Žobrácka opera je prvou premiérou novej sezóny v rusínskom DAD

19.10.2022


Prešov, 18. októbra – Prvou premiérou v novej sezóne v Divadle Alexandra Duchnoviča (DAD) v Prešove bude uvedenie inscenácie Žobrácka opera v piatok 21. októbra na domovskej hlavnej scéne. Inscenačný kolektív vedie režisér Kamil Žiška, a. h. O stave prípravy predstavenia a o jeho umelecko-tvorivých ambíciách hovorili na dnešnej tlačovej besede. „Žijeme čudné časy, a tak nejaký veselý kontrapunkt z javiska sa podľa nás zíde divákom. Hra je i svojím záverom ladená optimisticky,“ poznamenal na margo príčin jej zaradenia do repertoáru DAD K. Žiška. 

Riaditeľ DAD Marián Marko informoval, že prvé kontakty s cieľom pripraviť túto inscenáciu mali s režisérom počas tohoročnej jari. „Verím, že obavy z toho ako to bude po skúsenostiach z predošlých pandemických sezón, sa nenaplnia a že naša práca divákov poteší. Radosť nám urobilo aj to, že Kamil ponuku prijal a je to naša vôbec prvá spolupráca,“ vyjadril sa.

Po texte anglického autora Johna Gaya siahli preto, lebo je inšpiratívny. „Žije, je vitálny. Pôvodne paródia na veľké opery mala už pri svojej premiére v roku 1728 veľký úspech. My sme práve siahli po pôvodine,“ naznačil tým, že nedali prednosť adaptáciám tejto hry od Bertolda Brechta alebo Václava Havla. „Okrem komédie je to aj satira života vrchných vrstiev a súboj dvoch subriet prebieha v prostredí organizovaného podsvetia toho obdobia. Dostal som sa k textu, ktorému plne dôverujem,“ podčiarkol. 

Na uznanlivú repliku K. Žišku, že je rád, že konečne prišiel do divadla k súboru, o ktorom počúva legendy a v ktorom pôsobili viaceré výrazné režijné osobnosti nedávneho i súčasného slovenského divadelníctva, reagovala umelecká šéfka súboru DAD herečka Ľudmila Lukačíková. „Pán režisér je voči nám veľmi tolerantný, optimista. To, čo od nás chce, je iný štýl hrania. Dávno sme tak nehrali, uvidíme ako to prijme náš divák. 

Uplatňujú sa mladí herci a takí, čo spievajú,“ poznamenala s úsmevom. Aj preto v jej ponímaní je inscenácia kabaretom. Hlavnou dejovou postavou je Macheath zvaný Kapitán, vodca lupičskej bandy, záletník, ktorý sa dostane do milostného trojuholníka. Stvárňuje ho Vladimír Roháč, ktorý má už osobnú skúsenosť zo spolupráce s K. Žiškom na inej scéne. „Som v DAD piatu sezónu a táto spevavá veselohra je novinka. V hre je dosť skladieb a každá má inú podobu, navyše posúva dej. Moja postava je pestrá, taká s noblesou v každom sociálnom prostredí, kde sa vyskytuje,“ konštatoval. K. Žiška k tomu uviedol, že na svojom konte má mnoho režijnej práce aj v autorskom divadle, ale aj rád dlhé roky hudbu k inscenácii komponuje. „V tomto prípade sa mi hudba na texty v rusínčine dobre skladala. Jazyk ma vedie harmonickým smerom,“ podčiarkol.   

„Partnerky“ kapitána stvárňujú Zdenka Kvasková (ako Lucy) a Zuzana Kovalčíková (ako Polly). Na javisku si zahrá dovedna 12 členov hereckého kolektívu, teda jeho podstatná časť.

K. Žiška sa v inscenačnom kolektíve zhostil okrem pozície režiséra a skladateľa hudby aj úlohy scénografa. Autorka kostýmov je tiež hosť – Janka Kadaňková. Dramaturgicky mala dielo na starosti domáca Terézia Mindošová.

Žobrácka opera / Жобрацка опера
Žobrácka opera ako komédia anglického dramatika Johna Gaya bola pôvodne paródiou na veľké opery známych divadelných scén, ktorá zožala obrovský úspech. V našom podaní ilustrujeme operetu v zločineckom prostredí ako undergroundový kabaret, kde sa Macheath zvaný Kapitán, vodca lupičskej bandy, záletník, dostane do milostného trojuholníka.
premiéra I:  piatok 21.10.2022 19:00h Divadlo Alexandra Duchnoviča
premiéra II. streda 26.10.2022 19:00h Divadlo Alexandra Duchnoviča    


DAD ako jediné profesionálne divadlo na Slovensku hrá svoje predstavenia v rusínskom jazyku a toto má originálny názov Жобрацка опера (text z viacerých mutácií preložil do rusínskeho jazyka Valerij Kupka). Je v 77. sezóne (vrátane tých, ktoré divadlo absolvovalo pod názvom Ukrajinské národné divadlo v Prešove) v poradí 390. premiérou. Na jej realizáciu DAD získalo dotáciu z Fondu na podporu kultúry národnostných menšín SR, od komisie pre rusínsku kultúru.

Spracoval: Jozef Jurčišin

Foto z inscenácie Žobrácka opera v podaní súboru DAD 
zdroj: Archív DAD / Branislav Štefánik

Aktuality

Zobraziť všetky
30.04.2023

2% z Vašich daní. Uchádzame sa o Vašu priazeň

Združenie  inteligencie Rusínov  Slovenska IČO: 31 770 746 právna  forma:  občianske  združenie IBAN: SK5509000000005146855776  kontakt:  rusyn@centrum.sk    Oblasť pôsobenia: kultúra, kultúrno-osvetová činnosť  ******* Informácie o u…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
30.03.2023

Seriál STALO SA PRED 105 ROKMI (a)...

105. VÝROČIE VZNIKU SPOLOČNÉHO ŠTÁTU ČECHOV, SLOVÁKOV A RUSÍNOV.  VERSAILLSKA MIEROVÁ ZMLUVA 1919-2019. Začlenenie PODKARPATSKEJ RUSI do ČSR 20. decembra 1916 Na ponuku ústredných mocností reagoval prezident USA W. Wilson. Obrátil sa ku v…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
29.03.2023

Posledný zhasne... 

„Amerikán“ Warhol z rodiny emigrantov preslávil Medzilaborce, tie sa dnes vyľudňujú (reportáž) Medzilaborce sú jedným z miest, ktoré ukazujú príčiny vysokej popularity populistov a extrémistov. Odišiel odtiaľ každý šiesty. Primátor spomína ep…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
28.03.2023

Vojna na Ukrajine môže pomôcť rozvoju Zemplína

V hre je diaľnica Bratislava – Užhorod aj nové hraničné prechody Slovensko-ukrajinské pohraničie by sa donedávna dalo nazvať perifériou Európy, čo veľmi zaujímavo opísal Andrej Bán vo svojej knihe Slon na Zemplíne. Ruská agresia, ktorá sa …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
27.03.2023

Ivan Pop: Osobnosti našich dějín - GRABAR (Dobrjanská) Olga Adolfovna

  GRABAR (Dobrjanská) Olga Adolfovna  (pseudonym Olga Chrabrová) (*25.12.1843, Banská Šťavnica, dnes Slovensko - † květen, 1930, Moskva, Rusko), rusínská politička rusofilského směru. Dcera rusínského politika A. Dobrjanského, manželka poslance u…
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej
13.03.2023

Keď pripadla Podkarpatská Rus Sovietskemu zväzu, desať rokov sa nemohli vysťahovať za otcom do Československa

Za socialistickou železnou oponou existovala ešte jedna železná opona. Práve tá rozdelila rodinu Popovičovcov z Mukačeva na desať rokov. Otec žil v Bratislave, jeho manželka s tromi deťmi zatiaľ živorila len kúsok za československou hranicou, v …
Kategória: Aktuality
Čítať ďalej

Naše obce

Zobraziť galérie

Ujko Vasyľ

Toaletarka teta Paraska:
-Odkoly majuť lude možlyvosť pysaty komentari na facebooku, sťiny na verejnych WC suť čisťišy...
Zobraziť viac
Náhľad publikácie

Československý svět v Karpatech

Československý svet v Karpatoch

Čechoslovackyj svit v Karpatach

Reprezentatívna fotopublikácia
Objednať