Warholovo múzeum vystavuje diela umelca, ktorý „žil krátko, ale kričal silno“

23.07.2020


Zážitkom sú aj ručne maľované priestory.

MEDZILABORCE. Múzeum moderného umenia Andyho Warhola (MMUAW) vystavuje „Žiariace dieťa“ či „Štekajúceho psa“ - ikonické diela amerického umelca Keitha Haringa – v špeciálne upravených ručne maľovaných priestoroch.

Priateľ Andyho Warhola a Madonny samostatne vystavuje sa Slovensku po prvýkrát.

Warhol bol jeho mentor a učiteľ
Keith Haring patrí medzi najdôležitejšie postavy streetartového hnutia vo svete.

„Bol jedným z najvýraznejších umelcov americkej subkultúrnej scény 80. rokov. Bol prvým umelcom, ktorý maľoval graffiti v newyorskom metre,“ hovorí riaditeľ Warholovho múzea Martin Cubjak.

Haring bol blízkym priateľom Andyho Warhola.

„Keď v roku 1987 zomrel, Haring sa o tom dozvedel na svojej ceste v Brazílii. Do denníka si zapísal, že zomrel jeho mentor a učiteľ a New York už nikdy nebude taký, ako predtým. Vyznal sa, že bez Warhola by nebol tým, čím bol. Ich symbióza a priateľstvo boli veľmi dôležité pre formovanie umenia 80. rokov minulého storočia,“ zdôrazňuje.

Aj spoločenský aktivista
Výtvarný štýl umelca je neprehliadnuteľný.

„Niektoré diela s hrubou čiernou linkou 'Žiariace dieťa' či 'Štekajúci pes' odzrkadľujú spoločenské a politické problémy doby. Haring bol významným spoločenským aktivistom. Jeho umenie je niečo ako sociálny program, prostredníctvom predaja svojich diel pomáhal nielen umelcom, ale aj ľuďom žijúcim na okraji spoločnosti,“ približuje Cubjak.

V roku 1989 založil vlastnú nadáciu, ktorá funguje oddnes. Pomáha hlavne ľuďom chorým na AIDS. Práve naň Keith Haring v roku 1990 vo veku 31 rokov zomrel.

„Už vo veľmi mladom veku dosiahol relatívne veľkú slávu. Dnes sa jeho obrazy predávajú na aukciách za milióny amerických dolárov. Patril k umelcom, ktorí žili krátko, ale kričali silno,“ hovorí riaditeľ Cubjak.

Vyjadril úzkosť smrteľne chorého človeka
Múzeum vystavuje 41 Haringových diel, štyri kompletné portfóliá, teda série obrazov, ktoré tvoria jeden celok. Pochádzajú z jeho posledného tvorivého obdobia 1989 – 1990.

Ide o prvú a najväčšiu samostatnú výstavu umelca na Slovensku.

„Vystavujeme aj portfólio Flowers (Kvety), ktoré vytvoril tesne pred smrťou. Vrátil sa k svojmu graffiti štýlu. Cítiť v ňom úzkosť človeka, ktorý vie, že o pár týždňov či mesiacov zomrie,“ dopĺňa.

Haringove diela skombinovali s niekoľkými čiernobielymi Kvetmi Andyho Warhola.

„Tieto diela spolu komunikujú a tvoria symbiózu smutného príbehu, ktorý sa končí smrťou. Na druhej strane obaja umelci v sebe niesli nádej, že tento život sa smrťou nekončí,“ dodáva Martin Cubjak.

Postavičky sú všade
Nevšedným zážitkom sú nielen samotné diela autora, ale aj špeciálne upravené výstavné priestory.

Steny, podlaha i strop sú pomaľované postavičkami, ktorými sa galeristi inšpirovali u samotného umelca. Maľoval ich ručne pracovník múzea Miroslav Sirik. Celá príprava expozície a unikátneho prevedenia trvala vyše tri týždne.

„Priestory sú upravené v duchu Haringových pop shopov, teda umeleckých obchodov, ktoré vymyslel a sám ich v New Yorku, Paríži a Hongkongu prevádzkoval. Tvoria výsledok jeho premýšľania o priestore ako obraze a obraze ako priestore,“ uzatvára Martin Cubjak.

Výstava potrvá do 15. októbra.

Múzeum si od nej sľubuje zvýšenie už beztak rekordnej návštevnosti.

Kým v minulosti do múzea chodievali najčastejšie Poliaci a návštevníci z iných európskych krajín, v tomto roku sú to hlavne ľudia zo Slovenska. Rekordný počet návštevníkov v jeden deň dosiahol 317.

JANA OTRIOVÁ

Zdroj:
https://hornyzemplin.korzar.sme.sk/c/22452224/warholovo-muzeum-vystavuje-diela-umelca-ktory-zil-kratko-ale-krical-silno.html

Foto: 
Výstava Keitha Haringa
Zdroj: Jana Otriová

Aktuality

Zobraziť všetky
30.04.2024

2% z Vašich daní

Uchádzame sa o Vašu priazeň... Uveďte naše o.z. do svojho daňového priznania resp. vyhlásenia a my Vás potešíme knižným darom. Notársky centrálny register určených právnických osôb Informácie o určenej právnickej osobe Evidenčné čí…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.04.2024

Pozvánka. RUSÍNSKÝ DEN v Lužickém semináři v Praze

Společnost přátel Lužice a Společnost přátel Podkarpatské Rusi vás zvou na RUSÍNSKÝ DEN v sobotu 20. 4. 2024 v Lužickém semináři v Praze. Na programu, který začíná v 10 hodin dopoledne, jsou přednášky, beseda, divadlo i ochutnávka tradi…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
16.04.2024

Pozvánka na premiéru do DAD

Obsahové posolstvo inscenácie Romulus Veľký na javisku prešovského DAD je mrazivo aktuálne (Tlačová správa) Prešov, 16. apríla – S otázkami či sme ako ľudská civilizácia schopní nejakej obnovy alebo sme už len chaotické spoločenstvo prichá…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
15.04.2024

Vasyľovy Jaburovy uďilyly Zolotu medajlu PU

Jak informovav Іnštitut rusyňskoho jazŷka i kulturŷ Pr’ašivskoj univerzitŷ v Pr’ašovi (PU), v ponediľok 15-ho apriľa 2024-ho roku odbŷlo s’a svjatočne zasidaňa Akdemičnoj hromadŷ PU. V ramkach ňoho udiľovala s’a i najvŷsša nahoroda univerzitŷ…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
14.04.2024

Rozhovor. Kto bol prvý a najlepší Čechoslovák?

Keď je reč o československom odboji a o vzniku Československa, ako prví sa uvádzajú Masaryk, Štefánik, Beneš. No chýba ešte jedno kľúčové meno - novinár, literárny kritik, diplomat Bohdan Pavlů, dušou Slovák i Čech, osobnosť, na ktorú sa malo za…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
14.04.2024

Ruský zlatý poklad a čs. legionáři

Pár slov úvodem V posledních letech se v médiích čas od času objevují zprávy k otázce ruského zlatého pokladu, které jsou buď přímým obviněním, nebo naznačují, že snad jeho část v letech 1918-1920 měli ukradnout čs. legionáři. Většina těchto rů…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ

Ujko Vasyľ: Palinka ne vyrišyť vašy problemy... Pravda, moloko tyž ňi!
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať