Významné osobnosti PSK si prevzali najvyššie krajské ocenenie

16.12.2022


Kraj ocenil viacerých umelcov i uznávaného lekára

Tlačová správa

V poradí 18. ročník Ceny Prešovského samosprávneho kraja a Ceny predsedu Prešovského samosprávneho kraja priniesol mená šiestich laureátov najvyššieho krajského ocenenia za rok 2022. Jeho nositeľmi sa stali viacerí umelci, kameraman, svetovo uznávaný neurochirurg i dáma, ktorá sa významne angažuje v práci so seniormi.

Prešovský samosprávny kraj znovu ocenil osobnosti, ktoré prispeli k rozvoju regiónu doma a za jeho hranicami v rôznych oblastiach života. Najvyššie krajské ocenenie Cena PSK 2022 bola udelená trom laureátom a rovnako tri významné osobnosti z Prešovského kraja si prevzali Cenu predsedu PSK. Stalo sa tak 15. decembra počas slávnostného galavečera na veľkej scéne Divadla Jonáša Záborského v Prešove.

„Náš kraj je výnimočný a možno povedať svetový nielen vďaka svojmu prírodnému a kultúrnemu bohatstvu, folklóru, tradíciám, ale aj vďaka osobnostiam, ktoré mu robia neuveriteľnú reklamu a to najlepšie meno aj ďaleko za jeho hranicami. Spoznali sme mená šiestich laureátov najvyššieho krajského ocenenia za rok 2022. Mená osobností, za ktorými sú veľké diela, činy a výsledky prospešné pre celú našu spoločnosť. Za ktorými je vidieť kus dobre odvedenej a poctivej práce i obetavosti a ktorí našu spoločnosť robia krajšou a vnášajú do nej radosť. Za svoj prínos pre nás všetkých si zaslúžili naše uznanie a právom im patrí,“ uviedol v súvislosti s udeľovaním najvyšších krajských ocenení predseda PSK Milan Majerský.

Zastupiteľstvo PSK udelilo za rok 2022 Cenu Prešovského samosprávneho kraja neurochirurgovi Jurajovi Šteňovi, ktorého práca a odbornosť mu priniesla celosvetové uznanie. Rodák z Klenovej v okrese Snina,  nositeľ Pribinovho kríža I. triedy a Krištáľového krídla získal krajské ocenenie za mimoriadne dlhoročné zásluhy a významný odborný prínos v rozvoji neurochirurgie na Slovensku a v zahraničí.

Druhým laureátom ocenenia sa stal umelecký sochár Ján Lesňák, ktorý cenu obdržal za významný podiel na tvorbe sakrálnej kultúry a výtvarného umenia, ako aj za medzinárodnú propagáciu Prešovského kraja. Lesňákove sochy a reliéfy na Slovensku aj v Ríme, Krakove či vo Viedni a jeho tvorba je tiež zaznamenaná v mnohých súkromných zbierkach portrétov, plastík a kresieb.

Cena PSK 2022 bola udelená i kameramanovi a režisérovi Ladislavovi Csikymu, in memoriam. Kraj ocenil jeho osobitý vklad v oblasti slovenskej audiovizuálnej tvorby a zásluhy na pozitívnej prezentácii nášho regiónu. Ladislav Csiky počas svojej 50-ročnej umeleckej tvorby sa podpísal pod stovky relácií o severovýchode Slovenska, ktoré sú dodnes súčasťou archívu košického štúdia RTVS.

Svoje ocenenia za rok 2022 udelil aj predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský. Laureátom Ceny predsedu PSK stala speváčka Katarína Koščová. Udelená jej bola za výnimočný prínos v oblasti hudobnej kultúry a umenia i pozitívnu prezentáciu Prešovského kraja doma a v zahraničí. K tej prispeli jej sólové albumy charakteristické prvkami jazzu, folku či šansónu, ako aj spolupráca s viacerými zvučnými hudobnými menami.

Nositeľom ceny predsedu prešovskej krajskej samosprávy za aktuálny rok je aj predsedníčka Krajskej organizácie Jednoty dôchodcov Slovenska Anna Petričová. Župan Milan Majerský ocenil jej dlhoročnú obetavú prácu, dobrovoľnícku činnosť a aktívnu pomoc a spoluprácu v prospech Jednoty dôchodcov Slovenska. A tiež jej vklad pri organizácii mnohých športových, vzdelávacích, športových či spoločenských podujatiach pre seniorov v kraji.

Umelecký sklár Ján Zoričák si z rúk predsedu PSK ocenenie prevzal za mimoriadne medzinárodné zásluhy v oblasti výtvarného umenia a jedinečnú prezentáciu nášho kraja. Výtvarník a pedagóg pochádzajúci zo Ždiaru je jedným z najpoprednejších umelcov sklárskej tvorby súčasnosti. Nositeľ Rádu umenia a literatúry Francúzskej republiky i štátneho vyznamenania Pribinov kríž II. triedy vystavuje po celom svete i doma na Slovensku, aktuálne v Tatranskej galérii v Poprade.

Najvyššie krajské ocenenie je Prešovským samosprávnym krajom udeľované nepretržite od roku 2004. Medzi doterajších laureátov Ceny PSK sa radia okrem iných prvý prezident SR Michal Kováč, spevák Peter Lipa, Prešovská univerzita, kardinál Jozef Tomko, speváčka Marika Gombitová, Hospic Matky Terezy z Bardejovskej Novej Vsi či sochár Štefan Kovaľ.

Držiteľmi Ceny predsedu PSK za uplynulé ročníky sú napríklad herci manželia Stražanovci, hádzanársky Tatran Prešov, speváčky ľudových piesní Mária Mačošková a Anna Servická, hudobná skupina Slnovrat, ale aj maliar Slavomír Brezina, vedec Pavol Čekan či športovec Štefan Štec.

Autorkou udeľovaných ocenení je akademická sochárka Eva Fišerová. V prípade Ceny PSK ide o umelecké dielo v tvare gotickej brány, ktoré symbolizujúce prijímanie nových podnetov. Cena predsedu PSK pripomína ľudské srdce obomknuté krídlami, pričom predstavuje citovú spoluúčasť na tvorivom počine ako neodmysliteľnej súčasti rozvoja civilizácie.

***

V Prešove 16. decembra 2022

Daša Jeleňová
hovorkyňa PSK

zdroj:
https://www.po-kraj.sk/sk/samosprava/media/tlacove-spravy/ts2022/kultura/vyznamne-osobnosti-psk-si-prevzali-najvyssie-krajske-ocenenie.html

foto: Juraj Šteňo

Aktuality

Zobraziť všetky
15.09.2023

P.R. MAGOCSI: TRADÍCIA AUTONÓMIE NA KARPATSKEJ RUSI

MAGOCSI, Paul Robert. The Heritage of Autonomy in Carpathian Rus’. Historický časopis, 2017, 65, 1, pp. 79-97, Bratislava. Bи можете знайти статтю українською TYT: Традиція автономії на Карпатської Русі включаючи Закарпаття  Keď sa Soviets…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
14.09.2023

Rozhovor: Kto sú Rusíni?

Profesor Michal Šmigeľ je Rusín a týmto etnikom žijúcim na úpätí Karpát vo viacerých štátoch sa aj ako historik z Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici zaoberá. Isté sympatie k Rusku pretrvávajú a časť Rusínov, ako aj Slovákov je podľa pr…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
13.09.2023

Koľkokrát chceli zabiť Jozefa Tisa

Koľko pokusov o atentát bolo na politika a neskôr aj prezidenta ľudáckeho štátu Jozefa Tisa? Podľa rôznych zdrojov minimálne päť. Vraj ho chceli zlikvidovať nacisti aj komunisti, Česi, Slováci, Nemci aj Rusi. Prečo sa žiadny pokus nevydaril, ba …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
12.09.2023

Ocenili najlepšie knihy PSK za rok 2022

Knihy roka 2022 Prešovského samosprávneho kraja (PSK) sú známe. Spoznali sme najlepšie tituly pre deti i pre dospelých, náučné publikácie aj víťazné literárne diela v hlasovaní verejnosti. V poradí 6. ročník krajskej knižnej súťaže vyvrcholil v …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
11.09.2023

Ivan Pop: ILLÉS-ILYÁSEVICS József

ILLÉS-ILYÁSEVICS József ( *10.11.1871 Chust, dnes Ukrajina - †19.1.1944 Budapešť, Maďarsko), právník, maďarský politik rusínského původu. Patřil k té časti rusínské inteligence, jež se ztotožnila s idejí maďarského politického národa a maďarského …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
10.09.2023

Posvätný obraz alebo len kultúrne dedičstvo

Fascinujúco komplikované dejiny Rubľovovej Trojice Ikona Trojice nikdy nebola zvlášť uctievaná v Ruskej pravoslávnej cirkvi. O jej popularitu sa pričinili najmä svetskí odborníci. Trojica od Andreja Rubľova je nepochybne najznámejšou ruskou …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


-Mamo, klykaly ste ňa?
-Ňi...
-Ňaňu, klykaly ste ňa?
-Ňi...
-Babo, klykaly ste ňa?
-Ňi...
-No dobri, inakše sformuluju žvidaňa/opros: Budeme dnyskaj večur isty...!?
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať