Z béčka Kandráčovcov vytvoril Skippy regulárnu skupinu

07.10.2020


Roba Hatalu zavolali do Sokolov, hneď sa stal ich kapelníkom.

PREŠOV. Hrával s mnohými hudobníkmi a bezmála dve dekády bol členom a spolutvorcom kapely Heľenine oči.

Po odchode z nej prijal lano v skupine Sokoly.

Pôvodne „béčko“ Kandráčovcov začal pomaly pretvárať na plnohodnotnú skupinu.

Nielen o týchto hudobných eskapádach sme sa zhovárali s prešovským bubeníkom Róbertom Hatalom zvaným Skippy.

Bolo to len béčko pre televíziu
Skupinu Sokoly vymysleli Ondrej Kandráč a Roland Kubina ako béčkovú kapelu Kandráčovcov.

Spočiatku nešlo o nič viac než o sprievodnú skupinu pre televíznu reláciu, ktorú Ondrej Kandráč uvádzal.

„Kandráčovci mali veľa koncertov a oni vystupovali v televízii ako Ondrej Kandráč so skupinou. Takto boli prezentovaní, až im napadlo, prečo by z tejto skupiny pozbieraných chlapcov nemohla byť tiež formácia, ktorá by Kandráčovcov zastúpila ako béčková kapela. Rozmýšľalo sa nad názvom. Akurát vtedy bola v kurze pieseň Sokoly, tak ju pomenovali takto. Pri tom som nebol, do kapely som nastúpil až po roku, keď som sa rozhodol odísť z Heľeniných očí,“ opisuje Skippy vznik kapely, ku ktorej sa síce dostal neskôr, no rovno v nej prevzal kapelnícke otiaže.

„Po istom čase mi povedal Ondrej, že čo keby som to zobral ja pod vlastné krídla. Bol som proti, lebo je to celkom iná šálka kávy, aj keď ku folklóru mám blízko. No predsa len je to ľudová hudba, ktorú treba ináč vnímať než také Heľenine oči. No zapáčilo sa mi to. Navyše v Sokoloch sú veľmi šikovní muzikanti,“ povedal Skippy.

Neskrotený kôň
Sokoly dodnes Kandráča sprevádzajú, ale popritom majú aj samostatné vystúpenia a aktivity, pri ktorých už Ondrej nefiguruje.

„Skupina Sokoly je jeden nenormálne vyšľachtený drahý kôň, ktorý je ešte neskrotený. Treba mu dať nejakú tvár. Tak som sa do toho pustil,“ zdôraznil Robo Hatala.

Po odchode zo zabehnutých Heľeniných očí mal na výber viacero ponúk. Vybral si televízne Sokoly.

Tie sú momentálne jeho prioritou, ale súbežne skladá aj vlastný nový repertoár.

„Som otvorený akejkoľvek veci. Nehovorím, že skupina Sokoly nie je mojou kapelou, ale v tom štýle ešte stále hľadám čosi, čo by poriadne naplnilo moje predstavy.“

Nápadov má dosť: „Neviem čo bude, možno motyka vystrelí a vznikne ďalšia kapela.“

Vymaniť sa spod Kandráčovcov
Hoci Sokoly vznikli len ako sprievodná kapela pre televíznu reláciu, s rovnakým nástrojovým obsadením ako Kandráčovci, pomaly sa z tejto škatuľky snažia vyjsť.

„Hendikep je, že nie sme z jedného mesta. Traja sú z Bratislavy, jeden je z Lipian, ja z Prešova. Stretnúť sa je niekedy problém, preto to riešime týždennými sústredeniami. No zatiaľ je to kapela, ktorá sa stále zhráva. Hľadá si štýl. Povedal som, prečo by mala tá skupina Sokoly fungovať ako tieňová kapela, prečo by nemohla byť originál,“ prezradil kapelník.

V repertoári majú Sokoly najmä to, čo hrali v televíznej relácii, kombináciu moderných piesní s ľudovkou.

„Povedal som si ale, prečo by sme nemohli začať robiť aj vlastné veci. Nechcel som tým veľmi vyrušiť spolubojovníkov, ale navrhol som im to. Oni našli pesničku, ktorá už bola dávno vymyslená, tak som povedal, že ju oprášime. Nie som presvedčený, že toto je cesta, prerábať nejaké pesničky, mám rád autorské veci,“ povedal s tým, že nejako začať treba. Tak sa zrodil song Daj pusu, ktorým sa Sokoly nadobro odstrihli od „Kandráčovcov“.

Hatala má už teraz v portfóliu nejaké veci, ktoré chce uplatniť v tejto kapele.

„Žijeme v 21. storočí. Vieme si posielať nápady. Potom sa stretneme, dáme si zhrávku, odsúhlasíme si to a ideme točiť,“ odhodlane vyhlásil.

Nový repertoár bude v štýle world music, ľudový duch ostane zachovaný.

Prečo opustil Heľenine oči
Ako to bolo s odchodom Roba Hatalu z Heľeniných oči?

Podľa jeho slov sa tak udialo v dobrom.

„Kapela Heľenine oči sa začala meniť na taký tvar, ktorému som už tak veľmi nerozumel a nebol som v tom doma. Každá kapela sa nejako vyvíja a formuje a ja som sa pristihol, že ako keby som už tej kapele nevedel plnohodnotne dať to, čo som chcel,“ naznačil muzikant, ktorému už novšia tvorba tejto skupiny nesedela.

„Išlo to niekam, v čom som už nebol doma. Jeden pekný deň som si povedal, že asi je čas ísť ďalej.“

Muzikanti v čase koronakrízy
Umelci aktuálne zažívajú ťažké časy pre koronakrízu. Nehrajú ani Sokoly.

„Za tento rok si dovolím povedať, že sme urobili dosť na to, aby ľudia na skupinu Sokoly nezabudli. Vrátane videoklipu k pesničke, ktorá je vlastnou úpravou skupiny Sokoly, už to nemá nič spoločné s Kandráčovcami a s tou pôvodnou myšlienkou televíznej sprievodnej kapely. Myslím, že je to fajn. Dôležité v tomto koroňáckom období je, aby ľudia na teba nezabudli. Lebo koncerty nehráš, musíš niečo robiť, aby okolo teba bolo rušno. Aby ľudia, keď to raz skončí, vedeli, že ááá, Sokoly, dobre, tak sa prídeme pozrieť,“ dodal Róbert Hatala.

Michal Frank

Zdroj: 
https://presov.korzar.sme.sk/c/22506719/z-becka-kandracovcov-vytvoril-skippy-regularnu-skupinu.html

Foto:
Fb Sokoly

Aktuality

Zobraziť všetky
31.10.2020

Pripravujeme: Ivan Pop: Malé dejiny Rusínov, 2020

"Dejiny do každej rusínskej rodiny..." Ivan Pop: Malé dejiny Rusínov  druhé vydanie, Bratislava 2020 počet strán: 240, 120 x 210 mm mäkká šitá väzba V4 termín vydania: október  ISBN 978 - 80 - 973455 - 1 - 8  EAN  9788097345518 vysádza…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
23.10.2020

František a registrované partnerstvá. Hľadanie významu pápežových slov sa zmenilo na detektívku

Svet diskutuje o vete, ktorá zaznela, hoci zrejme nemala uzrieť svetlo sveta. Jej obsah objasnil Františkov spolupracovník. Zatiaľ čo režisér Jevgenij Afinejevskij si vo štvrtok popoludní vo Vatikánskych záhradách preberal ocenenie za svoj no…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
22.10.2020

Pápež podporil registrované partnerstvá. Čo na to Záborská, Majerský, Hlina, cirkevný analytik Gazda a biskupi?

„Homosexuáli majú právo žiť v rodine. Sú to deti Božie a majú na rodinu právo. (…) Je potrebné vytvoriť zákon o registrovaných partnerstvách, aby týmto spôsobom mali právnu ochranu.“ Týmito slovami v utorok zaskočil verejnosť pápež Františe…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
22.10.2020

Chaos v cirkvi Čo menia pápežove slová o homosexuálnych zväzkoch? Nič. A zároveň mnoho

Po pápežoch, ktorí ponúkali jasné odpovede, vedie katolíkov človek, ktorý vyvoláva stále nové otázky. Mnohí pri pohľade na tú správu neverili vlastným očiam: Pápež František sa vyjadril v prospech homosexuálnych zväzkov. Vzápätí sa objavili v…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
21.10.2020

Pomůžu bratrům Slovanům, radoval se Jan Demčík. A co je to Slovan? ptal se důstojník NKVD

Pan Demčík žil na Podkarpatské Rusi a v roce 1940 utekl za „bratry Slovany“ do SSSR. Jako špion skončil v sovětském lágru plném vší. Přežil jen zázrakem a díky pomoci jiných. Po přepadení Sovětského svazu Hitlerem se vydal na cestu do Buzuluku z…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
20.10.2020

Epidémie nás sprevádzajú tisíce rokov, ale ľudia sa nepoučili

Čoraz viac vedcov sa prikláňa k názoru, že ľudstvo raz zahynie v dôsledku pandémie vyvolanej nejakým dosiaľ neznámym vírusom. V nedávno vydanej publikácii Epidémia v dejinách z vydavateľstva Premedia jej autori približujú, ako títo „neviditeľní …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Ujko Vasyľ:
- Dakoly tak slucham čolovika, smotru na ňoho i stavjam soj opros: Vin sja takyj durak narodyv, čy iši dajaky kurzy navecej absolvuvav...!?
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať