Warholovo múzeum vystavuje diela umelca, ktorý „žil krátko, ale kričal silno“

23.07.2020


Zážitkom sú aj ručne maľované priestory.

MEDZILABORCE. Múzeum moderného umenia Andyho Warhola (MMUAW) vystavuje „Žiariace dieťa“ či „Štekajúceho psa“ - ikonické diela amerického umelca Keitha Haringa – v špeciálne upravených ručne maľovaných priestoroch.

Priateľ Andyho Warhola a Madonny samostatne vystavuje sa Slovensku po prvýkrát.

Warhol bol jeho mentor a učiteľ
Keith Haring patrí medzi najdôležitejšie postavy streetartového hnutia vo svete.

„Bol jedným z najvýraznejších umelcov americkej subkultúrnej scény 80. rokov. Bol prvým umelcom, ktorý maľoval graffiti v newyorskom metre,“ hovorí riaditeľ Warholovho múzea Martin Cubjak.

Haring bol blízkym priateľom Andyho Warhola.

„Keď v roku 1987 zomrel, Haring sa o tom dozvedel na svojej ceste v Brazílii. Do denníka si zapísal, že zomrel jeho mentor a učiteľ a New York už nikdy nebude taký, ako predtým. Vyznal sa, že bez Warhola by nebol tým, čím bol. Ich symbióza a priateľstvo boli veľmi dôležité pre formovanie umenia 80. rokov minulého storočia,“ zdôrazňuje.

Aj spoločenský aktivista
Výtvarný štýl umelca je neprehliadnuteľný.

„Niektoré diela s hrubou čiernou linkou 'Žiariace dieťa' či 'Štekajúci pes' odzrkadľujú spoločenské a politické problémy doby. Haring bol významným spoločenským aktivistom. Jeho umenie je niečo ako sociálny program, prostredníctvom predaja svojich diel pomáhal nielen umelcom, ale aj ľuďom žijúcim na okraji spoločnosti,“ približuje Cubjak.

V roku 1989 založil vlastnú nadáciu, ktorá funguje oddnes. Pomáha hlavne ľuďom chorým na AIDS. Práve naň Keith Haring v roku 1990 vo veku 31 rokov zomrel.

„Už vo veľmi mladom veku dosiahol relatívne veľkú slávu. Dnes sa jeho obrazy predávajú na aukciách za milióny amerických dolárov. Patril k umelcom, ktorí žili krátko, ale kričali silno,“ hovorí riaditeľ Cubjak.

Vyjadril úzkosť smrteľne chorého človeka
Múzeum vystavuje 41 Haringových diel, štyri kompletné portfóliá, teda série obrazov, ktoré tvoria jeden celok. Pochádzajú z jeho posledného tvorivého obdobia 1989 – 1990.

Ide o prvú a najväčšiu samostatnú výstavu umelca na Slovensku.

„Vystavujeme aj portfólio Flowers (Kvety), ktoré vytvoril tesne pred smrťou. Vrátil sa k svojmu graffiti štýlu. Cítiť v ňom úzkosť človeka, ktorý vie, že o pár týždňov či mesiacov zomrie,“ dopĺňa.

Haringove diela skombinovali s niekoľkými čiernobielymi Kvetmi Andyho Warhola.

„Tieto diela spolu komunikujú a tvoria symbiózu smutného príbehu, ktorý sa končí smrťou. Na druhej strane obaja umelci v sebe niesli nádej, že tento život sa smrťou nekončí,“ dodáva Martin Cubjak.

Postavičky sú všade
Nevšedným zážitkom sú nielen samotné diela autora, ale aj špeciálne upravené výstavné priestory.

Steny, podlaha i strop sú pomaľované postavičkami, ktorými sa galeristi inšpirovali u samotného umelca. Maľoval ich ručne pracovník múzea Miroslav Sirik. Celá príprava expozície a unikátneho prevedenia trvala vyše tri týždne.

„Priestory sú upravené v duchu Haringových pop shopov, teda umeleckých obchodov, ktoré vymyslel a sám ich v New Yorku, Paríži a Hongkongu prevádzkoval. Tvoria výsledok jeho premýšľania o priestore ako obraze a obraze ako priestore,“ uzatvára Martin Cubjak.

Výstava potrvá do 15. októbra.

Múzeum si od nej sľubuje zvýšenie už beztak rekordnej návštevnosti.

Kým v minulosti do múzea chodievali najčastejšie Poliaci a návštevníci z iných európskych krajín, v tomto roku sú to hlavne ľudia zo Slovenska. Rekordný počet návštevníkov v jeden deň dosiahol 317.

JANA OTRIOVÁ

Zdroj:
https://hornyzemplin.korzar.sme.sk/c/22452224/warholovo-muzeum-vystavuje-diela-umelca-ktory-zil-kratko-ale-krical-silno.html

Foto: 
Výstava Keitha Haringa
Zdroj: Jana Otriová

Aktuality

Zobraziť všetky
31.08.2020

PRED 100 ROKMI... (VII) 100. výročie spoločného štátu ČECHOSLOVÁKOV a RUSÍNOV. Začlenenie PODKARPATSKEJ RUSI do ČSR

Môže Vás tiež zaujímať:   MÚZEUM V KNIHÁCH Československý svet v Karpatoch     https://www.rusyn.sk/ceskoslovensky-svet-v-karpatech-ceskoslovensky-svet-v-karpatoch-cechoslovackyj-svit-v-karpatach/ Československý svet v Karpatoch 2   http…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
31.08.2020

Uchádzame sa o Vašu priazeň. 2% z Vašich daní pre aktívnych Rusínov

V roku 2019 sme aj vďaka Vašej podpore: - zaznamenali ďalšie životné príbehy Rusínov v rámci projektu ORAL HISTORY, - zorganizovali  Stretnutia pri... s premiérou vlastného dokumentárneho  filmu V osídlach veľmocí    (tento nás dokument odv…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
02.08.2020

Košice pred sto rokmi: Vytrimať, Čechoslováci sa vybíjajú, radila maďarská propaganda

Čo písali noviny kedysi. Letáky maďarskej propagandy Naši maďarskí spoluobčania či v ich žurnáloch, či už osobne, ustavične chlácholia nás, že v Maďarsku nepadne teraz už ani slovo o Slovensku, akoby sa Maďari boli už spriatelili s tou myšli…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
31.07.2020

PIESNE MÁRIE ČOKYNOVEJ Z UBLE 

V skanzene Vihorlatského múzea v Humennom zaznejú najstaršie rusínske pesničky  Vihorlatské múzeum v Humennom a partneri pozývajú širokú verejnosť na hudobný koncert ľudových piesní regionálnych folkloristov pod názvom Piesne Márie Čokynovej …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
30.07.2020

Zasidav menšŷnovŷj vŷbor. Menšŷnŷ s’a rychtujuť na perepys

U vitorok 28-ho jula 2020-ho roku prochodylo v Bratislavi, u vladnim hoteli Bôrik, XXXVII. Zasidaňa Vŷboru pro narodnostnŷ menšŷnŷ i etničnŷ grupŷ, poradnoho organu Radŷ vladŷ Slovac’koj republikŷ pro ľuďskŷ prava, narodnostnŷ menšŷnŷ i rodovu r…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
29.07.2020

Výzva Úradu vlády SR adresovaná obciam 

Úrad vlády Slovenskej republiky si Vás v súlade s § 7a ods. 3 zákona č. 184/1999 Z. z. o používaní jazykov národnostných menšín v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon č. 184/1999 Z. z.“) prostredníctvom Úradu splnomocnenca vlády SR pre n…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


-Otče, povičte mi, jak ľubyty blyžňoho svoho, kiď ona sa branyť...?!
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať