Židovský kódex bol krutý a prísnejší ako represie voči Židom v nacistickom Nemecku

08.09.2021


Pred 80 rokmi, 9. septembra 1941 vojnový Slovenský štát prijal Židovský kódex, ktorý bol podľa predstaviteľov Ústredného zväzu židovskej náboženskej obce na Slovensku v mnohom prísnejší ako represie voči Židom v nacistickom Nemecku.

„V parku bola ceduľa s textom ‚Psom, cigánom a Židom vstup zakázaný‘. Pamätám si, že ako štvorročný som mame do toho parku ušiel a priviedol ma odtiaľ veliteľ Hlinkovej gardy. Mame povedal, že ešte raz a zastrelí ma,“ spomína si čestný predseda zväzu a lekár, 80-ročný Pavel Traubner.

„Skrývali sme sa v horách v bunkri, a keďže mi stále hovorili, že ma nesmie byť počuť, mal som to tak zafixované, že som potom ešte rok len šepkal. Bola veľká zima a stále hrozilo, že nás objavia Nemci, fašisti alebo gardistická skupina,“ pokračoval Traubner. Podotkol, že keď sa ako štvorročný vrátil z hôr, vážil toľko, koľko má vážiť ročné dieťa. Jeho mama ako dospelá žena vážila 32 kíl.

„Mnohí Židia radi objavujú, učia sa, cestujú. Toto všetko našim predkom Židovský kódex pred 80 rokmi upieral,“ priblížil predseda zväzu Richard Duda. Dodal, že Židom zhabali majetok a vylúčili ich zo spoločnosti. „Nemohli chodiť do kaviarní, galérií, parkov. A v Židovskom kódexe boli aj ďalšie absurdnosti,“ do­dal.

Z nenávisti je marketing
Zástupcovia Ústredného zväzu židovských náboženských obcí a tiež iniciatívy Mladí proti fašizmu pri príležitosti Pamätného dňa obetí holokaustu a rasového násilia hovoria, že je dôležité pripomínať si tieto hrôzy z minulosti, aby sa už neopakovali, a to na akýchkoľvek skupinách obyvateľstva.

„Sme posledná generácia, ktorá sa ešte má šancu stretnúť s pamätníkmi holokaustu. Nesmieme dopustiť, aby sa naň zabudlo a aby sa obmedzovanie ľudí len na základe ich pôvodu opakovalo,“ poznamenal zakladateľ iniciatívy Marek Mach.

Podľa Dudu sa nenávisť voči rôznym skupinám aj dnes často využíva na politický marketing. „Pred 80 rokmi to viedlo k veľkému nešťastiu, preto sa z toho musíme poučiť,“ tvrdí. Zo Slovenska vtedy deportovali vyše 70-tisíc občanov, ktorých previezli do koncentračných táborov. Domov sa ich po vojne vrátilo necelých štyritisíc.

„Ak by bolo vzdelávanie o tejto téme aspoň na základnej úrovni, nikto v spoločnosti by holokaust nemal spochybňovať,“ hovorí vedúci Múzea holokaustu v Seredi Martin Korčok.

Preto sa snažia ľuďom sprostredkovať informácie z dôveryhodných zdrojov a učiť mladých ľudí, ako ich vyhodnocovať. „Veľmi nebezpečné je zlo relativizovať. Internet je plný rôznych nenávistných prejavov založených na relativizácii zla a zmeniť sa to dá jedine vzdelávaním. Zlo je absolútne,“ deklaruje Duda.

Spomienkové akcie
Vláda v stredu prijala vyhlásenie, podľa ktorého „prejavuje ľútosť nad zločinmi, ktorých sa dopustila vtedajšia štátna moc, osobitne nad tým, že 9. septembra 1941 vláda vojnovej Slovenskej republiky prijala hanebné nariadenie obmedzujúce základné ľudské práva a slobody občanov židovského pôvodu, ktoré následne viedlo k deportáciám a smrti vo vyhladzovacích táboroch“.

Nariadenie č. 198/1941 Sl. z. o právnom postavení Židov, známe aj ako tzv. Židovský kódex, prijala vtedajšia slovenská vláda 9. septembra 1941. Vyvrcholilo tým ročné obdobie platnosti ústavného zákona č. 210 z 3. septembra 1940, ktorým snem SR splnomocnil vládu vykonávať opatrenia „potrebné na vyradenie Židov zo sociálneho a hospodárskeho života“.

Kódex obsahoval 270 paragrafov, bol jedným z najrozsiahlejších právnych predpisov prijatých na Slovensku medzi rokmi 1939 až 1945 a patril medzi najkrutejšie protižidovské zákony v Európe. Počas výročia budú na pamätných miestach čítať mená obetí holokaustu a tiež mená spravodlivých, ktorí im pomáhali. „Podľa našej viery, kým sa o človeku hovorí, tak stále žije,“ vysvetlil Duda.

Pamätný deň si na Slovensku pripomínajú niekoľkými ďalšími oficiálnymi i občianskymi akciami, na ktorých sa zúčastnia aj ústavní činitelia. V rámci aktivity Nezabudnutí susedia sa o desiatej ráno asi v 80 mestách a obciach na Slovensku rozozvučia zvony.

Okrem toho sa konajú koncerty a pietne spomienky spojené s ukladaním vencov. Tie budú na Rybnom námestí v Bratislave, kde kedysi stála synagóga, aj pri Múzeu holokaustu v Seredi.

Lucia Hakszer 

Zdrpj:
https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/600241-zidovsky-kodex-bol-kruty-a-prisnejsi-ako-represie-voci-zidom-v-nacistickom-nemecku/

Aktuality

Zobraziť všetky
12.09.2021

Odbŷv s’a XVI. Svitovŷj kongres Rusyniv u Krynyci. Dišlo i ku neočekovanŷm zminam

Odbŷv s’a XVI. Svitovŷj kongres Rusyniv u Krynyci. Dišlo i ku neočekovanŷm zminam Po dvoch rokach znova strityly s’a Rusynŷ z ciloho svita. 10-ho i 11-ho septembra 2021-ho roku prochodyv u poľskim kupeľnim misti Krynyc’a XVI. Svitovŷj kongres …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
11.09.2021

11.09.2021 V ČÍSLECH

■ 19 mužů uneslo čtyři letadla. ■ 2977 lidí zemřelo při útoku a na následky zdravotních komplikací. ■ 2753 lidí zahynulo ve Světovém obchodním centru. ■ 343 z nich byli hasiči, 60 bylo příslušníků newyorské policie. ■ 157 pasažérů zemřelo na…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
10.09.2021

ANTON BESKID – POPREDNÝ RUSÍNSKY POLITIK PRVEJ POLOVICE 20. STOROČIA

V septembri 2020 uplynulo 165 rokov od narodenia jedného z najvýznamnejších rusínskych politikov vôbec– Antona Beskida. Pochádzal z malej šarišskej dedinky Hanigovce, ležiacej na južných svahoch Čergovských vrchov. Narodil sa 16. septembra 1855 …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
10.09.2021

10. septembra 1919 sa začlenila Podkarpatská Rus k ČSR

Dňa 10. septembra 1919 štáty Dohody podpísali s Rakúskom mierovú zmluvu v Saint-Germain-en-Laye. Súčasťou zmluvy bola aj tzv. Malá minoritná zmluva, ktorá potvrdila, že Podkarpatská Rus sa právoplatne začleňuje do ČSR. Šlo o územie s veľkosťou 1…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
09.09.2021

Kancelár gréckokatolíckej eparchie: Pápež František bude v Prešove počas byzantského obradu čelom k ľuďom, naši kňazi chrbtom

Pápež František niekoľkokrát aj verejne spomenul, že ako malý chlapec chodieval v Argentíne miništrovať do ukrajinského gréckokatolíckeho chrámu, hovorí kancelár, tajomník biskupa a tlačový hovorca Gréckokatolíckej eparchie Košice Martin Mráz. V…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
09.09.2021

ROZHOVOR. Vladyka Vasiľ o pápežovi Františkovi: Je to spontánny človek

Vladyka: Ohrozuje nás hnev, nie pandémia. Predtým, než sa súčasný košický gréckokatolícky eparcha CYRIL VASIĽ SJ vrátil na Slovensko, pôsobil v pápežskej kúrii vo Vatikáne na pozícii sekretára Kongregácie pre východné cirkvi. Jeho funkcia mu …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ


Pan dochtor, pomožte, mij Vasyľ vypušťať dymovy količka...
-No i što? Však i ja tak dakoly čiňu!
-To hej, ale viň ne kuryť...!
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať