia jednotlivých národnostných menšín vytvoria v rade 27-člennú komoru.
BRATISLAVA. Predsedom Rady vlády SR pre národnostné menšiny bude predseda vlády, podpredsedom splnomocnenec vlády SR pre národnostné menšiny.
Zástupcovia jedno…
05.09.2024
Prof. MUDr. Ján Židovský, DrSc., FIAC
(*20. marca 1921, Užhorod – †28. marca 1984, Štrbské Pleso)
Ján Židovský sa narodil 20. marca 1921 v Užhorode. Študoval na reálnom gymnáziu v Prešove, Banskej Bystrici a maturoval v Bratislave. V roku 1942 začal štúdium medicíny na Lekárskej fa…
04.09.2024
Pozvánka do Tallerhofu
V tomto roku pripadá 110. výročie internovania tisícov Lemkov v koncentračnom tábore v Tallerhofe v Rakúsku. Bol to prvý koncentračný tábor v Európe. Dostal sa tam veľký počet Lemkov, najmä spoločenských a politických činiteľov konca 19. a začia…
Naše obce
Zobraziť galérieUjko Vasyľ
Ujka Vasyľ.
- Ďitynstvo to bylo vtody, kiď stromy byly vysoky a brich maleňkyj...
Československý svět v Karpatech
Československý svet v Karpatoch
Čechoslovackyj svit v Karpatach
Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať